احتمال گروکشی نتانیاهو پس از ناکامی درانتخابات؛ ترک صحنه سیاسی در مقابل لغو پرونده‌های اتهامی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

احتمال گروکشی نتانیاهو پس از ناکامی درانتخابات؛ ترک صحنه سیاسی در مقابل لغو پرونده‌های اتهامی

ایلناخبرگزاری ایلنا |
رژیم صهیونیستی به دنبال نتایج انتخابات کنست و آرای نزدیک به هم دو جبهه مخالف در سردرگمی درباره تشکیل کابینه به سر می‌برد و گمانه زنی‌ها درباره اقدامات احتمالی نخست‌وزیر فعلی به ویژه ترک صحنه سیاسی در قبال لغو پرونده‌های اتهامی رو به افزایش است.

احتمال گروکشی نتانیاهو پس از ناکامی درانتخابات؛ ترک صحنه سیاسی در مقابل لغو پرونده‌های اتهامی - 1

به گزارش ایلنا به نقل از الواء، به دنبال بیست و دومین انتخابات کنست اسرائیل و نتایج مشابه دو جبهه مخالف در کسب آرا بدون خروج فرد پیروز از میدان، تشکیل کابینه این رژیم بسیار سخت به نظر می‌رسد و احتمال توجه به انتخابات سوم پس از انحلال کنست را افزایش می‌دهد.

کاملا مشخص است که اکثریت احزاب اثرگذار، شعارها و مواضعی با تأکید بر وحدت اتخاذ می‌کنند که هدف آن برگزاری انتخاباتی برای استفاده از آرای رأی‌دهندگان است.

«رئووین ریولین» رئیس رژیم صهیونیستی در اقدامی بی‌سابقه پس از انجام رایزنی‌هایی که قرار است فردا- یکشنبه- با کمیته‌های پیروز پارلمانی انجام شود، عضو کنست مامور به تشکیل کابینه را مشخص خواهد کرد.

کسی که توسط ریولین تعیین خواهد شد، به مدت چهار هفته تا ۲۳ اکتبر فرصت دارد کابینه را تشکیل دهد و می‌تواند این زمان را تا دو هفته دیگر تمدید کند. پس از آن رئیس رژیم صهیونیستی مجبور می‌شود با کمیته‌های پارلمانی رایزنی‌های دیگری انجام دهد و نامزد دیگری را برای نخست‌وزیری و تکمیل کابینه معرفی کند.

نتایج غیر رسمی پایانی انتخابات نشان داد که حزب راست افراطی ۵۵ کرسی، حزب میانه ۴۴ کرسی، حزب فهرست مشترک عربی ۱۳ کرسی و حزب «اسرائیل خانه ما»، هشت کرسی به دست آورده‌اند.

کمیته مرکزی انتخابات نتایج شبه پایانی انتخابات را به استثنای نتایج ۱۵ صندوق که ۱۴ مورد آن همچنان به دلیل شبه سالم بودن انتخابات در حال بررسی است، اعلام کرد.

«بنی گانتس» رئیس حزب «آبی- سفید» که ۳۳ کرسی را کسب کرده تلاش می‌کند آرای حزب «اسرائیل خانه ما» به ریاست «آویگدور لیبرمن» را جذب کند.

وی پیشنهاد «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر فعلی رژیم صهیونیستی را نپذیرفت و حتی از بیان نام او خودداری و بر پایبندی خود به عدم ائتلاف با نتانیاهو تأکید کرده است.

لیبرمن نیز که خود را «رأس کلاه» دانسته و می‌تواند به هر دو جبهه راست و چپ متمایل شود، ‌ به تشکیل کابینه‌ای مرکب از حزب «لیکود» و «آبی- سفید» و حزب «اسرائیل خانه ما» چشم دوخته که این امر موجب دور کردن متحدان نتانیاهو خواهد شد.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

وی در واکنش به ادامه نبرد انتخاباتی گانتس و نتانیاهو گفت: «نتانیاهو فقط یک فرصت‌طلب است و برای فریب افکار عمومی به منظور ورود به مرحله سوم انتخابات تلاش می‌کند».

لیبرمن روز گذشته- جمعه- صحت گزارش‌های رسانه‌ای درباره توافق با حزب آبی- سفید برای پیوستن به گانتس برای تشکیل کابینه را تکذیب کرد.

