مقایسه وام خرید مسکن در ایران با برخی کشورها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایران‌جیب
  4. اقتصادی

مقایسه وام خرید مسکن در ایران با برخی کشورها

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب |
درحالی که در برخی از کشورها، دولت تا 95‌ درصد از هزینه خرید مسکن را از طریق تسهیلات پوشش می‌دهد اما در ایران طی سال جاری این رقم بین ...
مقایسه وام خرید مسکن در ایران با برخی کشورها - 0

تعادل: درحالی که در برخی از کشورها، دولت تا ۹۵‌ درصد از هزینه خرید مسکن را از طریق تسهیلات پوشش می‌دهد اما در ایران طی سال جاری این رقم بین ۱۸ تا ۱۶ درصد متغیر بوده است. براساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی که مربوط به تحولات بازار مسکن در مرداد ماه است و قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۱۳ میلیون و ۳۰ هزار تومان بوده است، بالاترین سقف وام پرداختی به متقاضیان خرید مسکن که مربوط به صندوق پس انداز مسکن یکم است (۱۶۰ میلیون تومان) فقط ۱۶ درصد از هزینه خرید یک واحد مسکونی متوسط متراژ (۷۵ متری) را تأمین می‌کند. البته سهم تسهیلات خرید مسکن از قیمت یک واحد مسکونی متوسط متراژ طی سال‌های گذشته متغیر بوده است. به عنوان نمونه در مرداد ماه سال گذشته که قیمت هرمترمربع واحد مسکونی ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است، وام خرید ۱۶۰ میلیون تومانی، ۲۸ درصد از هزینه خرید یک واحد مسکونی ۷۵ متری را پوشش می‌داد که در سال جاری به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است.

در این میان و با توجه به تفاوت معنادار در سهم وام‌ها در پوشش هزینه خرید مسکن بین ایران و سایر کشورها، روزنامه تعادل به بررسی وضعیت پرداخت وام خرید مسکن در سایر کشورها می‌پردازد و شرایط تسهیلات دهی این کشورها را با کشورمان مقایسه می‌کند.

بررسی وام خرید در ۱۰ کشور

تحقیقات انجام شده از ۱۰ کشور جهان درباره وام دهی خرید مسکن حکایت از آن دارد که ۴عنصر وام خرید مسکن شامل «نرخ سود، سقف تسهیلات، مبلغ قسط و دوره بازپرداخت» به جای آنکه با شیوه‌های دستوری یا سلیقه‌ای تعیین شوند، از الگوی «اعتبارسنجی متقاضیان» تبعیت می‌کند و برهمین اساس بانک‌ها متناسب با اعتبار مشتری، تسهیلاتی با شرایط متنوع و نرخ‌های سود مختلف ارایه می‌کنند، این موضوع برای ۵ کشور زیر که در زمره ۱۰ کشور مورد بررسی قرار دارند هم صادق است.

مالزی: بانک‌ها در مالزی حداکثر ۸۰ تا ۹۰درصد قیمت کل ملک را به متقاضیان خرید مسکن تسهیلات می‌دهند و برهمین اساس برای خرید یک خانه به مبلغ ۵۰۰ هزار رینگیت، خریدار می‌تواند مبلغ ۴۰۰ هزار تا ۴۵۰ هزار رینگیت وام بانکی دریافت کند و بقیه مبلغ را نقد بپردازد. ناگفته نماند که بانک‌های مالزی دو نوع تسهیلات به خریداران مسکن پرداخت می‌کنند که شامل تسهیلات زماندار و تسهیلات مسکن انعطاف‌پذیر است. در وام زماندار، متقاضی خرید مسکن باید ماهیانه برای مدت زمانی مشخص (به عنوان مثال ۳۰ سال) مبلغی را بابت اقساط بازپرداخت وام، پرداخت کند. این نوع پرداخت به وام‌گیرنده این امکان را می‌دهد که کنترل بهتری بر نقدینگی خود داشته باشد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

اما در تسهیلات مسکن انعطاف‌پذیر، هر چه وام‌گیرنده پول بیشتری در حساب جاری خود پس‌انداز کند، می‌تواند نرخ بهره وام مسکن خود را کاهش دهد (نرخ بهره وام مسکن در مالزی معمولا درصدی کمتر از نرخ بهره پایه است)

کره جنوبی: دولت کره‌جنوبی چندی پیش سقف پرداخت تسهیلات خرید مسکن را از ۵۰درصد هزینه خرید مسکن به ۷۰ درصد افزایش داد ضمن اینکه تسهیلات‌گیرندگان مجاز هستند تا ۶۰ درصد درآمد خود را بابت قسط وام بپردازند که این رقم در سال‌های گذشته برای شهر سئول که سخت‌ترین شرایط اعطای وام در کره‌جنوبی را دارد، ۵۰ درصد بود.

هند: در هندوستان بسته به میزان درآمد، وام خرید مسکن ۷۵ تا ۸۰ درصد قیمت واحد مسکونی را پوشش می‌دهد و دراین کشور وام‌های مسکن مختلفی وجود دارد. یکی از این وام‌ها، وام مسکن تک نرخی است که فقط به نرخ سود مبلغ وام گرفته شده بستگی دارد و ربطی به تسهیلات اصلی ندارد، وام دیگر تسهیلات خرید پله‌ای است که در آن اقساط بازپرداخت در ابتدا کم است و به تدریج طی زمان افزایش می‌یابد و ….

در هندوستان مجموع عواملی مانند درآمد مشتری، شرایط مطلوب او و شاخص‌های مالی دیگر میزان وام مسکن متقاضی خرید مسکن را مشخص می‌کنند و نرخ سود وام مسکن هم با توجه به ماهیت وام متفاوت است و هیچ نرخ استانداردی وجود ندارد.

سوئد: برای خرید خانه در کشور سوئد، دولت تا ۸۵ ‌درصد از هزینه خرید را تسهیلات می‌دهد البته برای گرفتن این وام، خریدار باید شغل ثابت داشته باشد تا بتواند ۱۵ درصد مبلغ باقیمانده بهای مسکن را پیش پرداخت کند البته اگر کسی شغل ثابت نداشته باشد می‌تواند از طریق ضمانت افرادی که شغل ثابت دارند تسهیلات مسکن را دریافت کند.

ترکیه: در این کشور تسهیلات خرید مسکن، حداکثر ۵۰ درصد بهای ملک را پوشش می‌دهد و مدت بازپرداخت تسهیلات هم ۱۰سال با بهره ۸ تا ۱۰ درصد است. این تسهیلات اغلب توسط تعدادی از بانک‌ها و از طریق وثیقه ملک خریداری شده پرداخت می‌شود. براساس قوانین ترکیه مجموع کل سود و بدهی‌های متقاضی خرید مسکن نباید بیش از ۳۵‌ درصد درآمد خالص فرد باشد ضمن اینکه خریدار برای دریافت وام مسکن در ترکیه باید منبع درآمد ثابت داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پاسخی به حاشیه سازی‌های اخیر اردکانیان: برنامه رییس مجلس، بازدید از مناطق سیل زده بود/ ما از فرصت حضور ایشان در استان برای افتتاح طرح آبرسانی استفاده کردیم

الفالف18 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۹ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۴۵ ۳۹۸۱۰۲۹۰۸۷به گزارش الف، وزیر نیرو به حاشیه سازی در فضای مجازی درباره افتتاح طرح آبرسانی توسط رییس مجلس در سیستان و بلوچستان پاسخ داد. فیلم را ببینیدگفتنی است د کتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی (۲۳ دی ماه) در پی بارندگی شدید در استان سیستان و بلوچستان و برخی نقاط دیگر در جنوب شرقی کشور که به آب‌گرفتگی مشکل‌ساز برای مردم و در مواردی ویرانگر و خسارت‌بار انجامید، عازم سیستان و بلوچستان شد. رییس قوه مقننه در بدو ورود مورد استقبال رسمى استاندار و مقامات استان قرار گرفت و جمع خبرنگاران هدف از سفر خود به این استان را وقوع سیل اخیر در این استان عنوان کرد. دکتر لاریجانی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های واصله از استان درباره سیل اخیر، مجموع نیازهای فوری استان و سایر نیازهای استان در زمینه زیرساخت‌ها از جمله ساخت راه آهن، بزرگراه‌ها و همچنین ایجاد اشتغال از دیگر اولویت‌های این سفر است. وی بازسازی منازل، تعمیر و نوسازی زیرساخت‌ها را اولویت اصلی در این شرایط برشمرد و تاکید کرد: خسارات وارده ناشی از سیل اخیر در حوزه کشاورزی نیز نیازمند برآورد و رسیدگی است.

۳۰ اسفند؛ آخرین فرصت نصب کارتخوان پزشکان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون حقوقی و مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه نشست امضای تفاهمنامه بین سازمان امور مالیاتی و سازمان نظام پزشکی افزود: با توجه به رویکرد سازمان نظام پزشکی و شورای عالی نظام پزشکی و هیئت هماهنگی شورای عالی نظام پزشکی اراده همگی بر اجرایی شدن درست و دقیق قانون سال نود و هشت مبنی بر اتصال همه پزشکان به سازمان امور مالیاتی است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی ادامه داد: در مفاد این تفاهمنامه مواردی دیده شده است که بر اساس آن پزشکانی که هنوز موفق به نصب دستگاه‌های کارت خوان نشده‌اند می‌توانند با استفاده از این شرایط هر چه زودتر به سازمان امور مالیاتی متصل شوند. محمود علیزاده افزود: قانون تکالیفی را روشن کرده و وظایفی را بر عهده سازمان امور مالیاتی قرار داده که در صورتی که پزشکان تا تاریخ مشخص شده به سازمان متصل نشوند بر اساس قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد. محمود علیزاده گفت: امروز هم تفاهم نامه‌ای بین سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان نظام پزشکی به امضا رسیده که بر اساس آن پزشکان فرصت دارند تا ۳۰ اسفند با دستگاه‌های کارتخوان به سازمان مالیاتی متصل شوند. وی ادامه داد: در مفاد این تفاهمنامه مواردی دیده شده است که بر اساس آن پزشکانی که هنوز موفق به نصب دستگاه‌های کارت خوان نشده‌اند می‌توانند با استفاده از این شرایط هر چه زودتر به سازمان امور مالیاتی متصل شوند. محمود علیزاده افزود: قانون تکالیفی را روشن کرده و وظایفی را بر عهده سازمان امور مالیاتی قرار داده که در صورتی که پزشکان تا تاریخ مشخص شده به سازمان متصل نشوند بر اساس قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد. امضای تفاهم نامه بین دو سازمان امور مالیاتی و نظام پزشکیتفاهم نامه مالیاتی برای دریافت مالیات از طریق دستگاه‌های کارتخوان با سازمان نظام پزشکی در سازمان امور مالیاتی به امضا رسید.

جزئیات گازسوز کردن رایگان خودروها (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

رشد شاخص بورس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ شاخص کل بورس امروز از شاخص ۴۱۰ هزار واحد عبور کرد و تقریبا تمام گروه‌ها با رشد قیمت مواجه هستندبا ورود پول‌های جدید، ارزش بازار سرمایه به عددی معادل حدود ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است، ظرفیت خوبی که باید مدیریت شود به‌ویژه با ارزش سهام شرکت‌هایی که قرار بود در قالب خصوصی‌سازی به بورس بیایند تا از نقدینگی موجود به بهترین شکل استفاده شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تیمور رحمانی کارشناس مسائل پولی و بانکی دربرنامه تیتر امشب گفت: عملیات بازار باز به طور پیوسته می‌تواند اوضاع اقتصاد و بین المللی را رصد و با این کار نرخ سود موجود را بر اساس سیاست بانک مرکزی تعیین کند. رحمانی گفت: موفقیت این سیاست گذاری نوین و هدف گذاری تورمی با فرض درست انجام شدن عملیات بانک مرکزی لازم است کسری بودجه دولت پایداری داشته باشد. در ایران در شرایطی این عملیات آغاز شده است که دولت نیز در تنگنای مالی قرار دارد، اما بانک مرکزی با هدف کمک به دولت این کار را اجرایی نکرد، اما می‌تواند به دولت نیز کمک کند. ناترازی در نظام بانکی ما که در یک دهه شکل گرفته وتشدید شده است و با توجه به تورم سال ۹۷ و ۹۸ ناترازی همچنان وجود دارد، بنابراین اگر چاره اندیشی جدی نشود اجرای موفقیت آمیز عملیات بازار باز را با مشکل مواجه خواهد کرد. تیمور رحمانی کارشناس مسائل پولی و بانکی در ادامه درباره آمادگی بانک‌ها برای اجرای سیاستگذاری جدید گفت: ناترازی در بانک‌ها وجود دارد، اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب شرایط مداراگونه است بنابراین اگر بانک ناترازی داشته باشد نشان میدهد واسطه‌گری را نیز به درستی انجام نمی‌دهد و سیاست‌های بانک مرکزی را نیز با مشکل مواجه خواهد کرد. کامران ندری کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: آنچه باعنوان بازار باز مطرح شده است تنها خرید و فروش اوراق بهادار به وسیله بانک مرکزی نیست بلکه به صورت یک بسته است. ساماندهی رابطه بانک‌ها با بانک مرکزی، سالم سازی ترازنامه بانک‌ها و توجه به نرخ بازار بین بانکی عواملی است که در این بسته مورد توجه قرار گرفته است. او افزود: اگر تاکنون بانک‌ها برای جبران کسری از منابع بانک مرکزی استفاده می‌کرده‌اند، در بسته عملیاتی بازار باز که به تصویب شورای پول و اعتبار رسید و از ۲۸ دی عملیاتی شد بانک‌ها از این پس برای استفاده از منابع بانک مرکزی باید حتما اوراق بهادار دولتی را تودیع کنند یعنی در آینده بانک‌ها دیگر بدون وثیقه نمی‌توانند از منابع بانک مرکزی استفاده کنند. او افزود: انتظار می‌رود با عملیاتی شدن بخشنامه عملیات بازار باز در آینده شاهد باشیم بانک‌ها بخش قابل ملاحظه‌ای از دارایی‌هایی که در ترازنامه نگهداری می‌کنند اوراقی کم ریسک با نقدشوندگی بالا باشد البته اهداف دیگری نیز در این راستا دنبال می‌شود که قابل توجه است و می‌تواند در صورت درست اجرا شدن به اقتصاد کشور کمک کند. کامران ندری کارشناس مسائل پولی بانکی در ادامه درباره تاثیر عملیات بازار باز بر اقتصاد کشور گفت: چارچوب نوین سیاست گذاری با هدف کنترل نرخ تورم پایه گذاری شده است بنابراین برای اجرای آن نیاز به از بین رفتن ناترازی و کسری بودجه است که استقلال بانک مرکزی در این راستا بسیار مهم است بنابراین نیاز به اوراق دولتی به اندازه کافی داریم و برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز به برنامه ریزی است.

نظرها

اخبار بیشتر