ماجرای نابودی صنایع ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. اقتصادی
ماجرای نابودی صنایع ایران

ماجرای نابودی صنایع ایران

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
آقای رئیس‌جمهور! پاسخ حقوق معوّق کارگران، خشونت نیست؛ بازداشت وزیر و معاون و مدیرعامل‌هایی است که باعث معوق ماندن حقوق کارگران شده‌اند.

به گزارش مشرق، محمد عبدالهی کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی به ماجرای هپکوی اراک و نیشکر هفت تپه پرداخت و تحلیلی در این خصوص ارائه داد. متن این یادداشت به شرح ذیل است:

به این چرخه دقت فرمایید:

واگذاری صنایع سودآور دولتی به نورچشمی‌های ناکارآمد در قالب فرآیند خصوصی سازی و اصل۴۴: به قیمت نازل و نسیه

بالا کشیدن تولیدات قبلی کارخانه و سود فروش محصولات قبلی

افت تولید، فروش زمین و دستگاه‌های تولید و..

واردات بی‌رویه ماشین‌آلات دست دوم و خارجی و جایگزینی با محصول داخلی

ورشکستگی کارخانه، اخراج کارگران، بیکاری، معوق ماندن حقوق کارگران

اعتراض کارگران

تبدیل اعتراض صنفی کارگران به موضوعات سیاسی و امنیتی توسط چند نفوذی

به حاشیه رفتن روند نابودی واحد تولیدی و در متن قرار گرفتن اعتراضات و تبدیل آنها به یک بحران سیاسی ملی

تشکیل یک ابرطبقه نوکیسه چند تابعیتی از پول‌های بادآورده و اختاپوس رسانه‌ای، در انتخابات بعدی با وعده کنسرت و آزای، رای میخرند..

و شروع مجدد چرخه بالا

این داستان تکراری نابودی صنایع مادر و تولیدی ایران از دوره اصلاحات بدین سو است.

کسی مثل بیژن زنگنه و نورچشمی اش، سهام هپکو (بزرگترین کارخانه تولید ماشین آلات سنگین راهداری همچون همچون لودر و بولدزر) را با وام از یک بانک و به کمتر از یک دهم قیمت واقعی از دولت می‌خرد، نه تنها مابقی مبلغ را نمی‌پردازد که کارخانه را با انواع و اقسام وام‌های بانکی، بدهکار می‌کند. (واگذاری ۱۳۸۶) کسانی مثل غلامحسین کرباسچی و عبدالله نوری و همسران و باجناق هایشان همگی به پشتیبانی اسحاق جهانگیری، همین بلا را بر سر رشت الکتریک (از بزرگترین کارخانه‌های تولید محصولات الکتریکی) می‌آورند، (واگذاری ۱۳۸۲) کسانی مثل اسدبیگی‌ها دو جوان زیر ۳۰ ساله با حمایت شخص پوری حسینی، همین بلا را بر سر شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه (قدیمی‌ترین شرکت تولید شکر کشور) می‌آورند، (واگذاری ۱۳۹۴) کسی مثل فرخ زاده با سواد ۶ کلاسی، ماشین سازی تبریز را به ورشکستگی کامل می‌کشاند، (واگذاری ۱۳۹۷) متاسفانه حتی پالایشگاه‌های کشور نیز درحال مبتلا به بلای خانمانسوز خودمانی سازی و رهاسازی هستند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

راه حل چیست؟ اشتباه است اگر فقط ماجرا را به افراد و کارگزاران و پوری حسینی‌ها فرو بکاهیم. مشکل از طریق یک سیکل و سیستم ایجاد شده و این سیستم باید به هم بریزد. در گام اول، خصوصی سازی صنایع مادر ممنوع شود. در همه کشورهای پیشرفته اقتصادی از چین تا کره جنوبی و ژاپن و آلمان و آمریکا، شرکت‌های مادر در دست دولت هستند. شرکت‌های بزرگ خودروسازی، فولاد، آلومینیوم، وسایل نقلیه سنگین، ارتباطات، صنایع الکترونیک و کشتی سازی همگی دولتی هستند و حتی اگر در مقطعی زیان ده شوند، باز هم دولت از آنها حمایت می‌کند. در گام بعدی، به اسم خصوصی سازی، خودمانی سازی نشود. واگذاری‌ها با ارزیابی صلاحیت خریداران و در فرایندی کاملا باز و شفاف و جلو چشم مردم در رسانه‌ها انجام شود، با بیشترین قیمت. نه پشت درهای بسته و با ثمن بخس. عملکرد کارخانجات به صورت سالانه توسط سازمان خصوصی سازی بررسی و اعلام عمومی شود و اگر مدیرعامل به هر نحوی نتواند طی ۳ تا ۵ سال سود شرکت را حفظ کند، حداکثر ۳ ماه حقوق کارگران به تعویق افتد، یا بیش از ۵ درصد کارگران در سال اخراج یا تعلیق شوند، سازمان خصوصی سازی و وزارت اقتصاد و قوه قضائیه با تشکیل کمیته‌ای مشترک، شرکت را به مالک دیگری بفروشند.

کارگر حق دارد برای حقوق عقب مانده‌اش اعتراض کند، فریاد بزند. آقای رئیس جمهور! پاسخ حقوق معوق کارگران، بازداشت نیست. خشونت نیست. بازداشت وزیر و معاون و مدیرعامل هایی است که باعث معوق ماندن حقوق کارگران شده‌اند.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چرا باید ماجرای «حذف زبان انگلیسی» و «رفع حصر از آن» را جدی نگرفت و رها کرد؟!

تابناکتابناک22 ساعت قبل
از «زبان انگلیسی، زبان خیلی از منابع علمی دنیاست و هیچ وقت حذف نخواهد شد» تا «در زمان طاغوت زبان انگلیسی اجباری بود که از دید ما ضرورتی ندارد و معتقدیم باید انتخاب زبان را آزاد بگذارند»، در مناظره این نمایندگان استدلال‌های متفاوت و مختلفی بیان می‌شود، اما آنچه جالب توجه است، بی اطلاعی مخالف و برگزار کننده مناظره از اصل طرح است! مجادله‌هایی که ماجرا را به شبکه‌های اجتماعی و بستر جامعه کشانده و به صف کشی موافقان و مخالفان منجر شده است. ایراداتی که ظاهرا طرح فوق موجب شده همه بر آن‌ها چشم بپوشند. رویکردی که مجابمان می‌کند بیشتر در ماجرا دقیق شده و تلاش کنیم چرایی مهم شدن این طرح را بررسی کنیم. نگرانی عمیقی که در خبرگزاری مجلس شورای اسلامی نیز بازتاب یافته و از قضا به نمایش رویدادی جالب توجه منجر شده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل
وی خاطرنشان کرد: تاکنون ۲۶۵ میلیارد تومان از این مطالبات به چایکاران دو استان پرداخت شده است. در دو استان گیلان و مازندران بین ۲۵ تا ۲۷هزار هکتار باغ چای وجود دارد که حدود ۹۰ درصد این باغ‌ها در گیلان واقع است. نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای در سال جاری بابت هر کیلوگرم برگ سبز درجه یک از ۳۲ هزار و ۷۵۰ ریال قیمت اولیه به ۳۶ هزار ریال و برگ سبز درجه دو از ۱۸ هزار و ۴۹۲ ریال به ۲۲ هزار ریال افزایش یافت. برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می‌گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور شروع و تا پایان مهرماه انجام می‌شود. لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای و پژوهشکده چای کشور در این شهرستان قرار دارند.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
آقای محمد کشتی آرای در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ با اشاره به اینکه هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی، ۱۴۸۹ دلار عرضه شد گفت: امروز هرمثقال طلا یک میلیون و ۷۵۶ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. وی گفت: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز ۳ میلیون و ۹۷۵ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۸۴۰ هزار تومان معامله شد. نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد حباب سکه به ۸۰ هزار تومان رسیده استوی گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۵ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسید. آقای کشتی آرای با اشاره به کاهش تقاضا در بازار و افت قیمت ارز در یک هفته گذشته گفت: این رویه سبب ثبات قیمت در بازار طلا و سکه شده و البته این شرایط در طول یک هفته، رکورد جدیدی در بازار است. وی با اشاره به ادامه روند ثبات قیمت در بازار طلا و سکه افزود: داد و ستد‌ها هم اکنون در حالت حداقلی است و با توجه به مناسبت‌های پیش رو، این رویه ادامه دار است.
فارسفارس15 ساعت قبل
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، امروز در بازارهای جهانی قیمت طلا افزایش یافت، هر اونس طلا با ۱٫۵ دلار افزایش نسبت به روز گذشته به قیمت ۱۴۹۱٫۵ دلار معامله شد. قیمت طلای زرد امروز در کمترین زمان ۱۴۸۳ دلار و در بیشترین زمان ۱۴۹۵ دلار معامله شد. قیمت این فلز گران‌بها نسبت به یک ماه گذشته ۹٫۴ دلار کاهش داشت اما در مقایسه با یک سال گذشته ۲۶۹٫۶ دلار افزایش قیمت را تجربه کرد. در گروه سایر فلزات گران‌بها هم نقره با ۱۴ سنت افزایش در هر اونس به قیمت ۱۷٫۵ دلار به فروش رفت. رویترز می‌نویسد با این حال سرمایه‌گذاران طلا به دنبال اخبارهای جدیدی از مذاکرات تجاری چین و آمریکا هستند.

