جشنواره فرهنگی - هنری عشایر برگزار می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
جشنواره فرهنگی - هنری عشایر برگزار می‌شود

جشنواره فرهنگی - هنری عشایر برگزار می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حمایت از فعالیت‌های فرهنگی و هنری در بین جامعه عشایری، اولین جشنواره فرهنگی و هنری جامعه عشایری برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، سیدعباس صالحی در نشست با جامعه عشایری و کارگروه روستا و عشایر استان اردبیل اظهار کرد: سهم عشایر کشور به‌ویژه عشایر غیرتمند مغان در پاسداری از مرزهای ایران غیرقابل انکار است و ما آرامش و آسایش امروز ایران را مرهون مجاهدت عشایری هستیم که در دفاع از مرزهای کشور هیچ کوتاهی و قصوری نداشته است.

او به سیر تاریخی حماسه‌آفرینی جامعه عشایری در دولت صفویه و همچنین وقایع جنگ جهانی دوم اشاره و خاطرنشان کرد: در همه این مقاطع عشایر ما از امتحان‌ها و سختی‌ها و دشواری‌ها سربلند بیرون آمدند و همواره سعی کردند تا در برابر هجوم بیگانگان هویت و اصالت ایرانی را حفظ کرده و مرزهای این کشور را مورد حمایت و صیانت قرار دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: همه ملت ایران آسایش و آرامش امروز را مرهون پایداری و مقاومت مرزنشینان غیرتمند و عشایر غیوری هستند که امروز نیز الگوی زندگی آن‌ها الگویی ساده همراه با مناعت طبع و قناعت است.

صالحی بیان کرد: اقتصاد مقاومتی یک رویکرد حقیقی در برون‌رفت از مشکلات است و به نظر می‌رسد نمود عینی تحقق اقتصاد مقاومتی زندگی عشایر است که امروز در حساس‌ترین شرایط باید این معیار و حرکت را الگوی عملی خود سازیم.

او به تنوع تولید محصولات عشایری در حوزه اقتصادی و توجه به مبانی فرهنگی و هنری در این راستا اشاره کرد و گفت: هر چند برخی از الگوهای زندگی در سال‌های اخیر به دلیل ورود تکنولوژی‌های جدید تغییر یافته اما به جرات می‌توان گفت فرهنگ دینداری و اصالت مذهبی و معرفتی در جامعه عشایری نمودی عملی دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتقال این فرهنگ اصیل و شایسته را به نسل‌های آینده ضروری خواند و گفت: امیدواریم ما نیز در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی بتوانیم بسترهای تقویت این فعالیت‌ها را در بین جامعه عشایری با ویژگی‌های ساده‌زیستی و اصالت‌های حقیقی شاهد باشیم.

صالحی تصریح کرد: در همین راستا و در حمایت از فعالیت‌های فرهنگی و هنری در بین جامعه عشایری اولین جشنواره فرهنگی و هنری جامعه عشایری برگزار می‌شود که فراخوان لازم در این زمینه منتشر شده و انتظار می‌رود اهالی فرهنگ و هنر در این رابطه آثار خود را ارسال کنند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

او ضرورت توجه بیشتر به ماندگاری این فرهنگ اصیل را در قالب آثار هنری و فرهنگی اعم از سفرنامه‌ها و گزارش‌های تصویری و مکتوب یادآور شد و اظهار کرد: باید از ابزارهای تصویرسازی به شکل مستند و تولید فیلم‌های کوتاه و بلند در این زمینه استفاده کرد تا گنجینه عظیم جامعه عشایری مورد صیانت قرار گرفته و در طول تاریخ مورد دقت نظر قرار گیرد.

وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: سعی ما بر این است تا در قالب فیلم کوتاه و بلند و سایر آثار فرهنگی و هنری بتوانیم حقیقت و اصالت زندگی ساده و بی‌آلایش جامعه عشایری را به تصویر کشیده و بسترهای تقویت این فعالیت‌ها را مهیا کنیم.

