به یاد سال‌های دفاع مقدس و پایان اسارت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. بین‌المللی
به یاد سال‌های دفاع مقدس و پایان اسارت

به یاد سال‌های دفاع مقدس و پایان اسارت

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
29 سال قبل شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۶۹ حدود ساعت دو و نیم بعد از ظهر بود که ۵۲ خلبان اسیر ایرانی، با ۸۰ خلبان اسیر عراقی در مرز خسروی تبادل شدند .

البته اسرای دیگری از سایر افسران نیروهای ارتش و نیروی انتظامی و سپاه پاسداران در کنار خلبانان بودند و تعدادی هم از نهادها و سازمان‌های دولت از جمله مرحوم سید علی اکبر ابوترابی فرد و دو معاون وزیر نفت در کنار ما بودند که آزاد شدیم و فکر میکنم جمعا ۱۲۰ نفر یا کمی بیشتر بودیم. کاری به تعداد و کیفیت یا رده بندی اسرا ندارم بلکه میخواهم از زاویه دیگری به موضوع پایان اسارت بپردازم و از آن محذوده زمانی برای شما بگویم. تا ۲۴ ساعت قبل از آزادی هیچ وقت تصور اینگونه آزاد شدن را نداشتیم.

البته بنا به دلایلی که به آن اشاره میکنم منتظر آزاد شدن بودم اما اینطوری فکر نمیکردم که به این سرعت و ناگهانی آزاد شوم. دلیلش هم این بود که ما تعدادی اسیر مفقود در زندان‌های رژیم بعث عراق بودیم. اما آنچه که خدا خواست، شد. یعنی کن فیکون شد و ما آزاد شدیم. به همین سادگی.

حدود ۲۶ ساعت قبل از تبادل یعنی روز جمعه ۲۳ شهریور تقریبا ظهر بود که آمدند و لباس نو به ما دادند و گفتند لباس هایمان را عوض کنیم. حدود ساعت سه بعد از ظهر چند تا اتوبوس آمد و برای اولین بار بدون چشم بند و دستبند سوار و با احترام اتوبوس شدیم.

از زندان الرشید در بغداد رفتیم به پادگانی در بعقوبه در شمال بغداد. فردا صبح ما را به صلیب سرخ معرفی کردند و رسما و پس از ۱۱۹ ماه مفقود بودن به عنوان اسیر جنگی شناسایی شدیم. حدود ظهر اتوبوس‌های حامل اسرا به سمت مرز ایران و عراق حرکت کردند.

حدود ساعت دو نیم بعد از ظهر هم تبادل شدیم. به همین سرعت. این اذن و اراده خداوند بود که اینگونه آزاد شویم. آنهم با عزت و افتخار و سربلندی و پیروزمندانه به کشورمان بازگردیم. البته به نگاه و باور بنده، این آزادی ما با تمام موضوعات همراهش فقط میتواند به برکت دعا و شفاعت خاص حضرت ابا عبدالله الحسین علیه الصلوات و السلام برای ملت بزرگ ایران باشد.

یعنی این اذن پیروزی و آزادی را خداوند برای همه ملت بزرگ ایران و در ادامه برای همه اسرا و از جمله ما اسرای مفقود داد که اینگونه پیروزمندانه آزاد شدیم. وقتی در مسیر مرز ایران و عراق بودم به یاد آن شبی افتادم که خداوند در قرآنش به من وعده خروج را داد. یادم است در یکی از شبهای دی ماه ۱۳۶۸ حدودا هشت ماه قبل از آزادی در زندان الرشید پس از نماز از خداوند سئوال کردم: خدایا بلاخره من که کی قرار است آزاد شوم؟

قرآن را باز کردم که پاسخم را دریافت کنم. سوره روم آیه ۱۹ آمد که این چنین گفت:

یخرج الحی من المیت و یخرج المیت من الحی و یحیی الأرض بعد موتها ۚ و کذٰلک تخرجون

باور کردم که (و کذالک تخرجون) یعنی وقت آزادی نزدیک است و بزودی فرا می‌رسد. طبق آیه فهمیدم پس از زنده شدن زمین ما آزاد خواهیم شد. به خودم‌ گفتم الان زمستان است، پس خروج ما بعد از زمستان و زمان زنده شدن زمین یعنی بهار و تابستان خواهد بود. اما دقیقا نمیدانستم کی؟

تا آن وقت سالها بود که دوستان اسیر به من میگفتند سید کی آزاد میشویم و من میگفتم عن غریب یعنی دور است. اما فردای آن شب به دوستان گفتم بچه‌ها ما عن قریب با ق یعنی به زودی آزاد میشویم و دوستان به من میخندیدند. وقتی به تاریخ برمیگردم و حوادث آن زمان را مرور میکنم به وضوح میبینم آزادی ما میباید با مقدماتی همراه میشد و این مقدمات میباید ارزشمند باشند و الزاما این آزادی میباید همراه با پیروزی و اقتدار باشد و نوع و جنس آن پیروزی باید بی نظیر باشد.

یعنی پیروزی اراده‌ها باشد. باید قبل از آزادی مشخص می‌شد که آیا ما جنگ طلب بودیم و یا جنگ بر ما تحمیل شد؟

باید مشخص میشد ما مدافع کشورمان بودیم یا متجاوز به کشور دیگر. به همین دلیل شرایط پس از پایان جنگ و شروع آتش بس بگونه‌ای شد که دشمنان ما که یک روز با تمام توان لجستیکی و نظامی و ثروت ده‌ها میلیاردها دلاری و با شعار قادسیه و پیروزی مسلمین بر علیه مجوسان در اتحادی و بیسابقه مشرک بر علیه ما بودند و مستقیم و غیر مستقیم به کشور ما حمله کردند حالا پس از ده سال باید بجان هم می‌افتادند تا ما طعم شیرین پیروزی را بهتر میچشیدیم و با تمام وجود حس میکردیم که ما بر حق بودیم.

روزی که صدام با تشویق و ترغیب عربستان و کویت و حمایت ۱۱۰ میلیارد دلار آنها و حمایت لجستیکی سایر کشورهای منطقه به ما حمله کرد و به بهانه‌های واهی قرارداد ۱۹۷۵ را پاره کرد را یادم نمیرود. آن روز ۱۳ شهریور ۱۳۵۹ بود و صدام وارد خاک ما شده بود و بخش هایی از غرب کشور را اشغال کرده بود.

حالا ۱۰ مرداد ۱۳۶۹ است تقریبا ۱۱۹ ماه پس از آن روز و آن زمان. حالا صدام بجای داعیه انضمام خوزستان به عراق و داعیه مالکیت بر جزایر ایرانی در خلیج فارس مدعی به مالکیت عراق بر کویت است و علنا علام میکند که کویت توسط انگلیسی‌ها جدا شده بود و از قدیم الایام بخشی از خاک عراق بوده و است و سرزمین کویت یکی از زیر مجموعه‌های استان بصره میباشد.

صدام تصمیم گرفته بود که کویت را مال خود کند به همین دلیل و با سرعت به کویت حمله کرد و در کمتر از ده - دوازده ساعت تمام کویت را گرفت و فرماندهان ارتش کویت و وزیران و اشخاص صاحب نفوذ و ثروت کویتی را دستگیر کرد ‌و با اتوبوس و کمپرسی آنها را به زندان الرشید آورد. آن روز که حمله کرد روز عاشورای حسینی بود و فردای عاشورا کویتی‌های اسیر در زندان الرشید بغداد بودند.

آن روز ورق‌ها برگشت و روز پیروزی ما شد و اتفاقا روز شکست به ظاهر منسجم و قدرتمند عربی جبهه نفاق گردید. تحسبهم جمیعا و قلوبهم شتیٰ ۚ ذٰلک بأنهم قوم لا یعقلون

یادم نمیرود از سوراخ دیوار زندانمان که مشرف به حیاط زندان الرشید بود فرماندهان ارتش کوچک و جنگ نکرده کویت را با لباس و درجه و مدالات میدیدم. مات و مبهوت در و دیوار را میدیدند و تعدادی از آنها وحشت زده گریه می‌کردند.

آنها باور نداشتند که صدام که رفیق شفیق و یار قسم خورده آنها بود امروز بجان شان افتاده‌ باشد و شاه شان به انگلیس فرار کرده و پناهنده شود.

آنها باور نداشتند که صدام را که فرمانده فارس و پیروز عرب نامیده بودند امروز بر علیه آنها وارد جنگ شود و کشورشان را بگیرد. اما دیدیم شد.

آنها باور نمیکردند صدام که دشمن قسم خورده ایران بود ناگهان تمام قد و ‌کامل تسلیم خواسته‌ها و اراده ملت ایران شده باشد و با پذیرش بذون قیذ و شرط قرارداد ۱۹۷۵ از تمامی سرزمین هایی که تا آن زمان اشغالشان کرده بود بدون هیچ حرف و شرطی عقب نشینی کند و ملتمسانه نوشت اگر اوامر دیگری دارید در خدمتم. اما دیدند آنچه که فکر می‌کردند چیز دیگری شد.

دیدیم که اراده خداوند بر پیروزی ما پس از صبر بود و شد. این اذن خدا بود که خواست این آزمون اینگونه به پایان برسد و ما پیروز عزیز میدان و سربلند و مفتخر به کشورمان باز گردیم. یادم‌ می‌آید دو سال قبل از این یعنی مرداد ۱۳۶۷، زمانی که آتش بس شد و صدام سرمست از پیروزی‌های پایان جنگ بود صحبت از تبادل اسرا شد.

در حیاط زندان ناراحت و غمگین قدم میزدیم و حقیقتا من و ما دوست نداشتیم آزاد شویم‌ و به ایران برگردیم‌. میگفتیم با چه رویی به ایران برگردیم چون خاک کشورمان در اشغال صدام بود.

اما در مرداد ۱۳۶۹ موضوع فرق میکرد.

حالا میوه صبر و مقاومت ملت بزرگ ایران رسیده بود و تمام حرکات و نغییرات معادلات در حرکت روز عاشورا رقم خورد و از برکت روز عاشورا بود که صدام تسلیم اراده ملت بزرگ ایران شد و قرارداد ۱۹۷۵ را پذیرفت و به مرزهای رسمی و بین المللی بازگشت و در کمتر از ۴۵ روز تمامی اسرا را آزاد و تبادل کرد. و کذٰلک تخرجون. و این چنین (با عزت و سربلندی) شما (از زندان) خارج میشوید و شد.

وقتی آزاد شدم به خدا گفتم. دمت گرم خدا

حرفت حرفه و قولت هم قوله.

ممنون خدا که من و ما را با عزت آزاد کردی. و لله العزه. خاطره‌ای بود از آزادی و بازگشت به وطنم ایران اسلامی سربلند. اما میخواهم نتیجه‌ای بگیرم و آن اینکه خداوندی که ما را در آن آزمون نسبتا سخت که نهال نوپایی جمهوری اسلامی ایران بودیم و هر کسی میخواست آنرا به شکلی از ریشه درآورد یاری مان کرد.

قطعا خداوند سبحان امروز یاران امیر المومنین و یاران امام حسین علیهم السلام را در تحریم‌ها و بحران‌های منطقه‌ای و بخصوص در چالش‌ها و ناهنجاری‌های ناشی فساد و تحمیل ظلم هایی که توسط انسان نما هایی در داخل و خارج که بر ما تحمیل میکنند تنها نمیگذارد و از ما به خوبی مواظبت میکند که خودمان با دستان خودمان مفسدان و ظالمان را پاکسازی کنیم و در مسیر حق حرکت مان را ادامه دهیم.

وعده خداوند حق است و کذٰلک تخرجون و این چنین از این بحران هم خارج میشوید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴15 ساعت قبل
دوسایت خبری تحلیلی یکی در ایران و یکی درخارج با پیشینه متفاوت گردانندگان در یک روز اقدام به انتشار نوشته هایی از دوتحلیلگر متفاوت در باره مقتدی صدر کرده‌اند که همپوشانی قابل اعتنایی دارد. تفکر مقتدی صدر به استقرار نوعی حکومت مقتدر با دعاوی دینی (زعامت سیاسی- دینی) تمایل دارد آمیخته با ناسیونالیسم عربی. مقتدی صدر بازیگری است قدرت‌ طلب و جسور که پایگاه قابل‌اعتنا و به خوبی سازمان‌یافته دارد. او هیچ ابایی ندارد که برای نیل به قدرت از حمایت کانون‌های خارجی استفاده کند و اگر ایران را مزاحم راه خود ببیند رودرروی ایران بایستد. به خصوص این روزها که مقتدی صدر با یکه تازی‌های خود برای تداوم و تشدید اعتراضات مردمی در عراق و سمت و سو دهی به جریان تظاهرات، همان برنامه و طرح مطلوب آمریکایی‌ها را پیاده می‌کند.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، علی بن فلیس از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری الجزایر اعلام کرد: تحرکاتی برای نسخه برداری از رژیم سابق در الجزایر در جریان است. بن فلیس از عملکرد ارتش الجزایر که از اعتراضات مردمی حمایت کرده و یک تیر هم به سوی آنها شلیک نکرده است، تمجید کرد. یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری الجزایر اعلام کرد: الجزایر در آستانه فروپاشی است و از بحران اقتصادی و اجتماعی رنج می‌برد. تظاهرات کنندگان شعار می‌دادند: دولت مدنی می‌خواهیم نه نظامی. این تظاهرات در فاصله کمتر از یکماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری این کشور برگزار شد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴16 ساعت قبل
نخست آنکه مقاومت چه جایگاهی در نظریه‌های علوم سیاسی دارد؟ به باور وی ریشه این مقاومت را باید در نظریه‌های چپگرایان جستجو کرد و دید. نظریه مقاومت در درون ساختار پسااستعماری مهم است چرا که در این دوران تمامی مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی حول محور قدرتمندان می‌چرخد و در چارچوب منافع آن‌هاست. لذا، بحث مقاومت در برابر قدرت‌مندان شکل گرفت که در نظریه‌های پسااستعماری نمود می‌یابد. وی پرسش دیگر درباره مقاومت، چیستی و چگونگی مقاومت روسیه است. سخنرانی دکتر جهانگیر کرمی به مناسبت ۱۳ آبان، «نشست تخصصی نگاه انتقادی به مسائل روز آمریکا» به‌همت گروه مطالعات آمریکای دانشکدة مطالعات جهان و با همکاری انجمن ایرانی مطالعات جهان و مؤسسة مطالعات آمریکای شمالی و اروپا در روز دوشنبه ۱۳ آبان

سریع و خشن؛ منتخبی از هواپیماهای نظامی جهان! (+تصاویر)

6+
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
رکنارکنا12 ساعت قبل
این مصاحبه را آرمن ساروخانیان نویسنده روزنامه ایران ورزشی انجام داده است: *آقای مولینا، بازی ایران مقابل عراق را دیدید؟ بله. شما نمی‌توانید همانطور که تیم ملی بلژیک را تمرین می‌دادید، با تیم ملی ایران هم کار کنید. او فکر می‌کند چون مارک ویلموتس است و از اروپا آمده نگاهی از بالا دارد، ولی شما با این روش نمی‌توانید در تیم ملی ایران کار کنید. شاید برخی معتقد باشند که ویلموتس به زمان نیاز دارد، ولی شرایط تیم ملی ایران بحرانی است. شانس شما این است که بحرین تیم ضعیفی دارد و شما در تهران با این تیم و عراق بازی خواهید کرد.
مهرمهر17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، فارین پالیسی به نقل از منابع آگاه می‌گوید دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا از ژاپن خواسته سطح مشارکت در پرداخت هزینه نظامیان آمریکایی مستقر در این کشور را به ۴ برابر و رقم ۸ میلیارد دلار افزایش دهد. اما سابقه اصرار ترامپ برای تحمیل هزینه نظامیان آمریکایی به دولت توکیو به ماه میلادی جولای و زمان سفر جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید به ژاپن باز می‌گردد. البته وزارت خارجه ژاپن با رد گزارش فارین پالیسی مدعی شده که هیچ مذاکره‌ای با دولت واشنگتن پیرامون این موضوع انجام نشده است. گفتنی است حدود ۵۴ هزار نظامی آمریکایی با ادعای تامین امنیت ژاپن به ویژه در برابر حملات احتمالی کره شمالی، در این کشور مستقر هستند. توکیو در حال حاضر سالانه ۲ میلیارد دلار از هزینه نظامیان آمریکایی را می‌پردازد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری12 ساعت قبل

شهرهای ایران صحنه اعتراض مدنی مردم به‌خاطر افزایش قیمت بنزین شده

خبری14 ساعت قبل

وضعیت برخی خیابان‌ها و جاده‌ها پس از بارش نخستین برف امسال + تصاویر

خبری17 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

نرخ آپارتمان در منطقه صادقیه + جدول

الف29 دقیقه قبل

۲ درصد مردم دچار زخم‌های مزمن‌‌اند

خبر فوری53 دقیقه قبل

تظاهرات چند صد هزار نفری ضد نخست‌ وزیر جمهوری چک

صدا و سیما55 دقیقه قبل

اعتراضاتی در فرانسه که به آتش زدن خودروها منجر شد + فیلم

باشگاه خبرنگاران58 دقیقه قبل

آیا اکران محدود «خانه پدری» صحت دارد؟

الف59 دقیقه قبل

چگونه روی برف و یخ راه برویم؟

اصلاحات پرس1 ساعت قبل