چه آدم‌هایی تا ۲۰سال دیگر شغل خود را از دست می‌دهند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
چه آدم‌هایی تا ۲۰سال دیگر شغل خود را از دست می‌دهند؟

چه آدم‌هایی تا ۲۰سال دیگر شغل خود را از دست می‌دهند؟

مشاغل می‌آیند و می‌روند. شاید تعداد کمی از آنها باشند که در طول گذشت چندین نسل همچنان پابرجا باقی مانده‌اند و باید این واقعیت را پذیرفت که حتی بعضی از بزرگ‌ترین اسامی دنیای تجارت امروز تا قرن بعد دیگر وجود نخواهند داشت. همه‌‌چیز تغییر می‌کند و اقتصاد دنیا متحول می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، تقریبا نمی‌توان در مقابل این تغییر و تحولات کاری کرد و وقتی این تغییرات رخ دهند، مشاغل نیز تغییر می‌کنند. در بعضی گزارش‌های بین‌المللی با توجه به کاهش تقاضا برای بعضی مشاغل در طول سال‌های گذشته، به نتایجی رسیده‌اند که نشان می‌دهد شاید این مشاغل تا ۲۰سال آینده دیگر وجود نداشته باشند. البته ممکن است این شغل‌ها به‌طور کامل از بین نروند (همانطور که راننده درشکه یا کالسکه هنوز به شکل نمادین در بعضی نقاط مورد استفاده قرار می‌گیرد) اما بدون شک نقش آنها در زندگی ما کمرنگ خواهد شد. پس باید حواسمان باشد در آینده چه شغلی را برای خودمان یا فرزندانمان انتخاب می‌کنیم.

گزارشگران خبری

خیلی‌ها همین امروز هم این شغل را مرده فرض می‌کنند اما این هم از آن مشاغلی است که به‌صورت کامل از بین نمی‌رود ولی کوچک می‌شود و موقعیت‌های شغلی کمتری برای آن وجود خواهد داشت که باعث می‌شود شغل به‌شدت رقابتی شود. به‌طور کلی گزارشگری خبر یک شغل سخت است که نیاز به ساعت‌های کار طولانی دارد.

صندوقداران

برای همه آنها که در یک مغازه خواربارفروشی یا یک فروشگاه زنجیره‌ای بوده‌اند واضح است که عمر شغل صندوقداری رو به انقراض است. البته روند این انقراض آرام است اما قطعا صندوقدارها با کیوسک‌های اتوماتیک پرداخت جایگزین خواهند شد. شاید طول بکشد تا صندوقدارها کاملا ناپدید شوند اما آنها قطعا در لیست انتظار قرار دارند.

انتشاراتی‌ها و چاپگرها

انتشارات و چاپ یک صنعت در معرض خطر است. تکنولوژی حالا همه‌‌چیز را دیجیتال کرده است و هم‌اکنون نیز کم‌شدن خوانندگان روزنامه‌ها و بالا‌رفتن تعداد کتاب‌های الکترونیکی را تجربه می‌کنیم. کتاب‌ها همواره منتشر خواهند شد اما آنهایی که می‌خواهند به شیوه‌های سنتی در این صنعت ادامه فعالیت بدهند احتمالا در آینده نزدیک بیکار خواهند شد.

جواهرسازان

در دنیا صنعت جواهرسازی در حال کوچک‌شدن است. دلیل اصلی آن جهانی‌سازی‌ است. البته همیشه جواهرسازان محلی وجود خواهند داشت اما بیشتر تولیدکنندگان بزرگ به‌صورت بین‌المللی کار می‌کنند تا بتوانند ادامه حیات دهند. همین حالا هم در دنیا دیگر جواهرساز زیادی وجود ندارند و تعداد آنها تا سال ۲۰۲۴ معادل ۱۱درصد دیگر کاهش خواهد یافت.

رانندگان

دنیا همیشه راننده خواهد داشت و احتمالا تا ۲۰سال آینده هم همه ما همچنان رانندگی می‌کنیم اما بسیاری از تحقیقات و اخبار و تحولات جدید نشان می‌دهد که احتمالا راندن چرخ ماشین‌ها به دنیای اتوماتیک تحویل داده خواهد شد. ما فقط چند سال با همه گیرشدن خودروهای بدون راننده فاصله داریم و وقتی این تغییر اتفاق بیفتد، نه فقط خودروهای شخصی‌مان واقعا «خودرو» خواهند شد بلکه ماشین‌های اسنپ و تپ‌سی، خودروهای سنگین و ۱۸چرخ‌ها، اتوبوس‌های عمومی، مترو و همه‌‌چیز تغییر خواهد کرد. حتی پیک‌های موتوری نیز در معرض خطر انقراض جدی قرار دارند که در این صورت میلیون‌ها نفر در دنیا بیکار می‌شوند.

کشاورزان

البته نه اینکه بگوییم همه کشاورزان تا ۲۰سال آینده ناپدید می‌شوند اما همانطور که در طول ۲دهه قبل دیده‌ایم، نقش آنها در زندگی انسان‌ها کمرنگ‌تر می‌شود. زمانی شغل بیشتر مردم کشاورزی بود اما امروز تعداد آنها بسیار کاهش یافته است و همینطور هم آب می‌رود. تکنولوژی باعث شده آدم‌های کمتری روی زمین کشاورزی کار کنند و احتمال اینکه تعداد زمین‌های کشاورزی در فضای بسته و گوشت‌های تولید آزمایشگاه بیشتر شود، بالاست. احتمالا کشاورزان به دانشمند و بیولوژیست تغییر هویت می‌دهند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

داوران و متخصصان ورزشی

تحقیقات بسیار نشان می‌دهد که کار داوری ورزشی اگر توسط روبات یا هوش مصنوعی انجام شود بسیار بهتر است. هر چه باشد انسان‌ها اشتباه می‌کنند پس چرا یک روبات را مسئول این کار نکنیم؟ به علاوه اینکه اگر فکر کنید روبات اشتباه قضاوت کرده است، می‌خواهید با چه‌کسی بحث کنیم؟ روبات فقط سنسور و مدار است و تحت‌تأثیر جمعیت یا مربیان و بازیکنان معترض قرار نمی‌گیرد. سخت است که بگوییم آیا به‌زودی روبات‌های داور را خواهیم دید یا نه اما اگر زمانی دیدید «وال‌ای» وسط فینال جام جهانی پرچم تکان می‌دهد، تعجب نکنید.

کارگران تولیدی

مدتی است که کاهش تولید را با شتاب بسیار زیادی می‌بینیم. این فقط مختص ایران نیست و یک مسئله بین‌المللی است که حتی تبدیل به یکی از مسائل بزرگ اقتصادی مثل آمریکا شده است. دیگر ما نیازی به ارتش کارگری برای تولید محصولاتمان نداریم. کارخانه‌ها هر چه بیشتر به سمت اتوماسیون پیش می‌روند و خیلی از کارخانه‌ها به کشورهایی که نیروی کار در آنها ارزان است منتقل شده‌اند. مشاغلی که در این زمینه از دست رفته‌اند دیگر هرگز بازنخواهند گشت و بیشتر از این هم ناپدید خواهند شد.

کارکنان آژانس‌های مسافرتی

اگر طرفدار سایت‌های رزرو آنلاین بلیت قطار، اتوبوس و هواپیما باشید، شما به آرامی در حال‌کشتن یک صنعت با قدمت در دنیا هستید. اگر سن شما کم باشد، کاملا این احتمال وجود دارد که تا به حال از یک آژانس مسافرتی استفاده نکرده باشید اما زمانی این آژانس‌ها از ضرورت‌های دنیا بودند. این روزها به راحتی می‌توانید پرواز، هتل و ماشین را با تلفن‌تان پیدا کنید که به همین دلیل این شغل در معرض انقراض قرار دارد.

کارکنان پست

عداد کارکنان شرکت‌های پستی در حال کم‌شدن است و برای این موضوع دلایل بسیاری وجود دارد. شرکت‌های خصوصی و پیک‌ها، بخشی از بار کار را به‌عهده گرفته‌اند. البته باز هم تکنولوژی دلیل اصلی از بین‌رفتن این شغل است. دیگر برای رساندن نامه‌ها نیازی به نامه‌رسان نداریم و ایمیل کار همه را ساده کرده است. همچنین سیستم‌های پستی به‌شدت اتوماسیون شده‌اند و آدم‌های کمتری برای اداره شرکت پستی نیاز است. در آمریکا این شغل به‌عنوان شغلی که با بیشترین سرعت در حال ناپدید‌شدن است شناخته می‌شود.

چه کار کنیم؟

شاید امروز چشم‌انداز بسیاری از مشاغل چندان خوب نباشد اما این همه ماجرا نیست. تحقیق جدیدی که توسط شرکت کامپیوتری دل انجام شده نشان می‌دهد ۸۵درصد مشاغلی که در سال۲۰۳۰ در دسترس خواهند بود، هنوز حتی اختراع نشده‌اند! تا ۲۰سال آینده خیلی از مشاغل در معرض انقراض هم می‌توانند در فرم و شکل جدید فعالیت‌های خود را بازتعریف کنند و نقش‌های دیگری را بپذیرند. در دنیای آینده انعطاف‌پذیری و تمایل به تغییر شغل نقش مهمی را در بازار کار ایفا خواهد کرد

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴14 ساعت قبل
ساعت ۲۴ - حمله به ایران برای فرار از رکود از سوی ترامپ به دلیل فراراز رکود مالی بعدی درآمریکا یکیاز بحث برانگیز‌ترین پیش بینی‌های نشریه گاردین است که درشماره‌های تازه این نشریه درج شده است. در این شرایط، رکود جهانی دیگر می‌تواند ایتالیا و سایر کشورها را به خروج از منطقه یورو مصمم سازد. نهم، هنگامی که نرخ رشد اخیرا ۴ درصد بود، ترامپ در حال حمله به فدرال رزرو بود. البته لازم به گفتن نیست که این امر رکود جهانی جهانی را حتی شدیدتر می‌کند. احتمال سیاست‌های پولی غیر متعارف بیشتر با ترازنامه‌های ضعیف و عدم وجود آرا برای کاهش نرخ سیاست محدود خواهد شد.

ترامپ از استعفای وزیر انرژی آمریکا خبر داد

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این خبر را یک روز قبل از فرا رسیدن ضرب الاجل تعیین شده دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا برای ریک پری به منظور ارائه اسناد مرتبط با تحقیق مرتبط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا مطرح کرد. ترامپ در گفتگو با خبرنگاران در تگزاس گفت: ریک یک کار خارق العاده در بخش انرژی انجام داد، اما اکنون زمان آن فرا رسیده است و سه سال زمانی طولانی است. تاریخ دقیق استعفای پری مشخص نیست. پری که مدت زمانی طولانی فرماندار تگزاس بود، اوایل این ماه اعلام کرد برنامه‌ای برای استعفا کردن از سمت خود ندارد. او گزارش رسانه‌ها را در این باره رد کرد که انتظار می‌رود او در ماه نوامبر از سمت خود استعفا کند. طی هفته‌های اخیر، او خود را درگیر تحقیقات در ارتباط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا دید که ریاست جمهوری ترامپ را تهدید می‌کند. سه کمیته در مجلس نمایندگان آمریکا در روز دهم ماه اکتبر (۱۸ مهر) یک احضاریه برای پری صادر کردند تا او اسناد مربوط به نقشش در تلاش‌های ترامپ برای تحت فشار قرار دادن ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین برای انجام دادن تحقیقاتی درباره رقیب سیاسی ترامپ را در انتخابات سال ۲۰۲۰, ارائه کند. سیاست ترامپ در قبال اوکراین در کانون تحقیقات مرتبط با استیضاح او قرار دارد و این موضوع از گفتگوی تلفنی روز ۲۵ ژوئیه (۳ مرداد) نشأت می‌گیرد که ترامپ طی آن زلسنکی را برای تحقیق درباره جو بایدن معاون پیشین رئیس جمهور و پسرش هانتر تحت فشار قرار داد. میک مالوینی سرپرست کارکنان کاخ سفید در روز پنجشنبه اعلام کرد ترامپ پری را مأمور همکاری با رودی جولیانی وکیل شخصی خود در ارتباط با سیاست واشنگتن در قبال اوکراین کرد.

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.
فارسفارس21 ساعت قبل
تحویل اولین محموله اورانیوم با غنای پایین به قزاقستانبه گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، وزارت امور خارجه قزاقستان از تحویل نخستین محموله اورانیوم با غنای پایین برای ذخیره‌سازی در بانک آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای واقع در منطقه «اوست کامنوگورسک» این کشور خبر داد. اولین محموله اورانیوم با غنای پایین توسط شرکت‌های قزاقی «ناک کازآتومپروم» و «آرانو سیکل» فرانسه به قزاقستان انتقال یافت. در مجموع، در بانک آژانس بین المللی انرژی اتمی واقع در اوست کامنوگورسک قزاقستان ۹۰ تن هگزالوریاد اورانیوم ذخیره می‌شود که برای تولید سوخت راکتور استاندارد آب سبک در نیروگاه‌های هسته‌ای پیش بینی شده است. وزارت امور خارجه قزاقستان با اعلام این خبر خاطرنشان کرد که این اورانیوم با غنای پایین پسماند رادیواکتیو نیست و تهدیدی برای مردم و محیط زیست ندارد و تنها برای کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای پیش بینی شده است. توافقنامه ایجاد بانک نگهداری اورانیوم با غنای پایین در منطقه اوست کامنوگورسک قزاقستان در آگوست سال ۲۰۱۵ میلادی میان این کشور و آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای به امضا رسید و در ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی حکم اجرا گرفت.
تابناکتابناک1 ساعت قبل
در این مورد می‌توانیم به سراتو سایپا اشاره کنیم که از سوی کارخانه ۱۴ میلیون تومان گران‌تر عرضه می‌شود به طوری که در حال حاضر قیمت این خودرو در بازار ۲۸۱ میلیون تومان است ولی کارخانه، آن را با قیمت ۲۹۵ میلیون تومان عرضه می‌‌کند. همچنین می‌توان به خودروی جک S۵ کرمان موتور نیز اشاره کرد که در حال حاضر با قیمت ۳۰۱ میلیون تومان از سوی کارخانه عرضه می‌شود ولی در بازار با قیمت ۲۶۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین چری تیگو۵ نیز در بازار با قیمت ۲۷۵ میلیون تومان عرضه می‌شود اما قیمت کارخانه‌ای این خودرو ۳۱۳ میلیون تومان است. در حال حاضر ایکس ۲۲ اتومات فول نیز با قیمت ۱۸۸ میلیون تومان در بازار و ۲۰۳ میلیون تومان در کارخانه عرضه می‌شود. این اختلاف قیمت در خصوص تیگو۷ نیز وجود دارد به طوری که قیمت کارخانه‌ای این خودرو ۴۳۰ میلیون تومان تعیین شده اما در بازار با قیمت ۳۸۰ میلیون تومان عرضه می‌شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین17 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر