سلفی از حیات‌وحش چطور بر نرخ زادوولد حیوانات اثر می‌گذارد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کجارو
  4. فرهنگ
سلفی از حیات‌وحش چطور بر نرخ زادوولد حیوانات اثر می‌گذارد؟

سلفی از حیات‌وحش چطور بر نرخ زادوولد حیوانات اثر می‌گذارد؟

کجاروخبرگزاری کجارو |

طبق پژوهش‌های علمی، سلفی‌گرفتن با حیوانات باعث استرس و ناراحتی آن‌ها می‌شود و متعاقب آن می‌تواند بر نرخ زادوولدشان تأثیر بگذارد.

با اینکه برخی گردشگران، سلفی‌های خود از حیات‌ وحش را لحظات جالبی از سفرشان می‌دانند، متخصصان هشدار می‌دهند که این رفتار می‌تواند پیامدهای جبران‌ناپذیری برای حیوانات داشته باشد و حتی بر میزان زادوولد آن‌ها اثر بگذارد. باغ‌وحش درایتون مانور در استافوردشایر انگلیس اوایل ماه جاری به باد انتقاد گرفته شد؛ زیرا به بازدیدکنندگان اجازه‌ی گرفتن سلفی با حیواناتی نظیر پانداهای سرخ و تایپر را داده بود و با این کار، ترند اینستاگرامی اشتراک سلفی‌ از حیات‌وحش را به موضوعی عادی تبدیل کرد.

سلفی از حیات‌وحش چطور بر نرخ زادوولد حیوانات اثر می‌گذارد؟ - 3

طبق گزارش جامعه‌ی جهانی پشتیبانی از جانوران، در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷، تعداد سلفی‌های حیات‌وحش که در اینستاگرام پست شده‌اند با افزایش ۲۹۲ درصدی همراه بوده است که حداقل ۴۰ درصد آن‌ها غیراخلاقی بوده‌اند.مقاله‌های مرتبط:چگونه گردشگر حیات وحش خوبی باشیم؟گردشگری حیات وحش چیست؟گام هایی برای کمک به حیات وحش و حفظ محیط زیست

پروفسور فیلیپ سدون، مدیر برنامه‌ی مدیریت حیات‌وحش در دانشگاه اوتاگو نیوزیلند، می‌گوید که این‌گونه سلفی‌ها اغلب برای حیوانات آزاردهنده هستند و انسان‌ها، رفتار حیوانات ساکن در حیات‌وحش را درک نمی‌کنند. این معضل به‌خصوص باعث آزار پنگوئن‌ها می‌شود و حتی می‌تواند به کاهش نرخ زادوولد آن‌ها بی‌انجامد. فیلیپ سدون ادامه می‌دهد:

ظاهر یک پنگوئن خوشحال هیچ تفاوتی با یک پنگوئن تحت استرس ندارد؛ اما پژوهش‌ها نشان می‌دهد که نزدیکی انسان و لمس پنگوئن باعث افزایش چشمگیر ضربان قلب پنگوئن‌ها و همین طور افزایش هورمون‌های استرس می‌شود. استرس مداوم در پنگوئن‌ها، درست مثل انسان‌ها می‌تواند منجر به بیماری شود و بیماری جسمی در پرندگان به‌منزله‌ی عدم‌باروری است. در رسانه‌های اجتماعی شاهد حجم زیادی از عکس‌های بدون توضیح هستیم که در آن انسان‌ها، پنگوئن‌ها را نگه داشته‌اند و بیننده نمی‌تواند بگوید که آیا این پرنده‌‌ها برای تماس با انسان آموزش دیده‌‌اند یا وحشی هستند یا دچار استرس شده‌اند. به این ترتیب، یک انتظار عمومی شکل می‌گیرد که نگه‌داشتن پنگوئن و گرفتن عکس از او بلامانع است؛ در صورتی که عکس سلفی با پنگوئن‌های وحشی نه‌تنها باعث استرس آن‌ها می‌شود، بلکه می‌تواند فعالیت‌های تولیدمثل‌شان را مختل کند و پرندگان و تخم‌ها و جوجه‌هایشان را در معرض خطر شکارشدن قرار ‌دهد.