زورگیری وسط دریاچه ارومیه +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
به گزارش مشرق، حمید یوسف زاده: در حالی که ۷ ماه از سال می‌ گذرد، تعرفه عوارض آزادراه نیمه کاره تبریز - ارومیه با افزایش زیادی مواجه شده است. افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه ارومیه - تبریز قابل قبول نیستنادر قاضی‌پور اظهار کرد: وزیر راه وشهرسازی باید مبنای قانونی افزایش ۴۰ درصدی عوارض آزاد راه احداث نشده ارومیه - تبریز را تبیین کند چراکه این افزایش قابل قبول نیست. پیشرفت فیزیکی قطعه سوم آزاد راه ارومیه تبریز اصلا مطلوب نیستسرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: پیشرفت فیزیکی آزاد راه ارومیه تبریز به ویژه قطعه سوم آن اصلا مطلوب نیست و برای ساخت قطعات پنج، شش و تکمیل قطعات یک تا چهار به ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پیمان آرامون اظهار کرد: این روزها دریاچه ارومیه به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های توریستی حال و روز قابل قبولی پیدا کرده بنابراین رسیدگی به آزادراه ارومیه تبریز که از میانه این دریاچه می‌گذرد بسیار پر اهمیت است. پروژه آزادراه ارومیه-تبریز اواخر سال ۹۹ افتتاح می‌شودسیدهادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد تومان از سهم خود را در پروژه آزادراه ارومیه-تبریز به کار می‌گیرد تا اواخر سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
یک فروند پهپاد متعلق به نیرو‌های ارتش اشغالگر ترکیه در حومه «تل تمر» در استان الحسکه سرنگون شد. خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» اعلام کرد: یک فروند پهپاد متعلق به نیرو‌های ارتش اشغالگر ترکیه در روستای «مجیبره زرکان» در حومه «تل تمر» در استان الحسکه سرنگون شد. پیش از تجاوز نظامی ارتش ترکیه به سوریه نیز نیرو‌های آمریکایی مناطق شمالی سوریه را ترک و پایگاه‌های خود را در نزدیکی عین عیسی، طاقه و منبج تخلیه کرده بودند. به دنبال بمباران مناطق شمالی سوریه از سوی هواپیما‌های ترکیه، نیرو‌های موسوم به دموکراتیک سوریه (قسد) با ارتش این کشور به توافق رسیدند تا نیروهای ارتش در پایگاه‌ها و مواضع نیرو‌های قسد مستقر شوند و به مقابله با تجاوزات ارتش ترکیه بپردازند. در همین چارچوب ارتش سوریه وارد شهر الطبقه و فرودگاه آن در استان رقه، همچنین تل تمر در الحسکه، عین عیسی در شمال الرقه و منبج شد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اردوغان پیشنهاد آتش‌بس در شمال سوریه را رد کرد!

خبری1 روز قبل

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۲۴ مهرماه

خبری1 روز قبل

روحانی امروز در جمع دانشجویان چه گفت؟

خبری1 روز قبل

مصدومیت پنج نفر در حادثه برخورد پژو ۴۰۵ با تیر برق در شهر یاسوج

مهر18 دقیقه قبل

راهپیمایی اربعین حسینی در مسیر نجف به کربلا

مهر21 دقیقه قبل

فیلم | چرا منصوریان می‌گوید برنامه میثاقی بهتر از عادل فردوسی‌پور فوتبال را پردازش می‌کند؟!

خبرآنلاین23 دقیقه قبل

تجاوز مربی شنا به دختر ۲۱ ساله در استخر خصوصی / گفته بود مرا به المپیک می‌فرستد

خبر فوری25 دقیقه قبل

واکنش تند اینفانتینو به نژاد پرستی در فوتبال

ایسنا27 دقیقه قبل

دلالان مقصر پایین بودن قیمت قارچ ایرانی در بازار جهانی/ قارچ ایرانی ۲ دلار، قیمت جهانی ۲٫۵ دلار/ پیش‌بینی صادرات ۳۰ تن قارچ در سال جاری

ایلنا28 دقیقه قبل

عقب‌نشینی رئیس دفتر ترامپ از سخنانش درباره اوکراین

ایسنا29 دقیقه قبل