راز پس‌انداز مردم با وجود تورم ۲۶ درصدی چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
راز پس‌انداز مردم با وجود تورم ۲۶ درصدی چیست؟

راز پس‌انداز مردم با وجود تورم ۲۶ درصدی چیست؟

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
در حالی که سرعت رشد تورم در سال 97 نسبت به سال 96 بیشتر شده اما امکان پس‌انداز خانوارها در سال 97 نسبت به این شاخص در سال 96 کاهش قابل توجهی نداشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در کل سال گذشته، متوسط درآمد و هزینه هر خانوار شهری در سال گذشته به ترتیب حدود ۴۳ و ۳۹ میلیون تومان بوده که متوسط درآمد ماهانه این خانورها معادل سه میلیون و ۶۲۴ هزار تومان و متوسط هزینه آن معادل سه میلیون و ۲۷۷ هزار تومان بوده است.

براساس گزارش مرکز آمار ایران متوسط درآمد و هزینه ماهانه هر خانوار روستایی در سال قبل معادل یک میلیون و ۹۴۳ هزار تومان و یک میلیون و ۷۸۷ هزار تومان بوده است، متوسط کل درآمد و هزینه سالانه این خانوراها در سال مورد بررسی به ترتیب معادل ۲۳ میلیون و ۳۱۱ هزار تومان و ۲۱ میلیون و ۴۴۷ هزار تومان بوده است.

مابه‌التفاوت درآمد و هزینه سالانه خانوارهای کشور در سال ۹۷ برای هر خانوار شهری به طور متوسط معادل چهار میلیون و ١۶٨ هزار تومان و برای هر خانوار روستایی معادل یک میلیون و ٨۶۴ هزار تومان است، یعنی روند مابه‌التفاوت درآمد و هزینه خانوارها در سال‌ قبل مثبت بوده است.

بررسی شاخص تورم طی سال‌ قبل نشان می‌دهد در سال ۹۷ نسبت به دو سال قبل تورم با شیب تندی رشد کرده، یعنی تورم سالانه خانورهای شهری در سال‌های ۹۵، ۹۶ و ۹۷ به ترتیب معادل ۸٫۲، ۶٫۸ و ۲۶٫۶ درصد و تورم خانوارهای روستایی نیز این سال‌ها معادل ۷٫۲، ۸٫۸ و ۲۸٫۱ درصد بوده است؛ اما در مابه‌التفاوت هزینه و درآمد این خانوارهای در سال ۹۷ نسبت به این شاخص در سال ۹۶ کاهش قابل توجهی مشاهده نمی‌شود.

خبری: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

در حالی که تورم خانوارهای شهری در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ بیش از سه برابر شده، امکان پس‌انداز آن‌ها در این سال افزایش پیدا کرده است. مابه‌التفاوت درآمد و هزینه خانوار شهری در سال ۹۶سه میلیون و ۷۴۲ هزار تومان بوده که در سال ۹۷ به چهار میلیون و ۱۶۷ هزار تومان رسیده است. در واقع رشد ۱۱٫۳ درصدی امکان پس‌انداز در دوره‌ای که تورم ۱۷٫۸ واحد درصد افزایش یافته است.

اما این گزاره در خصوص خانورهای روستایی صادق نیست. به عبارتی مابه‌التفاوت درآمد و هزینه خانوار روستایی در سال ۹۶ دو میلیون و ۳۱۷ هزار تومان بوده که در سال ۹۷ به یک میلیون و ۸۶۴ هزار تومان رسیده است. در واقع کاهش ۱۹٫۵ درصد امکان پس‌انداز در دوره‌ای که تورم ۱۹٫۳ واحد درصد افزایش یافته است.

مقایسه این دو شاخص حاکی از این است که خانوارهای کشور با توجه به افزایش قیمت کالاها و خدمات در سال ۹۷ نسبت به سال قبل، از خرید و مصرف بسیاری از اقلام چشم‌پوشی کرده‌اند تا بتوانند میزان پس‌انداز را همانند سال ۹۶ افزایش دهند. پیش از این نیز کارشناسان در گفتگو با تجارت‌نیوز اشاره کرده بودند که خانوار ایرانی در دوره افزایش قیمت‌ها رفتار خود را تغییر داده و از مصرف برخی کالاها خودداری کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جزئیاتی از طولانی‌ترین پرواز جهان | نیویورک تا سیدنی بدون توقف

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
بلومبرگ نوشت: این پرواز آزمایشی ۲۰ ساعته از رکورد پرواز سنگاپور به نیویورک که تاکنون طولانی‌ترین پرواز بدون توقف جهان بود، عبور خواهد کرد. این هواپیما که ساعت ۹ جمعه شب (به وقت شرق آمریکا) نیویورک را ترک می‌کند و ساعت ۷ صبح یکشنبه (به وقت استرالیا) به سیدنی می‌رسد، حامل شمار زیادی از پزشکان و دانشمندان خواهد بود. هواپیمایی کانتاس همچنین در نظر دارد پرواز دیگری را از لندن به سیدنی انجام دهد که یک ساعت بیشتر از پرواز نیویورک-سیدنی طول می‌کشد. در حال حاضر هیچ هواپیمایی قادر نیست چنین مسیرهای طولانی را بدون توقف و با ظرفیت کامل مسافران و بار طی کند. اما دو هواپیمایی که شرکت‌های ایرباس و بوئینگ در حال تکمیل آن‌ها هستند، قرار است این توانایی را داشته باشند.

:: قاسم زاده- همایش فرصت‌های روابط بازرگانی ایران و انگلیس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، در نشست هیات اعزامی از اتاق بازرگانی ایران و انگلیس (متشکل از شرکت‌های ایرانی)، اعضای اتاق بازرگانی انگلیس و ایران (شرکت‌های انگلیسی)، شماری از بازرگانان ایرانی ساکن در انگلیس، ‌ نمایندگانی از وزارت تجارت بین الملل انگلیس و هیاتی از گروه تجارت وزارت خارجه، چالش‌های توسعه روابط بازرگانی دو کشور و چشم انداز آن را بررسی کردند. در این نشست که به دعوت حمید بعیدی نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس برگزار شد، هیات ایرانی متشکل ۳۵ شرکت در زمینه خوراک دام، طیور و آبزیان که برای همکاری با شرکت‌های انگلیسی به لندن سفر کرده است، در جریان سیاست‌های اقتصادی دو کشور قرار گرفت. -باصداها به ترتیب):۱ – لرد لامونت – رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران۲- ریچارد دالتون – قائم مقام اتاق بازرگانی انگلیس و ایران۳ – حمید بعیدی نژاد – سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلستان

(تصاویر) گزارش رسانه خارجی از بیمارستان کودکان در ایران

19+
فراروفرارو22 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، اسپر روز جمعه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: هیچ یک از نیروهای زمینی آمریکا در اجرای منطقه امن مشارکت نخواهند کرد اما با ترکیه و «نیروهای سوریه دموکراتیک» (قسد) در ارتباط خواهیم ماند. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد که خروج آمریکا از شمال شرقی سوریه ادامه خواهد یافت. ترکیه چهارشنبه ۱۷ مهرماه در عملیاتی با نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال شرق سوریه حمله کرد. آنکارا هدف از این اقدام را مقابله با حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی. پ. گ) و ایجاد منطقه امن برای بازگرداندن و اسکان آوارگان سوری عنوان کرده است. آمریکا و ترکیه به توافق رسیده‌اند تا طرف‌‌های درگیر در حمله شمال سوریه برای مدت پنج روز آتش‌ بس برقرار کنند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
آنها همچنین می‌توانند با شرکت‌های انگلیسی کارشان را در زمینه صادرات، توسعه دهند و باعث افزایش روندی شوند که اینک در ایران برای طراحی اقتصاد بدون نفت شروع شده است. این شرکت‌ها از قابلیت ریسک پذیری بالاتری برخوردار هستند و می‌توانند در تبادل‌های اقتصادی شرکت کنند. وی همچنین عنوان کرد: طرف انگلیسی نیز باید در نظر بگیرد که با توجه به گرایش‌های توسعه اقتصادی ایران، نباید فقط به بازار اقتصادی ایران به عنوان یک بازار واردات نگاه کند؛ بلکه امروز ایران دارد به تولید محصولاتی فکر می‌کند که صادرات محور هستند. محصولات غذایی ایران به مرور در سوپر مارکت‌های انگلیس در حال مشاهده است و این ظرفیت وجود دارد که صنایع غذایی ایران به مرور و صنایع کشاورزی ایران و بسیاری از محصولات ایران در این جا وارد شوند. وی افزود: اما خود آن‌ها فارغ از آن که می‌دانند ایران با یأس دارد تحولات اینستکس را دنبال می‌کند، با علاقه مندی به دنبال این هستند که این ساز وکار را بیشتر فعال کنند تا ظرفیتی برای تبادلات ایران و کشورهای اروپایی و حتی غیر اروپایی فراهم شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین فلاح جوشقانی اظهار داشت: تعرفه‌های رومینگ بسیار گران است و به همین منظور اپراتور‌ها برای تماس با کشور عراق در ایام اربعین تعرفه‌های ویژه گذاشته‌اند. رئیس سازمان تنظیم مقررات افزود: تماس از ایران چه با سیمکارت ایرانی و چه عراقی دقیقه‌ای ۲۱۰۰ و همچنین تماس با ایران از طریق سیمکارت ایرانی در عراق که از رومینگ استفاده می‌کند ۳۲۰۰ تومان است. وی ادامه داد: تعرفه هر مگابایت اینترنت برای سیمکارت ایرانی هم که از رومینگ استفاده میکند به صورت آزاد ۸۵۰ تومان است ولی این رقم برای مشترکانی که از بسته استفاده می‌کنند به ازای هر گیگ ۱۵۰ هزار تومان است. فلاح جوشقانی تصریح کرد: هر کسی که با چنین تخلفی مواجه شد از طریق سامانه ۱۹۵ به سازمان تنظیم مقررات گزارش بدهد. وی در خصوص کندی اینترنت در عراق هم اظهار داشت: در عراق محدودیت هایی برای اینترنت در نظر گرفته شد ولی مشکل خاصی در سرعت اینترنت مشاهده نکردم.

نظرها

اخبار بیشتر