طرح خصمانه کنگره آمریکا درباره عراق
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی
طرح خصمانه کنگره آمریکا درباره عراق

طرح خصمانه کنگره آمریکا درباره عراق

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
کنگره آمریکا با هدف تحت الشعاع قرار دادن روابط و مناسبات میان ایران و عراق، به تازگی طرح خصمانه جدیدی را درباره بغداد طراحی کرده اند.

به گزارش مشرق، اقدامات خصمانه و تلاش‌های مذبوحانه ایالات متحده آمریکا برای در ایجاد محدودیت در روابط جمهوری اسلامی ایران و متحدان منطقه‌ای آن همچنان ادامه دارد و به نظر می‌رسد که واشنگتن قصد ندارد به نتایج معکوس اقدامات خود در این زمینه اهتمام ورزد.

در همین راستا آمریکایی‌ها به تازگی تلاش‌های جدیدی را برای تحت تأثیر قرار داد روابط و مناسبات جمهوری اسلامی ایران با برخی کشورهای منطقه ازجمله عراق، کلید زده‌اند. کنگره ایالات محتده آمریکا طرحی را آماده ساخته است تا بدین ترتیب، روابط و مناسبات تجاری میان جمهوری اسلامی ایران و عراق دستخوش تغییر قرار گرفته تا به زعم واشنگتن سیاست شکست خورده «فشار حداکثری» بر تهران به نتیجه برسد.

در سند بودجه سال ۲۰۲۰ وزارت خارجه آمریکا که روز چهارشنبه مجلس سنا منتشر کرد، بندی وجود دارد که به نظر می‌رسد هدف آن تحت تأثیر قرار دادن معاملات و مناسبات میان ایران و عراق در حوزه انرژی است. در واقع آمریکایی‌ها از رهگذر طرح مذکور به دنبال آن هستند تا ضمن اعمال فشار بر بغداد، مقامات آن را وادار به دست کشیدن از روابط با تهران، سازند.

سندی که پیشتر بدان اشاره شد، وزارت خارجه آمریکا را مکلف می‌کند که سال آینده میلادی ۲۵ میلیون دلار به اردن کمک کند تا ظرفیت این کشور برای تولید و «صادرات برق به کشورهای همسایه از جمله عراق» افزایش یابد. پایگاه «المانیتور» در این ارتباط نوشته است: «کنگره در حال حمایت از تلاش‌های دولت دونالد ترامپ برای محدود کردن نفوذ ایران در عراق از طریق پایان دادن به مبادلات انرژی میان بغداد و تهران است».

این تلاش‌های مذبوحانه ایالات متحده آمریکا درحالی است که مقامات عراقی بارها و در مناسبت‌های مختلف صراحتا اعلام کرده‌اند که تحت هیچ شرایطی روابط و مناسبات خود با جمهوری اسلامی ایران را قطع نخواهد کرده و حتی از سطح این روابط نخواهند کاست. درهمین ارتباط، «لؤی الخطیب» وزیر برق عراق گفت بغداد بدون واردات گاز از ایران در تولید برق با مشکل مواجه می‌شود و به همین دلیل به واردات از ایران ادامه می‌دهد.

الخطیب که در حاشیه گردهمایی «کنگره جهانی انرژی» در شهر ابوظبی در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، در این مورد گفت: «نهایتا، این یک بازار آزاد است. مسئله برق دائما در عراق موضوعی سیاسی می‌شود». الخطیب در پاسخ به سؤالی در مورد فشارهای آمریکا به عراق برای توقف یا کاهش واردات گاز از ایران، گفت: «ما با همه روابط متعادلی داریم و دیگران باید به آن احترام بگذارند».

به نظر می‌رسد که سیاست جدید ایالات متحده آمریکا در قبال عراق و تلاش آن برای اعمال محدودیت در روابط تجاری با تهران پس از آن صورت می‌گیرد که سلسله اقدامات مقامات واشنگتن برای وادار ساختن بغداد به تبعیت از تحریم‌های ظالمانه ضد ایرانی، با شکست مواجه شد. درست به همین دلیل است که آمریکایی‌ها تغییر استراتژی داده و با تصویب طرحی در کنگره قصد دارند به زعم خود به روابط دو متحد منطقه‌ای خدشه وارد سازند.

پیشتر نیز در بحبحوه فشارهای ایالات متحده آمریکا بر بغداد برای تبعیت از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، منابع آگاه فاش ساختند که واشنگتن باج خواهی از بغداد را کلید زده است. این منابع تأکید کرده بودند که آمریکایی‌ها اعطای معافیت تحریمی به بغداد را مشروط به انعقاد قراردادها و توافقنامه‌های هنگفت با شرکت‌های آمریکایی کرده‌اند.

این درحالی است که دولت بغداد در همان زمان ضمن مخالفت با باج خواهی‌های ایالات متحده، در این زمینه دست رد به سینه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا زد. «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق در آن هنگام در جریان دیدار با سفرای برخی کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و انگلیس گفته بود: «بغداد جزئی از تحریم‌های ضد ایرانی نخواهد بود».

وی همچنین در واکنش به شرط و شروط ایالات متحده برای اعطای معافیت تحریمی به بغداد در قبال ارائه تسهیلات به شرکت‌های آمریکایی از سوی عراق، صراحتا اعلام کرده بود که چنین مسأله‌ای اتفاق نخواهد افتاد. براساس آنچه که گفته شد، مواضع مذکور از سوی دولتمردان عراقی به خوبی نشان از آن دارد که تلاش‌های بی وقفه ایالات متحده آمریکا برای باج خواهی از عراق به بهانه عدم تبعیت آن از تحریم‌ها علیه ایران، با شکست مواجه شده است.

همانطور که گفته شد، کاهش نفوذ جمهوری اسلامی ایران در عراق یکی از اهداف اصلی و اساسی آمریکایی‌ها از طرح خود در کنگره است. در واقع، ایالات متحده آمریکا افزایش نفوذ تهران در عراق را در تعارض با سیاست‌های خود در این کشور قلمداد می‌کنند و معتقدند که روابط گسترده و تنگاتنگ ایران با متحدان منطقه‌ایش استراتژی واشنگتن برای منزوی ساختن تهران را با شکست مواجه خواهد ساخت؛ به ویژه اینکه این استراتژی تاکنون نیز با شکست مواجه شده است.

تلاش مقامات کاخ سفید و کنگره برای محدودیت‌سازی در مسیر مراودات تجاری ایران و عراق درحالی است که مقامات بغداد پیشتر صراحتا اعلام کرده بودند که بغداد امکان جایگزین کردن برق وارداتی از ایران را در داخل و یا دیگر کشورهای همسایه ندارد. درهمین راستا، در اردیبهشت ماه سال جاری نیز «لؤی خطیب» وزیر برق عراق اعلام کرد که بغداد صراحتا به آمریکایی‌ها ابلاغ کرده است که قطع واردات گاز و برق از ایران ممکن نیست.

درهمین حال، پیشتر «ثامر الغضبان» مشاور نخست وزیر در امور انرژی و وزیر نفت عراق، نیز به عدم امکان قطع واردات گاز و برق از ایران در شرایط کنونی و برغم فشارهایی که روی بغداد وارد می‌شود، اشاره کرده بود. مصعب المدرس، سخنگوی وزارت برق عراق، نیز در این زمینه تأکید کرده است: تاکنون ما هیچ منبعی برای جایگزین کردن با واردات گاز ایران نداشته‌ایم.

بدین ترتیب، مواضع صریح، واضح، شفاف و قاطعانه دولتمردان عراقی به ویژه مسئولان حوزه نفت و انرژی حاکی از آن است که بغداد بدون توجه به سلسله فشارهای گسترده ایالات متحده آمریکا به روابط و مناسبات تجاری خود با جمهوری اسلامی ایران ادامه می‌دهد. این مسأله می‌تواند پیام آشکاری به واشنگتن از سوی بغداد باشد و آن، اینکه روابط ایران و عراق نمی‌تواند دستخوش اقدامات تحمیلی خارجی قرار گیرد.منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

از قطر تا بغداد با گل‌های علی دایی به عراق

10+
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ساعت قبل
به گزارش مشرق، مجمع انتخاباتی کنفدراسیون تنیس آسیا اول دسامبر در هند برگزار می‌شود. در این انتخابات همانند روال همیشگی برای اعضای هیات رئیسه و سایر کمیته‌های کنفدراسیون تنیس آسیا نیز شاهد برگزاری انتخابات خواهیم بود. نامنی در گفتگو با فارس درمورد انتخابات آینده کنفدراسیون تنیس آسیا و اینکه برنامه فدراسیون تنیس چیست، گفت: یکسری پیشنهادات داریم و رایزنی‌های خود را با کشورهای دیگر هم آغاز کرده‌ایم. سرپرست فدراسیون تنیس که بیش از دو ماه از سرپرستی‌ش سپری شده، در مورد اینکه آیا خودتان در انتخابات کنفدراسیون تنیس آسیا نامزد خواهید شد؟ گفت: نه، من برنامه‌ای ندارم. تصمیمی که این ذهنیت را بوجود می‌آورد که احتمالا حضور در فدراسیون تنیس به مذاق آقای سرپرست خوش آمده و قصد دارد همانند سایر کارمندان وزارتی ورزشی که در فدراسیون‌ها ماندنی شدند، در تنیس بماند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «دنیس راس» هماهنگ‌کننده امور مناسبات آمریکا و ایران در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» در مصاحبه با «لو پوان» فرانسه مدعی شد چنانچه برجام به نوعی اصلاح شود، احتمال حفظ آن وجود دارد حال آنکه در شکل فعلی واشنگتن تمایلی برای انجام این کار ندارد. با این حال، وی تاکید کرد که با نزدیک شدن به موعد رقابت ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، این احتمال که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور رغبت بیشتری به حصول توافق با ایران نشان دهد، محتمل است. وی همچنین گفت ترامپ خودش اهل معامله است و با میانجی‌گری مشکلی ندارد و چنانچه امانوئل ماکرون همتای فرانسوی این حس را به وجود بیاورد که می‌تواند در این توافق جدید سودمند باشد، ترامپ بهتر از اوباما عمل می‌کند.
فارسفارس22 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.
مهرمهر22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فلسطین الیوم، مقاومت فلسطین در پاسخ به حملات جنایتکارانه امروز به باریکه غزه که منجر به شهادت ۴ نفر و زخمی شدن ۲۵ نفر دیگر منجر شده، بیش از ۱۰۰ موشک و راکت به سمت اراضی اشغالی شلیک کرده است. بر اساس این گزارش، رسانه‌های صهیونیست به خسارت‌های وارده به این رژیم در این حملات اذعان کرده‌اند. این رسانه‌ها اذعان کردند که تا این لحظه ۲۹ صهیونیست مجروح در نتیجه این حملات به بیمارستان برزلای ر عسقلان انتقال داده شده‌اند.
فارسفارس1 روز قبل
روزنامه‌های امروز افغانستان تیترهای یک و صفحات نخست خود را به موضوعاتی همچون، درخواست ۸ نامزد انتخابات برای مجازات عاملان تقلب، واکنش طالبان به اظهارات ژنرال آمریکایی و سفر هیات پاکستانی برای دلجویی به کابل اختصاص داده‌اند. به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، روزنامه‌های امروز افغانستان تیترهای یک و صفحات نخست خود را به موضوعاتی همچون، درخواست ۸ نامزد انتخابات برای مجازات عاملان تقلب، واکنش طالبان به اظهارات ژنرال آمریکایی و سفر هیات پاکستانی برای دلجویی به کابل اختصاص داده‌اند. روزنامه اتلوک- ۲۱ آبانروزنامه افغانستان ما- ۲۱ آبانروزنامه اطلاعات روز- ۲۱ آبانروزنامه ماندگار- ۲۱ آبانروزنامه ۸ صبح- ۲۱ آبانانتهای پیام/ ر

نظرها

اخبار بیشتر