پدافند چند میلیارد دلاری حریف‌ حمله یک میلیون دلاری مقاومت نشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی
پدافند چند میلیارد دلاری حریف‌ حمله یک میلیون دلاری مقاومت نشد

پدافند چند میلیارد دلاری حریف‌ حمله یک میلیون دلاری مقاومت نشد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
رسانه‌های آمریکایی در تحلیل حملات به تاسیسات شرکت نفت آرامکو عربستان، از ناتوانی رادارها و پدافند پاتریوت برای شناسایی و مهار این حمله ابراز تعجب می‌کنند.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

برنامه رادیویی «آن پوینت» که از بوستون به طور روزانه پخش می‌شود با دعوت از رایان کراکر، سفیر سابق آمریکا در عراق، افغانستان، کویت، لبنان و سوریه، تلاش کرد حملات آرامکو را بررسی کند. کراکر که از زمان بوش پدر تا دوران اوباما سفیر بوده، به «آن پوینت» گفت: از نظر من واکنش اولیه کاخ‌سفید به این حملات معقولانه بوده است. زمانه، زمانه‌ای نیست که برای تصمیم‌گیری عجله کنیم. من با موضع فعلی پرزیدنت ترامپ که گفت حالا ببینیم چه می‌شود، موافقم. این حملات خیلی هم غیرمترقبه نبود. برای درک موقعیت بگذارید وضعیت میان عربستان و ایران را شبیه دوران جنگ سرد میان شوروی و آمریکا فرض کنیم. جنگ سردی که در یمن جاری است، در لبنان، سوریه و عراق هم بوده و هست. فقط حالا مقداری به سمت گرمی سوق کرده است. این رویارویی دست کم از سال ۲۰۰۵ جدی‌تر شده است.

مجری «آن‌پوینت»، با ‌اشاره به جزئیات منتشر شده از این حملات پرسید «آیا عبور این تعداد پهپاد یا موشک کروز از میدان دید رادارهای پیشرفته عربستان عجیب نیست؟». کراکر گفت: چرا، عجیب است و من یک سؤال دیگر هم دارم. ما در بحرین پایگاه نظامی مفصلی داریم. ناوهای ما دائما در خلیج‌فارس بالا و پایین می‌روند. اگر این موشک‌ها یا پهپادها از فراز خلیج‌فارس عبور کرده، آیا نیروهای آمریکایی آنها را رصد کرده‌اند؟ اگر نه، حتما باید تحقیق و تفحص فوری و مفصل درباره علت این ناکارآیی صورت گیرد. این می‌تواند از نظر امنیتی و فنی بسیار حیاتی باشد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان هم در گزارشی به جزئیات فنی حملات آرامکو پرداخت و به لحاظ نظامی آن را سرفصل جدیدی در محاسبات تسلیحاتی ارزیابی کرد: «موشک‌های کروزی که ظاهرا در این حملات استفاده شده، نسخه بازسازی شده موشک‌های روسی دهه ۱۹۷۰ میلادی است و پهپادها هم با وجود پیشرفت فراوان، هنوز یک سلاح جدی مخرب محسوب نمی‌شوند. با این همه ترکیبی از چند موشک کروز و پهپاد که روی هم یک میلیون دلار هم نمی‌ارزیدند، توانستند با عبور از بالای سر تجهیزات چند میلیارد دلاری عربستان، به تاسیسات آرامکو ضربه بزنند و ۵ درصد تولید نفت جهان را مختل کنند.

جرمی بینی، سردبیر خاورمیانه نشریه نظامی «جینز دیفنس ویکلی» به سی‌ان‌ان گفت: «عربستان ۶ گردان ویژه سیستم ضدموشکی پاتریوت ساخت آمریکا را دارد. عربستان پنج گردان را به سمت استان‌های شرقی خود مستقر کرده است (به سمت یمن) و تنها یکی از آنها به سوی ایران تنظیم شده بوده است. اخیرا یک سیستم ضدموشکی پاتریوت به تور حفاظتی تاسیسات نفتی بقیق اضافه شده بود اما آن هم به سوی یمن نشانه رفته بود و هر شیء پرنده‌ای که از سمت شمال می‌آمده را یا ردگیری نمی‌کرده و یا به عنوان یک شیء پرنده فقط برای مدت کوتاهی نشان می‌داده است. سیستم ضدهوایی مستقر در اطراف تاسیسات نفتی آرامکو بر اساس حملات با جنگنده‌هایی که خلبان دارند تنظیم شده است. عربستان در کنار سیستم پاتریوت یک سیستم ضدموشکی ویژه موشک‌های کوچک از آلمان خریداری کرده که نام آن اسکای‌گارد است.

