جریان عاشورا بهترین الگو برای ساختارسازی و تحقق مقاصد اعتقادی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. اجتماعی

جریان عاشورا بهترین الگو برای ساختارسازی و تحقق مقاصد اعتقادی است

خبرگزاری میزان- رئیس سازمان حفاظت و اطلاعات قوه‎قضائیه گفت: بهترین الگو برای ساختارسازی جهت رسیدن به مقاصدی که در مبانی دینی و اعتقادی نهفته است الگوگیری از جریان عاشورا و توجه، تعمق و تأمل در این قیام تاریخی است. تاریخ انتشار: 18:39 - 30 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۵۱۵۴۵
جریان عاشورا بهترین الگو برای ساختارسازی و تحقق مقاصد اعتقادی است - 0

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، حجت الاسلام علی عبداللهی در جمع کارکنان اداری و قضایی دادگستری استان یزد، تصریح کرد: قیام سیدالشهدا (ع) زمینه‎ای را فراهم کرد تا استعداد مقابله با ظلم و فساد شکوفا شود و الگویی برای حق‎خواهی و حق‎طلبی وجود داشته باشد.

وی اظهار داشت: افرادی که حادثه کربلا را رقم زدند بر حسب ظاهر خود را پیروز میدان تلقی می‎کردند، اما آنچه تجلی یافت پیروزی مسلم آرمان حق و مقابله با ظلم بود.

این مقام مسئول، فراموشی دین و توحید و معنویت و نیز فاصله گرفتن از هدایت‎های رسول اکرم (ص) در کنار تبعیت از هوای نفس و دنیاطلبی را عامل رویارویی افراد به ظاهر دیندار و ظاهر‎الصلاح با سیدالشهدا (ع) ذکر کرد و گفت: وقتی که دین و دیانت عمیق نباشد و افراد با مادیات هم‎زیست شوند و دنیا‎طلبی و شهوت‎پرستی داشته باشند، در فاصله کوتاهی از رحلت رسول گرامی اسلام (ص) در برابر دیانت مجسم و معنویت کامل یعنی حضرت اباعبدالله الحسین (ع) می‎ایستند.

وی قیام سیدالشهدا (ع) و جریان عاشورا را دانشگاهی برای هدایت انسان‎ها به واقعیت‎ها و حرکت به سمت حقایق دانست و بیان داشت: هرچه بیشتر از این الگوی تاریخی می‎گذرد تأثیر آن بر بشریت بیش از پیش می‎شود تا انسان‎ها را به سمت حقانیت رهنمون سازد.

حجت‎الاسلام عبداللهی، شاخص‎ترین مبدأ حیات تاریخی برای پیاده‎سازی مکتب توحیدی در عصر حاضر انقلاب اسلامی اعلام کرد و اظهار داشت: زحمات هزار ساله علمای شیعه این زمینه را فراهم ساخت تا در عصر حاضر شخصیتی وارسته، شجاع و جسور اقدام به برپایی نهضتی کند که در عرصه هستی فراگیر شده است.

وی تصریح کرد: امروز در اقصی نقاط عالم توجه و بصیرت به مکتب تشیع روز به روز در حال افزایش است که شاید تعجبی نداشته باشد به زودی زود از مأذنه حتی مقتدر‎ترین کشور‌های دارای حکومت فاسد، ندای اشهد ان لااله‎الا‎الله و اشهدان‎محمد‎رسول‎الله به گوش برسد.

رئیس سازمان حفاظت و اطلاعات قوه‎قضائیه ابراز داشت: وضعیت دنیای امروز استکبار با دوره امویان تفاوت زیادی ندارد. آن روز امویان با ضرب شمشیر و نعل اسبهایشان نیات شوم خود را دنبال می‎کردند و امروز فضای مجازی و دوربین‎های مختلف فاسد کارتل‎ها و تراست‎های مستکبرین که ادعا‌های سردمداری دهکده جهانی و سروری عالم هستی را دارند، مقاصد باطل خود را دنبال می‎کنند.

وی تأکید کرد: وعده الهی در از بین رفتن باطل و بروز حق در حال تحقق است؛ حتی اگر افرادی در لباس دین به جای توسل و تمسک به خدای عز وجل، کرنش و تسلیم در برابر مستکبران را نجوا کنند.

رئیس سازمان حفاظت و اطلاعات قوه‎قضائیه در بخش دوم سخنان خود گفت: صیانت از نیروی انسانی مجموعه با تکیه به پیشگیری از لغزش و ‎‎خطا مبنای کار حفاظت و اطلاعات قوه‎قضائیه است.

حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی در آیین تکریم و معارفه رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد، افزود:

در دستگاه قضایی، انسان‎هایی پاک‎سرشت، ساعی، امین و درستکار در حال خدمت به مردم هستند که در این میان اگر معدود افرادی بخواهند با خطای خود شأن سایرین را خدشه‎دار و اعتبار دستگاه عدلیه را تحت‎الشعاع قرار دهند، هرگز با آنان با مماشات برخورد نخواهد شد.

وی با بیان این نکته که ترحم بر هر فرد فاسدی ظلم است، تصریح کرد: ترحم و رأفت نسبت به افرادی که به واسطه طمع و تبعیت از هوای نفس دچار خطا می‎شوند و حیثیت سایر افراد کاردان و پاک‎دست را نیز به مخاطره می‎اندازند، عین ظلم است.

این مقام مسئول با اشاره به میانگین مراجعه مردم به دستگاه قضایی، ابراز داشت: دستگاه‎قضایی در میان کلیه ادارات دولتی و خدماتی و اجرایی بیشترین آمار مراجعه‎کننده مردمی را داراست و این بر رسالت خطیر و حساس این مجموعه دلالت دارد.

وی تأکید کرد: ما باید بدانیم و معتقد باشیم که شأن دستگاه قضایی از آن مردم است، این مردم هستند که این جایگاه را به ما داده‎اند و ما باید به عنوان خادمان مردم در نهایت صداقت و خلوص خدمت نماییم.

خبری: اخبار اجتماعی ایران

رئیس سازمان حفاظت و اطلاعات قوه‎قضائیه اظهار داشت: قضاوت شغل نیست بلکه شأن است؛ شأن و مرتبه‎ای که به واسطه قانون و اعتماد مردم به ما ارزانی شده است و ما باید با خدمت خالصانه و بی‎منت، قدردان این رسالت باشیم.

وی گفت: برای تحقق منویات مقام عظمای ولایت در افق ۱۴۰۴ و چشم‎انداز ۲۰ ساله باید دستگاه قضایی و دستگاه‎های حاکمیتی در صدر هرم و مستولی بر امور، کار انجام دهند.

حجت الاسلام عبداللهی مبارزه با فساد را از تأکیدات مقام عظمای ولایت و اولویت ریاست قوه قضاییه ذکر کرد و بیان داشت: گرچه مبارزه با فساد کار سهل و ساده‎ای نیست، اما عزم دستگاه قضایی در این زمینه جدی است و ذره‎ای از مواضع خود در مبارزه با رانت و فساد کوتاه نخواهد آمد.

وی اضافه کرد: گرچه در مبارزه با فساد عده‌ای منافقانه با لسان مریض، قلم‎های خبیث، چهره‎های قبیح و زبان به ظاهر دلسوزانه و قلم‎های به ظاهر رحیمانه و چهره‎های ظاهرا مظلومانه، مدعی باشند که قوه‎قضائیه در مبارزه با فساد موفق نخواهد شد، اما بدانند در زمینه مبارزه با فساد هیچ تعارفی وجود ندارد و رأفتی صورت نخواهد گرفت.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اگر کسی از بیت‎المال مسلمین حرام به زندگی خود وارد کرده و می‌ترسد که نام او شهره به فساد در رسانه‎ها اعلام شود، خود قبل از ورود دستگاه قضایی، اموال به غارت برده از بیت‎المال را عودت دهد.

وی یادآور شد: برخی مدعی هستند که قوه‎قضائیه در مبارزه با فساد به اقتصاد لطمه وارد می‎کند و عرصه را بر افراد سرمایه‎گذار و تولید کننده تنگ می‎نماید؛ اما این ادعا اصلا درست نیست. دستگاه قضایی و دستگاه‎های حاکمیتی با قدرت از رونق تولید و شکوفایی اقتصاد حمایت می‎کنند؛ اما در برابر افرادی که به نام سرمایه‎گذاری و تولید و اشتغال، تسهیلات دریافت می‎کنند و به‎ جای تولید، به امور دیگر از قبیل برج‎سازی می‎پردازند، برخورد خواهد کرد.

حجت الاسلام عبداللهی تأکید کرد: دستگاه قضایی برای رونق تولید و پیشبرد اهداف اقتصادی و ایجاد ثبات در سفره و معیشت مردم تلاش می‎کند و اگر فردی بخواهد با قانون‎گریزی و فساد این امر را تحت‎الشعاع قرار دهد بدون تردید مورد ضربه قرار خواهد گرفت.

وی ابراز داشت: دور زدن قانون برای هیچ کس مجاز نیست ولو اینکه وزیر باشد یا وکیل و یا فرزند فلان مسئول رده بالا و یا منتسب به یک صاحب منصب، آنچه ملاک عمل در قوه‎قضائیه است قانون است و هیچکس تحت هیچ شرایطی مجوز قانون‎گریزی ندارد.

این مقام قضایی خطاب به نهاد‌های همکار قوه‎قضائیه، تصریح کرد: وکلا و کارشناسان باید از کمک به افرادی که دستشان آلوده به حق مردم است و با فساد و جرم و گناه برای خود ثروتی اندوخته‎اند، اجتناب نمایند.

وی افزود: وکلا و کارشناسان که یار و کمک کار دستگاه قضایی و سوگند خورده به انجام امور بر مبنای حق و حقیقت هستند نباید به خود اجازه بدهند و با اباطیل و اراجیف از فردی که به واسطه حمل چند تن مواد مخدر در زندان است و یا از فردی که میلیون‎ها دلار وجه نقد را از بیت‎المال مسلمین به ناحق گرفته است، دفاع کنند و مطمئن باشند کسب وجه و درآمد از پول حرام، زندگی خودشان را خراب و زحماتشان را تباه خواهد کرد.

شایان ذکر است در این جلسه از زحمات و تلاش‎های چندین ساله غلامعلی دهشیری در سمت ریاست حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد تجلیل شد و مجید فرهمند زاده به عنوان رئیس جدید حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد معرفی گردید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دیشموک؛ شهری پر از رسم و رسوم‌های غلط

الفالف23 ساعت قبل
به گزارش فارس، بر اساس سرشماری سال ۹۵ جمعیت دیشموک بیش از ۲۶ هزار نفر است و این شهر دارای ۹۰ روستا و ۳۸ دهیاری است. اما این منطقه کوچک در استان کهگیلویه و بویراحمد دارای مشکلات فراوانی است، مشکلاتی که هرازگاهی نام دیشموک را در کل ایران سر زبان‌ها می‌اندازد. سلمان بینا عضو شورای شهر دیشموک در همین خصوص به خبرنگار فارس گفت؛ مسوولان دیشموک بیشتر از آنکه به فکر مردم باشند بیشتر کارشکنی می‌کنند. عضو شورای شهر دیشموک بیان کرد: مدیران دیشموک در بسیاری حوزه‌ها خصوصا فرهنگی کارشکنی می‌کنند و کلی رسم و رسوم غلط در این منطقه است که امام جمعه به تنهایی در حال از بین رفتن این رسم و رسوم غلط کرد. وی با تشکر از همراهی رسانه‌ها در انعکاس رنج‌ها و محرومیت‌های دیشموک عنوان کرد: دیشموک نیازمند جاده، اب و برق و امکانات اولیه است ضمن اینکه در سفر عضو فراکسیون زنان مجلس به دیشموک اشتغالزایی زنان پیشنهاد داده شد.

مرد عراقی بخاطر زائران ایرانی از قاتل پسرش گذشت / همه مسافران شوکه شدند + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، «حسن قلی‌زاده» که تاکنون سه بار در پیاده‌روی اربعین شرکت کرده، می‌گوید: دو مرد عراقی جلوی اتوبوس ما را گرفتند تا از زائران حسینی میزبانی کنند. یک کدام که دیرتر رسیده بود، از دیگری خواست از خون فرزندش که به دست پسر او به قتل رسیده بود، بگذرد تا فرصت میزبانی را واگذار کند. مرد عراقی در کمال تعجب پذیرفت. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

حاشیه‌ای جالب بر یک متن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصی؛ حاشیه‌ای جالب بر یک متندانشگاه امام‌حسین (ع) جاییکه پاسداران جوان زیر نظر بزرگان و پیشکسوتان علوم و فنون پاسداری را برای دفاع از حریم اسلام و ایران آموزش می‌بینند؛ حضور دیروز فرمانده کل قوا در مراسم دانش‌آموختگی افسران این دانشگاه بهانه‌ای شد خبرنگار خبرگزاری صداوسیما حاشیه‌نگاری کند.

افزایش دما در اکثر استان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
امیر سرکرده در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: بارش‌ها در سواحل دریای خزر کم شده است و امروز بارش‌ها بیشتر در نواحی و ارتفاعات زاگرس مرکزی مانند استان فارس است که عصر امروز با رگبار و رعد و برق روبرو می‌شود. وی افزود: در جنوب بوشهر نیز همین اتفاق رخ می‌دهد و مناطقی از استان کرمان با پدیده رگبار و رعد و برق در عصر امروز مواجه می‌شود و در ارتفاعات هرمزگان، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد و همچنین استان لرستان بارش‌های خفیف و پراکنده رخ خواهد داد. وی گفت: فردا هم با این شرایط روبرو خواهیم بود هر چند که در نواحی زاگرس مرکزی بارش‌ها به طور کلی قطع می‌شود، اما در نواحی جنوبی کشور مانند استان فارس، کرمان و هرمزگان در ساعات بعد از ظهر رگبار و رعد و برق موقتی پیش رو خواهد بود. کارشناس هواشناسی خاطر نشان کرد: بیشینه دمای امروز تهران هم به ۲۵ درجه می‌رسد.

فیلم/ حجت‌الاسلام رئیسی: نام امام حسین (ع) رمز وحدت مسلمان‌ها است

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
ایمناایمنا1 روز قبل
میراحمدی با بیان اینکه در سال ۹۶ در یک اجتماع مردمی موضوع مهریه را بررسی و تحلیل کردیم، اضافه می‌کند: بعد از دو ماه بررسی‌ها در این باره نشان داد که دلیل طلاق تعداد سکه و مهریه کم دختران نیست و دلایل دیگری مانند شرایط اقتصادی، اعتیاد و … دارد. نظر مردم شهر سرسبز سادات در ارتباط با مهریه یکسان دختران بابا حیدر بسیار متفاوت است، برخی موافق و برخی مخالف اجرا شدن این سنت در شهر هستند، موافقان برای ثبت ملی شدن آن با جدیت تمام حرف می‌زنند و مخالفان با قسمتی از آن مخاف هستند، نه کلیت یکسان بودن مهریه دختران در باباحیدر و خواستار تغییراتی در این زمینه می‌باشند. مخالف اجرای سنت مهریه باباحیدری هستماسرا یکی دیگر از دختران شهر باباحیدر است و مهریه او نیز همان ۱۴ سکه است، تا حدودی با اجرای این سنت مخالف است و می‌گوید: " در این دوره و زمانه ۱۴ سکه یعنی هیچ! او اضافه می‌کند: «اگر مهریه دختران باباحیدر با همین ۱۴ سکه ثبت ملی شود و به عنوان الگو برای سایر شهرها و جوانان باشد تا حدودی به ازدواج آسان جوانان کمک خواهد شد، نه تنها من بلکه بیشتر مردم باباحیدر با یکسان بودن مهریه دختران موافقند و این موضوع در شهر ما جا افتاده است، چرا که اگر قرار باشد مشکلی پیش بیاید، می‌آید و مهریه بالا کمک که نمی‌کند، هیچ، بلکه مشکلات را سخت‌تر نیز خواهد کرد.» همچنین «حاج امیر حسین» که یکی از بزرگان باباحیدر است، سنت مهریه یکسان را زیبا و بسیار کارآمد می‌داند و اضافه می‌کند: " حدود ۲۴ سال است که ازدواج کرده و مهریه همسرش حتی از ۱۴ سکه هم کمتر است، مهریه زیاد بیشتر شبیه به یک خرید و فروش است تا اجرا کردن سنت پیغمبر!

نظرها

اخبار بیشتر