مسئله کمبود تقاضا، معضل بازارهای جهانی فولاد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
مسئله کمبود تقاضا، معضل بازارهای جهانی فولاد

مسئله کمبود تقاضا، معضل بازارهای جهانی فولاد

طبق گزارش‌های منتشر شده از بازار فولاد دردنیا، عرضه کنندگان مواد اولیه همچنان نگران از مسئله کمبود تقاضا معاملات را پی‌گیری می‌کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از بورس کالا، طبق گزارش‌های منتشر شده از بازار فولاد در جهان، قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین هفته گذشته را در نزدیکی ۱۰۰ دلار آغاز کرد ولی تا پایان هفته به کمتر از ۹۲ دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. چند هفته ایست که بازار سنگ آهن با چنین نوساناتی روبروست به طوری که دو هفته قبل قیمت حدود ۹۰ دلار شده بود. در هر حال کاهش قیمت هفته گذشته به افزایش خریدها کمک کرد ولی تا پایان هفته تقاضا مجددا راکد شد.

عملکرد بازارهای فولاد، عرضه کنندگان مواد اولیه را نگران کرده و مسئله کمبود تقاضا همچنان مطرح است. فصل پایانی سال همچون سابق فصل رونق تقاضای فولاد نیست و ابهامات زیاد، بازار فولادسازان چینی را نسبت به وضعیت حاشیه سودشان نگران کرده است.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بنا بر گزارش یومتال، جدیدترین قیمت برای سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد ۷ دلار نسبت به دو هفته قبل بهبود داشت و ۴۵٫۶ دلار هر تن فوب ثبت شد و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز با همین میزان رشد ۴۲٫۵ دلار هر تن فوب شنیده شد.

قراضه

بازار قراضه ترکیه هفته‌ای منفی را پشت سر گذاشت. قیمت پایان هفته افت ۵ دلاری در یک روز را نیز تجربه کرد و به حدود ۲۲۹ دلار هر تن سی اف آر برای قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ رسید. در حالی که اوایل هفته حدود ۲۴۰ دلار بود. بازار فولاد ترکیه در رکود است و طبیعتا بازار مواد اولیه را نیز به رکود برده است.

در بازار صادرات ژاپن قیمت قراضه سنگین کلاس ۲ تا ۲۲۵ دلار هر تن فوب شنیده شد. در شرق آسیا قراضه کانتینری وارداتی ۹ دلار افت داشت و ۲۳۵ دلار هر تن سی اف آر شد. در بازار داخلی آمریکا نیز قراضه خرد شده از ۲۵۷ دلار دو هفته قبل به ۲۴۵ دلار هر لانگ تن رسید.

بیلت

افت قیمت قراضه و جو منفی بازارهای جهانی فولاد، قیمت بیلت را در بازارهای جهانی در رکود برده است. در بازار سی آی اس با کاهش قیمت درخواستی خریداران در ترکیه، مصر و خاور میانه قیمت پیشنهادی عرضه کننده‌ها نیز پایین آمد.

بیلت صادراتی سی آی اس ۳۵۸ دلار هر تن فوب ثبت شد که نسبت به هفته نخست سپتامبر بیشتر از ۱۰ دلار افت داشته است. بیلت پیشنهادی سی آی اس به ترکیه از ۳۹۵ تا ۴۰۰ دلار به ۳۷۵ تا ۳۹۰ دلار هر تن سی اف آر رسیده ولی خریدار پیدا نکرد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

در چین تمایل به واردات بیلت مشاهده شده و اخیرا از ایران، قطر و ترکیه خرید هایی صورت گرفته است. در بازار داخلی چین بیلت ۴۷۲ تا ۴۷۸ دلار بود و قیمت وارداتی ۴۰۰ تا ۴۰۸ دلار هر تن سی اف آر شنیده شده است. در جنوب شرق آسیا نیز بیلت وارداتی ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار هر تن سی اف آر بود.

