۶ نشانه خاموش سرطان روده بزرگ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سلامت

۶ نشانه خاموش سرطان روده بزرگ

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
علائم سرطان روده بزرگ

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

۶ نشانه خاموش سرطان روده بزرگ - 1

۶ نشانه خاموش سرطان روده بزرگ که ممکن است آن‌ها را نداید.

خونریزی رکتال بارزترین علامت سرطان روده بزرگ است، اما علائم دیگر ممکن است بسیار ظریف‌تر باشد. اگر به هر یک از علائم زیر توجه کردید با پزشک خود در میان بگذارید.

سرطان کولورکتال (CRC)، همچنین به عنوان سرطان روده شناخته می‌شود، پیشرفت سرطان از روده بزرگ (بخش هایی از روده بزرگ) است. سرطان رشد غیر طبیعی سلولهایی است که توانایی حمله یا گسترش به سایر قسمتهای بدن را دارند. علائم و نشانه‌ها ممکن است شامل خون در مدفوع، تغییر حرکات روده، کاهش وزن و احساس خستگی در تمام مدت باشد.

آگاهی پیدا کنید که کم خونی هستید

سرطان روده بزرگ یکی از شایعترین سرطانها در دنیا است. تشخیص کم خونی ممکن است اولین علامت خونریزی درونی باشد، حتی اگر هیچ علائمی از سرطان روده بزرگ را ندیده باشید. راندال هولکب، پزشک ارشد پزشکی سرطان، می‌گوید: «اگر یک زن قاعدگی کند، کم خونی احتمالا با آزمایشات اضافی مورد بررسی قرار می‌گیرد تا ببیند آیا این مسئله می‌تواند مانند سرطان روده بزرگ باشد». اگر علائم کم خونی مانند خستگی، رنگ پریدگی پوست یا سرگیجه را تجربه کرده‌اید، به پزشک مراجعه کنید. این همچنین می‌تواند علائم سرطان روده بزرگ باشد.

نمی‌توانید نفس بکشید

یکی دیگر از عوارض جانبی خونریزی داخلی آهسته، تنگی نفس است. اگر نمی‌خواهید خونریزی تهاجمی داشته باشید یا خون را استفراغ کنید، بدن می‌تواند پلاسمای بیشتری را در خون ایجاد کند بدون اینکه بیشتر آهن یا گلبول‌های قرمز ایجاد کند، خون می‌کند. این امر باعث می‌شود خون در حجم زیادی از بین نرود اما توانایی حمل اکسیژن خون را کاهش می‌دهد، به همین دلیل ممکن است متوجه تنگی نفس شوید که یکی از علائم سرطان روده بزرگ است. برای کمک به مقابله با سرطان روده بزرگ، این غذاها را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

احساس نفخ یا شکم درد می‌کنید

دکتر هولکب می‌گوید: «اگر چیز در حال شروع به انسداد و حمایت از روده بزرگ باشد، ممکن است دچار نفخ شوید.» اگر احساس کمی پف کرده یا گرفتگی شدید وجود دارد، بسیاری از عوامل دیگر ممکن است مقصر باشند، اما اگر علائم معده همچنان ادامه داشته باشد، می‌تواند نشانه‌ای از سرطان روده بزرگ باشد. به پزشک مراجعه کنید. وی می‌گوید، اگر شما دردی را در سمت راست شکم خود مشاهده کنید، ممکن است به معنای بیماری در مراحل بعدی باشد و به کبد گسترش یافته است.

یبوست شدید دارید

یک دوره یبوست در اینجا وجود دارد و احتمالا چیزی برای نگرانی وجود ندارد، اما اگر شدید و مداوم شود، می‌تواند یکی از علائم سرطان روده بزرگ باشد. دکتر هولکب می‌گوید: «این موضوعی است که نوعی انسداد را نشان می‌دهد. اگر به نظر می‌رسد تمام مدت در آنجا وجود دارد، باید آن را چک کنید.»

تغییر در شکل مدفوع شما

به آنچه در توالت است توجه کنید، حتی اگر خون نمی‌بینید - ممکن است علائم سرطان روده بزرگ کمتر شناخته شده باشد. دکتر ریموند می‌گوید، اگر مدفوع شما به طور مداوم از شکل بسیار باریک یا لاغر استفاده کند، اما می‌تواند به محدودیت روده بزرگ ناشی از پولیپ اشاره کند. اسهال مداوم نیز ممکن است یکی از علائم سرطان روده بزرگ باشد. در مورد این عادت‌های عجیب غریب که می‌توان با علم توضیح داد، مطالعه کنید.

مدفوع شما رنگی عجیب است

دکتر هولکب می‌گوید، خونریزی از روده ممکن است همیشه به شکل خون قرمز روشن نباشد. او می‌گوید، مدفوع تیره و تار، نشانه‌ای است که احتمالا مقداری خون در آن وجود دارد، و اگرچه می‌تواند با توجه به چیزی جدی‌تر مانند زخم ایجاد شود، این همچنین می‌تواند یکی از علائم سرطان روده بزرگ باشد.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
گفته می‌شود شیر انسان ۴٫۵ درصد چربی دارد که به‌احتمال‌زیاد همین میزان چربی برای بدن نوزاد باید کافی باشد. انتخاب بهتر برای بچه شاید شیر نهنگ باشد که ۳۴٫۸ درصد چربی دارد که بچه انسان را تبدیل به بچه نهنگ می‌کند! اما نکته مهم اینکه شیر گاو است که یخچال‌های ما را پرکرده است و جالب اینکه افراد کمی هستند که معتقد باشند شیر گاو به درد انسان بخورد. در میان پستانداران گاو شیر بیشتری می‌دهد و گاو هولشتاین استاندارد بین‌المللی شده است، هرچند در مقایسه با سایر شیرها کیفیت پایین‌تری دارد. در قرن ۱۸ و ۱۹ شیر مصنوعی (شیر گاو) شیک‌تر شد و اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها شیر طبیعی (چه مادر و چه دایه) را رها کرده و تغذیه مصنوعی را جایگزینی برای کودکان کردند.
ایسناایسنا8 ساعت قبل
وزیر بهداشت لبنان با اشاره به ظرفیت‌های نظام سلامت ایران اظهار کرد: کشور لبنان خواستار افزایش زمینه‌های همکاری با ایران در حوزه سلامت است. به گزارش ایسنا و بنابر اعلام وبدا، دکتر جمیل جباک وزیر بهداشت کشور لبنان که به منظور شرکت در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای مدیترانه شرقی به تهران سفر کرده است، در بدو ورود به تهران اظهار کرد: از قبل آشنایی‌هایی در مورد نظام سلامت ایران داشتم، ایران از قابلیت‌های بسیار خوبی برخوردار است و تقریبا تمام امکاناتی که در حوزه پزشکی نیاز دارد را تولید می‌کند. وی با اشاره به اینکه کشور لبنان در حوزه سلامت خواستار توسعه روابط با ایران است، گفت: حتی به دنبال این هستیم که بیماران را برای درمان از لبنان به ایران اعزام کنیم. وزیر بهداشت لبنان با اشاره به ظرفیت افزایش همکاری‌های دوجانبه با ایران، عنوان کرد: در بحث داروهای بایو سمیلار نیز علاقمند هستیم که با همکاری ایران این داروها در لبنان تولید شود. وی ادامه داد: این اجلاس، رویداد بسیار مهمی است و کشورهای شرکت کننده می‌توانند اطلاعات خود در حوزه سلامت را به اشتراک بگذارند و بحث‌هایی که در این اجلاس مطرح می‌شود می‌تواند به ما در مورد شناسایی بیماری‌ها و درمان بیماری‌های واگیر و غیرواگیر کمک کند.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر سعید نمکی در دیدار آقای احمید بن عمر در محل وزارت بهداشت خطاب به وزیر بهداشت لیبی گفت: همچنین ما آمادگی پذیرش بیماران شما را با بهترین کیفیت در کشورمان داریم. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: تا زمانی که بستر امن در لیبی برقرار شود می‌توانید با سرمایه گذاری در ایران به ساخت و تولید دارو و تجهیزات مشترک بپردازیم. نمکی همچنین به اهمیت روابط ایران و لیبی اشاره کرد و گفت:: امیدواریم در لیبی یکپارچگی و وفاق ملی بتواند در اشاعه سلامت و سیاست‌های پایدار در این کشور موثر باشد. وی در تشریح دستاورد‌های نظام سلامت ایران افزود: در سال‌های پس از انقلاب در نظام اسلامی دستاورد‌های حائر اهمیتی داشته‌ایم از آن جمله که با توسعه مراکز بهداشتی، درمانی و خانه‌های بهداشت در روستا‌ها و توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت توانستیم مرگ و میر گروه‌های آسیب پذیر را کاهش دهیم. وزیر بهداشت کشورمان با اشاره به فعالیت ۶۶ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی در کشور گفت:: ما می‌توانیم همه درمان‌ها را در داخل کشور انجام دهیم و نیاز به اعزام هیچ بیماری به خارج از کشور نداریم.
الفالف10 ساعت قبل
از این رو انتخاب برنج مرغوب همراه یکی از دغدغه‌های افراد است. زمانی که قصد داریم درباره نوع شکر مصرفی تصمیم‌گیری کنیم، انتخاب بین شکر سفید و شکر قهوه‌ای یکی از بزرگترین دغدغه‌های موجود است. در کنار این موضوع، در نظرگیری نکات کلیدی کشک بادمجان مجلسی برای خوشمزگی بیشتر و ظاهر دلپذیرتر این غذا توصیه می‌شود. یکی دیگر از تفاوت‌های مزه‌ای انواع کشک بادمجان، در نحوه مصرف بادمجون‌ها در این غذاست. همه این موارد در کنار هم می‌توانند باعث تغییر مزه کشک بادمجون بشوند.
الفالف13 ساعت قبل
۱۰ اکتبر یا ۱۸ مهر روز جهانی سلامت روان نیز هست و این فرصتی است برای بررسی وضعیت سلامت روان در ایران. بی مسوولیتی نظام سلامت کشور درباره سلامت روانسلامت روان یکی از ابعاد چهارگانه سلامت است که در کنار سلامت جسمی، سلامت اجتماعی و سلامت معنوی مطرح است. وزارت بهداشت تقریبا هیچ برنامه‌ای برای ارتقای سطح بهداشت روان و آموزش عمومی برای بهبود شاخص‌های سلامت روان ندارد. این کار نیازمند داشتن یک شبکه و نیروی انسانی گسترده و البته همکاری رسانه‌های کارآمد است که وزارت بهداشت فاقد آن است. حالا وزارت بهداشت بدون برنامه مانده است با ۱۲ تا ۱۴ میلیون فرد افسرده، مضطرب و دچار اختلال روانی که نیازمند خدمات سلامت روان هستند.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
رییس دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: سیستم مراقبت‌های اولیه سلامت در ایران یکی از بهترین‌ها در منطقه است، زیرا به همه مردم خدمات سلامت را فارغ از محل زندگی و گروه‌های سنی ارائه می‌کند و این سیستم یکی از بهترین نظام‌های مراقبت اولیه سلامت در منطقه محسوب می‌شود. به گزارش ایسنا، احمد المنظری بامداد یکشنبه در بدو ورود به تهران جهت شرکت در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی افزود: در این اجلاس بین المللی نه تنها از کشورهای منطقه، بلکه از سایر کشورها نیز متخصصانی شرکت می‌کنند و فرصتی برای ایران محسوب می‌شود که موفقیت‌ها، تجربه‌ها و چالش هایش را ارائه کرده و با دیگران به اشتراک بگذارد. بنا بر اعلام وبدا، وی بیان کرد: سندهای اصلی اجلاس، جلسه‌های جانبی اجلاس و سایر موارد در این اجلاس مطرح می‌شود. شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی با حضور ۲۱ کشور منطقه از ۲۲ تا ۲۵ مهر ۹۸ به مدت ۳ روز در تهران برگزار می‌شود. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر