ترامپ: از حضور بولتون در مذاکرات استفاده خواهم کرد چرا که به باور من دشمنانی چون ایران از او حساب می‌برند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. وانانیوز
  4. سیاسی
ترامپ: از حضور بولتون در مذاکرات استفاده خواهم کرد چرا که به باور من دشمنانی چون ایران از او حساب می‌برند

ترامپ: از حضور بولتون در مذاکرات استفاده خواهم کرد چرا که به باور من دشمنانی چون ایران از او حساب می‌برند

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز |
ترامپ می گوید مشاور امنیت ملی را اخراج کرده اما بولتون می گوید استعفا کرده است. هر چه باشد اختلاف این دو جدی و غیر قابل مصالحه بود.

به گزارش وانانیوز،

الیانا جانسون در وب سایت پولیتیکو به اخراج سومین مشاور امنیت ملی آمریکا پرداخته و بر اساس گزارشی مستند می گوید که او در جلسات امنیتی یک حفره اطلاعاتی بوده است تا جایی که در خیلی از جلسات ترامپ او را به جلسه نمی خواند، این گزارش را در ادامه می خوانید:

تاکر کارلسون – کارشناس فاکس نیوز – چند ماه در تلاش بود تا ترامپ را برای اخراج بولتون متقاعد کند. کارلسون به ترامپ می‌گفت احمقانه است که فردی را به عنوان مشاور ارشد در تیم خود داشته باشد که در رابطه با موضوعات امنیت ملی اشتراک نظری با او ندارد.

کارلسون و سایرین از جمله تنی چند از مقامات دولت آمریکا به کرات به ترامپ می‌گفتند که بولتون یک باز است که به بوکسور دولتی و خباثت شهرت دارد که نه تنها با تیم ات ناهماهنگ است بلکه از رسانه‌ها برای مخالفت با تو استفاده می‌کند.

ترامپ که صحبتهای بولتون در فاکس نیوز را زیاد گوش می کرد و به خاطر همین هوادار مشاور امنیت ملی آتی شده بود در پاسخ به این منتقدان می گفت از حضور بولتون در مذاکرات استفاده خواهم کرد چرا که به باور من دشمنانی چون ایران از او حساب می برند. اما زمانی که ترامپ می دید گزارش های رسانه ها و مطبوعات حکایت از آن دارند که بولتون با سیاست های دولت او - از گفتگو با کره شمالی گرفته تا خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و اختلاف برسر مذاکره با مقامات ایران – مخالف است عصبانی می شد.

ژنرال جک کین – معاون سابق ریاست ستاد ارتش – که به کرات با رییس جمهور و مقامات ارشد دولت ملاقات داشته در این رابطه می‌گوید به نظرم زمانی که اختلاف بر سر موضوعات مختلف این گونه است، بر روی روح و روان آدم تاثیر می‌گذارد و کار به کمتر کردن ارتباط می‌کشد.

منابع خبری بیرون و درون دولت آمریکا می‌گویند آخر سر کار به جایی رسید که گزارش‌های رسانه‌ها حکایت از این داشتند که لغو ملاقات ترامپ با طالبان در کمپ دیوید به توصیه بولتون بوده که این در تضاد با روایت ترامپ در این مورد بود. ترامپ در این رابطه گفته بود خودش به این نتیجه رسیده که ملاقات با طالبان را لغو و پایان گفتگوها را اعلام کند و از اینکه می‌شنید بولتون در تصمیم گیری اش نقش داشته بی نهایت عصبانی شده بود.

خروج بولتون از دولت به خوبی گویای این است که ترامپ به مرور زمان به این سمت رفته که در حوزه امنیت ملی بر تصمیمات خودش اتکا کند و ضرورت پایبندی به وعده‌ای انتخاباتی اش که کاهش مداخلات خارجی آمریکا بود را بیش از پیش احساس کند. بولتون در هر چیزی نگاهی متفاوت ازنگاه ترامپ داشت و این را چندان پنهان هم نمی‌کرد. هر دو در نظرات شان موضع سفت و سختی داشتند و این حکایت از آن داشت که درگیری آنها به مصالحه ختم نخواهد شد.

سخنگوی بولتون به درخواست برای مصاحبه پاسخ نداد و گزارش ما بر اساس گفتگوهایی است که با مقامات دولتی و افراد نزدیک به ترامپ داشتیم.

منتقدان بولتون از جمله تاکر کارلسون از وضعیت پیش آمده استفاده کردند تا بار دیگر ترامپ را برای اقدام کردن متقاعد کنند. این منتقدان به ترامپ می گفتند که بولتون حکم یک سوراخ اطلاعاتی را دارد و اخبار از طریق او به بیرون درز می کند. سایر مقامات دولت هم از همین واهمه داشتند. چندین بار پیش آمد که بولتون و رفقایش را به جلسات حساس دعوت نکردند از ترس اینکه او از اطلاعات جلسه به عنوان سلاح به نفع خودش استفاده کند.

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

در حالی که رویه ی سلف بولتون یعنی مک مستر این بود که به شکل معمول گزینه هایی را در موضوعات مهم به رییس جمهور ارایه دهد و فواید و معایب هر یک از این گزینه ها را نیز یادآور شود، بولتون طور دیگری رفتار می کرد و به جای رویه معمول،در خفا به رییس جمهور می گفت چه بکند و چه نکند. بسیاری می دانند که مک مستر جلسات بسیار زیادی با ترامپ داشت اما در زمان بولتون وضع به گونه ای بود که پمپیو یک بار به شوخی به همکارانش گفته بود که به لطف رفتارهای بولتون فضا دارد برای مشاور امنیت ملی شدن خودش فراهم می شود تا جای خالی بولتون را در آینده پر کند.

بولتون – سومین مشاور امنیت ملی ترامپ – هرگز در قد و قواره کاخ سفید ترامپ نبود. وکیل هفتاد ساله ی فارغ التحصیل دانشگاه یِل متفکر و جدی بود و بلافاصله پس از رسیدن به سمت مشاور امنیت ملی سراغ یک عده از همفکران وفادار به خودش رفت تا با دور هم جمع کردن آنها، توانش برای تحقق اولویت های سیاسی اش را به شدت افزایش دهد، آن هم اولویت هایی که برخی اوقات و نه همیشه با اولویت های ترامپ همپوشانی داشتند.

هر چند که بولتون در دولتهای سابق آمریکا در رده های ارشد و به شکل موثری خدمت کرده بود اما پس از آنکه ترامپ در سال 2016 او را به عنوان مشاور امنیت ملی برگزید، بولتون دریافت که احتمالا این آخرین و عالی ترین سمتی است که در دولت های آمریکا خواهد داشت. این به این معنی بود که او برخلاف سایر همکارانش به خصوص پمپیوی 55 ساله، در دنبال کردن اولویت های سیاسی خودش -  از جمله تمرکز بر ایران و جدایی از دادگاه بین المللی جنایات جنگی -  و به رغم مخالفت ترامپ، چیز زیادی برای از دست دادن نداشت.

اختلافات جدی و تفاوت در راه و روشهای ترامپ و بولتون، رییس جمهور را به سمت نادیده گرفتن توصیه‌های بولتون سوق داد کما اینکه پیشتر همین اتفاق برای سایر مقامات سیاست خارجی یعنی مک مستر، رکس تیلرسون و جیمز متیس که به خواست خودش استعفا کرد پیش آمده بود.

دیوید روتکوف که درباره شورای امنیت ملی بسیار مفصل نوشته در این رابطه می‌گوید «این رشته سر دراز دارد. به یاد دارید که درست زمانی که ترامپ مشغول آخرین دیدار با کیم جونگ اون بود، بولتون را به مغولستان فرستاد و به جای او تاکر کارلسون را با خودش به کره شمالی برد. خوب می‌دانید که فرستادن بولتون به مغولستان بیشتر به یک شوخی شبیه بود. مگه نه؟

حتی اخراج بولتون هم بلافاصله تبدیل به محل نزاع جدید بین او و ترامپ گردید و دقایقی پس از اعلام رییس جمهور مبنی بر خروج بولتون از کابینه، به فضای رسانه‌ها کشید شد. بولتون ماند و خبرنگاران و رفقایش. به رفقا و خبرنگارانی که در پی دلیل اختلافاتش با ترامپ بودند در خفا و علن می‌گفت که ترامپ قضایایی را که منتهی به خروجش از دولت شد را وارونه نشان داده است.

در حالی که ترامپ در توییت اش در دوشنبه شب گفته بود از بولتون خواسته که استعفا کند، اما بولتون به جوناتان کارل مجری ای بی سی نیوز گفت که این ادعای ترامپ کذب محض است.

بولتون گفت ترامپ نه به طور مستقیم و نه غیر مستقیم از من نخواست استعفا کنم. من خودم به فکر استعفا بودم و امروز صبح هم تصمیم ام را عملی کردم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین افشاگری روح‌الله زم| محمد حسین رستمی؛ همکار داخلی آمدنیوز کیست؟ +فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
رستمی که ظاهرا بین احمدی نژاد و مشایی تفکیک قائل بود و اخبار و پرونده‌های متعددی در مورد مشایی منتشر کرده بود. «محمد حسین رستمی» جوان ۳۴ ساله‌ای با هیبت کاملا حزب‌اللهی بود که چندی قبل خبر بازداشت شوک آورش به اتهام جاسوسی برای رژیم صهیونیستی رسانه‌ای شد. به گفته خودش کار رسانه‌ای را از ۱۴سالگی آغاز کرده است و البته تعریفش از کار رسانه‌ای به افشاگری خلاصه می‌شود! از «جریان انحرافی» تا «ظریف» سوژه‌های افشاگری وب سایت عماریون به مدیریت رستمی بود. رستمی چندی قبل با انتشار یک عکس جعلی مدعی شده بود که همسر دوم ظریف به جرم جاسوسی بازداشت شده است.

فیلم/ گزارش جدید صداوسیما در مورد روح الله زم

انتخابانتخاب13 ساعت قبل
بخش خبری ۲:۳۰ امشب گزارش جدیدی داشت از دعوای بین ادمین دوم کانال آمدنیوز شیرین نجفی، مسئول فنی این کانال و چند نفر دیگر در ارتباط با روح الله زم بر سر نحوه بازداشت او.

رمزگشایی از جعبه سیاه دشمنان از زبان «روح الله زم»

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | آمدنیوز و دلایل گسترش فیک نیوز

همشهریهمشهری1 روز قبل
همشهری آنلاین: فیک نیوزها چرا به وجود می‌آیند؟ چرا فعالیت آنها ادامه می‌یابد و چرا با از بین رفتن یکی از آنها دیگری سربرمی‌آورد و چه رویکردهایی در فعالیت حرفه‌ای رسانه‌ای و امنیتی می‌تواند آنها را در افواه و افکار عمومی به حاشیه براند؟ دریافت ۱۲ MB متن: احسان صفاپورتدوین: مهدی کشوریان و محمود دانش آموزتصویر: ساتیار امامی کاوش، بررسی و تحلیل اخبار روز از نگاه همشهری تی‌وی کد خبر ۴۵۹۳۶۱

ناگفته‌های جدید روح الله زم

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

ترامپ: ترکیه همسایه ماست!

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، گاف جدید دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در هنگام بیان اظهاراتی در خصوص توافق آتش بس ترکیه در شمال سوریه گفت ترکیه قدرت نظامی بزرگی دارد. ترکیه دوست ما است. ترکیه همسایه ما است!! و عضوی از ناتو است..

نظرها

اخبار بیشتر