مقاطع

اخیرا در بازار واردات آسیا قیمت میلگرد باز هم کاهش یافت که به دلیل سیاست عرضه کنندگان ترک بود. ترکیه به سنگاپور میلگرد را در ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار هر تن سی اف آر فروخت. قیمت نسبت به یک هفته قبل تا ۲۰ دلار ارزان‌تر شده است. افت قیمت قراضه و رکود شدید تقاضای داخلی میلگرد در ترکیه موجب این پایین آمدن قیمت شد.

در چین با رشد قیمت میلگرد داخلی در هفته نخست سپتامبر، صادر کننده‌ها از بازار آسیا عقب نشستند هفته گذشته نیز قیمت در بازار داخلی تا ۵ دلار رشد داشت.

در بازار داخلی اروپا میلگرد ۴۷۹ یورو هر تن درب کارخانه بود که نسبت به دو هفته قبل تا ۱۳ یورو افت داشته است. در بازار داخلی آمریکا نیز میلگرد ۶۳۴ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد که ۱۱ دلار افت داشت.

ورق

هفته گذشته قیمت پیشنهادی ورق گرم صادراتی چین ۴۶۰ تا ۴۷۵ دلار هر تن فوب و مشابه هفته قبل شنیده شد ولی قیمت مورد نظر خریداران روز به روز کمتر می‌شود. چون قیمت عرضه کننده‌های دیگر رو به نزول است ولی چینی‌ها در مقابل کاهش قیمت مقاومت می‌کنند. در بازار داخلی نیز قیمت نسبتا ثابت بود.

ورق گرم سی آی اس ۴۲۰ تا ۴۳۵ دلار هر تن فوب و نزولی بود. فعالان بازار معتقدند در آینده نزدیک قیمت‌ها نزولی است و در ماه سپتامبر به ۴۰۰ دلار هر تن فوب ممکن است برسد.

در جنوب شرق آسیا معاملاتی برای ورق گرم روسیه در ۴۴۵ دلار هر تن سی اف آر صورت گرفت و قیمت درخواستی جدید خریداران ۴۴۲ تا ۴۴۵ دلار هر تن سی اف آر شد.

یک هفته اخیر قیمت ورق گرم و سرد در بازار ترکیه به روند نزولی ادامه داده چرا که تقاضا ناچیز است و قیمت قراضه نیز نزولی بوده است. قیمت پیشنهادی ورق گرم صادراتی ترکیه ۵ دلار هر تن ارزان‌تر شده ۴۵۵ تا ۴۶۵ دلار هر تن فوب ثبت شد.

در بازار داخلی آمریکا ورق گرم از ۵۷۰ دلار اوایل سپتامبر به ۵۴۴ دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم از ۴۶۷ یورو به ۴۵۴ یورو هر تن درب کارخانه رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چقدر از اموال بابک زنجانی مصادره شد؟ +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

زنگ خطر مصرف بی رویه سوخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

شانزدهمین جایزه ملی کیفیت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما بدون تردید کیفیت، پیشران رونق تولید ملی هست و اگر برکیفیت محصولاتی که به خارج صادر می‌شود، رصد دقیق و مستمری صورت بگیرد توان رقابت پذیری کشور در بازارهای منطقه‌ای و بین المللی بالاتر می‌رود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اولین نکته‌ای که به چشم آمد شباهت بی‌چون و چرای اعجوبه‌ها به برنامه little big shots (خفن‌های کوچولو / کله گنده‌های کوچک) با اجرای کمدین معروف «استیو هاروی» است. از آن زمان تا کنون ۳ فصل از این برنامه پخش شده و یک قسمت ویژه هم داشت که در دسامبر ۲۰۱۸ به صورت تک قسمت عرضه شد. جدیدترین اتفاق هم این است که در فصل جدید این برنامه خانم ملیسا مک‌کارتی (بازیگر و کمدین) به جای استیو هاروی مجری برنامه خواهد شد. حال اینکه برنامه «اعجوبه‌ها» از این برنامه معروف آمریکایی کپی شده است و اساسا این کار درست است یا خیر بحث مفصلی را می‌طلبد که در این نوشتار مجال آن نیست. دوستی به شوخی می‌گفت حتی سبیل مهران غفوریان برای این است که شبیه استیو هاروی شود!
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
عباس تابش در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: قیمت نهایی و مورد اجماع همه برای محصول رب ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان است و اگر شرکت‌ها یا افرادی بخواهند بیشتر از این قیمت در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند پرونده آن‌ها به تعزیرات ارسال می‌شود و تا کنون نیز اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است. وی اضافه کرد: بالأخره مبنای اصلی قیمت رب را قیمت گوجه مشخص می‌کند که نسبت به ماه‌های قبل ارزان شده است و به طور طبیعی باید قیمت رب هم کاهش یابد و بر همین اساس بود که ما حتی عرضه کنندگان را مجبور کردیم که قیمت را از ۲۳ هزار تومان به ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان برسانند. آقای تابش همچنین از سازمان تعزیرات نیز خواست تا تلاش‌های خود را برای به سرانجام رساندن پرونده‌های گران فروشی بیشتر کنند به ویژه این که درباره گران فروشی به شرکت‌ها هشدار داده بودیم. وی همچنین گفت: البته برخی مسئولان با اظهار نظر‌هایی استنباط و تحلیل‌های خود را به مردم ارائه می‌کنند و مسائلی که درباره قیمت رب مطرح شده مبنای کارشناسی ندارد. رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به پرسشی در خصوص افزایش چند روز اخیر قیمت خودرو نیز گفت: ما تولید و عرضه خودرو‌ها را رصد می‌کنیم به گونه‌ای که تا کنون در مدت اخیر مشکلی در عرضه وجود نداشته و قیمتی هم در کارخانه‌ها افزایش پیدا نکرده است. آقای تابش تصریح کرد: ممکن است برخی در بازار با تحلیل هایشان به این موضوع دامن بزنند البته بخشی از این موضوع هم به افزایش تقاضای منتهی به دهه فجر و شب عید مرتبط است. وی همچنین در خصوص وضعیت تأمین قطعات خودرو‌ها پس از بازگشت تحریم‌های ظالمانه آمریکا گفت: اکنون با توجه به همکاری گسترده میان بخش‌ها و تولید کنندگان می‌توان گفت: تعمیق داخلی سازی قطعات به یک نهضت تبدیل شده است. آقای تابش افزود: به عنوان نمونه؛ کارخانه تراکتورسازی به طور متوسط در ۳۰ درصد قطعات خود به خارج وابسته است و، اما با تجمیع برخی واحد‌ها و تمرکز بر تولید قطعات؛ این وابستگی در آینده به ۱۰ درصد خواهد رسید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

تاثیر میدان نفتی تازه کشف شده بر اقتصاد و روابط بین‌الملل

خبری11 ساعت قبل

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها در بولیوی،‌ اوو مورالس از قدرت کناره‌گیری کرد

خبری16 ساعت قبل

اظهارات امروز رییس‌جمهور در رفسنجان + فیلم

خبری17 ساعت قبل

سوریه، ایران و ناتو، محور گفت‌وگوی تلفنی ماکرون و ترامپ

ایسنا32 دقیقه قبل

اعزام غیرقانونی تیم وزنه‌برداری به قبرس/وقتی دختر نوجوان در جمع پیشکسوتان مدال می‌گیرد!

فارس41 دقیقه قبل

شکایت خانم دکتر داروساز از همکارش به اتهام تعرض

خبر فوری42 دقیقه قبل

فتاحی: اجتماعی شدن کتابخانه‌ها به توسعه خدمات و ارتقاء منزلت کتابداران می‌انجامد

فارس42 دقیقه قبل

گاتزتا: رافائل بنیتس کایخون را می‌خواهد؛ دالیان آماده ارائه پیشنهادی با دستمزد ۸ میلیون یورویی به وینگر اسپانیایی

طرفداری43 دقیقه قبل

تشدید اسلام هراسی در فرانسه؛ تبعیض سازمان یافته علیه مسلمانان با کمک دولت‎های اروپایی

میزان‌آنلاین44 دقیقه قبل

وجود بیش از ۳ هزار اتوبوس فرسوده در تهران/نوسان قیمت‌ها نوسازی ناوگان را به تاخیر انداخت

میزان‌آنلاین44 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها