مشکل اقتصاد گوجه فرنگی کجاست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
مشکل اقتصاد گوجه فرنگی کجاست؟

مشکل اقتصاد گوجه فرنگی کجاست؟

امسال کشاورزان صیفی‌کار به دلیل عدم اجرای الگوی کشت، نبودن صنایع تبدیلی کافی و نداشتن برنامه مناسب صادراتی ضرر کردند؛ بگونه‌ای که حتی اجرای طرح خرید حمایتی گوجه فرنگی از سوی سازمان تعاون روستایی هم نتوانست کاری از پیش ببرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، قیمت گوجه فرنگی امسال به حدی پایین آمده که صیفی‌کاران نه‌تنها درآمدی ندارند بلکه نمی‌توانند هزینه‌ای را که پای محصول گذاشته‌اند دربیاورند؛ کشاورز محصول خود از جمله گوجه‌فرنگی را به امانت فروش وحجره‌داری با فاصله ده‌ها کیلومتری در شهر دیگری می‌فرستد تا محصول را برای او بفروشد، و معمولا پایان تابستان زمان تسویه حساب با این به اصطلاح امانت‌فروش‌ها و حجره‌داران است.

وقت موعود می‌رسد. پدر به شهر می‌رود دخترخانواده که امسال کلاس اول است به پدر سفارش میدهد تا کیف و کفش و شلوار و مقنعه برایش بخرد تا اول مهر را مثل بقیه بچه‌ها با لباس نو و کیف و کفش به مدرسه برود. تا وقتی پدر از شهر برگردد دخترک رویاهای خود را می‌بافد. کیف مشکی، کفش سرمه‌ای، مقنعه آبی کلاس درس مدام جلوی چشمش رژه می‌روند و لحظه شماری می‌کند تا پدر بیاید. اما پدر با دستان خالی و پایی که نای آمدن ندارد برمی‌گردد. دخترک به استقبالش می‌رود اما دستان پدر خالیست و شرمندگی از خانواده چهره‌اش را در هم فشرده. به یکباره تمام رویاهای دخترک فرو‌می‌ریزد، قیمت محصول آنقدر پایین بوده که پول حق‌العمل حجره دار و هزینه جعبه‌ای که برایش فرستاده را نیز در نیاورده است!

قیمت گوجه فرنگی امسال در مزرعه کیلویی ۸۰۰ تومان و در میادین میوه و تره بار کیلویی ۱۰۰۰ تومان فروخته شده است. گوجه فرنگی محصولی پر هزینه است. از آماده سازی زمین گرفته تا آبیاری هفته‌ای یکبار، کارگری، خاک و کود دادن پای بوته و برداشت هزینه‌های زیادی دارد.

* کشت گوجه فرنگی چقدر هزینه دارد؟

علی عزیزی کشاورز صیفی کار قوچانی که ۵ هکتار گوجه فرنگی کاشته است گفت: «امسال گوجه فرنگی کیلویی ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان به فروش می‌رود و قیمت بسیار پایین است. شش ماه است زحمت می‌کشیم. هزینه‌های کارگری بسیار بالا است. از ابتدای فروردین فقط پول پای این محصول ریختیم. از خرید بذر‌های گرانقیمت گرفته تا آماده سازی زمین و مجبور هستیم هفته‌ای یک بار این محصول را آبیاری کنیم. آب به این آسانی گیر نمی‌آید و مجبوریم برای آبیاری زمین آب خریداری کنیم. هزینه‌های از بین بردن علف‌های هرز بسیار بالا است. سم‌ها بی‌تاثیر شده‌اند و مجبوریم دو تا سه برابر حد معمول علف کش استفاده کنیم. استفاده چندین باره از علف کش باعث می‌شود هزینه‌های ما بالا برود.»

وی می‌گوید: «نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده که علف‌کش‌ها بی‌تأثیر شده‌اند. بعضی می‌گویند قلابی هستند و تاثیری در از بین بردن علف‌های هرز ندارند و ناچاریم برای اینکه محصول از بین نرود چندین بار سمپاشی کنیم. همه اینها قیمت تمام شده ما را بالا می‌برد.»

عزیزی گفت: «امسال هزینه کرایه‌ها هم بیشتر شده است. هزینه حمل نسبت به سال گذشته ۲۰۰ تومان افزایش یافته و البته هزینه جعبه هایی که گوجه فرنگی را داخل آن می‌ریزیم نیز بیشتر شده است. امسال نه تنها قیمت محصول گوجه فرنگی پایین است بلکه هزینه‌های تمام شده هم بالا رفته و در نهایت هیچ سودی برای ما نمی‌ماند. به زور شاید بتوانیم هزینه‌های خودمان را در بیاوریم.»

ناراحتی کشاورزان صیفی کار فقط مربوط به قوچان نیست کشاورزان منطقه آذربایجان شرقی و استان اردبیل هم امسال بسیار ناراضی هستند، آنها می‌گویند قیمت‌ها نسبت به هزینه‌ها بسیار پایین است. دولت برنامه‌های صادراتی ندارد و نظارتی بر تنظیم بازار نمی‌کند.

ابراهیم موسی زاده کشاورز صیفی‌کار ساکن استان اردبیل گفت: «یک خانواده ۴ نفره هستیم که از ابتدای سال تاکنون هر روز در این زمینی که گوجه فرنگی کاشته‌ام کار می‌کنیم. اینجا این طور نیست که کارها با ماشین انجام شود اصولا کار صیفی کاری ماشینی نیست و بیشتر کارها توسط کارگر انجام می‌شود و ما چون پول نداریم به کارگر پرداخت کنیم مجبوریم خودمان هر روز صبح تا شب در این زمین کار کنیم تا بتوانیم کارهای آن را تمام کنیم.»

موسی زاده گفت: «بذر گوجه فرنگی بسیار گران است هر کیلو بذر وارداتی را ۴۰۰ هزار تومان خریداری کرده و در خزانه کاشتیم پس از یک ماه مراقبت نشاها آماده شد. زمین اصلی را پس از چندین بار شخم زدن آماده کرده و نشاها را به زمین اصلی انتقال دادیم و از آن موقع هفته‌ای یکبار آبیاری می‌کنیم و مرتب علف‌های هرز آن را وجین می‌کنیم و مجبوریم چندین بار علف کش استفاده کنیم. سه بار کود دادیم که همه اینها هزینه‌های بسیاری را برای ما داشته است. اما حالا که وقت محصول است گوجه فرنگی ۸۰۰ تومان به فروش می‌رود مجبوریم برای فروش این محصول آن را به ۶۰ کیلومتر آن طرف‌تر ببریم و در شهر اردبیل به فروش برسانیم که این حتی هزینه حمل جعبه و هزینه برداشت ما را هم در نمی‌آورد.»

وی گفت: «امسال هزینه‌های شخم با تراکتور هم بالا رفته است هزینه شخم یک هکتار زمین پنجاه هزار تومان است است که باید چندین بار شخم بزنیم به دلیل کم آبی در این منطقه هم باید پول زیادی برای خرید آب بدهیم.»

* منحنی زیگزاگ سطح زیر کشت و قیمت گوجه فرنگی

بررسی نمودار سطح کشت محصولات صیفی و گوجه فرنگی در سالهای مختلف نشان می‌دهد که نمودار آن خطی نیست و کاملا یک منحنی زیگزاگی است یعنی سطح کشت محصولات صیفی در سالهای مختلف مرتب نوسان پیدا می‌کند و متناسب با آن قیمت محصول نیز بالا و پایین می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

نوسان قیمت محصولات کشاورزی در اقتصاد ما بحث جدیدی نیست دهه‌هاست که کشاورزان ما با این وضع پیش می‌روند یک سال قیمت‌ها آنقدر بالا است که مردم توان خرید ندارند و سال دیگر قیمت‌ها آنقدر پایین است که کشاورزان ضرر می‌کنند. منحنی عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی در اقتصاد کشورهای جهان سوم و چهارم ایران به منحنی تار عنکبوتی معروف شده است.

* مشکل اقتصاد گوجه فرنگی کجاست؟

اما چه عاملی سبب می‌شود که کشاورزان محصولی را یک سال بیشتر و یک سال کمتر بکارند؟ طرح الگوی کشت حلقه مفقوده در این بخش است که ده سال است روی میز دولت جا خوش کرده و هنوز اجرایی نشده است.

قرار بود دولت با بررسی ظرفیت‌های هر استان اعلام کند که چه محصولی به چه میزان باید کاشته شود و مشخص شود کشاورزان هر استان چه میزان باید گوجه فرنگی، خیار و یا محصولات دیگر را بکارند.

علیمراد اکبری معاون حفاظت از آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در این باره گفت: اجرای الگوی کشت بسیار سخت است، الزاماتی دارد که باید همه آنها مدنظر قرار بگیرد این الزامات از آمایش سرزمین گرفته تا ملاحظات اقتصادی کشاورزان را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: اجرای الگوی کشت تنها محدود به بررسی‌ زمین‌های کشاورزی و اینکه چه استانی چه محصولی را به چه میزانی کشت کند، نیست بلکه سود آن محصول است که تعیین می‌کند کشاورز چه بکارد و چه نکارد.

* همسایه‌ها یاری کنند تا مشکل کشت گوجه فرنگی حل شود

جوان سرافرازی مدیرکل دفتر امور آب وزارت جهاد کشاورزی نیز در یک نشست خبری گفت: طرح الگوی کشت در وزارت جهاد کشاورزی تقریبا آماده است اما مشکل و محدودیت ما در اجرا است، باید همه نهادها از جمله وزارت کشور و قوه قضاییه با وزارت جهاد کشاورزی در اجرای این طرح همکاری کنند.

منظور این مقام مسئول این است که ۴٫۵ میلیون بهره‌بردار کشاورزی در کشور وجود دارد و اینکه به آنها اجبار کنیم چه محصولی را بکارند و چه محصولی را نکارند امکانپذیر نیست و باید نهادهایی مانند قوه قضاییه هم با ما همکاری کنند تا کشاورزان را مجبور به کشت یا عدم کشت برخی محصولات بکنند.

به هر حال به نظر می‌رسد اگرچه مسئولان بخش کشاورزی از آماده شدن این طرح خبر می‌دهند هنوز برای اجرایی شدن آن زمان زیادی در پیش است.

*تنظیم بازار محصولات کشاورزی در دستان اهلش نیست

دلیل بعدی که بازار محصولات کشاورزی به هم ریخته و قیمت گوجه فرنگی پایین آمده این است که مسئولیت تنظیم بازار از متولی‌ آن یعنی وزارت جهاد کشاورزی گرفته شده و به وزارت صمت سپرده شد. رئیس جمهور با این بهانه که وضعیت مردم پس از تشکیل وزارت بازرگانی بهتر خواهد اگر چه موفق به تشکیل این وزارتخانه نشد اما قانون انتزاع را به مدت دو سال معلق کرده و شرکت بازرگانی دولتی را از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صمت انتقال داد.

قانون تمرکز وظایف بازرگانی کشاورزی دروزارت جهاد موسوم به قانون انتزاع ۶ سال پیش توسط مجلس تصویب و در شورای نگهبان تایید شد که بر اساس آن باید بخش بازرگانی کشاورزی در وزارت جهاد مدیریت می‌شد.

مشکل اقتصاد گوجه فرنگی کجاست؟ - 28

* کارخانه‌های تبدیلی کافی نیست

دلیل بعدی کاهش قیمت گوجه فرنگی نبودن کارخانه‌های تبدیلی کافی در کشور است. محصول گوجه فرنگی فرآورده‌های نظیر رب، پوره دارد و حتی ترشی و شور گوجه فرنگی نیز می‌توان از آن درست کرد. این محصول پر استفاده را همچنین می‌توان خشک کرده و در زمان مورد نیاز استفاده کرد.

از سوی دیگر کارخانه‌ها پراکنش نامناسبی دارند. در واقع این کارخانه‌ها در جاهایی واقع هستند که ارسال محصولات گوجه فرنگی هزینه زیادی برای کشاورزی دارد و معمولا کشاورزان از خیر این کار می‌گذرند.

* خرید حمایتی گوجه فرنگی موفق بود؟

تنها اقدامی که دولت امسال انجام داده خرید حمایتی گوجه فرنگی است. اما صحبت‌های کشاورزان که از ضررو زیانشان و قیمت پایین می‌گویند نشان می‌دهد که این طرح موفقیت آمیز نبوده و نتوانسته قیمت محصول گوجه فرنگی را افزایش دهد تا فروش گوجه برای صیفی کاران به صرفه باشد. این طرح در مرداد ماه و در ۸ استان کشور آغاز شده است.

به گفته مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران هدف از اجرای این طرح، پایداری تولید، حفظ قیمت محصول در بازار و جلوگیری از ضرر و زیان تولید کنندگان است.

شیرزاد گفت: تاکنون بیش از ۷۳ هزار تن گوجه فرنگی به ارزشی بالغ بر ۷۳۱ میلیارد ریال از کشاورزان خریداری شده است، که سهم استان فارس بیش از ۵۴ هزار تن، استان خراسان رضوی بیش از ۱۳هزار تن و استان‌های اصفهان و اردبیل بیش از ۵ هزارو ۳۰۰ تن است.

طرح خرید حمایتی گوجه فرنگی اگر در کنار سایر اقدامات نظیر برنامه صادراتی، اجرای الگوی کشت و افزایش ظرفیت کارخانه‌های تبدیلی انجام می‌شد شاید موفق می‌شد.

دولت باید طرح الگوی کشت را اجرایی کند که برای اجرای آن نیاز به طرح آمایش سرزمین هم است همچنین نرخ خرید‌های تضمینی را طوری تعریف کند که کشاورزان به سمت محصولات راهبردی هدایت شوند، ظرفیت کارخانه‌های تبدیلی افزایش یابد، برنامه‌های صادراتی هدفمند پیش برود و دولت باید نرخ خرید تضمینی را طبق قانون تا آخر شهریورماه ارسال اعلام کند. همچنین متولی تنظیم بازار باید وزارت جهاد کشاورزی باشد زیرا وزارتخانه‌های غیر مرتبط نمی‌توانند موفقیت‌ چندانی در تنظیم بازار بخش تولید کشاورزی داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جزئیاتی از طولانی‌ترین پرواز جهان | نیویورک تا سیدنی بدون توقف

همشهریهمشهری21 ساعت قبل
بلومبرگ نوشت: این پرواز آزمایشی ۲۰ ساعته از رکورد پرواز سنگاپور به نیویورک که تاکنون طولانی‌ترین پرواز بدون توقف جهان بود، عبور خواهد کرد. این هواپیما که ساعت ۹ جمعه شب (به وقت شرق آمریکا) نیویورک را ترک می‌کند و ساعت ۷ صبح یکشنبه (به وقت استرالیا) به سیدنی می‌رسد، حامل شمار زیادی از پزشکان و دانشمندان خواهد بود. هواپیمایی کانتاس همچنین در نظر دارد پرواز دیگری را از لندن به سیدنی انجام دهد که یک ساعت بیشتر از پرواز نیویورک-سیدنی طول می‌کشد. در حال حاضر هیچ هواپیمایی قادر نیست چنین مسیرهای طولانی را بدون توقف و با ظرفیت کامل مسافران و بار طی کند. اما دو هواپیمایی که شرکت‌های ایرباس و بوئینگ در حال تکمیل آن‌ها هستند، قرار است این توانایی را داشته باشند.

:: قاسم زاده- همایش فرصت‌های روابط بازرگانی ایران و انگلیس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، در نشست هیات اعزامی از اتاق بازرگانی ایران و انگلیس (متشکل از شرکت‌های ایرانی)، اعضای اتاق بازرگانی انگلیس و ایران (شرکت‌های انگلیسی)، شماری از بازرگانان ایرانی ساکن در انگلیس، ‌ نمایندگانی از وزارت تجارت بین الملل انگلیس و هیاتی از گروه تجارت وزارت خارجه، چالش‌های توسعه روابط بازرگانی دو کشور و چشم انداز آن را بررسی کردند. در این نشست که به دعوت حمید بعیدی نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس برگزار شد، هیات ایرانی متشکل ۳۵ شرکت در زمینه خوراک دام، طیور و آبزیان که برای همکاری با شرکت‌های انگلیسی به لندن سفر کرده است، در جریان سیاست‌های اقتصادی دو کشور قرار گرفت. -باصداها به ترتیب):۱ – لرد لامونت – رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران۲- ریچارد دالتون – قائم مقام اتاق بازرگانی انگلیس و ایران۳ – حمید بعیدی نژاد – سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلستان

(تصاویر) گزارش رسانه خارجی از بیمارستان کودکان در ایران

19+
فراروفرارو22 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، اسپر روز جمعه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: هیچ یک از نیروهای زمینی آمریکا در اجرای منطقه امن مشارکت نخواهند کرد اما با ترکیه و «نیروهای سوریه دموکراتیک» (قسد) در ارتباط خواهیم ماند. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد که خروج آمریکا از شمال شرقی سوریه ادامه خواهد یافت. ترکیه چهارشنبه ۱۷ مهرماه در عملیاتی با نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال شرق سوریه حمله کرد. آنکارا هدف از این اقدام را مقابله با حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی. پ. گ) و ایجاد منطقه امن برای بازگرداندن و اسکان آوارگان سوری عنوان کرده است. آمریکا و ترکیه به توافق رسیده‌اند تا طرف‌‌های درگیر در حمله شمال سوریه برای مدت پنج روز آتش‌ بس برقرار کنند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
آنها همچنین می‌توانند با شرکت‌های انگلیسی کارشان را در زمینه صادرات، توسعه دهند و باعث افزایش روندی شوند که اینک در ایران برای طراحی اقتصاد بدون نفت شروع شده است. این شرکت‌ها از قابلیت ریسک پذیری بالاتری برخوردار هستند و می‌توانند در تبادل‌های اقتصادی شرکت کنند. وی همچنین عنوان کرد: طرف انگلیسی نیز باید در نظر بگیرد که با توجه به گرایش‌های توسعه اقتصادی ایران، نباید فقط به بازار اقتصادی ایران به عنوان یک بازار واردات نگاه کند؛ بلکه امروز ایران دارد به تولید محصولاتی فکر می‌کند که صادرات محور هستند. محصولات غذایی ایران به مرور در سوپر مارکت‌های انگلیس در حال مشاهده است و این ظرفیت وجود دارد که صنایع غذایی ایران به مرور و صنایع کشاورزی ایران و بسیاری از محصولات ایران در این جا وارد شوند. وی افزود: اما خود آن‌ها فارغ از آن که می‌دانند ایران با یأس دارد تحولات اینستکس را دنبال می‌کند، با علاقه مندی به دنبال این هستند که این ساز وکار را بیشتر فعال کنند تا ظرفیتی برای تبادلات ایران و کشورهای اروپایی و حتی غیر اروپایی فراهم شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین فلاح جوشقانی اظهار داشت: تعرفه‌های رومینگ بسیار گران است و به همین منظور اپراتور‌ها برای تماس با کشور عراق در ایام اربعین تعرفه‌های ویژه گذاشته‌اند. رئیس سازمان تنظیم مقررات افزود: تماس از ایران چه با سیمکارت ایرانی و چه عراقی دقیقه‌ای ۲۱۰۰ و همچنین تماس با ایران از طریق سیمکارت ایرانی در عراق که از رومینگ استفاده می‌کند ۳۲۰۰ تومان است. وی ادامه داد: تعرفه هر مگابایت اینترنت برای سیمکارت ایرانی هم که از رومینگ استفاده میکند به صورت آزاد ۸۵۰ تومان است ولی این رقم برای مشترکانی که از بسته استفاده می‌کنند به ازای هر گیگ ۱۵۰ هزار تومان است. فلاح جوشقانی تصریح کرد: هر کسی که با چنین تخلفی مواجه شد از طریق سامانه ۱۹۵ به سازمان تنظیم مقررات گزارش بدهد. وی در خصوص کندی اینترنت در عراق هم اظهار داشت: در عراق محدودیت هایی برای اینترنت در نظر گرفته شد ولی مشکل خاصی در سرعت اینترنت مشاهده نکردم.

نظرها

اخبار بیشتر