تحلیل عابدینی از تحریم بانک مرکزی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فردا نیوز
  4. اقتصادی
تحلیل عابدینی از تحریم بانک مرکزی

تحلیل عابدینی از تحریم بانک مرکزی

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز |
کارشناس مسائل بین الملل گفت:تحریم بانک مرکزی ایران، بیشتر جنبه رسانه‌ای دارد و فاقد کارایی لازم است.

باشگاه خبرنگاران: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در جمع خبرنگاران در کاخ سفید اعلام کرد که تحریم‌هایی را علیه بانک مرکزی ایران وضع کرده است.

رئیس جمهور آمریکا از ارائه جزئیات بیشتر درباره وضع تحریم‌های جدید علیه بانک مرکزی ایران خودداری کرد. ترامپ همچنین درباره بکارگیری سناریوی نظامی در ضدیت با ایران این طور ادعا کرد که آمریکا همواره آماده بکارگیری چنین گزینه‌ای خواهد بود.

رئیس دولت ایالات متحده در تحریم‌های جدید علیه تهران از لفظ Iran national bank استفاده کرد و در همان راستا هم وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه خود اعلام کرد که بانک مرکزی کشورمان را در کنار صندوق توسعه ملی ایران و شرکت اعتماد تجارت پارس در فهرست تحریم قرار داده است.

حسن عابدینی کارشناس مسائل بین الملل اظهار کرد: تحریم بانک مرکزی کشورمان از سوی ایالات متحده آمریکا نشان داد که آن‌ها دنبال موضوعات رسانه‌ای و تبلیغاتی هستند، چراکه هیچ تحریم تازه‌ای علیه جهموری اسلامی ایران باقی نمانده که پیش از این وضع نشده باشد.

او افزود: باتوجه به اینکه بانک مرکزی کشورمان پیش از این هم امکان انتقال پول در حوزه‌های مرتبط با آمریکا را نداشت، تحریم بانک مرکزی رویدادی جدید و فشار تازه‌ای به اقتصاد کشور وارد نخواهد کرد.

عابدینی گفت: خوشبختانه طی ۲ ماه گذشته اقتصاد ایران از جمله بازار ارز به ثبات نسبی رسیده است و ایران توانسته با برخی دولت‌ها از جمله ترکیه، روسیه، چین و سایر کشور‌ها با یک سیستم شبه سوئیفت وارد مبادله تجاری شود.

کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: کشور‌هایی مانند روسیه به صورت رسمی اعلام کرده‌اند که تحریم‌های ملی ایالات متحده آمریکا ضد جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت نمی‌شناسند و به همین دلیل هیچ تاثیر تعیین کننده‌ای روی مبادله تجاری آن‌ها با تهران نخواهد داشت.

او عنوان کرد: ایران با برخی از کشور‌های همسو یا هم پیمان خود سازوکاری شبیه به سوئیفت را در دست بررسی دارد، تحقق این امر می‌تواند راه گریزی از تحریم‌ها باشد، همچنین می‌تواند به نقش دلار در تجارت بین المللی صدمه‌ای بزند، درنتیجه به نظر می‌رسد که تحریم‌های جدید آمریکا بیشتر جنبه رسانه‌ای دارد و فاقد کارایی لازم برای افزایش فشار بر ضد جمهوری اسلامی باشد.

عابدینی با اشاره به تحریم‌های انجام شده واشنگتن علیه تهران، گفت: ایالات متحده آمریکا اولین دور از تحریم‌ها بر ضد جمهوری اسلامی ایران را از ۱۸ آبان ماه سال ۱۳۵۸، حدود ۸ روز بعد از فتح لانه جاسوسی اعمال کرده است که بر ضد خرید فروش سلاح بود سپس در دوران کلینتون موضوع مربوط به سرمایه گذاری در حوزه‌های نفت و گاز شامل تحریم شد، همچنین بعد از آن به سمت کشتیرانی هم کشیده شد.

در خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

او ادامه داد: با این تفاسیر هیچ گونه تحریمی جود ندارد که پیش از این آمریکایی‌ها انجام نداده باشند، در واقع واشنگتن بیش از این نمی‌تواند به اقتصاد ایران فشار وارد کند، به همین دلیل مقامات آمریکایی در گفتگو با برخی از هم پیمانان خود از این موضوع تعجب می‌کنند، چراکه علی رغم فشار حداکثری واشنگتن بر ضد اقتصاد ایران، کشور ما همچنان سرپاست و اقتصادش دچار فروپاشی نشده است.

عابدینی با بیان اینکه گستره اقتصاد ایران بسیار زیاد است، توضیح داد: ایران با ۱۵ کشور همسایه است و سیاست‌های ماجراجویانه ترامپ منجر شد که نه تنها رقبا بلکه هم پیمانان واشنگتن هم حاضر به دنبال روی از سیاست‌های آن‌ها نباشند، بنابراین تحریم‌ها علی رغم اینکه تمام حوزه‌های مالی و تجاری کشور را در بر گرفته، ولی تاثیر تعیین کننده‌ای نداشته است.

کارشناس مسائل بین الملل خاطر نشان کرد: تحریم‌های اعمال شده آمریکا نتوانست کاخ سفید را به اهدافش برساند، به نظر می‌رسد که اگر این وضعیت استمرار یابد، اقتصاد کشورمان به ثباتی می‌رسد و به آرامی از این فشار‌ها عبور کنیم.

او با اشاره به سفر وزیر امور خارجه کشورمان به نیویورک، گفت: ایران با طرف‌هایی مانند چین، روسیه و برخی دیگر از کشور‌ها به یک تعامل نسبی رسیده است، چراکه خود این کشور‌ها هم تحت فشار تحریمی آمریکا هستندو شواهد نشان می‌دهد که واشنگتن به تحریم معتاد شده است.

عابدینی افزود: در واقع چین و روسیه برای عبور اقتصاد خودشان از فشار‌های آمریکا راهکار‌هایی را دنبال می‌کنند، که یکی از آن‌ها عدم وابستگی به دلار است و ایران هم در همین راستا پیش می‌رود.

کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: علاوه براین پکن و مسکو در حوزه هسته‌ای هم از سیاست‌های ایران حمایت می‌کنند، ولی کشور‌های اروپایی با مشکلاتی مواجهه‌اند؛ اینکه اراده و توان لازم برای مقاومت در برابر ایالات متحده را ندارند، بنابراین نمی‌توانند مستقلا سیاستی را در قبال برجام دنبال کنند.

او گفت: به نظر می‌رسد اروپا تاثیر چندانی روی سیاست‌های هسته‌ای ایران نداشته باشد و ممکن است در صورت ادامه این روند کشورمان در گام بعد کاهش تعهدات، مرحله چهارم خود را عملیاتی کند و بدون شک اروپا در این زمینه متضرر می‌شود، چراکه آن‌ها را به دید یک مجموعه مستقل از آمریکا نگاه نخواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جزئیاتی از طولانی‌ترین پرواز جهان | نیویورک تا سیدنی بدون توقف

همشهریهمشهری15 ساعت قبل
بلومبرگ نوشت: این پرواز آزمایشی ۲۰ ساعته از رکورد پرواز سنگاپور به نیویورک که تاکنون طولانی‌ترین پرواز بدون توقف جهان بود، عبور خواهد کرد. این هواپیما که ساعت ۹ جمعه شب (به وقت شرق آمریکا) نیویورک را ترک می‌کند و ساعت ۷ صبح یکشنبه (به وقت استرالیا) به سیدنی می‌رسد، حامل شمار زیادی از پزشکان و دانشمندان خواهد بود. هواپیمایی کانتاس همچنین در نظر دارد پرواز دیگری را از لندن به سیدنی انجام دهد که یک ساعت بیشتر از پرواز نیویورک-سیدنی طول می‌کشد. در حال حاضر هیچ هواپیمایی قادر نیست چنین مسیرهای طولانی را بدون توقف و با ظرفیت کامل مسافران و بار طی کند. اما دو هواپیمایی که شرکت‌های ایرباس و بوئینگ در حال تکمیل آن‌ها هستند، قرار است این توانایی را داشته باشند.

:: قاسم زاده- همایش فرصت‌های روابط بازرگانی ایران و انگلیس

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، در نشست هیات اعزامی از اتاق بازرگانی ایران و انگلیس (متشکل از شرکت‌های ایرانی)، اعضای اتاق بازرگانی انگلیس و ایران (شرکت‌های انگلیسی)، شماری از بازرگانان ایرانی ساکن در انگلیس، ‌ نمایندگانی از وزارت تجارت بین الملل انگلیس و هیاتی از گروه تجارت وزارت خارجه، چالش‌های توسعه روابط بازرگانی دو کشور و چشم انداز آن را بررسی کردند. در این نشست که به دعوت حمید بعیدی نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس برگزار شد، هیات ایرانی متشکل ۳۵ شرکت در زمینه خوراک دام، طیور و آبزیان که برای همکاری با شرکت‌های انگلیسی به لندن سفر کرده است، در جریان سیاست‌های اقتصادی دو کشور قرار گرفت. -باصداها به ترتیب):۱ – لرد لامونت – رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران۲- ریچارد دالتون – قائم مقام اتاق بازرگانی انگلیس و ایران۳ – حمید بعیدی نژاد – سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلستان

(تصاویر) گزارش رسانه خارجی از بیمارستان کودکان در ایران

19+
فراروفرارو16 ساعت قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 ساعت قبل
به‌‌رغم پیشروی‌های مثبت در زمینه توافق تجاری چین و برگزیت- که اثر هر دوی آنها بر قیمت طلا کاهشی است- اما هنوز هیچ‌کدام نهایی نشده‌اند و به همین دلیل هنوز نااطمینانی‌های زیادی برای طلا باقی مانده است. برای بسیاری از تحلیلگران، رای‌گیری برای برگزیت در میان سیاست‌مداران بریتانیا در واقعه مهمی برای قیمت طلا خواهد بود. اگر پارلمان معامله اخیر بریتانیا و اتحادیه اروپا را تایید کند، قیمت طلا کاهشی خواهد بود. اگر پارلمان معامله را رد کند و مجددا برگزیت به تعویق بیفتد، قیمت طلا همچنان می‌تواند ثابت بماند. با توجه به مصوبه مجلس بریتانیا و تعویق مجدد برگزیت، اکنون یکی از دو سناریوی ثبات یا افزایش قیمت طلا، از احتمال بیشتری برخوردار است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، اسپر روز جمعه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: هیچ یک از نیروهای زمینی آمریکا در اجرای منطقه امن مشارکت نخواهند کرد اما با ترکیه و «نیروهای سوریه دموکراتیک» (قسد) در ارتباط خواهیم ماند. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد که خروج آمریکا از شمال شرقی سوریه ادامه خواهد یافت. ترکیه چهارشنبه ۱۷ مهرماه در عملیاتی با نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال شرق سوریه حمله کرد. آنکارا هدف از این اقدام را مقابله با حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی. پ. گ) و ایجاد منطقه امن برای بازگرداندن و اسکان آوارگان سوری عنوان کرده است. آمریکا و ترکیه به توافق رسیده‌اند تا طرف‌‌های درگیر در حمله شمال سوریه برای مدت پنج روز آتش‌ بس برقرار کنند.
ایلناایلنا17 ساعت قبل
قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی با کاهش رو‌به‌رو بود. به گزارش ایلنا، قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت با ۳۰ صدم درصد کاهش به ۵۳ دلار و ۸۷ سنت رسید. قیمت نفت خام برنت دریای شمال نیز با ۸۲ صدم درصد کاهش به ۵۹ دلار و ۴۲ سنت رسید. قیمت طلا نیز با ۱۴ صدم درصد کاهش به ۴۷ دلار و ۹۱ سنت رسید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

واکنش یک کودک به قاضی پرونده‌ای که قرار بود پدرش در آن محاکمه شود + فیلم

باشگاه خبرنگاران8 ساعت قبل

رودری: برد ۸-۰ در یک بازی و شکست در بازی پس از آن فایده‌ای ندارد؛ لیورپول یکی از بهترین تیم‌های سالیان اخیر بوده است

طرفداری15 ساعت قبل

انفجار یک بمب‌دست ساز در مسجدی واقع در شرق افغانستان / ۲۰ نفر کشته شدند

انتخاب1 روز قبل

اربعین حسینی بزرگترین جلوه‌گاه و نمایشگاه شیعه در دنیا است

مهر12 ساعت قبل

روایت مجری صداوسیما از اربعین؛ نیم ساعت مکالمه ٧٠٠ هزار تومان! + فیلم

خبر فوری1 روز قبل

انتقال ۸ مصدوم از کربلا به مرز مهران

برترین‌ها1 روز قبل

اخبار اربعین ۹۸| فرمانده ناجا: ۷۵۰ هزار زائر از مرز شلمچه به زیارت اربعین رفتند

تسنیم1 روز قبل

هفته پنجم لیگ برتر فوتبال نوجوانان کشور در اهواز برگزار شد

خوزستان آنلاین1 روز قبل

ظاهر متفاوت بازیگر پایتخت در فیلم جدیدش+عکس

پارس نیوز15 ساعت قبل

آیا نرخ سود بانکی کاهش یافته است؟

تجارت‌نیوز1 روز قبل