اما مایکل دویتسمن، محقق مرکز پژوهش‌های خلع تسلیحات نظامی به سی‌ان‌ان گفت: «حتی اگر رادارهای اسکای‌گارد هم این‌اشیاء پرنده را ردگیری می‌کردند یا آنها را به صورت یک توده می‌دیدند، پنجره زمانی هشدار آنها بسیار کوتاه می‌بوده چرا که پهپادها تنها حدود دو دقیقه پیش از برخورد به هدف روی صفحه رادارها ظاهر می‌شدند، تازه اگر سیستم‌ها در وضعیت کاملا فعال می‌بودند و اصلا آنها را ردگیری می‌کردند.» جاستین برونک، کارشناس موسسه رویال یونایتد سرویسز در لندن هم به سی‌ان‌ان گفت: سیستم اسکای‌گارد برای رصد مساحت خیلی محدودی طراحی شده و اگر چند شیء پرنده با هم ظاهر شوند و به ویژه اگر از جهات مختلف بیایند ممکن است گیج و مبهوت شود.

سی‌ان‌ان نتیجه‌گیری کرد: با توجه به گستره جغرافیایی عربستان و پخش شدن تاسیسات نفتی این کشور در نقاط مختلف و با توجه به ویژگی پهپادها که برای سیستم‌های فعلی پدافندی بغرنج‌اند، عربستان باید بسیار بیشتر از دشمنانش برای حفاظت از خود هزینه کند و هیچ تضمین کاملی هم وجود نخواهد داشت. این هم از طنز زمانه است که تسلیحات نظامی کوچک، رده پایین و کم سرعت چون پهپادها تهدید جدی‌تری برای سیستم‌های هوشمند و فوق پیشرفته امروزی شده‌اند. تهدیدی که عربستان آن را از نزدیک لمس کرد.» به گزارش بی‌بی سی، هنری رم کارشناس اندیشکده یورویشیا گروپ هم به شبکه سی‌ان‌بی‌سی گفت: دولت آمریکا در دو سال و نیم گذشته اعتبار جهانی خود را به شدت از دست داده و مانند گذشته نیست که هر چه کاخ‌سفید می‌گوید جهان به راحتی بپذیرد. هر چند که از نظر من تردیدی وجود ندارد که ایران پشت این حملات بوده است. ایران با هدف قرار دادن تاسیسات نفتی به این بزرگی و اهمیت خواسته به رقیبش ضربه بزند آن هم بدون اینکه عواقبی برایش داشته باشد. این یک ریسک بزرگ است. خب تا اینجای کار هم به نظر می‌رسد که تهران برنده این قمار بوده. آنها می‌خواستند با این حمله بازدارندگی کنند و آمریکا را از فکر حمله نظامی به ایران بیرون بیاورند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برنابرنا21 ساعت قبل
طبق اعلام وزارت امور خارجه روسیه، نماینده رئیس جمهوری این کشور در امور خاورمیانه با هیاتی از جنبش حماس به سرپرستی «موسی ابومرزوق» معاون دفتر سیاسی این جنبش دیدار و در خصوص اوضاع سرزمین‌های اشغالی گفت‌وگو کرد. به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه اعلام کرد: «میخاییل باگدانف» در این دیدار که «عزت الرشق» عضو دفتر سیاسی حماس نیز در آن حضور داشت، اوضاع نوار غزه با محوریت احیای وحدت ملی فلسطین به عنوان شرط اصلی برای تحقق آرمان ملت فلسطین برای تاسیس حکومت مستقل خود را بررسی کرد. در این دیدار برخی مسائل توسعه روابط روسیه و فلسطین نیز مطرح و دو طرف درخصوص آن تبادل نظر کردند.
ایسناایسنا1 روز قبل
سالاری همچنین در حاشیه اجلاس جهانی تامین اجتماعی با دکتر بروئر - رئیس اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی - دیدار کرد و به معرفی نظام تامین اجتماعی ایران و خدمات متنوع سازمان تامین اجتماعی پرداخت. وی همچنین در خصوص گسترش همکاری سازمان تامین اجتماعی ایران با اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی گفت و گو کرد. مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی همچنین از دبیرکل اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی برای سفر به ایران دعوت به عمل آورد. در ادامه دیدارها و نشست‌های اجلاس جهانی تامین اجتماعی ۲۰۱۹ مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با دکتر استفان هیوسی - مدیر عامل سازمان بیمه حوادث اجتماعی - آلمان، دیدار و گفتگو کرد. مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در حاشیه اجلاس جهانی تأمین اجتماعی در بروکسل –بلژیک- با وزیر منابع انسانی کشور مالزی دیدار و گفت و گو کرد.
جام نیوزجام نیوز2 ساعت قبل
طبق آخرین پیش بینی صندوق بین المللی پول، رشد اقتصادی ضعیف‌تر بر ۹۰ درصد جهان تاثیر می‌گذارد. انتظار می‌رود رشد اقتصاد جهان ۳ درصد در سال جاری کاهش یابد که کندترین حد از زمان بحران مالی جهانی است. انتظار می‌رود سهم اقتصاد این کشور در رشد اقتصاد جهان در ۲۰۲۴، ۳٫۷ درصد باشد یعنی یک کاهش کوچک ۰٫۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹. انگلیس هم اهمیت خود را در رشد اقتصاد جهان به خاطر مسئله برگزیت از دست می‌دهد و از رتبه نهم در ۲۰۱۹ به سیزدهم سقوط می‌کند. بنابراین احتمالا روسیه جای ژاپن را به عنوان عامل تأثیرگذار پنجم در رشد اقتصاد جهان می‌گیرد. پیش بینی می‌شود برزیل از رتبه یازدهم به رتبه ششم بالا بیاید و سهم آلمان از رشد اقتصاد جهان روی همان ۱٫۶ درصد و رتبه هفتم باقی بماند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز8 ساعت قبل
اگر چنین چیزی رخ دهد، ایران عملا به یک موتور محرک اقتصاد چین و مسکو تبدیل خواهد شد. او افزود: از نظر من برندگان اصلی این موضوع کشورهایی نظیر ترکیه و امارات خواهند بود که ایران برای تامین برخی کالاهای خود به آنها روی خواهد آورد. چراکه روسیه از نظر توان تکنولوژی به جز صنایع دفاعی و نظامی حرفی برای گفتن ندارد. عمادی تصریح کرد: به همین دلیل در صورتی که جنگی رخ ندهد، برندگان اصلی ترکیه و امارات متحده خواهند بود و در مرحله بعدی هند، چین و روسیه بیشترین نفع را خواهند برد. کافی است به سرنوشت هند و چین در اواخر دهه ۱۹۶۰ نگاهی بیندازیم تا از سنگینی این تبعات با خبر شویم.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
رئیس جمهور ترکیه با یک آتش بس پنج روزه موافقت کرد ….، اما این تصمیم ترامپ تاثیر منفی خود را در میان متحدان آمریکا برجا گذاشت. از طرف دیگر ژاپن هم در خط مقدم رویارویی با کره شمالی و چین قرار دارد. در استرالیا هم موضوع امنیت ملی همواره حائز اهمیت بوده است. استرالیا کشوری است وسیع با جمعیت اندک که همواره خود را دربرابر تهاجم از سمت شمال آسیب پذیر می‌بیند. با افزایش سیاست‌های توسعه طلبانه چین این احساس آسیب پذیری افزایش یافته است. اکنون این تفکر در استرالیا وجود دارد که همانند ژاپن، اتحاد استرالیا و آمریکا به حدی عمیق و گسترده است که دیوانگی‌های یک رئیس جمهور آشفته نمی‌تواند به آن آسیب برساند. اما یک احساس بی اعتمادی هم وجود دارد که نتیجه این دیدگاه مشترک در سراسر آسیا است که در ارزیابی تهدید‌ها باید این احتمال را در نظر گرفت که ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ [۱۳۹۹] برای چهار سال دیگر به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شود.
برنابرنا8 ساعت قبل
مسئولین برگزاری مسابقات فوتسال مقدماتی قهرمانی فوتسال آسیا منصوب شدند. به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، با توجه به برگزاری مسابقات فوتسال مقدماتی قهرمانی آسیا با حضور ۷ کشور و به میزبانی ارومیه، سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال طی احکامی مسئولین ستاد برگزاری این مسابقات را منصوب کرد. بر این اساس محمدمهدی شهریاری به عنوان رئیس ستاد برگزاری مسابقات، عبدالله چمن گلی نایب رئیس و سردار علی اصغر ملکانی به عنوان دبیر ستاد برگزاری مسابقات فوتسال مقدماتی قهرمانی آسیااین رقابت‌ها از ۲۹ مهر تا ۴ آبان به میزبانی ارومیه و با حضور هفت کشور ایران، تاجیکستان، ازبکستان، افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان و نپال برگزار می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر