مطالعه رخدادهای علمی دنیا، پیش شرط اولیه ژورنالیسم علم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ

مطالعه رخدادهای علمی دنیا، پیش شرط اولیه ژورنالیسم علم

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
ژورنالیسم علم باید توانایی دریافت خبر از منبع معتبر را داشته و آن را با منابع دیگر تطبیق دهد و به این طریق علمی بودن یا نبودن آن را تشخیص دهد.

اساتید حوزه ارتباطات معتقدند افرادی که به بحث‌های علمی وارد بوده و در آن تخصص دارند، راحت‌تر می‌توانند اصول کار خبرنگاری را بیاموزند زیرا اگر فرد با مبانی علم آشنا باشد، می‌تواند به راحتی روزنامه‌نگاری را نیز آموزش ببینند.

در حوزه علمی از خبرنگار دو انتظار می‌رود. در مرحله اول خبرنگار باید قابلیت حرفه‌ای برای نوشتن و پیاده کردن مطلب را داشته باشد. تنظیم مناسب مهم‌ترین موضوعی است که از یک نویسنده خبر انتظار می‌رود. اما در مرحله بعد یک خبرنگار باید در حوزه‌ای که در آن کار می‌کند، اشراف داشته و با موضوعات و مسائل آن آشنا باشد.

وقتی اتفاقی رخ می‌دهد، نباید تنها زمانی باشد که خبرنگار به دنبال تحلیل آن است بلکه در تمام سال ژورنالیسم علم باید پیگیر مسائل و موضوعات مختلف بوده و با موضوعات مشابه آن مأنوس باشد.

شرکت در نشست‌ها و کنفرانس‌های مختلف می‌تواند در این موضوع به خبرنگار کمک کند. مطالعه مستمر مجلات مختلف علمی در سطح دنیا می‌تواند در این حوزه بسیار گره‌گشا باشد. یک ژورنالیست علمی باید تمام مطالب تاپ موضوع مورد بحث خود را بخواند و با محتوای برون‌داد جهانی امور، آشنایی داشته باشد.

خبرنگار علم باید با افراد مختلف در حوزه آشنا باشد. ژورنالیست علمی باید بداند در موضوع مورد بحث خود با چه کسی صحبت کند. شاید بر اساس دستور رسمی، گفتگو با سخنگوی سازمان‌های مختلف اولین اولویت خبرنگار باشد اما در بسیاری از مواقع این افراد نمی‌توانند اطلاعات درستی را منتقل کنند، به همین دلیل در بسیاری از موارد خبر مناسب منتشر نمی‌شود. مشکل عمده بسیاری از خبرنگاران در حوزه‌های مختلف این است که فرد مورد نظر و صاحب‌نظر را با شخصیت‌های اصلی سازمانی متمایز نمی‌کنند زیرا در گفتگو با مسئولان نهادها، گاهی مطالب نادرست و یا وعده‌هایی مطرح می‌شود که در طول زمان ممکن است مشکل‌ساز شود و به همین دلیل محتوای مطلب، حرفه‌ای نخواهد بود.

در سایت خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

ژورنالیست علم باید بداند با چه کسی مصاحبه کند. انتخاب فرد مناسب می‌تواند خروجی مناسبی نیز داشته باشد اما در کنار این انتظار می‌رود که وی به مطالعه مستمر نیز بپردازد. اصولا خبرنگارانی که در سمینارهای مختلف شرکت می‌کنند پس از صحبت‌های سخنران اصلی که اصولا معاون وزیر و یا مسئولان رده بالا هستند، سالن را ترک می‌کنند این در حالی است که ژورنالیست علمی باید از مطالب مختلفی که در سمینارها و همایش‌ها گفته می‌شود، استفاده کند و همین گوش دادن نیز می‌تواند بار علمی فرد را افزایش دهد. هیچ شخصی بدون زحمت نمی‌درخشد و برای آن‌که در هر حوزه‌ای فرد شاخصی شود، باید تلاش مداوم صورت گیرد.

* منتشر شده در خبرگزاری آنا * دکتر مهدی زارع، استاد زلزله شناسی مهندسی پژوهشگاه بین المللی زلزله و عضو وابسته فرهنگستان علوم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مکانیک‌هایی با ناخن‌های فرنچ شده | ویدئوی حرف‌های کیانا و نیلوفر را ببینید

همشهریهمشهری1 روز قبل
علی آقا صاحبکار آنهاست؛ صاحبکار کیانا یاراحمدی و نیلوفر فرهمند، شاگردان مکانیکی. اعضای خانواده‌ام نزدیک ۱۵سال است که ماشین‌هایشان را پیش علی آقا می‌آورند و به او اطمینان داشتم. ما هم سعی می‌کردیم در مغازه علی آقا باشیم و جای دیگری نرویم. علی آقا را کیانا به من معرفی کرده بود. از وقتی شما آمده‌اید مشتری‌های علی آقا بیشتر شده یا کمتر؟ کیانا: علی آقا خیلی مشتری دارد.

نمایشگاه لیزر و فوتونیک ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اولین نکته‌ای که به چشم آمد شباهت بی‌چون و چرای اعجوبه‌ها به برنامه little big shots (خفن‌های کوچولو / کله گنده‌های کوچک) با اجرای کمدین معروف «استیو هاروی» است. از آن زمان تا کنون ۳ فصل از این برنامه پخش شده و یک قسمت ویژه هم داشت که در دسامبر ۲۰۱۸ به صورت تک قسمت عرضه شد. جدیدترین اتفاق هم این است که در فصل جدید این برنامه خانم ملیسا مک‌کارتی (بازیگر و کمدین) به جای استیو هاروی مجری برنامه خواهد شد. حال اینکه برنامه «اعجوبه‌ها» از این برنامه معروف آمریکایی کپی شده است و اساسا این کار درست است یا خیر بحث مفصلی را می‌طلبد که در این نوشتار مجال آن نیست. دوستی به شوخی می‌گفت حتی سبیل مهران غفوریان برای این است که شبیه استیو هاروی شود!
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مهدی صفاری نیا در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: با اینکه جایزه مصطفی (ص) عمر طولانی ندارد، اما با جستجوی در وب، درمی یابیم که چه میزان اخبار در شبکه‌های خبری خارجی در مورد آن درج شده است. او ادامه داد: اگر چه این جایزه از حیث مبلغ، جایگاه متوسطی دارد، اما از نظر اعتبار، ارزشی جهانی دارد و دانشمندان جوان از ۵۰ کشور دنیا بدنبال کسب آن هستند. آقای صفاری نیا تصریح کرد: این جایزه فقط ۲ سالانه نیست و هر ساله برای دانش آموزان، دانشجویان و دانشمندان جوان جهانی در قالب بنیاد و علم و فناوری مصطفی برنامه دارد. او گفت: تاکنون در ۳ دوره مسابقات جایزه نور بیش از ۵۰۰۰ دانش آموز در بخش دانش آموزی این مسابقات شرکت کرده‌اند. در بخش دانش دانشمندان جوان نیز رقابت علمی «کنز» را داریم که از سال قبل شروع شده و نزدیک به ۱۱۰ نفر از ۱۲ کشور در آن شرکت کرده‌اند. در کنار آن هم نشست‌های تبادلی تجربیات علمی و فناوری در ششمین دوره برگزار می‌شود. آقای صفاری نیا افزود: همه این مسابقات و گردهم آیی‌ها به منظور شبکه سازی میان دانشمندان جهان اسلام است، زیرا قصد توسعه ارتباط و آشنایی ساکنان جهان اسلام با یکدیگر است. البته این مسابقات میان همه دانشمندان ساکن کشور‌های جهان اسلام فارغ از هر مذهب و همینطور دانشمندان مسلمان برگزار می‌گردد. ادامه دارد
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
محسن حاجی میرزایی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: تغییری در پرداخت حقوق معلمان خارج از کشور انجام شده که به دلیل تغییر نرخ ارز و تخصیص نیافتن بودجه این مشکل با هماهنگی‌های لازم حل شده است. وی گفت: تلاش می‌کنیم امسال با تخصیص ۱۱۰ درصدی مجموعه مطالبات فرهنگیان خارج از کشور را تسویه کنیم. آقای حاجی میرزایی خاطرنشان کرد: بخشی از این مطالبات مربوط به سال‌های ۹۵ تا ۹۷ بود که احکامی در آن زمان باید اجرا می‌شد و اجرا نشد و با حکم دیوان عدالت اداری مجموعه این مطالبات محاسبه شده و تلاش ما بر این است که به سرعت پرداخت شود. وی از اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان برای توزیع شیر در مدارس خبر داد و افزود: شیر دانش آموزی به دلیل نبود اعتبارات سه سال توزیع نشد و امسال نیز در صورت دریافت اعتبار، شیر در مدارس توزیع خواهد شد. وزیر آموزش و پرورش درباره حذف اشعار برخی مشاهیر از کتاب‌های درسی نیز گفت: برخی کتاب‌های درسی تغییراتی کرده‌اند و عبارت حذف مطالب از کتاب‌های درسی عبارت دقیقی نیست. آقای حاجی میرزایی تأکید کرد: حذف اشعار از برخی کتاب‌ها مربوط به سال ۹۵ و قبل از آن است، ولی به دلیل اخباری که در برخی شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، دستور بررسی موضوع را دادم تا دقیقا مشخص شود چه مواردی حذف شده است. وی گفت: گزارشی که به بنده داده‌اند حاکی از آن است که بسیاری از مطالب و اشعار مشاهیر معاصر و اشخاص برجسته حوزه فرهنگ و ادب ایران در کتاب‌های درسی مورد استفاده قرار گرفته است. آقای حاجی میرزایی تأکید کرد: ممکن است شعری از یک شخصیت حذف شده باشد، ولی از همان شخص، شعر دیگری در کتاب گنجانده شده است. وی درباره کمبود معلم و کتاب درسی که تذکر برخی نمایندگان هم در صحن علنی امروز مجلس بود گفت: با قاطعیت می‌گویم که همه کلاس‌های درس با معلم تشکیل می‌شود، ولی برخی خانواده‌ها معاونانی را که با ابلاغ تدریس سر کلاس حاضر می‌شوند، به عنوان معلم تلقی نمی‌کنند. وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: یکی از پیش نیاز‌های اصلی معاونان مدارس، حضور در کلاس‌های درس است و کمبود معلم در کلاس‌های درس هم اکنون با معلمان بازنشسته، مربیان پیش دبستانی با صلاحیت و معاونان مدارس تأمین شده است. آقای حاجی میرزایی همچنین درباره کمبود کتاب‌های درسی گفت: ما امسال ۱۴۲ میلیون جلد کتاب درسی چاپ کردیم که بیش از نیاز ما نیز بوده است و دانش آموزانی که مدرسه خود را تغییر داده و یا در سامانه خرید کتاب ثبت نام نکرده‌اند با تأخیر کتاب‌های درسی خود را تحویل گرفته‌اند.
الفالف1 روز قبل
گروه فرهنگی الف، ۱۹ آبان ۱۳۹۸، ۲۳:۲۷ ۳۹۸۰۸۱۹۲۰۴عکس‌های منتشر شده حاکی از دیوارنویسی و حمله وندال‌ها به بنای دژ اژدها پیکر در لارستان استان فارس است. دژ اژدها پیکر که به مقبره مادر نادرشاه هم معروف است، یکی از بناهای تاریخی و ثبت ملی استان فارس به حساب می‌آید که در دو سال اخیر ۱۸۰ میلیون تومان برای آن هزینه شده‌ است اما به دلیل فقر فرهنگی گردشگران و نبود نگهبان دائم دیوارهای این اثر به صورت بسیار گسترده مورد دیوارنویسی قرار گرفته‌ است. سیما علویه رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لارستان به ایرنا گفته است که سیم‌ها و تجهیزات نورپردازی این بنا به سرقت رفته است و گذاشتن تجهیزات بیشتر مانند دوربین مدار بسته هم نیازمند بودجه کلانی است. او یکی از دلایل این مشکل را کمبود نیروهای یگان حفاظت از میراث فرهنگی می‌داند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

تاثیر میدان نفتی تازه کشف شده بر اقتصاد و روابط بین‌الملل

خبری11 ساعت قبل

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها در بولیوی،‌ اوو مورالس از قدرت کناره‌گیری کرد

خبری16 ساعت قبل

اظهارات امروز رییس‌جمهور در رفسنجان + فیلم

خبری17 ساعت قبل

آرسنال از اخراج امری ترسی ندارد

میزان‌آنلاین24 دقیقه قبل

شناسایی ۱۹۰۴ ملک واگذار شده در شهرداری/تشکیل پرونده قضایی برای ۳۱۳ ملک

ایسنا37 دقیقه قبل

سوریه، ایران و ناتو، محور گفت‌وگوی تلفنی ماکرون و ترامپ

ایسنا43 دقیقه قبل

اعزام غیرقانونی تیم وزنه‌برداری به قبرس/وقتی دختر نوجوان در جمع پیشکسوتان مدال می‌گیرد!

فارس53 دقیقه قبل

شکایت خانم دکتر داروساز از همکارش به اتهام تعرض

خبر فوری54 دقیقه قبل

فتاحی: اجتماعی شدن کتابخانه‌ها به توسعه خدمات و ارتقاء منزلت کتابداران می‌انجامد

فارس54 دقیقه قبل

گاتزتا: رافائل بنیتس کایخون را می‌خواهد؛ دالیان آماده ارائه پیشنهادی با دستمزد ۸ میلیون یورویی به وینگر اسپانیایی

طرفداری54 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها