حوزه و دانشگاه باید به صورت علمی از مبانی انقلاب دفاع کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. فرهنگ

حوزه و دانشگاه باید به صورت علمی از مبانی انقلاب دفاع کنند

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
بحث آینده‌پژوهی از مباحث مهمی است که با توجه به سرعت تغییرات در جهان و ضرورت نگاه به آینده و تحلیل و برنامه‌ریزی در بسیاری از کشورهای جهان، امروزه توانسته نجات‌بخش باشد.

سیدجواد نقوی/

بحث آینده‌پژوهی از مباحث مهمی است که با توجه به سرعت تغییرات در جهان و ضرورت نگاه به آینده و تحلیل و برنامه‌ریزی در بسیاری از کشورهای جهان، امروزه توانسته نجات‌بخش باشد. بر این اساس، یکی از مباحث مهم برای انقلاب اسلامی هم بحث آینده آن است که مبتنی بر آن می‌توان به این پرسش پاسخ داد که «چگونه می‌توان با برنامه‌ریزی، مسیر بهتری برای انقلاب اسلامی ترسیم کرد؟» به همین دلیل با حجت‌الاسلام دکتر ابوذر مظاهری، از استادان مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) گفت‌وگویی صورت دادیم که رویکرد کتاب آخرش آینده‌پژوهی انقلاب اسلامی و بحث درباره تمدن نوین اسلامی است.

* انقلاب اسلامی در بستری به وقوع پیوست که هیچ‌کس انتظارش را نداشت؛ آیا با همین نگاه می‌توان به گروهی که احتمال به وقوع پیوستن تمدن اسلامی را زیر سؤال می‌برند پاسخ داد؟

اگر ما بتوانیم دلایل و خاص بودن به وقوع پیوستن انقلاب اسلامی را به صورت علمی تبیین کنیم، قطعا می‌تواند در تبیین تمدن نوین اسلامی به ما کمک کند. انقلاب را نباید فقط در حد یک شگفتی نشان دهیم؛ چرا که سؤال می‌شود پس احتمالا دیگر تکرار نخواهد شد، چون شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی هم با توجه به سیطره تمدن غرب، نیازمند معجزه یا کار خاص و ویژه‌ای است. ما باید بر اساس شاخص‌ها و مؤلفه‌های علمی روی انقلاب اسلامی کار کنیم و براساس بررسی تاریخی دین، آن را تبیین کنیم؛ وقتی این‌گونه پیش برویم تبیین تمدن اسلامی هم دور از دسترس نخواهد بود.

* اگر بخواهیم انقلاب اسلامی را به صورت علمی تبیین کنیم از چه طریقی باید پیش برویم؟

ابتدا باید گفت می‌خواهیم به چه زبانی این تبیین را انجام دهیم. ما باید نسبت خودمان با مخاطب اندیشه‌ای را پیدا و به همان صورت عرضه کنیم. وقتی قرار است تمدن نوین اسلامی را برای جهان عرضه کنیم، باید با زبان خودش باشد و ابزارهایی که مورد تفاهم بین ما و جهان است؛ از کتاب تا مقاله، کنگره و نشست و … مهم‌تر از همه این است که زبان متناسب و کانال تفاهم بدست بیاید که آن هم معیار علمی است.

* شما در کتاب خودتان به بحث آینده‌پژوهی انقلاب اسلامی اشاره کردید؛ ما چه نیازی به آینده‌پژوهی داریم و این آینده‌پژوهی چه کمکی به دستیابی به تمدن نوین اسلامی می‌کند؟

بحث آینده‌پژوهی یک ضرورت است؛ حتی در مباحث عرفی هم گفته می‌شود انسان باید دوراندیش باشد و بتواند نتایج یک واقعه را پیش‌بینی کند و ما باید از نظر علمی ابعاد و نتایج یک موضوع را بررسی کنیم. درست است که انقلاب اسلامی یک پدیده خارق‌العاده است و با بسیاری از مشهورات افکار عمومی جهان سازگار و هماهنگ نیست اما ما نیازمندیم درباره آینده آن مطالعه کنیم؛ اینکه این پدیده در جهان امروز چقدر می‌تواند ادامه پیدا کند؛ مثلا همین تمدن اسلامی یک افق است که نیازمند آینده‌پژوهی است تا ظرفیت‌ها و چالش‌هایش، ارزیابی و تهدیدها و فرصت‌های آن شناسایی شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

