دفتر شعر جوان به پلاک سی رسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. فرهنگ

دفتر شعر جوان به پلاک سی رسید

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
کنگره شعرجوان با عنوانِ" کنگره کنگره‌ها " در خانه هنرمندان ایران و به همت دفتر شعر جوان برگزار شد.

بر خلاف سایر کنگره‌های دفتر شعرجوان، که در این سالها و در پایان یک دوره آموزشی، با دعوت از شاعران جوان همان دوره برگزار می‌شد، امسال و به مناسبت سی امین سال فعالیت‌های دفتر شعر جوان، این برنامه به مرور کنگره‌های گذشته و کارنامه دفتر شعرجوان در این سی سال اختصاص داشت‌.

دفتر شعر جوان در سال‌های پایانی دهه۶۰ به همت ساعد باقری، محمدرضا عبدالملکیان، فاطمه راکعی، قیصر امین‌پور، سیدحسن حسینی، محمدرضا محمدی نیکو و سهیل محمودی شکل گرفته است و در همه این سالها، علیرغم فراز و فرودهای بسیار توانسته نقشی موثر در شناخت و معرفی استعدادهای جوان و نیز آموزش و انگیزه بخشیدن به آنها داشته باشد.

فهرستی بالغ بر هزارشاعرجوان عضو دوره‌ها، کتابهای چاپ شده، جزوه‌ها و نوارها و فایل‌های صوتی نقد و بررسی آثار شاعران جوان توسط کارشناسان دفتر، سفرها و ویژه برنامه‌ها و … خود گواه کارآمد بودن این نهاد نیمه مستقل است.

شعرخوانی و مرور خاطره‌های چهل نفر از اعضای قدیمی و جدیدتر دفتر، از جمله هادی خورشاهیان، منصوره نیکوگفتار، مریم نوابی نژاد، علی داوودی، محمد رمضانی فرخانی، راضیه بهرامی، عادل سالم، زیبا طاهریان، مهدی نقبایی، آرش فرزام صفت، ابوالفضل صمدی، وحید عیدگاه، آرش شفاعی، انسیه موسویان، حسن صادقی پناه و … اصلی‌ترین بخش کنگره کنگره‌ها بود که با استقبال علاقه مندان رو به رو شد.

پخش مستندگونه هایی با عنوان «یاد بعضی نفرات»، در یادکرد شاعران و عزیزان درگذشته که در این سی سال با دفتر همراه بوده‌اند (از جمله محمود شاهرخی، مشفق کاشانی، سیدحسن حسینی، قیصر امین پور، طاهره صفارزاده، عمران صلاحی، منوچهر آتشی، م. آزاد، محمدعلی سپانلو، و … و نیز دو همراه جوان دفتر الهام اسلامی و حسین جلال پور) و نیز «در این سال سی» _ نمایش بخش‌های مختصری از فعالیت‌ها و برنامه‌ها دفتر شعر جوان (از جمله مهمان ماه، کتاب سال شعر جوان، تا قله‌های شعر و …) از بخش‌های دیگر این برنامه بود.

علاوه بر این دو مستند، یک مستند نیز با عنوان «پلاک ۳۰/ کنگره کنگره‌ها» به مرور ۱۴ کنگره برگزار شده سالهای گذشته و حواشی و …این کنگره‌ها اختصاص داشت.

ساعد باقری، شاعر و عضو هیئت مدیره دفتر شعر جوان در روز دوم این برنامه، با اشاره کوتاهی به چگونگی شکل‌گیری دفتر شعر جوان، گفت: جلسات دفتر شعر در ابتدا و تا مدت‌ها با امکاناتی ناچیز در کتابخانه پارک شهر برگزار می‌شد.

او ضمن اشاره به همت و تلاش یکپارچه افرادی که دور هم جمع شده بودند، گفت: سعی می‌کردیم از اعتمادی که به ما شده بود، به نفع گشایش و ایجاد امکانی برای حضور نگاه‌های مختلف بهره ببریم.

ساعد باقری در ادامه افزود: خودم را به دفتر شعر جوان مدیون می‌دانم و دلیل اصلی آن بینشی است که به ما داد. این بینش به آسانی و حتی با حضور در دانشگاه به دست نمی‌آید. در این سی سال، به طور مستقیم با شعر نسل جوان ارتباط داشتیم و به طور کامل می‌توانستیم حال و هوای شعر و سمت و سوی آن را رصد کنیم.

