توضیح علمی پرسش «چرا هرگز عشق اول خود را فراموش نمی‌کنید؟»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. سرگرمی

توضیح علمی پرسش «چرا هرگز عشق اول خود را فراموش نمی‌کنید؟»

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: در طول عمر ، بیشتر ما جرقه هایی از عشق خالص را با یک فرد تجربه می کنیم. گاهی این عشق اول تبدیل به نامزد یا همسر ما می شود و گاهی در گذر زمان رابطه ما سرد می شود و موفق نمی شویم به یکدیگر برسیم. اما آن چه اغلب ثابت است، یادبود آن عشق اول است. یادبودی که گاهی به مرز آزاردهندگی می رسد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازانتخاب، اولین عشق شما یک تجربه جدید در زندگی است و طبیعی است که فراموش کردنش سخت باشد. اما اگر این عشق ب مرز آزار رسیده و مرتب به یادش میفتید و اذیت می‌شوید، بهتر است فکری برای بهبود شرایط داشته باشید.

به گفته نورولوژیست‌ها، هیپوکامپ که ناحیه‌ای از مغز است مسئولیت خاطرات، یادگیری و احساسات جدید را بر عهده دارد. این بخش از مغز این توانایی را دارد که نادر یا جدید بودن یک تجربه یا تصویر را تشخیص دهد و تحقیقات نشان داده است که اطلاعات جدید در میان سایر اطلاعات آشنا مخفی می‌شود و سالها در ذهن فرد می‌ماند. "

روانشناسان از این امر به عنوان «تأثیر اولیه» یاد می‌کنند، مفهومی که احتمالا شما را از یک ماجرا به اجرای دیگر سوق می‌دهد و باعث می‌شود لحظات اولیه هر خاطره برایتان جذاب‌تر از دیگر لحظات باشد. برای مثال اولین سفر خارجی، اولین دیدار با فردی که دلتان برایش تنگ شده پس از مدت‌ها، اولین روز مدرسه و …

یک مطالعه محوری در سال ۲۰۰۴ که در مجله Neuron منتشر شد، ثابت کرد که خاطرات عاطفی مهم به ویژه، مانند هیجان عشق اول، قسمتهای مختلف مغز را نسبت به میانگین خاطرات زندگی روزمره درگیر می‌کنند. از طریق اسکن مغزی، محققان توانستند ببینند که این خاطرات عاطفی فعالیت در آمیگدال و ساختارهای مختلف لوب تمپورال داخلی را که در پردازش حافظه دخیل هستند، برانگیخته است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار و سرگرمی روز

با این حال، این فقط تازگی یا احساسات وابسته به عشق اول نیست که آن را برای همیشه در مغز شما تثبیت می‌کند. گاهی یک موضوع ترسناک یا غم انگیز مثل دیدن یک صحنه قتل یا مرگ عزیزان نیز می‌تواند تاثیری مشابه داشته باشد. بورلی فریدمن، که در روانشناسی رفتاری فعالیت دارد، می‌گوید: «متأسفانه، عشق اول شما معمولا با احساس قدرتمندی از اولین تجربه قلبی همراه می‌شود. این ممکن است بدان معنی باشد که ما همیشه برای اولین عشق خود در قلبمان جایگاه ویژه‌ای داشته باشیم و دردهایی را که با جدایی به وجود آمده است به یاد می‌آوریم.»

براساس یک مطالعه که در سال ۲۰۰۷ که در ژورنال Current Directions in Science منتشر شده است، مانند خاطرات رمانتیک یا خاطرات عاطفی، رویدادهای منفی نیز با جزئیاتی بیشتر از رویدادهای مثبت به یاد می‌آیند. بنابراین تجربه دردناک اولین دل شکستگی ممکن است بیشتر از آنچه دوست دارید طولانی شود.

به لطف ظهور رسانه‌های اجتماعی، فراموش کردن عشق اول بسیار سخت‌تر می‌شود. یک مطالعه که در سال ۲۰۱۶ در ژورنال Memory منتشر شد نشان داد که افراد اغلب سعی می‌کند چند وقت یکبار به پروفایل و اکانتهای عشق اول خود در شبکه‌های اجتماعی سر بزنند.

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پارس نیوزپارس نیوز23 ساعت قبل
بدترین کارما که صددرصد به شما بازخواهد گشت: «تحقیر» و «تمسخر» دیگران استاگر دیگران را تحقیر کنید انسانی را حقیر نکرده‌اید، بلکه روح الهی او را و آفریدگار و هستی بخش کائنات را مورد تمسخر قرار داده‌اید. انسانها بخاطر آنچه گمان میکنند خودشان دارندو دیگران آن را ندارند، آنها را تحقیر میکننداما نمیدانند این عمل دارائیشان را از آنها خواهد گرفت. دارائی‌های شما منشاء درونی دارند که در درون شما مانند یک چشمه می‌جوشند و بیرون از شما تجلی پیدا میکنند. تهمت «تحقیر» و تمسخر" دقیقا همین چشمه‌ها را خشک میکند. و آن دارایی که سبب فخرفروشی شما و تحقیر دیگران شده از دست خواهد رفت.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
عشق به امام حسین و ائمه (ع) زمین و زمان نمی‌شناسد و عاشق که باشی سختی بر تو آسان می‌شود. نذر کرده هر سال اربعین در خدمت زوار باشد. او ادامه می‌دهد: کارم فقط واکس زدن است، کفش زائران پیاده و همه مراجعان را تمیز می‌کنم و واکس می‌زنم. وی می‌گوید: امسال همسرم نیز نذر کرد و گفت من هم اربعین می‌آیم و همراه تو کفش زائران را واکس می‌زنم. «حسین وحدانی مقدم» افزود: حدود دو هفته است که با موکب «عاشقان حسین» مهمان نجف اشرف بوده و به زوار خدمت می‌کند.
انتخابانتخاب12 ساعت قبل
به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، اجتناب از مصرف غذاهای ناسالم می‌تواند تاثیری بسیار مثبت بر سلامتی بگدارد. با این وجود بسیاری از افراد مطلع نیستند که کدام خوراکی‌ها می‌تواند بیماری را تشدید کند. "قند باعث التهاب می‌شود و با تضعیف گلبول‌های سفید خون ایمنی بدن کاهش می‌یابد. اهمیت اجتناب از غذاهای ضد التهابی بسیار مهم است، زیرا آنها می‌توانند پاسخ سیستم ایمنی بدن را کاهش دهند. ممکن است بیماری شما را طولانی‌تر کند.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
سوپ‌های مختلف سبزیجات بپزیدتهیه سوپ راهکار بسیار خوبی برای مصرف سبزیجات مختلف در کنار هم است. نودل سبزیجات را تجربه کنیدپخت نودل سبزیجات ساده‌ترین و فوق العاده‌ترین راه برای افزودن سبزیجات به رژیم غذایی است. افزودن سبزیجات به سس‌هاسس‌هایی بر پایه سبزیجات تهیه کنید. سبزیجات کبابیکباب سبزیجات، غذایی عالی است آن را امتحان کنید. به سالاد تن ماهی‌تان سبزی اضافه کنیدافزودن سبزیجات به سالاد تن ماهی، راهکار فوق العاده‌ای برای مصرف سبزیجات بیشتر با طعمی جدید است.

نظرها

اخبار بیشتر