اعتراف معاون وزیر کار؛ نتیجه ۵ سال اشتغالزایی دولت روحانی در روستاها، تقریبا صفر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
اعتراف معاون وزیر کار؛ نتیجه ۵ سال اشتغالزایی دولت روحانی در روستاها، تقریبا صفر

اعتراف معاون وزیر کار؛ نتیجه ۵ سال اشتغالزایی دولت روحانی در روستاها، تقریبا صفر

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در سال های ۹۲ تا ۹۶ سهم اشتغال روستایی از اشتغال جدید ایجاد شده در کشور حدود ۳ دهم درصد بود.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، کارآفرینی از محور‌های اصلی رشد و توسعه است و از نظر برنامه ریزی توسعه اقتصادی و توسعه پایدار دارای اهمیت است.

از جمله مزیت‌های کارآفرینی ایجاد اشتغال، افزایش سود و سرمایه سرمایه گذاران، دگرگونی ارزش‌ها و تحول ماهیت آنها، پر شدن شکاف و خلا‌های بازار کار، دگرگونی‌های شرایط بازار کار و فراهم شدن فرصت‌های تازه، گذار از رکود اقتصادی، جبران عقب ماندگی‌های اقتصادی و آسان شدن روند رشد و توسعه کشور، فراهم شدن عوامل و شرایط بازار، جلوگیری از پس روی اقتصادی با کارآفرینی به هنگام بحران و ناتوانی بخش خصوصی، رقابت صنایع به ویژه صنایع دستی مشابه داخلی با یکدیگر و بهبود و بالا رفتن کیفیت کالا، تقویت و تکامل صنایع داخلی، ایجاد رقابت صنایع داخلی و خارجی، افزایش صادرات و دریافت ارز برای کشور و به وجود آمدن محصولات، خدمات و روش‌ها، سیاست‌ها و افکار و راهکارهای نو برای حل مشکلات جامعه از جمله مزیت‌های حوزه اشتغال است.

*بررسی طرح حمایتی از کارآفرینان در کمیسیون اقتصادی دولت

عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار با بیان اینکه در سال‌های اخیر بخش قابل توجهی از اشتغال کشور توسط کارآفرینان انجام می‌شود، گفت: کارآفرینان، راهبران اقتصادی کارآفرینان هستند.

معاون توسعه اشتغال وزیر کار با اشاره به اینکه کارآفرینان راهوران اقتصاد هستند و همراهی با آن‌ها منجر به توسعه اشتغال در کشور می‌شود، افزود: این وزارتخانه بسته سیاستی، حمایتی و تشویقی ویژه‌ای برای حمایت از کارآفرینان پیشرو ارائه کرده است که بعد از تصویب و در مرحله اجرا به عزت و کرامت آنان توجه می‌شود.

وی اظهار داشت: در این بسته دسترسی کارآفرینان به مسئولان تسهیل می‌شود، برای آن‌ها ویزا صادر و در کشورهای خارج به رسمیت شناخته می‌شوند، به لحاظ قانونی از مسیرهای سبز گمرکی برای ورود کالا می‌توانند استفاده کنند، به راحتی با استفاده از این کارت تا حد مشخصی وام دریافت می‌کنند، مکانیزم‌های ضمانتی برای آن‌ها فعال می‌شود تا نیاز به وثیقه نداشته باشند، سرمایه گذاری برای آن‌ها راحت‌تر می‌شود و بیمه مالیاتی آن‌ها با مکانیزم خاصی انجام می‌شود.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: این بسته هم اکنون در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح است که بعد از نهایی شدن متن آن، در هیات دولت تصویب می‌شود.

منصوری با اشاره به اینکه امسال نیز مسیر استانی و ملی شناسایی کارآفرینان پیشرو از سوی این معاونت انجام می‌شود، ادامه داد: علاوه بر آن برنامه خاصی از سوی این معاونت برای توسعه خلاقیت و کارآفرینی در مرحله مهدکودک و پیش دبستانی با سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش شروع شده است.

خبری: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

وی یادآوری کرد: با همکاری وزارت آموزش و پرورش، باشگاه کارآفرینان جوان و نوجوان راه اندازی و برنامه کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی به صورت پودمانی اجرا می‌شود و با توافق با وزارت آموزش عالی واحدهای انتخابی کارآفرینان آسان‌تر انجام می‌شود.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نرخ بیکاری کشور را ۱۰٫۷ درصد و نرخ مشارکت کشور را ۴۰ درصد اعلام کرد و گفت: در سال ۹۷ حدود ۴۶۴ هزار اشتغال جدید براساس داده‌های مرکز آمار ایجاد شده که این تعداد بر اساس آمار مستند این معاونت ۴۷۲ هزار نفر است.

منصوری، با بیان اینکه بخشی از این اشتغال مربوط به اجرای برنامه توسعه اشتغال روستایی این وزارتخانه است، افزود: بر اساس داده‌های مرکز آمار ۱۱۴ هزار اشتغال جدید روستایی ایجاد شده که این تعداد براساس داده‌های این معانت ۱۴۳ هزار نفر است.

وی اظهار داشت: در سال‌های ۹۲ تا ۹۶ سهم اشتغال روستایی از اشتغال جدید ایجاد شده در کشور حدود ۳ دهم درصد بود که این میزان در سال ۹۷ به ۲۵ درصد رسید و این دستاورد نشان از اثرگذاری برنامه‌های اشتغال روستایی است. بخش زیادی از آن‌ها اشتغال غیررسمی بوده و بیمه ندارند، بنابراین پایداری و کیفیت آن‌ها می‌تواند محل سئوال باشد.

منصوری یادآوری کرد: هم اکنون تلاش می‌شود پوشش بیمه‌ای حداکثری برای آن‌ها ایجاد شود تا ثبات و پایداری شغل در آن‌ها روی دهد و در این راستا برنامه ویژه‌ای برای همکاری با نهادهای مرتبط در حوزه بیمه کشاورزان و روستاییان طراحی شده که در صورت تصویب، دولت دستاوردهای خوبی در این زمینه ایجاد می‌شود.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه بیش از ۱٫۵ سال است که تسهیلات مربوط به اشتغال روستایی از سوی این وزارتخانه پرداخت می‌شود، گفت: این کار راه حل نیست و امری فرعی است، زیرا پیش از اعطای وام نیاز به مبادرت به اقدامات توسعه‌ای در روستاها است. این الگو از سال گذشته در۱۲۸ روستا به صورت پایلوت اجرا شد و دستاوردهای مهمی داشت از قبیل اینکه ریالی وام پرداخت نشد ولی بازگشت به روستا اتفاق افتاد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فوت‌شدگان کرونا چگونه دفن می‌شوند؟ +فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز21 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
هر چند میزان کاهش نرخ ارز در صرافی‌های بانکی بسیار اندک بود اما صرافان از فروکش تب افزایش قیمت‌ها، حتی در بازار آزاد خبر می‌دهند. نرخ خرید دلار در صرافی‌های بانکی امروز ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان گزارش شده است. بر این اساس قیمت یورو نیز در بازار امروز با وجود عقب‌نشینی دلار با تغییری روبرو نبود. هر یورو در صرافی‌های بانکی به قیمت ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان فروخته می‌شود. قیمت خرید یورو نیز برابر با ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان گزارش شد. به این ترتیب افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر در یکی از بی‌مشتری‌ترین دوره‌های بازار ارز در سال جاری رخ داده است.
تسنیمتسنیم20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه تعداد ۶میلیارد و ۳۵۴میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزش ۴۹۲۹میلیارد تومان در ۷۹۱هزار و ۸۵۴نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد ۴هزار و ۸۳۱واحدی در ارتفاع ۵۰۳هزار و ۷۳۵واحد قرار گرفت. بیشترین اثر مثبت بر رشد دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو، فولاد مبارکه اصفهان و فولاد خراسان شد و در مقابل نمادهای معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری غدیر، مخابرات ایران و گروه مپنا با افت خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند. شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روز مثبتی را پشت‌سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ارزشی) ۱۲۸۸واحد، کل (هموزن) ۲۹۱۱واحد، قیمت (هموزن) ۱۹۳۸واحد، آزاد شناور ۸۵۵۱واحد و شاخص‌های بازار اول و دوم نیز به‌ترتیب ۳۰۰۳و ۱۲۰۹۸واحد رشد کردند. بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله ۲۶۰۳میلیون ورقه به‌ارزش ۲۶۹۱میلیارد تومان در ۵۰۱هزار نوبت، آیفکس ۸۹واحد رشد کرد و در ارتفاع ۶۵۵۲واحد قرار گرفت. انتهای پیام/

واکنش ایرج حریرچی به اظهارات جنجالی نماینده قم +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل
معاون کل وزارت بهداشت گفت: اگر تعداد فوتی‌ها بر اثر کرونا در قم، نصف یا یک چهارم عدد اعلام شده نماینده قم (۵۰ فوتی) باشد، من استعفا می‌دهم.
ایلناایلنا22 ساعت قبل
رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اظهار داشت: در حال حاضر نرخ هر قطعه تمام سکه طرح جدید با افزایش ۱۸۰ هزار تومانی نسبت به دیروز به ۶ میلیون و ۶۰ هزار تومان رسیده است. محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با ایلنا در مورد آ‌خرین وضعیت بازار طلا و سکه گفت: در اواخر روز گذشته بازار روند نزولی به خود گرفته بود اما با افزایش قیمت جهانی طلا دوباره از صبح امروز بازار روند افزایشی دارد به طوری که قیمت جهانی طلا نسبت به روز گذشته افزایش ۳۹ دلاری را تجربه می‌کند. وی ادامه داد: بنابراین دلیل افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه مربوط به بازار جهانی است در حالی که نرخ ارز عامل تاثیرگذار دیگر تقریبا روند ثابتی به روز گذشته دارد. همچنین نرخ هر قطعه سکه تمام طرح قدیم ۶ میلیون و ۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۳ میلیون و ۶۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۸۸۰ هزار تومان و سکه‌های گرمی ۹۵۰ هزار تومان است. وی افزود: همچنین هر مثقال طلا ۲ میلیون و ۶۷۷ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار ۶۱۸ هزار تومان است.

‌۸۰درصد کسانی که کرونای آنها مثبت است با اقدامات معمولی خوب می‌شود +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر