دشمن در طراحی تحریم‌ها فاصله طبقانی را افزایش داده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
دشمن در طراحی تحریم‌ها فاصله طبقانی را افزایش داده است

دشمن در طراحی تحریم‌ها فاصله طبقانی را افزایش داده است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دشمن در طراحی تحریم ها واردات کالاهای لوکس به ایران را آزاد کرده است تا خزانه ای را پر و فاصله طبقاتی در جامعه را افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، رضا رحمانی پیش از ظهر امروز شنبه در بیست و چهارمین آیین تجلیل از صنعتگران نمونه استان اصفهان، اظهار کرد: همیشه مشکلات بوده و نباید همه چیز را سیاه و سفید نگاه کنیم. سعی من بر این است که استنباط معقولی از مسائل داشته باشم.

وی با بیان اینکه استان اصفهان با داشتن ۱۰ درصد صنعت کشور، قطب صنعت است، افزود: اگر امروز بتوانیم تصمیماتی بگیریم که برخی مشکلات صنعت اصفهان حل شود، کار بزرگی کرده‌ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه در جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم، اظهار کرد: امروز صادرات فولاد کشور ممنوع و تحریم شده است، اما صادرات سنگ آهن آزاد است، همچنین واردات خودرو آزاد، اما واردات قطعات خودرو تحریم است. دشمن در طراحی تحریم‌ها واردات کالاهای لوکس را به ایران آزاد کرده است تا خزانه‌ای را پر و فاصله طبقاتی در جامعه را افزایش دهد.

وی ادامه داد: همان طور که رزمندگان اصفهانی در جبهه‌ها پیروز می‌شدند، ملت ایران نیز امروز با ایستادگی پیروز شده است.

رحمانی با بیان اینکه چرا نباید صادرات فرش ماشینی جهشی باشد، تصریح کرد: می‌توانیم مشکلات را حل کنیم، چراکه موانع جزیی در صادرات داریم، همچنین امروز باید صادرات صنایع دستی کشور چند برابر می‌شد، چون دست هنرمند ما ارزش افزوده است.

وی خاطرنشان کرد: سال قبل رشد گروه صنعت منهای ۹ درصد بود، اما در سه ماهه نخست امسال این رشد به صفر رسید و در سه ماهه دوم امسال مثبت خواهد شد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه امسال برای حل مشکلات هفت محور داریم، گفت: یکی از این محورها، محور ساخت داخل است و امسال ۴۰۰ میلیون دلار صادرات سنگ داشتیم که نشانه خوبی است، همچنین برای نخستین بار نمایشگاه ساخت داخل را برپا کردیم.

وی با اشاره به ظرفیت خالی بسیاری از واحدهای تولیدی، تاکید کرد: این اتفاق خیلی بد است؛ به همین دلیل امسال صادرات پیشگام تولید در وزارت صنعت است.

رحمانی، با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری نسبت به رونق تولید داخلی، تصریح کرد: باید تولید ملی جدی گرفته شود، بنابراین باید به مقوله صادرات توجه کنیم، اما صادرات ما نباید مایحتاج ضروری مردم را شامل شود، به همین منظور صادرکنندگان باید تلاش کنند.

وی ادامه داد: وقتی از صادرات سخن می‌گوییم، منظور ما صادرات باکیفیت است، چرا که صادرات بی‌کیفیت آبروی کشور را می‌برد، بنابراین اداره استاندارد باید جلوی صادرات بی کیفیت را بگیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: وظیفه داریم این مواد را به دست تولیدکنندگان برسانیم و اگر صد واحد تولیدی داریم، باید ساخت ۲۰۰ واحد تولیدی را تقاضا دهیم.

وی در خصوص مشکل صنعت خودرو، گفت: به دنبال آن هستیم که رابطه خودروساز را با قطعه ساز را اصلاح کنیم، به همین دلیل برنامه سامان دهی خودرو را در اولویت قرار داده‌ایم، همچنین اخیرا به مجمع اوراسیا پیوسته‌ایم و تشکل‌های صادراتی و اقتصادی در کشورهای مورد نظر تشکیل شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مسابقه پرسرعت‌ترین ماشین‌های خورشیدی جهان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل

لزوم واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
وزیر صمت: شرکت‌های خودرو ساز به شخص واگذار نمی‌شوند، اما برنامه وزارت صمت، واگذاری شرکت‌های خودروساز به بخش خصوصی است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آقای رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه خروج برخی خودرو‌ها از خط تولید به ویژه خودور‌های پرتیراژ در دستور کار شرکت‌های خودرو ساز قرار دارد، افزود: از خانواده پراید و پژو خروجی خواهیم داشت، البته خودرویی مناسب، جایگزین آن خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. وی با بیان اینکه، شرکت‌های خودرو ساز، پیگیر اجرای این برنامه هستند گفت: ما نیز این موضوع را پیگیری و حمایت می‌کنیم، در مرحله نخست نیز خودرو پراید در مدلی که تعهدی برای آن وجود ندارد از چرخه تولید خارج می‌شود. وزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی آقای رحمانی در خصوص وضعیت زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی بخصوص شهرک‌های صنعتی اطراف تهران گفت: ما در بخش زیر ساخت‌های این شهرک‌ها، به ویژه در خصوص تامین برق با مشکل جدی مواجه هستیم البته در خصوص آب، خط انتقال در حال احداث و در مورد برق نیز نیاز به احداث پست است که وزارت نیرو به دلیل کمبود بودجه، امکان رفع این مشکل را ندارد.

