MR-LINAC؛ هوشمندترین روش شناسایی تومورهای سرطانی در ترکیه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. سلامت
MR-LINAC؛ هوشمندترین روش شناسایی تومورهای سرطانی در ترکیه

MR-LINAC؛ هوشمندترین روش شناسایی تومورهای سرطانی در ترکیه

زومیتخبرگزاری زومیت |
پیشرفت تکنولوژی تأثیرات چشمگیری در علوم پزشکی و به‌ویژه درمان بیماری هایی چون سرطان داشته است. در این مقاله تیم آجی بادم به معرفی دقیق یکی از آن‌ها پرداخته است.

MR LINAC آخرین دستاورد رادیوتراپی در معالجه سرطان است. دستگاه MR LINAC با استفاده از یک نرم‌افزار پیشرفته و با کمک تصاویر MR (رادیوتراپی هوشمند) این امکان را فراهم می‌کند که تصاویری با دقت و سرعت بالا در طول جراحی تومورهای سرطانی بدست آید.

تفاوتی که این روش تشخیصی با سایر روش‌ها دارد، تهیه تصاویری شفاف و دقیق از تومورهای سرطانی در طول عمل جراحی است. بنابراین، اگر تومور در زمان جراحی حرکت کند، به کمک دستگاه MR LINAC می‌توان تغییر وضعیت آن را مشاهده نمود. همچنین با استفاده از این روش میزان آسیب بافت‌های سالم به حداقل خواهد رسید. به‌طور کلی می‌توان گفت که تشخیص با رادیوتراپی MR LINAC تا ۹۰ درصد موفقیت‌آمیز خواهد بود.

جدیدترین دستگاه MR LINAC در حال حاضر در ایالات متحده و هلند وجود دارد که چندی پیش گروه سلامت آجی بادم آن را برای انجام شناسایی‌های دقیق‌تر خریداری کرده است. در حال حاضر این روش در بیمارستان آجی بادم شعبه مسلک ارائه می‌شود.

سرطان جزو بیماری‌هایی است که شیوع آن به‌سرعت در حال افزایش است. یکی از دلایلی که این بیماری را مورد توجه قرار داده، اثرات آن بر بدن است که می‌تواند زندگی افراد را مورد تهدید قرار دهد. به همین دلیل دانشمندان پیوسته درصدد پیدایش شیوه هایی نوین در روند تشخیص و درمان آن هستند. آخرین تلاش محققان علوم پزشکی، فناوری رادیوتراپی MR LINAC است.

MR LINAC دارای یک نرم‌افزار هوشمند است که به آن اجازه می‌دهد تا با استفاده از تصاویر MR جفت‌سازی را انجام دهد، تفاوت این دستگاه با نسخه‌های قدیمی‌تر ویژگی‌های جدیدی است که به آن افزوده شده!

گروه بهداشت و درمان آجی بادم با داشتن ۲۲ بیمارستان و ۱۶ کلینیک سرپایی در ۴ کشور مختلف کلیه خدمات درمانی را با پیشرفته‌ترین متدها و استانداردهای بین‌المللی ارائه می‌دهد. شعبه مسلک آجی بادم دارای یک دستگاه MR LINAC (پیشرفته‌ترین دستگاه رادیوتراپی) است که در ایالات متحده و هلند نیز از آن استفاده می‌شود.

در این مقاله پروفسور انیس اوزیار، یکی از متخصصان آجی بادم در زمینه سرطان شناسی و رادیولوژی، نتایج مطالعات فراوان خود را در اختیار شما قرار خواهد داد.

تصاویر فوق‌العاده شفاف با سرعت بالا

۹۰ درصد رادیوتراپی، که روشی شایع در درمان سرطان است، با دستگاهی که به آن شتاب‌دهنده خطی یا LINAC گفته می‌شود، صورت می‌گیرد. این دستگاه الکتریسیته دریافتی از برق را به پرتو X تبدیل کرده و به بافت‌های سرطانی بیمار می‌تاباند. در این روش سلول‌های سرطانی به کمک تصویربرداری دقیق شناسایی شده و اشعه X به آن بافت تابانده می‌شود.