* شما در کتاب خود هنگام بحث درباره آینده انقلاب اسلامی، به سه محور اشاره می‌کنید؛ تداوم و توسعه، مهار و کنترل و استحاله؛ سؤالی که پیش می‌آید این است، استحاله از طرف مردم صورت می‌گیرد یا حاکمیت یا هر دو با هم تأثیرگذار هستند؟

اصولا در علم آینده‌پژوهی به سه نوع آینده توجه می‌شود؛ آینده ممکن، آینده محتمل و آینده مطلوب. قاعدتا مبحث از آینده ممکن آغاز می‌شود، ولی ما در بحث آینده انقلاب اسلامی با چند نگاه روبه‌رو هستیم؛ دسته‌ای معتقدند انقلاب اسلامی دست از ایدئولوژی خود برمی‌دارد و دچار به اصطلاح «ترمیدور» می‌شود که در آثار غربی‌ها موجود است. مدل دوم هم که غربی‌ها به آن پرداختند، این است که اگر انقلاب اسلامی هم دست از آرمان‌های خود برندارد، غرب و نظام سلطه با تحریم و مدل‌های مختلف فشار، انقلاب را از رسیدن به اهدافش باز می‌دارد. در مدل نخست که بازگشت در آن اتفاق می‌افتد، فرهنگ انقلابی توسط مردم و مسئولان استحاله و اهداف و آرمان‌های انقلاب کمرنگ می‌شود؛ موضوعاتی مثل سبک زندگی و فساد، فرهنگ ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

* اینجا ظاهرا بحث فرهنگ بسیار اهمیت دارد؟

بیشتر استحاله فرهنگی است.

* می‌شود گفت شناخت مردم بسیار تأثیرگذار است؟

به‌طورقطع بصیرت، شناخت، مقاومت و خودآگاهی مردم نسبت به حرکتی که آغاز کردند و ادامه می‌دهند، مهم‌ترین عامل جلوگیری از استحاله شدن است.

* آیا ما نیازمند مدل‌سازی و تولید نظریه فرهنگی براساس تراث و متفکران خودمان هستیم یا با برطرف کردن بخشی از مصداق‌های فرهنگی هم می‌توانیم اثرگذار باشیم؟

ببینید؛ اگر ما بخواهیم استحاله صورت نگیرد یا دچار عادی شدن و مهار و کنترل نشویم، راه‌های مختلفی وجود دارد و با ابعاد مختلف روبه‌رو هستیم. یک بعدش این است که نخبگان و اندیشمندان ما باید با این مسائل همراه شوند؛ یعنی تا حوزوی‌ها و دانشگاهیان ما با انقلاب همراهی نکنند و همزبان و همفکر نشوند، نمی‌توانند بنیادهای فکری انقلاب را تقویت و پشتیبانی کنند و طبیعی است که انقلاب دچار تنزل می‌شود. انقلاب باید بتواند اندیشه‌های خود را توجیه و تبیین و به صورت معقول از آن‌ها دفاع کند. انقلاب در مسیری قدم برمی‌دارد که با موانع متعددی روبه‌رو است؛ جریان روشنفکری که مبانی غربی را پذیرفته یکی از آن‌هاست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلمی که باعث شد تا علی دایی بگوید قوه قضاییه با کارچاق‌کن‌های صداوسیما برخورد کند

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در زمانی که همه مردم ما از فساد گریزان و ناراحت هستند و کمر خیلی‌ها را فساد شکسته بهتر است سالم سازی را شروع کنیم. ان‌شاءلله قوه قضاییه این مورد را بررسی کند و شورای سیاست گذاری صدا و سیما هم شعار ندهد و عمل کند تا مردم بدانند کسانی که فساد را در صدا و سیما رواج و آموزش می‌دهند چه کسانی هستند. ان‌شاءالله مملکت ما روزی عاری از فساد و این گونه افراد باشد. من فقط زندگیم را می‌کنم و با کسی کاری ندارم.

فیلم| توهین و تمسخر علی دایی در صداوسیما

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نزدیک شدن رونالدو به رکورد آقای گلی جهان علی دایی، بهانه توهین دو مجری صداوسیما در یک برنامه تلویزیونی شبکه سه به اسطوره فوتبال ایران شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل

محمدرضا گلزار در خاک آمریکا شکست خورد / احتمال لغو کنسرت! + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، محمدرضا گلزار قرار است که در دالبی تیاتر طی هفته‌های آینده کنسرت برگزار کند و شبکه‌های فارسی زبان لس‌آنجلس بشدت در حال تبلیغات شبانه‌روزی برای کنسرت محمدرضا گلزار هستند. هواداران این بازیگر با ارسال لینکی برای کافه سینما، از مسیر خرید بلیت برای حضور در سالن، این خبر را به‌چالش کشیده‌اند. گروهی محمدرضا گلزار خواننده‌ای استاندارد نمی‌دانند و با اذعان به فالش‌خوانی وی در کنسرت‌های که اخیرا روزنامه جام جم بدان مفضل پرداخت بود را دلیل شکست محمدرضا گلزار در برگزاری این برنامه می‌دانند. این آمار برای خرید کنسرت محمدرضا گلزار در آمریکا به اندازه یک کلوب صد نفری بی‌سابقه است. البته بوقچی‌هایی هم هستند که سعی می‌کنند برگزاری این مراسم را در سالن مراسم اسکار جلوه دهند.

خط ویژه ژن‌های خوب برای ورود به دانشگاه

الفالف1 روز قبل
۱۴ نظر، ۱۱ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه اجتماعی الف، ۲۴ مهر ۱۳۹۸، ۰۹:۳۰ ۳۹۸۰۷۲۳۱۷۴به گزارش الف، این روزها سهمیه فرزندان و همسران هیات علمی دانشگاه‌ها در کنکور به صورت ویژه در کانون توجه قرار گرفته است. به گواه اعدادی که روزنامه شهروند (مبتنی بر مستندات دریافتی از سازمان سنجش) منتشر کرده از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۷، ۷۱۹۴ نفر از اعضای خانواده‌های هیات علمی دانشگاه در دانشگاه‌های دولتی انتقالی گرفته یا تغییر رشته داده‌اند. تنها دلیل این اتفاق نیز به هیات علمی بودن یکی از والدین برمی گردد. توضیح ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش درباره سهمیه هیات علمیمشخص است این سهمیه مبتنی بر رانت شکل گرفته، بسیار تبعیض آمیز و در تضاد با عدالت و رقابت سالم آموزشی است. مسئولان درباره سهمیه هیات علمی‌ها چه می‌گویند؟ در این بین منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یکی از مدافعان اختصاص سهمیه به نزدیکان اعضای هیات علمی است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، امضاء کنندگان این نامه که در یکی از ستون‌های روزنامه لوموند منتشر شده با خطاب قرار دادن امانوئل ماکرون درخواست خود را اینگونه مطرح کرده‌اند: «ما (…) از دولت فرانسه و از رئیس جمهوری می‌خواهیم هر چه سریعتر برخورد با زن محجبه‌ای که در مقابل چشمان فرزندش مورد تعرض قرار گرفته است را به صورت صریح و آشکار محکوم کنند.» این نامه همچنین برچسب زدن، ترد کردن و تمسخر شهروندان مسلمان تنها به دلیل عمل به دستورات دینی مربوطه را محکوم می‌کند و خواستار مقابله با این گونه رفتارها شده است. ماجرا به روز جمعه گذشته باز می‌گردد، زمانی که ژولین ادول، عضو دفتر مرکزی حزب راستگرای افراطی «اجتماع ملی» از مادر محجبه یک دانش آموز که فرزندش را در گردش جمعی خارج از مدرسه برای بازدید از شورای منطقه‌ای «بورگونی-فرانش-کنته» همراه می‌کرد، خواست که برای ورود به سالن حجاب از سر بردارد. در پی این اقدام نماینده راستگرای فرانسه، این مادر محجبه مجبور به ترک محل شد. شخصیت‌های فرهنگی، اجتماعی و هنری فرانسه در نامه‌ای که به امضای ۹۰ نفر رسیده این حرکت را که تصاویر ویدیویی آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر و واکنش گسترده کاربران را به همراه داشته مصداق بارز «نفرت» و «خشونت بی سابقه» توصیف کرده‌اند. به نوشته یورونیوز، عمر سی، بازیگر شناخته شده و برنده جایزه سزار، سلین سیاما، کارگردان زن فرانسوی، کن ساماراس، خواننده رپ فرانسوی ملقب به «نکفو» و تعدادی از خبرنگاران و ورزشکاران از ۹۰ امضاء کننده این نامه محسوب می‌شوند.

نظرها

اخبار بیشتر