یکی دیگر از آموزه‌های من در دفتر شعر جوان این بود که اگر بخواهیم منتقد خوبی باشیم، باید متن را همدلانه بخوانیم. در صورتی که نسبت به یک متن، پیش‌فرض داشته باشیم، هرگز نمی‌توانیم نقد درستی بر آن بنویسیم.

وی با اشاره به اینکه نقد مسئولانه، ناخودآگاه توجه به عنصر تشویق را با خود به همراه می‌آورد، ادامه داد: اول باید از موضع نگاه پدیدآورنده اثر، متن را بخوانیم. حتی اگر نویسنده قصد فریب مخاطب را داشته باشد، باید آن فریب را هم از منظر درک ببینیم. باید بگویم که این امر، با احترام گذاشتن به همه عقاید، که حرفی لغو است، متفاوت است. در واقع نقدی که با پیش فرض بد و خوب آغاز شود، نقد منصفانه‌ای نخواهد شد. پس از آنکه از دیدگاه همدلانه شعر را خواندیم آنگاه باید کاملا آشکار و عریان به نقد اثر بپردازیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

ما نمی‌توانیم اثر را جدا از پدیدآورنده در نظر بگیریم چرا که باید بدانیم صاحب اثر چند سال است شروع به نوشتن کرده و یا قبلا در چه قالبی شعر می‌سروده است، این امر باعث می‌شود که از رهنمودهای مشعشع پرهیز کنیم.

او در ادامه به آموخته دیگر خود از حضور در دفتر شعر جوان اشاره کرد: موضوع دیگری که در این سال‌ها به آن رسیدم، این بود که علی رغم اینکه مسیر شعر زیگزاگی به نظر می‌رسد، اما روند کلی آن، رو به پیشرفت است و من فکر می‌کنم در شاعران جوانی که همت و دغدغه شعر دارند، جوزدگی کمتر و انتقادپذیر بودن بیشتر شده است.

ساعد باقری در پایان ضمن تشکر از اعضای هیئت مدیره دفتر شعر جوان، به تداوم فعالیت‌های دفتر شعر جوان با همت و تلاش محمدرضا عبدالملکیان تاکید کرد و گفت خانم راکعی ن

یز در سالهای نخست شکل گیری دفتر شعرجوان، به عنوان‌مدیرعامل این دفترتلاش بسیار کردند و ماندگاری دفتر مرهون زحمتهای همه کسانی ست که با عشق و سرسختی در این مسیر، همراه و همدل و همگام بودند. در سه چهارسال اخیر نیز همزمان با مدیریت بیوک‌ملکی این همراهی‌ها ادامه داشته و امیدواریم با حضور دوباره آقای عبدالملکیان پس از این دوره کسالت، در جمع دوستان، چراغ این دفتر پرنورتر و گرمتر بتابد و بماند.

حضور محمدرضا عبدالملکیان پس از مدتی کسالت و کمتر حضور داشتن در برنامه‌های دفتر، برای همه دوستان و علاقه مندان از جمله بخش‌های دلنشین و خاطره انگیز این برنامه بود. محمدرضا عبدالملکیان در سخنان کوتاهی، خاطرات فعالیت را در دفتر شعر جوان و انجمن شاعران ایران را فراموش نشدنی خواند. او گفت: من در هر مسولیتی که داشته‌ام همیشه جدی و سختکوش بوده‌ام. وقتی پس از سی سال خدمت اداری بازنشست شدم، به مرور و در زمان کوتاهی همه آن روزها را فراموش کردم اما با دفتر شعرجوان زندگی می‌کنم. روزها با خاطرات دفتر بیدار می‌شوم و شبها با این خاطرات به خواب می‌روم.

در همین بخش از محمدرضا عبدالملکیان به پاس سالها مدیریت و تلاش تجلیل شد. از ساعد باقری نیز به خاطر زحمات مستمر و همراهی صادقانه در نقد و بررسی و آموزش شاعران جوان تقدیر صورت پذیرفت.

در این دو روز سهیل محمودی، اجرای برنامه را به عهده داشت و در فواصل برنامه‌ها به بازگویی بخش هایی از فعالیت‌های دفتر و یادخیر دوستان و خاطره‌های گذشته پرداخت.

فاطمه راکعی، مصطفی رحماندوست، حجت الله صیدی، عیسی علیزاده، اسماعیل امینی، غزل تاجبخش، ناصر فیض، محمد سلمانی، سیدعباس سجادی، زیبا اشراقی، رضا موسوی طبری،، سیدحسین موسوی بلده، قدرت الله نیکبخت و … از جمله مهمان‌ها و حاضران کنگره کنگره‌ها بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گفتگو با رضا نریمانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | خیمه سنگین اختاپوس‌ها روی بقایای یک نهنگ

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
امور مربوط به مهاجرت، درخواست ویزا، فرآیند گرفتن ویزا، اقامت و … از جمله موضوعاتی است که دارای حساسیت بالایی بوده و گاهی انجام اشتباهات جزئی در انجام آن‌ها باعث بروز مشکلات جبران‌ناپذیر برای افراد می‌شود. اگر قصد مهاجرت به خارج از کشور برای کار و تحصیل را دارید یا می‌خواهید برای اهداف کوتاه مدت نظیر تفریح و دیدار خانواده به کشورهای خارجی سفر کنید بسیار مهم است که انجام امور سفر خود را به موسسات باسابقه و معتبر بسپارید.

زوارالحسین در مسیر اربعین

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
اکنون جهانیان اسلام را به نام اباعبدالله الحسین می‌شناسند؛ به پاس صبر، عزت و پایداری حضرت زینب (س) به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمده‌اند به یک قرار جمعی …راهشان پیدا؛ درست مثل خورشیدی که نظاره‌گر بود. هر کسی به طریقی سعی می‌کرد خادمان زائران اربعین باشد؛ موکب به موکب. حالا جهانیان اسلام را به نام اباعبدالله الحسین می‌شناسند؛ به پاس صبر، عزت و پایداری حضرت زینب (س). در مسیر معرفت حسینی می‌شود درس اخلاق، ایثار و آزادگی را فراگرفت. یا اباعبدالله الحسین (ع) در این مسیر قدم‌هایمان را استوار دار.

عاشقانی که جا نماندند

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عاشقان اباعبداالله الحسین (ع) که از حضور در راهپیمایی نجف تا کربلا جا مانده‌اند امروز صبح به نیابت از زیارت مرقد مطهر امام حسین (ع) و به قصد رجاء از میدان‌های پنجگانه تهران پیاده‌روی خود را به سوی حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (س) آغاز کردند.
صدا و سیماصدا و سیما30 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی؛ دانشگاه صنعتی شریف برای نخستین بار در میان ۲۵۰ دانشگاه برتر دنیا بر اساس رتبه بندی موضوعی تایمز ۲۰۲۰ در گروه علوم کامپیوتر قرار گرفت. در این رتبه بندی ایران برای نخستین بار به جمع ۲۵۰ دانشگاه برتر علوم کامپیوتر پیوست و دانشگاه صنعتی شریف در رده ۲۰۱-۲۵۰ قرار گرفت. امسال در مجموع ۱۲ دانشگاه ایرانی در جمع ۷۴۹ دانشگاه برتر دنیا در حوزه علوم کامپیوتر قرار دارند. این در حالی است که پارسال دانشگاه Oxford مقام اول و دانشگاه Caltech مقام چهارم را در این حوزه کسب کرده بودند. در رتبه بندی موضوعی تایمز از همان شاخص‌های رتبه بندی جهانی (شاخص‌های آموزش، پژوهش، ارجاعات، نگرش بین الملل و درآمد از صنعت) به منظور امتیاز دهی به دانشگاه‌ها استفاده می‌شود.

رونمایی از زیست‌بوم فناوری دانشگاه امیرکبیر

صدا و سیماصدا و سیما36 دقیقه قبل
گزارش تصویریرونمایی از زیست‌بوم فناوری دانشگاه امیرکبیردانشجویان مبتکر، اساتید با تجربه و البته اعتماد سرمایه‌گذاران و صنایع در کنار هم می‌توانند توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی را به همراه داشته باشند

نظرها

اخبار بیشتر