نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: دست قضات در دادن حکم زندان روان‌تر از تعیین مجازات‌ جایگزین حبس است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: دست قضات در دادن حکم زندان روان‌تر از تعیین مجازات‌ جایگزین حبس است

نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: دست قضات در دادن حکم زندان روان‌تر از تعیین مجازات‌ جایگزین حبس است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، با تاکید بر اینکه دست قضات ما در دادن حکم زندان روان‌تر است تا تعیین مجازات‌های جایگزین برای زندان، گفت: برای اجرایی و همه‌گیر شدن این موضوع قوه‌ قضاییه باید تدبیری بیندیشد.

محمد کاظمی، نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، درباره اجرای قانون مجازات‌های جایگزین حبس به اعتمادآنلاین گفت: مجازات جایگزین حبس در اصلاحیه قانون مجازات اسلامی که سال ۹۲ انجام شد پیش‌بینی شده و قوه قضاییه باید این قانون را اجرا کند.

او در ادامه با بیان اینکه اجرای مجازات‌های جایگزین حبس نیاز به امکانات فنی دارد، عنوان کرد: به وارد کردن برخی تجهیزات مانند دستبندها و پابندهای الکترونیکی نیاز داریم.

کاظمی درباره دلایل اجرایی نشدن موضوع مجازات‌های جایگزین حبس از سوی قوه‌ قضاییه گفت: قوه قضاییه چون اعتبار و بودجه لازم را ندارد نمی‌تواند این تجهیزات را وارد کشور کند که تامین این اعتبار ضروری است.

نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس همچنین درباره بی‌میلی برخی قضات به انتخاب مجازا‌ت‌های جایگزین حبس توضیح داد: هنوز این فرهنگ در میان قضات ما دیده نمی‌شود که حتما از تعلیق و تعویق مجازات، زندان باز و زندان در موسسات مختلف استفاده کنند. تعداد قضاتی که این‌گونه احکام را صادر کنند انگشت‌شمار است و هنوز عمومی نشده است.

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

این نماینده مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه دست قضات ما در دادن حکم زندان روان‌تر است تا تعیین مجازات‌های جایگزین برای زندان، گفت: برای اجرایی و همه‌گیر شدن این موضوع هم قوه‌ قضاییه باید تدبیری بیندیشد.

کاظمی درباره راهکار موجود برای ترغیب قوه قضاییه و قضات به انتخاب مجازات‌های جایگزین توضیح داد: باید برای قوه قضاییه اعتباری در نظر گرفت تا بتوانند تجهیزات را از خارج کشور وارد کند.

نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در پایان، در مورد لزوم وجود امکاناتی مانند دستبند و پابند الکترونیکی در راستای اجرایی شدن این قانون گفت: این قانون امکان اجرایی شدن دارد اما در نظر بگیرید که ما به فرد می‌گوییم شما اجازه ندارید از منزل خود اجازه خارج شوید، منتها برای اینکه اجازه ندهیم خارج شود باید پابند یا دستبند الکترونیکی داشته باشیم، که نداریم. تا زمانی که این امکانات فراهم نشود همچنان آمار تعداد زندانی‌های ما متاسفانه بالا و اسف‌بار است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظه فرار داعشی‌ها از زندان سوریه + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، بازگشت تروریست‌های داعش به سمت شهرهای سوریه می‌تواند عواقب ناگواری برای مردم این کشور داشته باشد و ترکیه با حملات خود به مناطق مختلف تاکنون کمک بزرگی به این تروریست‌ها کرده است و در واقع آنها را روانه نقاط مختلف سوریه کرده است. به جرات می‌توان گفت یکی از بزرگترین مخاطرات مربوط به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه وضعیت زندانیان داعش در محدوده تحت کنترل نیرو‌های دموکراتیک سوریه است. این روزها ناآرامی‌ها در اردوگاه الحول با افزایش حمله ترکیه به راس العین و تل ابیض در شمال سوریه شدت یافته است. در فیلم زیر کمپی از محل نگهداری داعشی‌ها را مشاهده می‌کنید که پس از حمله ترکیه به اطراف این محل و آماده کردن بستر فرار آنها، این تروریست‌ها به اطراف کمپ پراکنده شده و در تلاشند تا خود را بار دیگر به شهرها برسانند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خطا در حذف یارانه بگیران، کمتر از ۷ درصد

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره حذف یارانه برخی از یارانه بگیران افزود: اگر در این خصوص اشتباهی صورت گیرد، تلاش می‌کنیم به حداقل ممکن کاهش یابد ضمن اینکه این اشتباهات قابل جبران است. وی با بیان اینکه حذف یارانه مربوط به چند درصد از دهک‌های بالای درآمدی است که در این دوره اتفاق افتاد، گفت: در این خصوص گزارش‌های به ما رسیده است که آن‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد از بررسی‌ها هر خطا و اشتباهی باشد، رفع می‌شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اما این درصد کم و ضریب خطای پایینی که وجود دارد نشان می‌دهد که دولت با استفاده از همه امکاناتش با دقت بیشتری عمل می‌کند تا هیچ خطایی سر نزند. وی گفت: همان طور که اشاره شد دولت با درک صحیح از شرایط جامعه و فشار نظام سلطه بر ایران با دقت کامل تلاش می‌کند با حداقل انحراف فقط نسبت به حذف یارانه افراد متمکن که دارای درآمد‌های بالا هستند اقدام کند و به هیچ وجه دولت و مجلس قصد حذف یارانه هیچ یک از افرادی را که دارای زندگی متوسط هستند، ندارد. آقای شریعتمداری با بیان اینکه تلاش ما این است که با دقت کامل عمل کنیم، گفت: یارانه ۱۶۶ هزار خانوار که بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر می‌شود حذف شده است که آن‌ها نیز با بررسی‌های متعددی که صورت گرفته است، دارای تمکن مالی مناسبی هستند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مدت زمان رسیدگی به شکایت افرادی که یارانه ان‌ها حذف شده است اشاره کرد و افزود: خطا‌های صورت گرفته بر اساس شکایت‌های رسیده کمتر از ۷ درصد از کل افرادی بودند که یارانه آن‌ها حذف شده است. ضمن اینکه به شکایت آن‌ها نیز رسیدگی می‌شود و معمولا ظرف یک ماه و نیم تا دو ماه به شکایت افراد جواب داده می‌شود، اما این آمار پایین نشان از دقت بالا دارد. وی درباره اصلاح برخی از مواد قانون تجارت نیز گفت: امیدوار هستیم با اجرای این قانون و نظارت بر آن رتبه جمهوری اسلامی در فضای کسب و کار حداقل ده رتبه افزایش پیدا کند.

فیلم | رهبر کره شمالی سوار بر اسب در کوه مقدس

همشهریهمشهری19 ساعت قبل

فیلم | روحانی: دعوا سر برجام نیست، دعوا مسئله بالاتری است

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.
مهرمهر15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سرجیو ماتارلا همتای ایتالیائی خود در کاخ سفید گفت: پ‌ک‌ک بدتر از داعش است.

آقای نماینده! واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا در مقطع دکتری، تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. چه دانشجویان خارجی چه دانشجویان مقیم، باید زبان انگلیسی را بلد باشند. مقالات معتبر و علمی جهان به زبان انگلیسی نوشته می‌شود. جاسوس‌ها در کنار زبان مادری، انگلیسی بلد هستند چون با زبان انگلیسی در همه جای دنیا کارشان راه می‌افتد. کاش نمایندگان محترم مجلس برای مخالفت خود با زبان انگلیسی، دلایل بهتری می‌آوردند.

نظرها

اخبار بیشتر