خون این زن به رنگ آبی درآمد!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. سلامت

خون این زن به رنگ آبی درآمد!

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: پزشکان استان پراویدنس، رود آیلند در امریکا، اخیراً خبر از ماجرای عجیب زن ۲۵ ساله‌ای دادند که خون وی پس از استفاده از داروهای حاوی یک عامل بی‌حسی مشترک، به رنگ آبی تیره تبدیل شده است.

خون این زن به رنگ آبی درآمد! - 1

طبق گفته‌های کادر پزشکی، این زن با شکایت از ضعف و خستگی عمومی و تنگی نفس به بیمارستان می‌رود، علائمی که باعث می‌شود کادر پزشکی برای او داروهای معمولی بیماری‌های فصلی را تجویز کنند. اما پس از مصرف داروهای معمولی، خون این زن به وضوح به رنگ آبی در می‌آید. پزشکان این بیماری را «سیانوتیک» توصیف کردند، یک اصطلاح بالینی برای تغییر رنگ در پوست که بر اثر استفاده از بنزوکائین، ماده مؤثر در دندان درد نسبت داده شده است.

این زن گفته است: «شب قبل از مقادیر زیادی بنزوکائین موضعی برای دندان درد استفاده کرده بود.»

دکتر وارن که روی این موضوع تحقیق کرده است به سی‌ان‌ان گفت که قادر به تشخیص صحیح بیماری این زن است، زیرا او مدت‌ها قبل هم شانس دیدن یک بیمار سیانوتیک دیگر را داشته است. به همین دلیل وقتی زن آبی را دید، دقیقا می‌دانست که چه چیزی را بخواهد. بنزوکائینی که او شب قبل استفاده کرده بود، بر اثر یک واکنش نادر باعث ایجاد بیماری به نام «متهموگلوبینمی» شده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

پزشکان در مطالعه این مورد می‌گویند: «متموگلوبینمی بعد از قرار گرفتن در معرض تعدادی از داروها، از جمله داروهای بی حسی موضعی مانند بنزوکائین، از طریق مسیرهای متابولیکی که در افراد مختلف، متفاوت است، ممکن است رخ دهد که این عارضه غیرقابل پیش بینی است.»

اصولا بنزوکائین مانع از انتشار خون غنی از اکسیژن به بافت می‌شود و این به نوبه خود باعث شده تا رنگ آبی تیره به دست آید. جالب اینجاست که تنها درمان آن نیز استفاده از دارویی آبی رنگ بود. به گفته دکتر وارن، متیلن بلو یک الکترون از دست رفته را به مولکول هموگلوبین باز می‌گرداند که سطح اکسیژن را بازیابی می‌کند و به آزاد شدن اکسیژن در بافت کمک می‌کند. از همین رو به بیمار دو دوز متیلن آبی داده شد و یک شب هم تحت نظر بود تا خونش به حالت عادی برگشت. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴21 ساعت قبل
ساعت۲۴-متخصصان تغذیه راز حفظ جوانی را در تغذیه درست با این مواد غذایی می‌دانند. به گزارش اسپوتنیک به نقل از مقاله منتشر شده در نشریه ایتالیایی Notizie Leccco، متخصصان ایتالیایی باور دارند که تغذیه نقش خاصی در حفظ جوانی دارد. متخصصان تصمیم گرفتند دلیل ماندگاری و سلامتی ایتالیایی‌ها را پیدا کنند. بر اساس این تحقیق مشخص شد که ساکنان این کشور مدیترانه‌ای به ویژه به کیفیت مواد غذایی خود حساس هستند. رژیم غذایی آنها سرشار از پروتئین، ویتامین‌های A و C، اسیدفولیک و آنتی اکسیدان‌ها است.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
امیدواریم با همکاری بخش بهداشت و درمان نیز بتوانیم در سال‌های آینده آمار‌های خوبی از روند پیشرفت داشته باشیم. وی با بیان اینکه ما ۴۰ میلیون بیمه شده در کشور داریم گفت: در سال ۹۶، مراجعه بیمه شدگان ما ۱۹۵ میلیون بار در سراسر کشور بوده است. مدیر عامل بیمه سلامت ایران گفت: رویکرد وزارت بهداشت با توجه به تاکیدات این وزارت، پاسخگویی و تعامل با رسانه هاست و از آنجا که رسانه ملی می‌تواند در این عرصه نقش آفرینی کند می‌خواهیم از این ظرفیت برای ارتقای سواد سلامت و آگاهی مردم استفاده کنیم. موهبتی گفت: در تفاهم نامه همکاری ۵ ساله‌ای که به ا مضای رئیس صداوسیما رسیده قرار شده است که با ارائه اطلاعات و آگاهی به دنبال منطقی سازی رفتار مردم باشیم از جمله در مصرف دارو و یا مراجعه به پزشکان لذا کمیته‌ای برای اجرایی شدن این تفاهم نامه به زودی عملیاتی می‌شود و امیدواریم به زودی محصول این همکاری را ببینیم. آشنایی مردم با ابعاد مختلف خدمات بیمه سلامت در بحث پیشگیری و سلامت و درمان و دارو از جمله محور‌های این تفاهم نامه همکاری است که قرار است در قالب آگهی تلویزیونی (تیزر)، فیلم و سریال و پیام‌های بهداشتی در شبکه‌های صداوسیما به صورت هنری و آموزشی به مردم ارائه شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
سال‌ها پیش به خاطر استقرار نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه بسیار خوب درخشیدیم و مورد توجه کارشناسان سازمان جهانی بهداشت بودیم. پرستاران، پزشکان، تکنسین‌های اورژانس و تمام معلمان دانشگاه‌های علوم پزشکی که در ادغام آموزش پزشکی در نظام ارائه خدمت تلاش کردند. در هفته‌های گذشته گواهی نامه حذف سرخک را گرفتیم و این افتخار و مدالی بر سینه پیشتازان نظام سلامت و پیشگیری کشور است. وی ادامه داد: در عرصه درمان حرکت‌های مهمی با اجرای طرح تحول سلامت انجام شد که آن را هم در بستر اقتصادی و منطقی و منطبق بر بضاعت‌های اقتصادی دنبال می‌کنیم. پرداختن به بهداشت دهان و دندان را به عنوان شاخص مورد مطالبه دنبال می‌کنیم و مدارس بدون پوسیدگی دندان به عنوان یکی از اهداف مهم دنبال می‌شود.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
معاون کل وزارت بهداشت، سلامت را حق اساسی همه ایرانیان خواند و با اشاره به پوش ۷۱٫۷ درصدی خدمات سلامت در کشور، گفت: بر اساس پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی، در سال ۲۰۲۳ شاخص پوشش خدمات ایران به ۸۰ درصد می‌رسد. ایران همراه با دو کشور بحرین و قطر دارای بالاترین پوشش خدمات سلامت، به رتبه اول خواهد رسید. همواره مباحث پوشش همگانی سلامت توسط کشور دنبال شده، اما این موضوع پس از طرح تحول سلامت در دولت یازدهم به شکل جدی‌تری پیگیری شد. کوهپایه‌زاده ادامه داد: دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از جمله دانشگاه علوم پزشکی ایران ارائه دهنده خدمات سلامت به مردم هستند. راه اندازی شتاب دهنده دیجیتال هلث در دانشگاه علوم پزشکی ایران از جمله برنامه‌های دیگر این دانشگاه است.
خبر فوریخبر فوری10 ساعت قبل
با پیشرفت روز افزون هوش مصنوعی، چشم بسیاری از مردم دنیا فارغ از پیشرفت‌های فناوری موبایل و رایانه به دنبال فرصت‌هایی است که این هوش مصنوعی برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها ارائه می‌کند، اما این فرصت‌ها چه هستند و چگونه تحقق خواهند یافت؟ شاید یکی از بزرگترین فرصت‌های هوش مصنوعی، صنعت سلامت و بهداشت باشد. بنابراین خدمات هوش مصنوعی به مراقبت‌های بهداشتی چه می‌تواند باشد؟ مجله فوربز برای پاسخ به این سؤال به سراغ متخصصان مختلف رفته است. «اوری گوا» مدیرعامل شرکت «Medial EarlySign» می‌گوید: یکی از گرایش‌های مهم استفاده از هوش مصنوعی در حوزه بهداشت، انتقال پزشکی از مراقبت‌های واکنشی به مراقبت‌های فعال است. هوش مصنوعی، تبدیل این کوه از داده‌ها به بینش‌ها و پیش‌بینی‌های مرتبط با سلامتی، بهبود سلامت شخصی و عمومی و بهینه سازی مراقبت بهداشتی را تسهیل خواهد کرد. من معتقدم که پیشرفت بعدی این خواهد بود که از این داده‌هایی که هوش مصنوعی به دست می‌آورد برای پیش‌بینی دقیق بیماری و جلوگیری از بروز عوارض جانبی استفاده می‌شود.
مهرمهر21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، محمد رضا ظفرقندی، در نامه‌ای خطاب به محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو، با اشاره به ابلاغ سند جامع خدمات سلامت در داروخانه‌های ایران، عنوان داشت: به رغم تصریح قانونی در بند الف ماده ۳ قانون نظام پزشکی و نیز مکاتبات مکرر این سازمان در جهت ضرورت هماهنگی و مشورت در مقوله بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مرتبط، سند فوق الذکر بدون استعلام نظر و مشورت سازمان نظام پزشکی ابلاغ شده و موارد متعدد از تعارض قانونی و اشکالات اجرایی در آن ملاحظه می‌شود. وی با تاکید بر اینکه عدم اصلاح موارد مذکور باعث تداخل جدی و آسیب در روند درمانی بیماران شده و عوارض خطیری به همراه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: ضمن ابرام بر ضرورت استعلام نظر مشورتی و اصلاحی سازمان نظام پزشکی قبل از ابلاغ اینگونه اسناد، اصلاح و حذف بندهای متعددی از قبیل «درمان بیماری‌های جزئی» که ابعاد و حدود تشخیصی آن قابل تصور نیست و ذکر آن در سند مذکور، موجب اختلال در روند درمان و احتمال آسیب بیماران خواهد شد و موارد دیگری که در جلسه کارشناسی و فنی عنوان خواهد شد؛ مورد تاکید است.

نظرها

اخبار بیشتر