پارسایی: طرح شفافیت به توپ بستن مجلس است/ چرا مدعیان به تحقیق و تفحص از شهرداری تهران رای ندادند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. سیاسی

پارسایی: طرح شفافیت به توپ بستن مجلس است/ چرا مدعیان به تحقیق و تفحص از شهرداری تهران رای ندادند؟

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: سخنگوی کمیسون اصل ۹۰ مجلس با مساوی دانستن شفافیت آرا نمایندگان با به توپ بستن مجلس آن را بر خلاف استقلال مجلس و نمایندگان دانست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، بهرام پارسایی نماینده مردم شیراز و سخنگوی کمیسون اصل۹۰ مجلس، علت مخالفت خود با طرح شفافیت آراء نمایندگان را اینگونه بیان‌کرد: اگر آن تعداد نمایندگانی که اعلام کردند با شفافیت آرا موافق هستند، واقعا موافق بودند، پیشنهاد این طرح در مجلس رای می‌آورد، اکثرا دلیل موافقت نمایندگان نیز به خاطر جو روانی است که افرادی که بالظاهر پرچم‌داران شفافیت در جامعه هستند ایجاد کردند.

وی با بیان اینکه با اصرار تعدادی از نمایندگان را به وادار به رسیدگی به این طرح کرده‌اند، گفت: شما اول ببینید که پرچم‌داران طرح شفافیت آرا که بالظاهر، طرح قشنگی هم می‌آید و همه آن را می‌پسندند، اما پشت آن خیلی خطرناک است، چه کسانی هستند.

این نماینده مجلس گفت: طرح شفافیت با به توپ بستن مجلس مساوی است و دارم انواع پیامک‌های تهدید و توهین‌آمیزی را که در زمان تصویب FATF برای ما فرستادند، مرور می‌کنم.

وی افزود: وقتی در مورد یک طرح حتی در زمانی که رای‌ها مشخص نیستT نماینده را اینگونه مورد تهدید قرار می‌دهند، به نظر شما بعد از تصویب این طرح گروه‌های فشار به خواسته‌های خود می‌رسند یا نمی‌رسند؟ یعنی هر چیزی که در حال حاضر منع قانونی ندارد، مثل ورود زنان در ورزشگاه‌ها، در صورت شفاف‌سازی آراء، آن را با فشاری که گروه‌های فشار می‌آورند و مسائلی را که جنبه قانونی ندارد قانونمند می‌کنند؛ ‌ مانند بلایی که زمان بررسی FATF بر نمایندگان آوردند، اما چون رای‌ها شفاف نبود FATF رای آورد.

عضو فراکسیون امید یادآور شد: این خطر برای جامعه و کشور جدی است، مطمئن باشید اگر این شفافیت بود، FATF و حتی برجام هم به نتیجه نمی‌رسید.

وی تصریح کرد: در صورت تصویب طرح، نهادهای قدرت، گروه‌های فشار و آنهایی که می‌توانند در تایید و رد صلاحیت افراد اعمال نفوذ کنند و اثرگذار باشند تمام خواسته‌هایشان را به قانون تبدیل خواهند کرد.

سخنگوی فراکسیون اصل ۹۰ مجلس ادامه داد: علمداران شفافیت‌ چرا به طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران رای ندادند و مخالفت کردند؟ یعنی اگر بحث شفافیت است، مگر تحقیق و تفحص می‌خواست چه کاری انجام دهد؟ می‌خواست وضعیت مالی شهرداری تهران را که ابهامات زیادی روی آن است را شفاف کند.

وی افزود: باید جست‌و‌جو در مورد قائم‌مقام آقای قالیباف را ببینید دلیل دستگیری و تخلفاتش چه بود؟، هر شهروند با یک سرچ به این اطلاعات دست پیدا می‌کند؛ چرا ‌آقایانی که الان علمدار شفاف‌سازی رای نمایندگان هستند مخالفان اصلی در تحقیق‌و‌تفحص از شهرداری تهران بودند، مگر می‌خواست چه کاری بکند جز شفاف‌سازی؟!

پارسایی تاکید کرد: به دلایل متعدد می‌گویم این طرح در راستای فریب افکار عمومی و رسیدن به خواسته گروه‌هایی است که می‌توانند به نمایندگان فشار بیاورند و به دلیل قدرتی که دارند، استقلال نماینده را بگیرند.

وی درباره منبع فشارهای جریانی به نمایندگان، گفت: باید آنهایی که دنبال شفاف‌سازی هستند و اینقدر داد و بیداد می‌کنند، شفاف بگویند این افراد چه کسانی بودند، اگر کسانی از گروه‌های فشار اطلاع داشته باشند همان‌هایی هستند که در مجلس مخالف اف ای تی اف بودند، همان کسانی هستند که اجازه دادند این گروه‌ها جلوی مجلس بیایند و تهدید کنند که پیامک‌های آنها هم موجود و مستند هستند.

پارسایی پیامک تهدیدآمیزی را که در زمان تصویب لایحه FATF برایش ارسال و او را در صورت رای مثبت دادن به این طرح در جرگه یزیدی‌ها دانسته بودند، خواند و افزود: آنها با ارسال این پیام می‌خواستند بگویند موافقان FATF یزیدی هستند و یزیدیان هم در این کشور تکلیفشان مشخص است.

وی با بیان اینکه این یک پیام از چندین پیام تهدید و توهین‌آمیز است، گفت: این طرحی پوپولیستی است و اگر می‌خواهند شفاف‌سازی کنند، در شهرداری تهران و در بخش هولوگرام‌ها، تغییر کاربری‌ها و مجوزهایی که صادر شده به ویژه آنهایی که به ایران‌مال داده شد، پارک‌هایی که فروخته شد و همچنین مسائلی که ورود آقای نجفی باعث شد این بلا به سرش بیاید، را شفاف کنند.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

سخنگوی کمیسون اصل ۹۰ تاکید کرد: اگر به دنبال شفاف‌سازی هستند بیایند همزمان به تحقیق و تفحص از تخلفات شهرداری تهران رای بدهند که قائم مقام آن هم بازداشت است.

وی درباره خبری از ارسال پیامک‌ها به نمایندگان برای اینکه آنها را تحت فشار تصویب طرح شفافیت آرا قرار دهند، گفت: به من زنگ زدند؛ یاد گرفته‌اند که پیامک نفرستند، چون از پیامک‌هایی که قبلا فرستادند در گوشی من وجود دارد به این نتیجه رسیده‌اند که سند و مدرکی از خودشان به جا نگذارند و با زنگ زدن منویات خودشان را پیگیری کنند.

این نماینده اصلاح طلب درباره فشار برای تصویب شفافیت آرا نمایندگان و طرح اولیه‌ای که فراکسیون امید به مجلس ارائه کرد، گفت: این طرح اول از سوی فراکسیون امید در مجلس مطرح شد اما بعد از اینکه پی‌بردند که این پیشنهاد پیشنهادی است که می‌تواند تبعات سنگینی داشته باشند آن را پیگیری نکردند.

وی با بیان اینکه حتما طرح‌هایی دارند که خواست‌های آنها را تامین می‌کند و زیر فشار می‌توانند آن طرح‌ها‌ را تصویب کنند اما اینکه آن طرح‌ها چه هستند من نمی‌دانم، تصریح کرد: این تهدید و زنگ خطر جدی برای استقال رای نماینده‌ها است. وقتی که تک‌تک با نماینده‌ها صحبت می‌کنی اکثرا به همین دلایل مخالف شفاف‌سازی هستند، اما وقتی یک خبرگزاری هدف‌دار که مشخص است با همین تیم‌ها هستند به دنبال نظرخواهی از افراد می‌افتد معلوم است که نماینده‌ها هم زیر فشار افکار عمومی و به دلیل اینکه ممکن است این موضوع برایشان مشکل‌ساز شود، اعلام موافقت می‌کنند.

نماینده مردم شیراز در مجلس ادامه داد: ‌ یکی دیگر از دلایلی که آنها به دنبال این طرح هستند این است که آنها می‌توانند با شعار، تهدید پوپولیستی، عدم همراهی مردم با نماینده را فضاسازی کنند و چون نزدیک انتخابات هستیم می‌توانند در منطقه نماینده‌ها هوچی‌گری کنند که آنها مخالف شفاف‌سازی و دنبال مسائل خاص هستند.

وی اظهار داشت: موضوع دیگر این است که کدام قانون وجود دارد که تصویب شده و به ضرر جامعه بوده و عدم شفافیت باعث آن شده است، یعنی باید مستند بگویند که فلان قانون تصویب شده که به ضرر جامعه بوده و اگر شفاف بود این قانون تصویب نمی‌شد، این بیشتر هوچی‌گری هدف‌دار است.

سخنگوی فراکسیون امید هدف از طرح این موضوع را تصویب قوانینی با فشار گروه‌های فشار و بیرونی یا اهرم‌های قدرت و نظارتی دانست و افزود: به صراحت می‌گویم اگر شفافیت آرا باشد، هیچ طرحی نیست که در شورای نگهبان رد شود، چون هر چیزی که خواسته شورای نگهبان باشد در مجلس تصویب خواهد شد؛ هزینه را برای شورای نگهبان کم و روی دوش مجلس می‌اندازند.

پارسایی با بیان اینکه در لوایح چهارگانه به دلیل اینکه کار کارشناسی توسط کارشناسان، نهادهای نظارتی و امنیتی و بانک مرکزی روی آن انجام شده بود مجلس حتی زیر فشارهای زیاد آن را تصویب کرد، ادامه داد: ادله آنها آنقدر قوی بود که زیر بار فشارها به علت اینکه منافع ملی در گرو آن بود تصویب شد، اما در شورای نگهبان رد شد و در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز برخلاف قانون بلاتکلیف است؛ اگر شفافیت آرا بود و این پیغام می‌رسید که آقایان مخالف این طرح هستند همان اول در مجلس رد می‌شد.

وی در مورد رد صلاحیت‌ها در صورت شفافیت آرا، گفت: چون همه خواسته‌های آنها تامین می‌شود منظور همان بعد نظارتی شورای نگهبان است. وقتی نماینده ترجیح می‌دهد دور بعد هم در مجلس باشد کاری نمی‌کند که با جایگاه‌های نظارتی و قدرتی مثل شورای نگهبان درگیری داشته باشد. با ارسال یک پیغام و اعلام مخالفت با طرح هر طرحی در نطفه خفه می‌شود.

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرهایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
سخنگوی دولت امروز با خبر‌هایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر به جمع خبرنگاران آمد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تاکید ویژه اعضای هیئت دولت امروز علاوه بر کنترل تورم انتظاری ناشی از سهمیه بندی بنزین این بود که قشر‌های مختلف مردم که مشمول حمایت‌های معیشتی هستند به دقت شناسایی شوند تا کسی از این فهرست جا نماند.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
مروری بر تجربه هند در زمینه سهمیه بندی و تعیین قیمت بنزین؛ مهمترین تدبیر دولت هند برای افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت در برخی ایالات است. با تصمیم چند روز گذشته سران قوا، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین آزاد هم به ۳۰۰۰ تومان رسید. برخی از نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین منطقی نبود. مهمترین تدبیر دولت برای افزایش قیمت بنزین و کسب درآمد از آن (جهت تامین بودجه لازم برای واردات نفت) افزایش قیمت بنزین در برخی ایالات است. روش دینامیک قیمت سوختسیاست دیگری که دولت هند در مورد بنزین پیش گرفته سیاست «روش دینامیک قیمت سوخت» است.

ابعاد جدید ناآرامی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
الفالف18 ساعت قبل
انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبانپس از اجرا شدن طرح افزایش قیمت بنزین، عباسعلی کدخدایی در توییتی خواهان پاسخگویی دولت شد که عباس عبدی از این اتفاق انتقاد کرد. از نظر بنده شورای نگهبان مهم‌ترین رکن حقوقی این کشور است، ولی کمترین اعتبار حقوقی را در استدلال‌های مهم آن شاهدیم. اینکه شورای نگهبان بر اساس قانون عمل می‌کند فقط یک ادعاست، این ادعا را باید به محک داوری حقوقدانان سپرد. عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش بیان داشت: ادبیات آقای روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی غیرقابل دفاع بوده و گفتارهایی را در برابر یکی از اعضا به کار برده است که به هیچ وجه قابل قبول نیست. سلیمی گفت: آقای روحانی گویا تصور کرده است که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی کارگزاران و کارمندان دولت محسوب می‌شوند؛ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرهیختگان کشور محسوب می‌شوند نه گماشته آقای روحانی.
مهرمهر19 ساعت قبل
در این قرارداد فروش بیش از ۲۰ فروند جنگنده سوخو-۳۵ و مهمات ویژه آن (موشک و بمب) به ارزش حدود دو میلیارد دلار پیش بینی شده است. سوخو-۳۵، جنگنده تک کابینه و دو موتوره، چند منظوره با قابلیت مانور بالاست. این رسانه افزود که این مسئولان آمریکایی تهدید کرده‌اند چنانچه مصر خرید سوخو ۳۵ را متوقف نکند، واشنگتن این کشور را تحریم خواهد کرد. همچنین «کلارک کوپر» در حاشیه نمایشگاه هوایی دبی به خبرنگاران گفت: «امضای این قرارداد، مصر را در معرض تحریم‌های آمریکا قرار می‌دهد و مصری‌ها را در آینده در معرض از دست دادن قراردادهایی با آمریکا قرار می‌دهد. کلارک معاون وزیر امور خارجه آمریکا مصر را تهدید کرده است که اگر همچنان در خرید جنگنده‌های روسی اصرار ورزد، در معرض تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، قاسم حبیب زاده در شبکه رادیویی گفتگو گفت: یکی از ترفند‌های دشمن در حوزه جنگ روانی، تحریف و دروغ نشان دادن واقعیت هاست. وی افزود: امپراتوری رسانه‌ای شیطانی دشمن در تلاش است تا افکار و اذهان نسل جوان و نسل سوم و چهارم انقلاب را نسبت به سابقه و تاریخ انقلاب منحرف کند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین مطرح کرد: یکی از مهم‌ترین راهکار‌ها برای انتقال کار‌ها و و برکت‌های بسیج در این خصوص به نسل جوان و نسل آتی، تبیین سابقه عملکردی و نقش‌های دوران انقلاب اسلامی است. این مقام مسئول گفت: دشمن در حوزه سیاسی درصدد است تا نظام سیاسی ایران را ناکارآمد و سابقه و آینده انقلاب اسلامی را تاریک جلوه دهد لذا تبیین واقعیت‌ها برای نسل‌های آتی بسیار مهم است. آقای حبیب زاده با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر «جهاد تبیین» و با اشاره به یک جمله راهبردی از امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه «دبستان را دریابید که دانشگاه دیر است»، گفت: نسل جدید تاثیرپذیر و تربیت پذیر است، دستگاه‌های متولی تعلیم و تربیت و سایر ارگان‌های ذیربط باید این شرایط حساس را به خوبی دریابند و اقدام کنند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین همچنین «طرح شهید بهنام محمدی» در مدارس را گامی در جهت اتصال بین سه ضلع مدرسه، خانواده و مسجد برشمرد و افزود: هدف ما از اجرای این طرح تربیت جوان مومن انقلابی و با سواد و با بصیرت است. حبیب زاده با یادآوری اجرای «طرح ولایت دانشجویی» در بسیج دانشجویی عنوان کرد: جوانان از طریق این طرح با مبانی دین اسلام و انقلاب آشنا می‌شوند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بایرن با مدیر برنامه مربی اخراجی تاتنهام تماس گرفت

فارس8 دقیقه قبل

۸۸ واحد مسکونی سیل‌زدگان مازندران هفته بسیج امسال افتتاح می‌شود

تسنیم28 دقیقه قبل

۴۱ ویژه‌برنامه برای گرامیداشت روز قم برگزار می‌شود

تسنیم29 دقیقه قبل

گواردیولا همچنان شماره یک؛ مربی اخراجی تاتنهام در امتیازگیری دهم شد

فارس32 دقیقه قبل

تولیدات ۲۰ زبانه ویژه زائران غیرایرانی بارگاه منور رضوی/ ارتباط ‌با ۱۵۰۰ مرکز فرهنگی جهان ‌

تسنیم32 دقیقه قبل