به‌گفته‌ی پروفسور انیس اوزیار در گذشته تصویربرداری از بافت‌های سرطانی به کمک فیلم انجام می‌شد. این تصاویر به وسیله دستگاه‌هایی که روی دستگاه رادیولوژی تعبیه شده بودند، روی یک ورق مخصوص ثبت می‌شدند. این مورد پس از استفاده از توموگرافی (تکه برداری از بافت سرطانی) انجام می‌شد. با این وجود، این روش‌ها قادر به نشان دادن تومور یا بافت‌های طبیعی اطراف به خوبی نبودند. بنابراین، سعی شده است از طریق ورود به ناحیه درگیری با سوزن و قرار دادن نشانگرهای فلزی مختلف، تومور را از راه‎های غیرمستقیم مشاهده کنیم. از آنجا که برنامه‌های کاربردی بافت نرم و تومور را نشان نمی‌دهند، تولید تصاویر براساس استخوان‌ها صورت گرفته است. از طرف دیگر، دستگاه جدید MR، در حال حاضر بهترین روش تصویربرداری را با دستگاه LINAC ترکیب می‌کند.

پروفسور اوزیار با بیان اینکه آن‌ها می‌توانند تصاویر بهینه را با MR-LINAC به دست آورند، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دستگاه را قابلیت نمایش محل تومور با وضوح فوق‌العاده بیان کرد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

همان‌طور که گفته شد، در روش‌های قدیمی تصویر تومورهای سرطانی به‌طور واضح مشخص نبودند و ممکن بود، هنگام جراحی یا پرتودرمانی بافت سالم نیز از بین برود. بنابراین برای ازبین‌بردن بافت‌های سرطانی یک حاشیه ایمن تعبیه می‌شد. البته ممکن بود در حاشیه ایمن نیز بافت‌های سالم آسیب ببینند.

یکی دیگر از ویژگی‌های MR LINAC ثبت تصاویر لحظه ای با سرعت بالا است که این روش را از سایر روش‌های تصویربرداری متمایز می‌کند.

قابلیت شناسایی حرکات تومور

یکی از بهترین ویژگی‌های دستگاه MR LINAC قابلیت تشخیص حرکت‌های تومورهاست. بدین سو که بیمار ممکن است به‌صورت ناخواسته یا غیرارادی حرکت کند. البته باید توجه داشت که بیمار هنگام درمان کاملا ثابت باشد، اما می‌توان گفت که این کار امکان‌پذیر نخواهد بود. برای مثال در بعضی موارد بدن بیمار ممکن است در اثر تنفس کمی دچار تغییر وضعیت شود و تومور به‌صورت موقتی حرکت کند. با این حال اگر تومر حرکت کند، باز هم این امکان وجود دارد که بافت‌های سالم آسیب ببینند. اما نرم‌افزار هوشمندی که در دستگاه تصویربرداری MR LINAC تعبیه شده، این امکان را فراهم می‌کند که حرکت ناگهانی تومورها به‌صورت دقیق شناسایی شود.

با کمک این قابلیت می‌توان هدف و دوز پرتو را متناسب با حرکت تومور مشخص نمود. به همین دلیل تومورهایی که با چشم مسلح دیده نمی‌شوند، با دستگاه MR LINAC تصویر آن‌ها قابل ثبت خواهد بود. این ویژگی به متخصص سرطان شناسی این امکان را می‌دهد تا رادیوتراپی را با دقت بالا انجام دهد.

قابلیت استفاده برای هرگونه تومور سرطانی

MR LINAC برای همه تومورها قابل استفاده است. این روش جدید برای درمان انواع سرطان مانند سرطان ریه، سرطان پروستات، تومورهای شکمی، متاستازهای کبدی و لوزالمعده مورد استفاده قرار می‌گیرد. براساس تحقیقات صورت‌گرفته توسط متخصصان سرطان شناسی استفاده از فناوری MR-LINAC یکی از موثرترین راهکارهای درمان سرطان لوزالمعده به شمار می‌رود. این روش در مواردی درصد معالجه را از ۱۰ به ۹۰ درصد افزایش داده است. از آنجا که این روش میزان خطا را تا حد بسیار زیادی کاهش داده، می‌توان آن را به‌عنوان انقلابی در علم پزشکی دانست. همچنین محاسبه‌ی دقیق موقعیت تومورها و استفاده از حداکثر دوز اشعه می‌تواند درصد موفقیت آمیز بودن درمان را افزایش دهد.

مزایای روش MR-LINAC

این روش امکان مشاهده سریع و واضح تومور را در طول درمان فراهم می‌کند.تصاویر ثبت شده توسط متخصص سرطان شناسی باعث دقت بیشتری در پرتو درمانی می‌شود.امکان هدف گذاری بافت‌های سرطانی با استفاده از تصاویر سریعی که به‌طور مداوم ثبت می‌شوند.در این روش هدف گیری تمامی تومورها با دقت کامل امکان‌پذیر خواهد بود.استفاده از این شیوه میزان آسیب به بافت‌های سالم را تا حد چشمگیری کاهش می‌دهد.این روش که در همه تومورها به‌ویژه بافت‌های سرطانی ریه که پیوسته در حال حرکت‌اند، قابل استفاده است.همه‌ی این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که دوزهای بالای اشعه به تومورها تحویل داده شود.طول درمان و تعداد جلسات کاهش می‌یابد.

