دستیابی به شرایط پایدار در تولید در گرو تزریق نقدینگی به خودروسازان است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اقتصادی

دستیابی به شرایط پایدار در تولید در گرو تزریق نقدینگی به خودروسازان است

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |

فروش اموال مازاد خودروسازان برای تامین نقدینگی زمانبر است به همین جهت برای دستیابی به شرایط پایدار در تولید خودروسازان باید به موازات اختصاص تسهیلات از سوی دولت، فروش اموال مازاد خودروسازان نیز در دستور کار قرار گیرد و به جزء این هیچ چاره‌ای وجود ندارد.

به گزارش عصر ایران بهرام طیبی فعال در صنعت قطعه سازی کشو با بیان این مطلب عنوان کرد: علت اصلی افت تولید خودروسازان و قطعه سازان به نبود نقدینگی باز می‌گردد این در حالی است از سال گذشته تاکنون سرمایه در گردش اغلب واحدهای قطعه سازی و خودروسازی به حدود ۴ برابر افزایش یافته است.

به گفته بهرام طیبی هم اکنون علاوه بر تحریم‌های خارجی موضوع تحریم‌های داخلی مثل تامین مواد اولیه مانند فولاد، پتروشیمی‌ها و مواردی چون مالیات و بیمه تامین اجتماعی اغلب تولیدکنندگان را دچار مشکل کرده است.

وی خاطر نشان کرد: امروز برخی از قطعاتی که منجر به نقص خودروها شده قطعات کلیدی است که ارتباط مستقیم با تحریم‌ها دارد مثل قطعات الکترونیکی که البته با تلاش یکی از شرکتهای بزرگ قطعه سازی به زودی امکان تامین آنها در داخل فراهم می‌شود.

عضو انجمن قطعه سازان همگن یاد آور شد: متاسفانه در برخی از قطعات مورد نیاز خطوط تولید خودروسازان که به جای تولید از چین وارد می‌گردید نیز این روزها با مشکل مواجه شده‌ایم و به دلیل مسائل ارزی دست این شرکتها برای واردات کوتاه شده و عاملی بر افزایش خودروهای در کف شده است.

طیبی خاطر نشان کرد: در صورتی که نقدینگی مورد نیاز خودروسازان تامین نشود به طور قطع گردونه تولید از چرخه خارج خواهد شد وشاهد افت بیشتر تولید صنعت خودرو در سال جاری خواهیم بود.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی همچنین با توجه به مشکل مالی خودروسازان به تاکید وزیر صنعت در خصوص فروش امول مازاد این شرکتها پرداخت و گفت: فروش اموال مازاد خودروسازان برای تامین نقدینگی زمانبر است به همین جهت برای دستیابی به شرایط پایدار در تولید خودروسازان باید به موازات اختصاص تسهیلات از سوی دولت، فروش اموال مازاد خودروسازان نیز در دستور کار قرار گیرد و به جزء این هیچ چاره‌ای وجود ندارد.

این فعال قطعه سازی در ادامه با توجه به زیان انباشته ۱۶ تا ۱۷ هزار میلیارد تومانی دو خودروساز و میزان بدهی آنها به قطعه سازان افزود: بهترین راهکار این است که دولت تسهیلاتی را برای پرداخت بدهی قطعه سازان به خودروسازان تزریق کند تا چرخه تولید در واحدهای قطعه سازی به حرکت درآید به طور قطع با جریان تولید در واحدهای قطعه سازی و تامین قطعات مورد نیاز به تدریج زیان انباشته خودروسازان نیز به حداقل خواهد رسید. البته در این جریان باید تامین کنندگان مواد اولیه داخلی نیز همراهی لازم را با صنعت خودرو داشته باشند در غیر این صورت خودروسازی در کشور با خطر تعطیلی مواجه خواهد شد.

طیبی در پایان با تاکید بر اینکه دولت باید تدبیری بیندیشد تا خودروسازان احیاء شوند، خاطر نشان کرد: باید تسهیلاتی با نظارت وزارت صنعت و خودروسازان و مطابق با لیست بدهی‌ها به واحدهای قطعه سازی پرداخت و مطالبات ۱۲۰ روزه قطعه سازان نیز صفر شود و چنانچه خودروسازان یک ماهه بدهی قطعه سازان را پرداخت نکند مجدد مطالبات انباشته خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جهش در صنعت پتروشیمی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بعد از تحریم‌های نفتی، صنعت پتروشیمی با ارزآوری سالانه ۱۲ میلیارد دلار به کشور، یکی از دلایل تاب آوری اقتصاد ایران در برابر تحریم‌های شدید نفتی است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ بعد از تحریم‌های نفتی نام این صنعت بیشتر مطرح شد، صنعتی که سالانه ۱۲ میلیارد دلار ارز وارد کشور می‌کند و یک دلیل تاب آوری اقتصاد ایران در برابر تحریم‌های شدید نفتی است؛ صنعت پتروشیمی. هم اکنون ۵۶ مجتمع پتروشیمی در کشور در حال فعالیت است که ظرفیت اسمی آن‌ها تولید ۶۶ میلیون تن محصولات پتروشیمی در سال است. مزیت‌های صنعت پتروشیمی باعث شده ایران جهش دوم و سوم این صنعت را در دستور کار قرار دهد، جهشی که تا ۶ سال اینده ظرفیت تولید پتروشیمی را به ۱۳۳ میلیون تن در سال و صادرات این صنعت را به ۳۷ میلیارد دلار می‌رساند.

ترامپ از من خواست بین ایران و آمریکا میانجی‌گری کنم + فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز9 ساعت قبل
عمران خان: ترامپ از من خواست بین ایران و آمریکا میانجی‌گری کنم + فیلماقتصادنیوز؛ عمران خان نخست وزیر پاکستان در سفرش به تهران و دیدار با رئیس جمهور گفت: در سفر نیویورک آقای ترامپ از من خواست تسهیل کننده گفتگو بین ایران و آمریکا باشم و من تلاشم را در این زمینه ادامه می‌دهم.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ساعت قبل
فصل‌های بعدی کتاب به بحث در باب سیاست تجاری ایران، از جمله سیاست ارزی، اتصال به بازارهای بین‌المللی و پیوستن به سازمان تجارت جهانی (WTO)، اختصاص دارد. در فصل پنجم، جایگاه سیاست ارزی و تجاری در سیاست صنعتی ایران مورد بحث قرار گرفته است. در فصل هفتم، آثار الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی و گزینه‌های پیش روی کشور مورد تحلیل قرار گرفته است. اهمیت مسائل جنسیتی در هر نوع سیاست صنعتی طی فصل هشتم برجسته شده است. در این فصل این موضوع بررسی شده که مشارکت نازل زنان در بازار کار ایران به شکلی جدی بر نرخ رشد آن اثر منفی گذاشته است؛ بنابراین بخشی از سیاست صنعتی کشور باید متوجه ارتقای مشارکت اقتصادی زنان شود.

بارش باران در نجف/ سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرم

تابناکتابناک16 ساعت قبل
سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرمسردار ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا گفت: در مجموع از ابتدای ماه محرم تاکنون بالغ بر سه میلیون زائر به عراق رفته‌اند که از این تعداد حدود یک میلیون نفر به کشور بازگشته و دو میلیون ایرانی نیز هنوز در این کشور هستند. طبق پیش‌بینی‌های ما شمار زائران به چهار میلیون نفر نیز خواهد رسید که افزایشی دو برابری نسبت به قبل را نشان می‌دهد. وی در ادامه با اشاره به حجم بالای تردد زائران اربعین از مرز اظهار کرد: ‌ رکوردهای بالایی امسال در خروج زائران از مرز به ثبت رسید به طوری که در یک روز حدود ۲۵۰ هزار نفر تنها از مرز مهران خارج شده و حدود ۵۰ هزار نفر نیز از همین مرز به کشور بازگشتند. جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه علیرغم این پیک جمعیت، ارائه خدمات به زائران بدون مشکلی خاص و با آرامش انجام شد خاطر نشان کرد: ‌ به طور میانگین زمان کنترل مدارک هر زائر سه ثانیه بود اما در همین مدت نیز هیچ یک از تخلفات از چشم ما در نرفت و افرادی که ممکن است با سوء استفاده از این فضا قصد انجام تخلفاتی را داشته باشند از سوی ماموران شناسایی شدند. علاوه بر این ما به برادران عراقی‌مان نیز کمک کردیم و با استفاده از پهپادها و بالگردها بر شرایط مرزها را نظارت داشتیم.
خبر فوریخبر فوری10 ساعت قبل
یارانه نقدی مهرماه یک روز زودتر از مطابق معمول، ساعت ۲۴ پنج‌شنبه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها با صدور اطلاعیه‌ای زمان واریز یارانه نقدی مهر ماه را اعلام کرد. بر اساس این اطلاعیه یکصدوچهارمین مرحله یارانه نقدی مربوط به مهر ماه سال جاری به ازای هر نفر ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به همراه افزایش حداقل مستمری خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور ساعت ۲۴ روزپنج شنبه ۲۵ مهرماه به حساب سرپرستان محترم خانوارها واریز و قابل برداشت خواهد بود.

«اطلس کراس اسپرت»؛ شاسی بلندی در کانال ۳۰ هزار دلار! (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در سال ۲۰۱۸ و هنگام برگزاری نمایشگاه خودروی نیویورک؛ فولکس واگن یکی از جدیدترین اطلس‌های خود را با نام کراس اسپرت رونمایی کرد. در ادامه نگاه دقیق‌تری به این خودرو خواهیم داشت: طراحیاطلس کراس اسپرت ۲۰۲۰ به عنوان یک کراس اوور متوسط پهن پیکر با ظرفیت ۵ سرنشین معرفی شده است. یکی از تغییرات اندازه مربوط به ارتفاع خودرو می‌شود که در اطلس کراس اسپرت ۵۸٫۴۲ میلیمتر کوتاه‌تر شده تا ظاهری کوپه مانند به خود بگیرد. فندرهای (گلگیر) برجسته و یک هلال پلاستیکی تیره که داخل آن قرار گرفته ظاهری عضلانی برای کراس اسپرت ایجاد کرده‌اند. در اطلس کراس اسپرت نیز همین قوانین رعایت شده تا یک کابین زیبا، باکیفیت و در عین حال ساده و به دور از جزئیات اضافه را شاهد باشیم.

نظرها

اخبار بیشتر