میدل‌ایست‌آی شکست آمریکا در جنگ با ایران را حتمی توصیف کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. بین‌المللی
میدل‌ایست‌آی شکست آمریکا در جنگ با ایران را حتمی توصیف کرد

میدل‌ایست‌آی شکست آمریکا در جنگ با ایران را حتمی توصیف کرد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: میدل ایست آی نوشت در صورت ادامه روند تنش‌زایی آمریکا در منطقه و بروز درگیری میان این کشور و ایران، واشنگتن بزرگترین شکست را در تاریخ می‌خورد که از نظر راهبردی و روانی بسیار سخت‌تر از شکست ویتنام خواهد بود.

پایگاه اینترنتی میدل ایست آی نوشت: حمله چشمگیر شنبه گذشته به دو تاسیسات بزرگ نفتی عربستان سعودی، تنش‌های شدیدی در بخش زیادی از منطقه به نمایش گذاشت. حمله به تاسیسات نفتی بقیق و خریص، متعلق به شرکت دولتی آرامکوی عربستان، حدس و گمان‌های زیادی درباره اقدامات تلافی جویانه فوری به راه انداخته است.

مقامات آمریکایی، به خصوص مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، به سرعت این حملات را به ایران نسبت دادند. مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا نیز سخنان تندی بیان و ادعا کرد آمریکا آماده دفاع از منافع خود و متحدانش است. با این حال جنگ میان آمریکا و ایران کماکان غیرمحتمل است.

تشدید تنش‌ها از تابستان تاکنون را می‌توان به کمپین «فشار حداکثری» دولت ترامپ علیه ایران نسبت داد، اما علل واقعی آن بسیار عمیق‌تر است. در توازن قدرت منطقه تغییری ایجاد شده و ایران از نظر تغییر جایگاه آمریکا به عنوان قدرت غالب در منطقه، به نقطه بدون بازگشتی رسیده است.

در حالی که تصور شکل، مقیاس و خط سیر این رویارویی با جزئیات آن دشوار است, اما یک موضوع مسلم است و آن این است که از نظر سیاسی، دیپلماتیک، اطلاعاتی و حتی نظامی به نفع ایران است.

میدل‌ایست‌آی شکست آمریکا در جنگ با ایران را حتمی توصیف کرد - 5

برای درک اوضاع، بررسی ساختار اساسی روابط ایران و آمریکا در چهار دهه گذشته مفید است. در حالی که بر هیچ کسی پوشیده نیست که از زمان انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹, ایران و آمریکا رقبای سختی بوده اند، اما آن چه کمتر درک شده مجموعه پیچیده‌ای از پروتکل‌هایی است که روابط دوجانبه آن‌ها را از آن زمان تاکنون هدایت کرده است.

با وجود رقابت شدید راهبردی در منطقه به خصوص در خلیج فارس, ایران و آمریکا همیشه از درگیری نظامی پرهیز کرده‌اند. این موضوع به یک دکترین ضمنی تبدیل شد که بهترین توصیف آن "نه جنگ و نه صلح" است. ایران و آمریکا هر دو از این بن بست سود برده اند و هر دو قدرت این امکان را یافتند که بدون آنکه بجنگند، موضع خصمانه‌ای در خاورمیانه اتخاذ کنند. این فرصتی برای آن‌ها ایجاد کرده تا از منافع خود حفاظت کنند و بدون آن که موجب بی ثباتی جدی منطقه شوند، نفوذ خود را افزایش دهند.  اما دکترین اذعان نشده "نه جنگ نه صلح" در سال‌های اخیر به سرعت به نقطه انقضا نزدیک می‌شود.

نویسنده مقاله با اشاره به مهارت‌های گسترده نظامی، اطلاعاتی، سیاسی و دیپلماتیکی که ایران به خصوص در جنگ سوریه به دست آورده افزود ایران به یک دلیل ساده، آمادگی کامل برای جنگ دارد زیرا این کشور کاملا اطمینان دارد که می‌تواند در این جنگ پیروز شود. در زمینه‌های مهم درگیری نامتقارن، اطلاعاتی، عملیات اطلاعاتی و جنگ‌های نیابتی، مهارت‌ها و توانایی‌های ایران از قدرت‌های اصلی غربی مانند آمریکا و انگلیس بیشتر است.

به علاوه، جمهوری اسلامی همچنان هسته اصلی یک قدرت انقلابی معتبر با هواداران گسترده‌ای در منطقه است. هرگونه درگیری نظامی مستقیم میان آمریکا و ایران - بدون در نظر گرفتن گستردگی یا مدت آن - این نیروها را نه فقط برای تاثیر راهبردی بزرگ آن بلکه برای یک تغییر و دگرگونی گسترده بسیج خواهد کرد.

بیان این موضوع مبالغه آمیز نیست که بقای رژیم‌های حاکم در عربستان سعودی و امارات عربی متحده در طی یک جنگ میان ایران و آمریکا به خطر خواهد افتاد. این درگیری همچنین بر مناطق گسترده‌ای در شرق مدیترانه تاثیر خواهد گذاشت، جایی که حزب الله لبنان کاملا آماده درگیری گسترده با اسرائیل است.

نگارنده در پایان ضمن توصیه به مقامات آمریکایی برای جلوگیری از افزایش تنش‌ها نوشت کاخ سفید می‌تواند در این مرحله با لغو کمپین فشار حداکثری یا دستکم کاستن از شدت آن، تنش زدایی کند. زیرا اگر روند کنونی ادامه یابد، آمریکا بزرگترین شکست را در تاریخ خواهد خورد که از نظر راهبردی و روانی بسیار سخت‌تر از شکست ویتنام خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرآنلاین، مهمترین دستور کار امروز مجلس استعفای کاظم جلالی نماینده تهران بود، دستورکاری که با برخی حواشی همراه بود. از نقش فوت دختر آقای سفیر در استعفای زودهنگام جلالی تا کنایه به شورای نگهبان و انتقادات تند از برجام و FATF. غلامرضا تاجگردون که در موافقت با استعفای جلالی پشت تریبون رفته بود به شوخی گفت: مردم و شورای نگهبان زورشان به آقای جلالی نرسید، لذا نمایندگان باید همت کنند که ایشان از مجلس بروند. آقای جلالی مواظب حزب کثیف توده باش؛ آقای جلالی روسیه یک جای عادی نیست. مخالفت من این است که آقای جلالی از پس ترفندهای روسیه بر نیاید.
الفالف1 روز قبل
این کمیته از حمایت کامل اطلاعاتی سفارت و برخی از سیاستمداران و مسئولان دولتی، امنیتی و شرکت‌های مخابراتی برخوردار است. ۴. تیم مستند سازی تعرض‌ها: تیمی بسیار اثرگذار است که آموزش‌های ویژه‌ای را در اربیل و عمان دیده است. این کارگروه همچنین موظف است که گزارش‌هایی را نیز در راستای تأکید بر پایبندی تظاهر کنندگان به قواعد مسالمت آمیز تظاهرات تهیه کند. ۵. کارگروه فشار بین‌المللی: این کارگروه سازماندهی تظاهرت‌های اعتراض آمیز در مقابل سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های عراق در کشورهای جهان وانتشار رسانه‌ای آن را بر عهده دارد. ایجاد این سازوکار بیانگر نقش هدفمند بیگانگان در التهابات رخ داده در عراق و لبنان و عمق خباثت و شیطنت غربی‌ها برای استثمار ملت‌ها و عناد با جهان اسلام است.
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
در دنیای نوین امروز که هر کسب و کار و فعالیتی قدم به سوی آنلاین شدن و فعالیت در بستر وب گذاشته است، بازار استارت آپ‌های ارائه دهنده خدمات منزل از جمله، نظافت منزل، حمل بار و اثاث، تعمیر تاسیسات و … بسیار گرم شده است. استارت آپ‌های متعددی در این حوزه در حال فعالیت می‌باشند اما اینکه بتوانیم یک شرکت خوب در حوزه ارائه خدمات بیابیم، که کار درست بوده و بتواند تمام نیاز‌های ما را برطرف سازد بسیار سخت است. شرکتی که بتواند، نیروی مجرب و کاربلد برای مشتریان خود ارسال نماید تک و توک‌ در بین این استارت آپ‌ها دیده می‌شود و امروز میخواهیم یکی از این شرکت‌ها را که به صورت اختصاصی در شهر تهران فعالیت می‌کند به شما معرفی کنیم.
تابناکتابناک18 ساعت قبل
گزارش ۲۱۷ صفحه‌ای IISS با نام «شبکه‌های نفوذ ایران در خاورمیانه» جزئیات بی سابقه‌ای درباره میزان و حد دسترسی عملکردی ایران در منطقه ارائه می‌دهد. در این گزارش آمده است: «جمهوری اسلامی ایران، تعادل نیروی مؤثر در خاورمیانه را به نفع خود تعیین کرده است. ایران توانایی بسیج نیروها و جابجایی آنها در صحنه‌های مختلف را توسعه داده و همچنین فرصت طلب نیز بوده است. این کار ضمن فراهم کردن بستر پایدار برای نفوذ، مقابله روی در روی را نیز به دست می‌دهد. تاکنون، ایران در تعاقب این رهیافت به تعارضات، از سوی بازیگران و راهبردهای متعارف از جمله تحریم‌ها، محدود نشده است.
فارسفارس8 ساعت قبل
به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، چهارمین اجلاس مشترک کنسولی جمهوری اسلامی ایران و کشور تاجیکستان در ۱۹ و ۲۰ آبان به ریاست مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سفیر تاجیکستان در تهران برگزار شد. در این مذاکرات ضمن استقبال از روند رو به رشد همکاری‌های مثبت و سازنده بین دو کشور به ویژه همکاری‌های کنسولی، بر ارتقای هر چه بیشتر این روابط تاکید شد. در این نشست، ضمن استقبال از عفو و آزادی اتباع زندانی دو کشور و روند مثبت ایجاد شده در این زمینه، بر تداوم همکاریهای کنسولی فیمابین از جمله گسترش همکاریهای علمی و دانشگاهی، لزوم تسهیل و تسریع در صدور روادید جهت اتباع دو کشور، ضرورت تعامل در جهت جلوگیری از ورود و اقامت غیر قانونی اتباع طرفین در خاک یکدیگر، مبارزه مشترک با باندهای قاچاق انسان و جرایم سازمان یافته، لزوم همکاری‌های حقوقی و قضایی و نهایی سازی اسناد مربوطه تاکید کردند. در پایان این نشست صورتجلسه مذاکرات در ۱۵ بند به امضا رسید. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها