آینده بهای نفت چه می‌شود؟ / احیای تولید عربستان تا پایان سپتامبر عملی نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
آینده بهای نفت چه می‌شود؟ / احیای تولید عربستان تا پایان سپتامبر عملی نیست

آینده بهای نفت چه می‌شود؟ / احیای تولید عربستان تا پایان سپتامبر عملی نیست

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
به گفته ایمان ناصری، مدیر بخش خاورمیانه شرکت FGE، اگر بازیابی کامل تولید نفت عربستان تا پایان ماه نوامبر (آبان-آذر) انجام شود، قیمت نفت تا پایان سال 2019 در محدوده 63 تا 65 دلار باقی خواهد ماند.

دوشنبه هفته گذشته و به دنبال نگرانی‌ها از اختلال عرضه پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان، بهای نفت تنها در یک روز با رشد ۱۵ درصدی مواجه شد.

این حملات جریان تولید ۵٫۷ میلیون بشکه از نفت بزرگ‌ترین صادرکننده نفت در جهان را دچار اختلال کرده است.

در حالی‌ که وزیر انرژی عربستان اعلام کرده تا پایان ماه سپتامبر وضعیت تولید این کشور به سطح عادی بازمی‌گردد، برخی تحلیلگران معتقدند، بازیابی کامل بیش از این طول خواهد کشید.

این اختلال چه تغییری در قیمت نفت به‌وجود خواهد آورد؟ ایمان ناصری، مدیر بخش خاورمیانه شرکت اف‌جی‌ای در گفتگو با تجارت‌نیوز به چند پرسش در این زمینه پاسخ می‌دهد:

با توجه به تشدید تنش‌ها در منطقه و اتفاق جدیدی که برای تاسیسات نفتی عربستان افتاده، شما بازار نفت را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در دو ماه اخیر چند اتفاق در بازار نفت افتاده است. اول آنکه رشد تقاضای نفت در سال جاری بسیار آهسته شده و این رکود رشد تقاضا در واقع وابسته به رکود اقتصادی در خیلی از کشورهاست. در عین حال، در سطح کل هم یک رکود اقتصادی پنهانی پیش روست که هنوز مشخص نیست چه زمانی با آن مواجه شویم؛ اما علائم آن در برخی بخش‌های اقتصاد دیده می‌شود. به‌عنوان مثال، آمار فروش خودرو و مصرف سوخت در بخش حمل‌ونقل، به‌ویژه در کشورهای آسیایی که در این زمینه پیشرو هستند، بسیار کند شده است.

این اتفاق موجب شده فشار روبه‌پایین قیمت را داشته باشیم و به همین دلیل، شرکت ما اعداد و پیش‌بینی تقاضا برای سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ را در مقایسه با سه ماه پیش کاهش داده است.

در عین حال موضوع توافق کاهش تولید مطرح است که بر اساس آن کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندگان غیراوپکی باید زیر سقف مد نظر تولید نفت را انجام بدهند. در آن زمان هنوز مشخص نبود که آیا این توافق تمدید بشود. اما زمانی که این توافق تا مارس ۲۰۲۰ تمدید شد، فشار قیمتی روبه‌پایین هم کمتر شد. عربستان در چند ماه اخیر ۵۰۰ هزار بشکه کمتر از سقف مشخص‌شده نفت تولید کرده تا بتواند قیمت‌ها را بالا نگه دارد.

در نیمه اول سال ۲۰۲۰، مشروط بر این که وضعیت تولید اوپک تغییر بزرگی نکند، روند افزایش قیمت‌ها از ۶۵ تا ۷۰ دلار رخ خواهد داد.

به‌جز این دو اتفاق، جنگ تجاری آمریکا و چین هم موجب شده مناسب مربوط به جابجایی نفت خام خاورمیانه میان چین و آمریکا به‌هم بخورد.

از سوی دیگر هرچه به پایان سال و تغییر قوانین کشتیرانی و اجرای تصمیم سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) از ابتدای سال ۲۰۲۰ نزدیک‌تر می‌شویم، تقاضا برای نفت بیشتر می‌شود که این مساله هم می‌تواند قیمت‌ها را در شش ماه ابتدایی سال تا حدی بالا ببرد.

تصور ما این بود که در واقع قیمت‌ها از حدود ۶۰ دلار به ۶۵ دلار تا پایان سال ۲۰۱۹ برسد.

با توجه به جهش قیمتی هفته گذشته به دلیل کاهش تولید عربستان، میانگین قیمت در ماه سپتامبر بالاتر رفته اما میانگین ماه جاری تازه برای کل سپتامبر به حدود ۶۲ تا ۶۳ دلار رسیده است؛ یعنی قیمتی که ما برای ماه اکتبر (مهر-آبان) پیش‌بینی کرده بودیم.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

ما همچنان فکر می‎کنیم که بازار به‌سرعت در حال هضم شوک قیمتی روز دوشنبه است. بنابراین اتفاقی که می‌افتد این است که دو یا سه دلار ریسک قیمتی باقی می‌ماند که آن هم تا یکی دو هفته آینده با وضعیت بازگشت نفت عربستان به بازار مشخص می‌شود.

وزیر انرژی عربستان اعلام کرده که تا پایان ماه سپتامبر تولید این کشور به سطح عادی باز می‌گردد. به نظر شما آیا بازیابی کامل تولید در این زمان امکان‌پذیر است؟

ما معتقدیم که این یک بلوف سیاسی است و بازیابی کامل حداقل تا پایان نوامبر (یعنی حدود دو ماه و نیم) طول می‌کشد. با این نگاه من فکر می‌کنم که شاهد قیمت‌های ۶۳ تا ۶۵ دلار تا پایان سال خواهیم بود و در نیمه اول سال ۲۰۲۰، مشروط بر این که وضعیت تولید اوپک تغییر بزرگی نکند، روند افزایش قیمت‌ها از ۶۵ تا ۷۰ دلار رخ خواهد داد.

آمریکا با آزاد کردن ۱۰ تا ۳۰ میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفتش به‌راحتی می‌تواند اختلال ایجادشده در بازار را حل کند.

نشست بعدی اوپک در ماه دسامبر انجام می‌شود و در این نشست تمدید این توافق و سطح تولید کشورها مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اگر تغییری در این توافق صورت بگیرد و میزان پایبندی کاهش یابد، قیمت‌ها بار دیگر می‌تواند به محدوده ۶۰ تا ۶۵ دلار کاهش یابد.

بنابراین پیش‌بینی ما برای ۹ تا ۱۲ ماه آینده حدود ۶۰ تا ۷۰ دلار است.

اگر تا پایان هفته عربستان اعلام کند که ظرفیت تولید به حالت عادی بازگشته، در ماه دسامبر شاهد قیمت ۶۳ دلار به‌جای ۶۵ دلار خواهیم بود. این تنها اختلافی است که ممکن است پیش بیاید.

با توجه به اینکه دولت آمریکا به دنبال قیمت‌های پایین برای نفت است، پس از اتفاق روز دوشنبه و حمله به تاسیسات نفتی و نصف شدن جریان نفتی عربستان، برخی تحلیلگران پیشنهاد بازگشت معافیت‌ها برای مشتریان نفتی ایران را داده‌اند. چنین تصمیمی از سوی دولت آمریکا چقدر محتمل است؟

من فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی بیفتد. آمریکا با آزاد کردن ۱۰ تا ۳۰ میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفتش به‌راحتی می‌تواند اختلال ایجادشده در بازار را حل کند و بسته به حجم آزادشده و زمان آن، می‌تواند قیمت نفت را بین سه تا ۱۰ دلار کاهش دهد.

برای مقابله با فشار قیمتی روبه‌بالا هم آمریکا نیازی ندارد با ایران مذاکره کند.

حتی راه‌اندازی خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری که از سوی مکرون پیشنهاد شده بود هم تنها زمانی امکان‌پذیر خواهد بود که دولت ایران بر سر میز مذاکره حاضر شود. به نظر من ایران پای میز مذاکره نخواهد رفت مگر اینکه کل تحریم‌ها برداشته شود.

برای مقابله با فشار قیمتی روبه‌بالا هم آمریکا نیازی ندارد با ایران مذاکره کند. اگر عربستان در حالت غیربحران چند صد هزار بشکه به تولید خود اضافه کند یا آمریکا ۲۰ میلیون از ۱۰۰ میلیون بشکه ذخایر استراتژیک نفت خود را به بازار عرضه کند، قیمت‌ها افزایش نخواهد یافت.

جدیدترین اتفاقات مربوط به نفت را می‎توانید در سلسله اخبار قیمت نفت تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لزوم واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وزیر صمت: شرکت‌های خودرو ساز به شخص واگذار نمی‌شوند، اما برنامه وزارت صمت، واگذاری شرکت‌های خودروساز به بخش خصوصی است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آقای رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه خروج برخی خودرو‌ها از خط تولید به ویژه خودور‌های پرتیراژ در دستور کار شرکت‌های خودرو ساز قرار دارد، افزود: از خانواده پراید و پژو خروجی خواهیم داشت، البته خودرویی مناسب، جایگزین آن خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. وی با بیان اینکه، شرکت‌های خودرو ساز، پیگیر اجرای این برنامه هستند گفت: ما نیز این موضوع را پیگیری و حمایت می‌کنیم، در مرحله نخست نیز خودرو پراید در مدلی که تعهدی برای آن وجود ندارد از چرخه تولید خارج می‌شود. وزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی آقای رحمانی در خصوص وضعیت زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی بخصوص شهرک‌های صنعتی اطراف تهران گفت: ما در بخش زیر ساخت‌های این شهرک‌ها، به ویژه در خصوص تامین برق با مشکل جدی مواجه هستیم البته در خصوص آب، خط انتقال در حال احداث و در مورد برق نیز نیاز به احداث پست است که وزارت نیرو به دلیل کمبود بودجه، امکان رفع این مشکل را ندارد.

اقتصاد ایران به اصلاح ساختار نیاز دارد

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
فسادهای اقتصادی که به طور سریالی در کشور پدید می‌آید هم مورد توجه همگان است. مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکلات اقتصادی فعلی بیانگر ناتوانی در این بخش است گویا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست‌های مقاومتی یک شیوه حکمرانی منظم می‌خواهد که متاسفانه درکشور وجود ندارد و شیوه مورد استفاده ما درحال حاضر فاقد یک ساختار منسجم است. دیگر کشورهای دنیا قبل از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند و وام را به عرضه مسکن می‌دهند. آقای سعدوندی هم در سوی دیگر استودیو گفت: یکی از مشکلات بزرگ در ساختار نظام این است که کسانی که قرار است سیاست‌های اقتصادی را اصلاح کنند منادیان حفظ وضع موجودند.

مسابقه پرسرعت‌ترین ماشین‌های خورشیدی جهان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل

نظارت بر نصب نرخ نامه نان

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
در چند سال اخیر نرخ نان ثابت بوده و بدلیل افزایش هزینه‌ها، نانوایان تقاضای افزایش قیمت نان را داشتند که از اول مهرماه بخشنامه جدید نرخ نان اعلام شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ در چند سال اخیر نرخ نان ثابت بوده و بدلیل افزایش هزینه‌هایی مانند دستمزد کارگر، قیمت‌های آب و برق و هزینه‌های سربار، نانوایان تقاضای افزایش قیمت نان را داشتند که از اول مهرماه بخشنامه جدید نرخ نان اعلام شد. برای ساماندهی قیمت نان بر روی نرخنامه نان قیمت انواع نان با گندم یارانه‌ای و آزاد به همراه وزن چانه مشخص شده است؛ نصب نرخنامه در نانوایی‌ها برای شفافیت قیمت‌ها و جلوگیری از گرانفروشی است که سازمان حمایت در اجرای آن نظارت دارد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین15 ساعت قبل
معاون خدمات صندوق بیمه بانک کشاورزی کردستان گفت: این بیمه از محل خسارت‌های وارد شده به بهره برداران استان در سال زراعی گذشته ۱۶۰ میلیارد ریال غرامت به کشاورزان پرداخت می‌کند. معاون خدمات صندوق بیمه بانک کشاورزی کردستان اضافه کرد: دیرکرد پرداخت غرامت خسارت دیدگان از سوی صندوق بیمه محصولات کشاورزی باعث شده کشاورزان رغبتی به بیمه کردن محصولات خود نداشته باشند. وی یادآور شد: سطح ابلاغی از طرف صندوق مرکزی بیمه محصولات کشاورزی به استان برای بیمه کردن محصولات حدود ۵۱۳ هزار هکتار مزارع و هشت هزار هکتار باغ است که تلاش می‌شود به این نرم برسد. سال زراعی گذشته تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد از محصولات کشاورزی استان بیمه شده بود که شامل حدود ۴۲ هزار هکتار از مزارع و باغات استان است. بانک کشاورزی استان با بکارگیری تعداد ۳۰۲ نفر از دانش آموخته رشته‌های کشاورزی بعنوان کارگزاران بیمه در بخش بیمه محصولات کشاورزی سهم بزرگی در ایجاد اشتغال برای این قشر است.
انتخابانتخاب18 ساعت قبل
این بانک در اطلاعیه روز چهارشنبه خود اتهامات وارده را تکرار ادعاهای گذشته دانست. این بیانیه افزود: «این (اتهامات) در راستای تحریم‌های اعمال‌شده از سوی دولت آمریکا علیه کشورمان در واکنش به عملیات چشمه صلح، که قهرمانانه از سوی ارتش ترکیه برای تامین امنیت مرزهایمان و برقراری صلح در منطقه آغاز شده، ایراد می‌گردد.» دادستان‌های فدرال در نیویورک روز سه‌شنبه هالک‌بانک را در پرونده تلاش برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران مجرم تشخیص دادند. در کیفرخواست صادره علیه هالک‌بانک، به شش فقره اتهام شامل کلاهبرداری، پولشویی و نقض تحریم‌ها اشاره شده است. یک سال پیش، محمد هاکان آتیلا، یکی از مقام‌های ارشد اسبق بانک، به علت همکاری با رضا ضراب، تاجر بین‌المللی طلا، برای مخفی کردن مبادلات مربوط به ایران به شش سال حبس محکوم شده بود.

نظرها

اخبار بیشتر