انجام خدمات MR-LINAC در بیمارستان آجی بادم

بیمارستان بین‌المللی آجی بادم با بیش از ۲۵ شعبه در سراسر ترکیه تمامی خدمات MR-LINAC برای درمان سرطان را به بیمارانی ارائه می‌دهد که قصد دارند به این کشور سفر کنند. برای اطلاع از خدمات بیمارستان ACIBADEM با کارشناسان این بیمارستان در ارتباط باشید. آن‌ها به فارسی پاسخ شما را خواهند داد.

راه‌های ارتباطی:

ایمیل: KDAF@acibadem. com

تلگرام: acibadem_iran@

واتساپ: ۹۰ ۵۴۲ ۷۸۴ ۹۳۱۳+

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴20 ساعت قبل
ساعت۲۴-متخصصان تغذیه راز حفظ جوانی را در تغذیه درست با این مواد غذایی می‌دانند. به گزارش اسپوتنیک به نقل از مقاله منتشر شده در نشریه ایتالیایی Notizie Leccco، متخصصان ایتالیایی باور دارند که تغذیه نقش خاصی در حفظ جوانی دارد. متخصصان تصمیم گرفتند دلیل ماندگاری و سلامتی ایتالیایی‌ها را پیدا کنند. بر اساس این تحقیق مشخص شد که ساکنان این کشور مدیترانه‌ای به ویژه به کیفیت مواد غذایی خود حساس هستند. رژیم غذایی آنها سرشار از پروتئین، ویتامین‌های A و C، اسیدفولیک و آنتی اکسیدان‌ها است.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صد و سیما، رئیس پایگاه هفتم پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ در گفتگو با پایگاه خبری پلیس از کشف ۴۰ کارتن سیگار قاچاق به ارزش ۱۰ میلیارد ریال در مرکز پایتخت خبر داد. سرهنگ رسول محبت گفت: دیروز خبری مبنی بر اینکه فردی در انبار مغازه‌ای در مرکز پایتخت مقدار فراوانی سیگار‌های قاچاق انبار کرده و مشغول خرید وفروش کالای قاچاق است، دریافت شد و گروهی از ماموران پایگاه هفتم پلیس امنیت عمومی مسئولیت پرونده را بر عهده گرفتند. وی با بیان اینکه در تحقیقات پلیسی مشخص شد که خبر صحت دارد، افزود: با هماهنگی‌های قضایی، گروه عملیات این پایگاه برای دستگیری متهم و بازرسی از محل انبار محموله قاچاق به نشانی اعلامی اعزام و موفق شدند متهم را در مغازه‌اش دستگیر و در بازرسی از انبار این مغازه ۴۰ کارتن بزرگ سیگار حاوی ۵۰۰ هزار نخ سیگار قاچاق را کشف کنند که فاکتور و مجوز گمرگی نداشت. رئیس پایگاه هفتم پلیس امنیت عمومی پایتخت با اشاره به اینکه کالای قاچاق کشف شده به همراه متهم تحویل پلیس آگاهی پایتخت برای تحقیقات تکمیلی شد، اضافه کرد: انبار هم با دستور قضایی پلمب شد. وی تاکید کرد: هر واحد صنفی که کالای قاچاق را خریداری و در بازار مصرف عرضه کند، با برخورد قانونی مواجه خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
امیدواریم با همکاری بخش بهداشت و درمان نیز بتوانیم در سال‌های آینده آمار‌های خوبی از روند پیشرفت داشته باشیم. وی با بیان اینکه ما ۴۰ میلیون بیمه شده در کشور داریم گفت: در سال ۹۶، مراجعه بیمه شدگان ما ۱۹۵ میلیون بار در سراسر کشور بوده است. مدیر عامل بیمه سلامت ایران گفت: رویکرد وزارت بهداشت با توجه به تاکیدات این وزارت، پاسخگویی و تعامل با رسانه هاست و از آنجا که رسانه ملی می‌تواند در این عرصه نقش آفرینی کند می‌خواهیم از این ظرفیت برای ارتقای سواد سلامت و آگاهی مردم استفاده کنیم. موهبتی گفت: در تفاهم نامه همکاری ۵ ساله‌ای که به ا مضای رئیس صداوسیما رسیده قرار شده است که با ارائه اطلاعات و آگاهی به دنبال منطقی سازی رفتار مردم باشیم از جمله در مصرف دارو و یا مراجعه به پزشکان لذا کمیته‌ای برای اجرایی شدن این تفاهم نامه به زودی عملیاتی می‌شود و امیدواریم به زودی محصول این همکاری را ببینیم. آشنایی مردم با ابعاد مختلف خدمات بیمه سلامت در بحث پیشگیری و سلامت و درمان و دارو از جمله محور‌های این تفاهم نامه همکاری است که قرار است در قالب آگهی تلویزیونی (تیزر)، فیلم و سریال و پیام‌های بهداشتی در شبکه‌های صداوسیما به صورت هنری و آموزشی به مردم ارائه شود.
ایسناایسنا21 ساعت قبل
شهردار تهران با تاکید بر لزوم همکاری بیشتر وزارت بهداشت برای کنترل پسماندهای بیمارستانی گفت: امروز ۷۰ درصد یکی از پادگان‌های بزرگ تهران برای شهر تهران گرفته شد. وی افزود: در روند کیفیت هوای تهران بین سال‌های ۹۰ تا۹۷ با اقداماتی که انجام شد، تعداد روزهای خطرناک از نظر هوا در تهران کاهش یافت. باید توجه کرد که موتورسیکلت‌های کاربراتوری تاثیر بسیار زیادی روی آلودگی هوا دارند همچنین در تهران ۲۲ درصد از وانت‌ها، ۹ درصد از خودروهای مسافری و پنج درصد از تاکسی‌ها دارای موتور کاربراتوری هستند که در آلایندگی تهران تاثیرگذارتر هستند. شهردار تهران درباره برنامه‌های شهرداری تهران اظهارکرد: موضوع کاهش آلودگی هوا، ترافیک و … در دستور کار است. حناچی همچنین گفت: امروز اتفاق خوبی افتاد و حدود ۷۰ درصد یکی از بزرگترین پادگان‌های شهر تهران را در شورای عالی شهرسازی، در یکی از ارزشمندترین نقاط شهر با حمایت نیروهای مسلح برای شهر تهران گرفتیم که خبر بسیار مهمی است.
ایسناایسنا1 روز قبل
وزیر بهداشت گفت: در زمینه صنعت دارو و تجهیزات پزشکی و صادرات آن به کشور لیبی، با بهترین کیفیت و ارزان‌ترین قیمت و همچنین، ایجاد کارخانه‌های تولید تجهیزات پزشکی و دارویی و انتقال دانش فنی از کشور ما به کشور لیبی، آمادگی کامل داریم. با ادغام آموزش پزشکی در نظام بهداشتی درمانی کشور و تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز توانستیم آموزش پزشکی را در کشورمان توسعه دهیم و از نیروهای تخصصی پزشکی بی‌نیاز باشیم. وی گفت: با شروع طرح تحول نظام سلامت در دولت دکتر روحانی، حوزه سلامت اولویت اول دولت معرفی شد و سهم نظام سلامت از GDP حداقل سه درصد افزایش یافت. دکتر بن عمر بیان کرد: لیبی کشور بزرگی است و مساحت آن یک میلیون و ۷۰۰ هزار کیلومتر مربع با جمعیتی درحدود ۷ میلیون نفر است. مایل هستیم در لیبی صاحب صنعت دارویی شویم تا به مردم لیبی در این زمینه کمک شود.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در این همایش گفت: شاخص‌های اساسی حوزه سلامت در ایران بهبود یافته است و نظام بیمه‌ای ما بیش از ۹۱ درصد جمعیت را تحت پوشش دارد. وی افزود: ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان برای شاخص پوشش خدمات سلامت با پوشش ۷۱/۷ درصد جزو کشورهای برتر است و در شاخص رخداد هزینه‌های سلامت هم در هزینه‌های فقرزای سلامت، ۳۳/۵ درصد کاهش داشتیم. حریرچی گفت: پرداخت از جیب، روند کاهشی داشته و هزینه‌های کمرشکن سلامت ما کاهش چشمگیری داشته است. وی افزود: سازمان بهداشت جهانی، برای ایران در سال ۲۰۲۳ پیش بینی کرده است که شاخص پوشش خدمات به ۸۰ درصد می‌رسد اما هزینه‌های کمرشکن سلامت تا سال ۲۰۲۳ برای ایران در این پیش بینی کاهشی نداشته است. حریرچی گفت: برنامه‌های ما برای مسیر آینده باید به سمت کاهش هزینه‌ها سوق پیدا کند و نیز طرح‌های پیشگیری را ارتقا دهیم، همچنین اجرای برنامه‌های پزشک خانواده و پرونده الکترونیک نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر