دفتر منطقه‌ای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در ترکیه ایجاد می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
دفتر منطقه‌ای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در ترکیه ایجاد می‌شود

دفتر منطقه‌ای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در ترکیه ایجاد می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
در نشست مشترک سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با عضو شورای ارزیابی کیفیت آموزش عالی ترکیه بر تاسیس دفتر منطقه‌ای ISC در ترکیه و  برگزاری کارگاه‌های پیشرفته علم‌سنجی در ترکیه تاکید شد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در نشست مشترک با عضو شورای ارزیابی کیفیت آموزش عالی ترکیه و نماینده وزیر علوم ترکیه در کمیته اجرایی ISC که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، به معرفی اهم فعالیت‌های ISC پرداخت و ماموریت این پایگاه را در رصد تولید علم در کشورهای اسلامی تشریح کرد.

وی همچنین با توجه به فعالیت‌های گسترده ISC در خصوص مباحث رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، نمایه‌سازی نشریات علمی و برگزاری کارگاه‌های پیشرفته علم‌سنجی، آمادگی خود را برای همکاری با نماینده وزیر علوم ترکیه در کمیته اجرایی ISC در حوزه‌های مزبور اعلام کرد. لازم به ذکر است این برنامه‌ها در سطح عام با هدف رؤیت‌پذیر کردن مقالات و فعالیت‌های اعضای هیات علمی و همچنین ارتقای جایگاه آموزشی، پژوهشی و فناوری دانشگاه‌های کشورهای اسلامی در سطح بین‌الملل به انجام می‌رسد.

دکتر دهقانی علاقه‌مندی خود را برای بررسی کارهای انجام شده در ترکیه و گسترش و تسریع این خدمات اعلام و تصریح کرد: برای ترکیه اولویت‌هایی داریم که از آن جمله می‌توان به تسهیل ارسال نشریات معتبر به ISC برای طی فرایند نمایه‌سازی، بحث رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، برگزاری کارگاه‌های پیشرفته علم‌سنجی و تاسیس دفتر منطقه‌ای ISC در ترکیه اشاره کرد.

دکتر تونجای دگروغلو، نماینده وزیر علوم ترکیه در کمیته اجرایی ISC و رییس دانشگاه صنعتی اسکیشهیر نیز ضمن معرفی نظام آموزش عالی در ترکیه و دانشگاه خود اظهار کرد: این دانشگاه تازه تاسیس بوده و زیر مجموعه دانشگاه با قدمت آنادولو ترکیه (تاسیس: ۱۹۵۸) است و توانسته اقدامات متنوعی را در حوزه‌های مختلف به انجام برساند و این حقیقت که از طرف دولت ترکیه رئیس این دانشگاه به عنوان عضو کمیته اجرایی ISC پیشنهاد می‌شود، نشان از توجه نظام آموزش عالی به این دانشگاه است.

عضو شورای ارزیابی کیفیت آموزش عالی ترکیه همچنین ضمن تشکر از همکاران ISC به خاطر تشکیل اولین جلسه کمیته اجرایی در بهار ۱۳۹۸ در شیراز، اظهار کرد: از زمان بازگشت به ترکیه در حال رایزنی با دانشگاه‌ها و وزارت آموزش عالی ترکیه برای تحقق اهداف کمیته اجرایی ISC بوده‌ام. در این راستا با مسئول نشریات علمی ترکیه جلسه‌ای برگزار کرده و جزئیات را به اطلاع ISC رساندم. همچنین برای برنامه نشست‌های ویدئوکنفرانسی با دانشگاه‌های ترکیه رایزنی‌هایی شده است که برگزاری این نشست گام آغازین در این مسیر ماست.

دکتر تونجای دگروغلو خاطرنشان کرد: ارتقای جایگاه دانشگاه‌ها و نشریات در ترکیه اولویتی اساسی محسوب می‌شود. در این راستا آماده‌ایم تا برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی در حوزه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و ارتقای جایگاه آنها و نیز ارتقای کیفی نشریات ترکیه و نمایه‌سازی آنها در ISC تلاش کنیم.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

عضو کمیته اجرایی ISC در ترکیه در خصوص تاسیس دفتر منطقه‌ای ISC در آن کشور نیز گفت: در این زمینه با نهادهای مسئول در ترکیه رایزنی خواهم کرد و لازم است ابتدا فرایند تاسیس چنین دفتری مشخص شود تا بتوانیم برای ایجاد آن تلاش کنیم.

سپس دکتر دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان، ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته توسط این عضو کمیته اجرایی تصریح کرد: مجموعه ISC آمادگی کامل دارد برای محقق کردن این اهداف با وی همکاری کند. همچنین پیشنهاد شد نماینده‌ای از وزارت آموزش عالی ترکیه به اتفاق عضو کمیته اجرایی از شیراز دیدن کنند تا ضمن آشنایی بیشتر با توانمندی‌های این مجموعه در انجام امور تسریع شود.

دکتر دهقانی در پایان جلسه اشاره‌ای نیز به فعالیت خود در مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) داشت و با توجه به وجود دانشجویان ایرانی در ترکیه و نیز دانشجویان زبان فارسی در آن کشور و پیرو ابراز علاقه آن دانشگاه، آمادگی خود را برای در اختیار قرار دادن پایگاه مقالات تمام متن فارسی به آن دانشگاه به صورت IP-based اعلام کرد. مقرر شد مکاتبات و پیگیری‌های لازم در این خصوص به عمل آید.

همچنین به عنوان یکی از نتایج این نشست مقرر شد مدیران روابط بین‌الملل دو مجموعه رایزنی خود را برای ادامه گفتگوها با هدف تقریر تفاهم‌نامه همکاری ادامه دهند تا پس از نهایی شدن به امضای دو طرف برسد.

بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، عضو شورای ارزیابی کیفیت آموزش عالی ترکیه اخیرا و از سوی وزیر آموزش عالی ترکیه برای عضویت در کمیته اجرایی ISC پیشنهاد شده بود که پس از بررسی‌های لازم عضویت وی در کمیته اجرایی ISC قطعی شد و پیرو آن دکتر تونجای دگروغلو در بهار ۱۳۹۸ در اولین نشست کمیته اجرایی ISC در شیراز شرکت کرد. در این راستا مجموعه‌ای از وظایف به اعضای کمیته اجرایی واگذار شد که از آن جمله می‌توان به همکاری در برگزاری نشست‌های بین‌المللی و کارگاه‌های آموزشی علم‌سنجی، جلسات ویدئوکنفرانس با دانشگاه‌های کشورهای اسلامی، برنامه‌ریزی برای ارتقای جایگاه علمی کشورهای اسلامی، نمایه‌سازی نشریات کشورهای اسلامی، دسترس پذیر کردن خدمات ISC برای محققان و پژوهشگران کشورهای اسلامی و کمک به ارزیابی عملکرد پروهشگران، نشریات و دانشگاه‌های کشورهای اسلامی اشاره کرد.

نشست‌های ویدئوکنفرانسی در راستای تحقق سیاست‌های کلان پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در خصوص رصد تولید علم در کشورهای اسلامی و نیز گسترش تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری با دانشگاه‌های جهان اسلام برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بغض حاج قاسم برای هم‌رزم شهیدش!

مهرمهر1 روز قبل

دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد + فیلم و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
با این وجود، آنچه در ظاهر به آن پرداخته شده تاکید بر این بوده که شلیک موشک یک خطای انسانی بوده است اما این حادثه شامل برخی عناصری بوده که هنوز توضیح شفافی در این خصوص داده نشده است. موشکی که موجب سقوط هواپیمای اوکراینی شدند ساخت روسیه است که ناتو آن را SA-۱۵ می‌شناسد و روس‌ها نام Tor به آن داده‌اند. یکی از این اقدامات همان دستکاری کردن سیستم دفاعی است که به معنای فریب دادن اپراتور است. ایالات متحده توانایی جنگ سایبری و الکترونیکی را برای سیگنال‌های ترافیکی و هم برای تغییر در هواپیماهای حمل و نقل هوایی دارد. اما داستان جالب‌تر علاقه نیویورک تایمز و برخی از رسانه‌های همسو با سیاست‌های ایالات متحده به عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی لحظه شلیک و اصابت موشک به هواپیمای اوکراین است که لحظه به لحظه قبل از شلیک موشک تا زمان اصابت را در نقطه‌ای خاص و غیرقابل پیش بینی نشان می‌دهد.

فیلم | هویت کسی که از ترامپ برای ترور سردار سلیمانی تشکر کرد فاش شد

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی بازفید نیوز، ساغر اریکا کسرایی، زن ایرانی که ویدئویی را منتشر کرده و از رئیس‌جمهور آمریکا برای ترور سردار قاسم سلیمانی تشکر کرده بود در واقع یک لابی‌گر فروش اسلحه به یک گروه شبه نظامی در لیبی از کار درآمد. وی در سال ۲۰۱۹ برای یک شرکت لابی‌گر مستقر در تگزاس به نام لیندن گاورمنت سولوشنز کار می‌کرد. این شرکت از سوی ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر، افسر سابق دولت معمر قذافی که حدود ۲ دهه اخیر ساکن ویرجینیا بوده و در این ایام برای سازمان سیا کار می‌کرده، اجیر شده بود.

استقرار هاشمی در کاخ مرمر درست نبود/ با جروبحث کاخ را تخلیه کردیم

مهرمهر21 ساعت قبل
پرویز فتاح: استقرارمرحوم هاشمی بعنوان دبیر مجمع تشخیص درکاخ مرمر درست نبود، بعدازفوت او کاخ را به سختی وباجروبحث تخلیه کردیم. این تخلیه ازمواردی بودکه نمی‌دانستیم شکایتمان را پیش چه کسی ببریم.

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر1 روز قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.

فیلم | انتقاد رئیس بنیاد مستضعفان از استقرار هاشمی در کاخ مرمر | تخلیه کاخ با جر و بحث و حمایت بیت رهبری

همشهریهمشهری21 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین، پرویز فتاح در برنامه نگاه یک گفت: استقرار آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان دبیر مجمع تشخیص در کاخ مرمر درست نبود، بعد از فوت او کاخ را به سختی و با جر و بحث تخلیه کردیم. در نهایت بیت رهبری حمایت کردند و کاخ تخلیه شد. کاخ مرمر یکی از کاخ‌های تاریخی تهران در دوره پهلوی است که در مرکز تهران جای گرفته‌ و در ۳۰ خرداد ۱۳۵۷ با شمارهٔ ثبت ۱۶۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. این کاخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی به عنوان مقر کمیته انقلاب اسلامی استفاده می‌شد اما چندی بعد بدون کاربرد ماند تا اینکه در میانه‌های دهه ۱۳۷۰ پس از پایان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی دفتر هاشمی رفسنجانی به این کاخ نقل مکان کرد. بخش‌هایی از کاخ مرمر در سال ۱۳۸۷ مرمت و بازسازی شد.

نظرها

اخبار بیشتر