اقتصاد ایران به اصلاح ساختار نیاز دارد

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
فسادهای اقتصادی که به طور سریالی در کشور پدید می‌آید هم مورد توجه همگان است. مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکلات اقتصادی فعلی بیانگر ناتوانی در این بخش است گویا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست‌های مقاومتی یک شیوه حکمرانی منظم می‌خواهد که متاسفانه درکشور وجود ندارد و شیوه مورد استفاده ما درحال حاضر فاقد یک ساختار منسجم است. دیگر کشورهای دنیا قبل از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند و وام را به عرضه مسکن می‌دهند. آقای سعدوندی هم در سوی دیگر استودیو گفت: یکی از مشکلات بزرگ در ساختار نظام این است که کسانی که قرار است سیاست‌های اقتصادی را اصلاح کنند منادیان حفظ وضع موجودند.

فیلم | نشت نفت از نفتکش سابیتی واقعیت دارد؟

همشهریهمشهری1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، معاون فنی گمرک ایران در گفتگو با رسانه ملی از لغو معافیت ۸۰ دلاری واردات گوشی مسافرتی لغو شد. آقای مهرداد جمال اورنقی افزود: در سنوات گذشته گوشی تلفن همراه به صورت مسافری و با معافیت ۸۰ دلاری در حقوق ورودی به کشور وارد می‌شد. وی گفت: علاوه بر معافیت ۸۰ دلاری، نرخ ارز مبنا برای حقوق ورودی، نرخ ارز رسمی بود که توسط گمرک اعمال می‌شد. جمال ارونقی افزود:، اما با بررسی‌هایی مشخص شد تعداد زیادی از افراد در حال سوء استفاده در این زمینه هستند و گوشی‌هایی که به صورت قاچاق وارد کشور شده، تحت عنوان کالای مسافری ثبت و از معافیت آن استفاده می‌شد و به نحوی، واردات کالا به صورت تجاری را تحت تاثیر قرارمی داد. معاون فنی گمرک گفت: بر این اساس، برای نظام‌مند کردن تجارت رسمی این کالا، جلسات مختلفی برگزار شد که در نهایت در جلسه سوم مهر سال جاری، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص اصلاح رویه واردات گوشی تلفن همراه مسافر مصوبه‌ای صادر و در جلسه ۱۵ مهر، کمیسیون کمیته وزارت صنعت، معدن و تجارت دو مصوبه مهم را تصویب کرد. وی در خصوص مصوبه کمیته وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: نخستین مورد افزایش حقوق مسافری گوشی به ۲۶ درصد و مورد بعدی، حذف معافیت ماده ۱۳۸ آیین نامه اجرایی به معنی معافیت از پرداخت حقوق ورودی ۸۰ دلاری. بود. معاون فنی گمرک گفت: با برگزاری جلسات کارشناسی دیگر، تفاهم نامه‌ای ابلاغ شد که در نهایت نرخ ارز گوشی ورودی، ارز سنا باشد که از طرف بانک مرکزی ابلاغ می‌شود. اورنقی افزود: گمرک یک سازمان مجری است و طبق ابلاغ ۲۱ مهر که از امروز هم قابل اجرا است گمرک باید نسبت به مصوبات وزارت صنعت، معدن و تجارت عمل کند و حذف معافیت تنظیم بازاری، موضوع آیین نامه‌ای بود که دیروز در جلسه ستاد تنظیم بازار مصوب شده و از فردا برای اجرا به گمرک ابلاغ می‌شود.

افزایش بی ضابطه قیمت؛ افت کیفیت نان

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
در این بین افزایش قیمت تنور برخی از نانوایی‌ها را نیز داغ‌تر کرد و بدون نصب نرخ جدید نان، هر قیمتی که می‌خواهند نان را پخت می‌کنند، استدلال برخی نانوایان این است که کنجد و سبزی به نان اضافه می‌کنند و این باعث افزایش قیمت نان می‌شود. علت افزایش نرخ نان از نظر نانوایاناجبار نصب نرخ نامه جدید نان بهانه‌ای شد تا سری به نانوایی‌های سطح شهر تهران بزنیم. وی ادامه داد: قیمت نان سنگک ازاد پز ۱۸۰۰ تومان است اما وقتی ما علت افرایش قیمت را از نانوا می‌پرسیم می‌گوید کنجد دارد؛ کنجد باعث شده تا نانوایی‌ها قیمت نان را بدون ضابطه به فروش برسانند. اقای محمودی که از مشتریان نانوایی بود می‌گوید: قیمت نان مشخص نیست و ۲۰۰ تومان بر قیمت نان اضافه می‌کند و می‌گوید که پول خورد نداریم در صورتی که با کارت خوان هم همین قیمت است. نکته دوم این است که برای جلوگیری از افزایش قیمت باید کف و سقف قیمت نان نیز مشخص شود اگر چه بیان شده است که نان با یک رو کنجد ۵۰۰ تومان بر قیمت نان می‌افزاید، اما این موضوع علت نرخ گذاری متفاوت شده است.

نظرها

اخبار بیشتر