سلفی از حیات‌وحش چطور بر نرخ زادوولد حیوانات اثر می‌گذارد؟ - 7

پژوهشی در سال ۲۰۱۷ روی کانگوروهایی انجام شد که در معرض تورهای حیات‌وحش قرار داشتند و مشخص شد که هر دو نوع کانگوروهای وحشی و در قفس ممکن است با نزدیک‌شدن انسان به آن‌ها دچار استرس شوند. این موضوع مخصوصا وقتی که انسان‌ها برای گرفتن عکس به کانگوروها نزدیک می‌شوند نیز صدق می‌کند. حضور گردشگران می‌تواند آن‌ها را از مناطق چرا و تولیدمثل دور کند و متعاقب آن حتی ممکن است نرخ زادوولدشان نیز تحت‌تأثیر قرار بگیرد. مقامات دریاچه‌ی مک کوایر در نیو ساوت ولز که زیستگاه تعداد زیادی کانگورو است، در تلاش هستند به مسافران آموزش دهند که مزاحم کانگوروها نشوند، به‌ آن‌ها غذا ندهند و از گرفتن سلفی بپرهیزند. جولی کاپیلو، مدیر کارزار حیات‌وحش در جامعه‌ی جهانی پشتیبانی از جانوران می‌گوید، استرسی که حیوانات تجربه می‌کنند، می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در میزان زادوولدشان نظیر تولد جنین مرده یا تولد بچه‌هایی با نرخ بقای پایین شود. او ادامه می‌دهد:

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان | جدیدترین اخبار تفریحی

بسیاری از حیواناتی که برای گرفتن عکس یا سلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در قفس‌های کوچک نگه‌داری می‌شوند که محیطی استرس‌زا برای آن‌ها به وجود می‌آورد و امکان انجام رفتارهای طبیعی‌ را به آن‌ها نمی‌دهد. به این ترتیب، حتی اگر به نظر می‌رسد که رفتار خوبی با حیوانات می‌شود، اما استفاده از آن‌ها برای گرفتن عکس و سلفی، بی‌رحمانه است.

سلفی از حیات‌وحش چطور بر نرخ زادوولد حیوانات اثر می‌گذارد؟ - 11

جامعه‌ی جهانی پشتیبانی از جانوران در سال ۲۰۱۷، دستورالعملی برای گرفتن سلفی در حیات‌وحش منتشر کرد که به مردم آموزش می‌داد فقط در صورتی اقدام به گرفتن عکس کنند که فاصله‌ی ایمن و مناسب را از حیوانات رعایت کنند، حیوانات بتوانند آزادانه حرکت کنند و در زیستگاه طبیعی خود باشند. پس از آنکه ۲۵۰ هزار نفر این دستورالعمل را امضا کردند، اینستاگرام صفحه‌ای تحت‌عنوان «هشدار حیات‌وحش» به راه انداخت. زمانی که کاربران اینستاگرام، هشتگ‌های سلفی کوآلا یا فیل‌سواری را جست‌وجو می‌کنند، پیامی ظاهر می‌شود که راجع به رنج و استرس حیوانات این عکس‌ها، اطلاع‌رسانی می‌کند. پروفسور سدون می‌گوید:

با اینکه عکس‌های حیوانات وحشی نظیر پنگوئن‌ها می‌تواند به میزان چشمگیری حمایت عموم مردم از حفاظت از آن‌ها را در بر داشته باشد؛ اما عکس‌هایی که در آن انسان‌ها به لمس‌کردن یا نگه‌داشتن حیوانات می‌پردازند، می‌تواند حاوی پیام اشتباه برای دنیا باشد و به‌عنوان مثال نشان دهد که این حیوانات وحشی در این مکان هستند تا ما برای سرگرمی خود آن‌ها را آزار دهیم، در دست‌هایمان نگه داریم و عکس بگیرم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | خیمه سنگین اختاپوس‌ها روی بقایای یک نهنگ

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
امور مربوط به مهاجرت، درخواست ویزا، فرآیند گرفتن ویزا، اقامت و … از جمله موضوعاتی است که دارای حساسیت بالایی بوده و گاهی انجام اشتباهات جزئی در انجام آن‌ها باعث بروز مشکلات جبران‌ناپذیر برای افراد می‌شود. اگر قصد مهاجرت به خارج از کشور برای کار و تحصیل را دارید یا می‌خواهید برای اهداف کوتاه مدت نظیر تفریح و دیدار خانواده به کشورهای خارجی سفر کنید بسیار مهم است که انجام امور سفر خود را به موسسات باسابقه و معتبر بسپارید.
ایسناایسنا1 روز قبل
معاون آموزش و پرورش لرستان گفت: در قالب طرح مصباح‌الهدی هر سال چند اداره‌کل در زمینه شناساندن سیره و زندگی یکی‌از ائمه به دانش‌آموزان فعالیت می‌کنند که امسال «فاطمه شناسی» به لرستان واگذار شده است. وی با اشاره به فعالیت اداره قرآن، عترت و نماز در اداره‌کل آموزش و پرورش استان لرستان، اظهار کرد: توسط این اداره دوره‌های اعتقادی، امام شناسی، گفتمان مهدویت و مرجع‌شناسی در سطح استان برگزار می‌شود. مؤمنی با اشاره به افتتاح حضور هزار نفری دانش‌آموزان در نماز جمعه، تصریح کرد: امسال طرح مصباح‌الهدی با محوریت شناخت فاطمه زهرا (س) از برنامه‌هایی است که در سطح مدارس استان و در آموزش و پرورش استان لرستان اجرا خواهد شد. وی ادامه داد: در قالب طرح مصباح‌الهدی هر سال چند اداره‌کل در زمینه شناساندن سیره و زندگی یکی‌از ائمه به دانش‌آموزان فعالیت می‌کنند که امسال فاطمه زهرا (س) شناسی به استان لرستان واگذار شده است. انتهای پیام

لو رفتن قسمت آخر سریال ستایش + فیلم

رکنارکنا3 ساعت قبل

پاسخ هوشمندانه فریبا نادری به اتهام ریاکاری در سفرش با چادر به کربلا + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
فریبا نادری یکی از بازیگران مشهور سینما و تلویزیون که چند سال پیش در پیاده روی عظیم و باشکوه اربعین حسینی شرکت کرده بود در جواب سوال مهندسی شده خبرنگار، که به او گفت برای ریاکاری با چادر به این سفر رفته است پاسخ هوشمندانه‌ای داد و گفت: چادر را به حرمت امام حسین (ع) در آن مسیر به سر کردم. وی خطاب به مجری که به اصرار سعی دارد نیت این بازیگر از سفر اربعین را زیر سوال ببرد می‌گوید: شما انتظار دارید من چه لباسی بپوشم که ریا نشود اگر شینیون می‌کردم خوب بود؟ اینکه می‌گویید پوشیدن چادر یک شو بود برای من مهم نیست و شما را به خدا واگذار می‌کنم. این بازیگر سینما و تلویزیون همچنین گفت: امیدوارم فرصت این شو برای همه پیش بیاید و اگر شما به پیاده روی نرفته‌اید سعادت نصیبتان شود و به قول خودتان به این شو بروید؛ من اسم پیاده روی اربعین را شو نمی‌گذارم. حضور در پیاده روی اربعین فرصتی بود که خداوند به من عطا کرد تا اشتباهاتم را جبران کنم و تا جوانم بتوانم از اشتباهات خودم بازگردم و بار گناهانم را سبک کنم؛ این سفر یک موهبت الهی بود که نصیب من شد. فریبا نادری عنوان کرد: اگر نیت من ریاکاری و شو بود وقتی در کربلا بودم یک عکس سلفی می‌گرفتم و زیر آن می‌نوشتم من و امام حسین (ع) یهویی!

عاشقانی که جا نماندند

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عاشقان اباعبداالله الحسین (ع) که از حضور در راهپیمایی نجف تا کربلا جا مانده‌اند امروز صبح به نیابت از زیارت مرقد مطهر امام حسین (ع) و به قصد رجاء از میدان‌های پنجگانه تهران پیاده‌روی خود را به سوی حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (س) آغاز کردند.

نظرها

اخبار بیشتر