وی در توئیتی بر خواسته‌های خود در حوزه دین و کابینه به عنوان شرط ائتلاف تأکید کرد از جمله: «قانون جذب سرباز، ‌ ازدواج مدنی، یهودی شدن توسط خاخام‌های مقام‌های محلی، وجوب آموزش علوم و زبان در مدارس دینی، ارائه خدمات حمل و نقل عمومی و افتتاح خدمات بازرگانی در روزهای شنبه».

در سایه این امور و افزایش شانس گانتس برای تشکیل کابینه، نتانیاهو از شانس کمی برخوردار است و بنابراین بدون اعتقاد قلبی و صرف جلب توجه افکار عمومی برای دور کردن شبح پرونده‌های فساد از خود به تمایل برای ائتلاف با حزب آبی- سفید تظاهر می‌کند که این نوع عملکرد با مخالفت جدی اعضای حزبش مواجه خواهد شد.

نگاه‌ها به حضور نتانیاهو در دفتر مشاور قضائی رژیم و بازجوئی از او در زمینه اتهامات توجیه شده علیه او دوخته شده که احتمال حکم حبس را برای وی مطرح می‌کند. بنابراین نتانیاهو تلاش می‌کند اقدام دیگری انجام دهد حتی اگر ضرورت ایجاب کند، به غزه حمله کند تا از این سرنوشت فرار کند به ویژه پس از آنکه گانتس پیشنهادش را برای تشکیل کابینه واحد نپذیرفت.

نتانیاهو در دوره قبل تلاش کرد که حزب لیکود نامزدی فردی غیر از او را برای انتخابات نپذیرد و موضع راستگرایان افراطی در مذاکرات تشکیل کابینه متحد باقی بماند.

اما اطلاعاتی در دست است که نشان می‌دهد نتانیاهو ماه‌هاست به صورت محرمانه امکان درخواست از رئیس رژیم صهیونیستی برای لغو پرونده‌های اتهامی علیه خود در قبال ترک صحنه سیاسی را بررسی می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

سامانه ثبت اموال مقامات و مسئولان در بهارستان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این ستاد به نمایندگان کد «ثنا» ارائه می‌کند؛ کدی که با استفاده از آن، نمایندگان اموال و دارایی‌های خود را در سامانه ثبت می‌کنند. بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی اموال و دارایی‌های مسئولان و مقامات نظام، قبل و بعد از مسئولیت از سوی قوه قضائیه رسیدگی شود تا برخلاف حق افزایش نیابد.

فیلم| شلیک پلیس هنگ‌کنگی از فاصله نزدیک به یک معترض

همشهریهمشهری1 روز قبل
این ویدئو افسر پلیس هنگکنگ را در حال تلاش برای مهار کردن یک معترض نشان می‌دهد، پیش از آن که از فاصله نزدیک به پشت یک معترض دیگر شلیک کند. این معترض روی زمین می‌افتد و افسر دو بار دیگر او به شلیک می‌کند. این ویدئو مربوط به تظاهرات روز دوشنبه ۲۰ آبان در هنگ‌کنگ است که معترضان در ساعات ازدحام بامدادی ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی را بند آوردند. فیلم به طور گسترده‌ای روی اینترنت منتشر شده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس، با صدور بیانیه‌ای مشترک از کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کردند. در این بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی ادعا کرده‌اند که اقدام اخیر ایران در فردو به منزله تسریع اقدامات این کشور در زمینه فاصله گرفتن از توافق هسته‌ای برجام است. از سوی دیگر تائید آغاز غنی سازی اورانیوم در فردو از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها چند روز پس از اعلام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران صورت گرفت. ایران گام چهارم کاهش تعهدات خود در توافق برجام را در واکنش به عدم اجرای تعهدات کشورهای اروپایی در این توافق اعلام کرده و گفته است این کاهش تعهدات تا زمان عمل به تعهدات کشورهای اروپایی عضو برجام ادامه خواهد داشت. ایران در عین حال تاکید کرد در صورت اجرای تعهدات کشورهای اروپایی، امکان بازگشت به تعهدات پیشین در توافق هسته‌ای وجود دارد.

نظرها

اخبار بیشتر