سیدعباس صالحی به ارتقای توانمندی‌های فرهنگی و هنری جامعه عشایری به همراه توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی و همچنین راه‌اندازی سینماهای سیار در این مناطق اشاره کرد و گفت: در قالب تفاهمنامه‌هایی که با استانداری اردبیل به امضا رسانده‌ایم برای افزایش سینماهای سیار، کتابخانه‌های سیار و همچنین تقویت برنامه‌های فرهنگی و هنری در جامعه عشایری همتی راستین خواهیم کرد.

او با اشاره به همراهی ۱۸ دستگاه در کمک به تقویت فعالیت‌های فرهنگی و هنری و اقتصادی در جامعه هنری بیان کرد: ما به فعالیت‌های خودمان در حوزه فرهنگ و هنر و برگزاری رخدادهای متنوع عمل می‌کنیم و امیدواریم در یک بحث کلی و کلان بتوانیم امسال و سال‌های آینده جشنواره‌ها و رویدادهایی را که قول برگزاری آن‌ها را داده‌ایم عملیاتی کنیم.

صالحی گفت: دولت تدبیر و امید به رغم همه سختی‌ها و تنگناهای اقتصادی در راه‌اندازی خانه‌های فرهنگی و هنری عشایر پیش‌قدم بوده و در کنار آن سعی می‌کنیم جشنواره بین‌المللی کوچ عشایر را نیز مورد حمایت قرار داده و به برگزاری باشکوه آن کمک کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خدمت مشترک نوجوانان ایرانی و عراقی به زائران

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

رد خون همچنان پرفروش‌ترین فیلم هفته

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.

چشم و گوش بسته به سینما می‌آید/ببینید

برنابرنا1 روز قبل
ایلناایلنا17 ساعت قبل
فیلم «مسخره‌باز» به کارگردانی همایون غنی‌زاده در بخش رقابتی جشنواره ورشو لهستان در چهار نوبت و با فروش کامل بلیت‌ها به روی پرده رفت. به گزارش ایلنا، سی و پنجمین جشنواره فیلم ورشو که از ۱۹ مهر ماه آغاز شده، در روز ۲۸ مهر به کار خود پایان خواهد داد و مراسم اعطای جوایز این رویداد رده الف جهانی نیز روز روز ۲۷ مهر برگزار می‌شود. علاوه بر فیلم «مسخره‌باز» که نماینده ایران در بخش رقابتی جشنواره ورشو است فیلم «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی نیز در بخش کشف‌های جشنواره و فیلم «فردا عبور خواهم کرد» ساخته کارگردان ایرانی، سپیده فارسی و محصول هلند/لوگزامبورگ/یونان/فرانسه نیز در بخش مسابقه حضور دارند. هیات داوران پنج نفره جشنواره سه جایزه بهترین فیلم با عنوان جایزه بزرگ ورشو، جایزه بهترین کارگردانی و جایزه ویژه هیات داوران را اعطا کرده که جایزه ویژه می‌تواند به هر یک از عوامل فیلم تعلق بگیرد. سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی ورشو از ۱۹ تا ۲۸ مهر ماه در لهستان برپاست.
برنابرنا13 ساعت قبل
مهناز افشار نمی‌داند در ایران ممنوع‌الفعالیت است یا نه اما می‌گوید با اینکه رسما چیزی در این باره به او اعلام نشده از برخی صاحبان فیلم‌ها شنیده که ممنوع‌الفعالیت است. به گزارش گروه روی خط رسانه خبرگزاری برنا؛ مهناز افشار درباره مسائل گوناگونی از جمله شایعاتی که درباره ممنوع‌الفعالیتی‌اش وجود دارد گفت: پیشنهادهای زیادی در سینما و تئاتر داشتم. آماده بودم که برگردم چون اینجا هم مشغول درس خواندن هستم. اما از دوستانی که صاحبان این فیلم‌ها بودند شنیدم که من در ایران ممنوع الفعالیت هستم. قطعا اگر با فیلم، فیلمنامه و تیمی که دوست دارم مواجه شوم کار خواهم کرد.

نظرها

اخبار بیشتر