مسابقات قرآنی باید زمینه‌ساز ایجاد وحدت امت اسلامی شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
مسابقات قرآنی باید زمینه‌ساز ایجاد وحدت امت اسلامی شود

مسابقات قرآنی باید زمینه‌ساز ایجاد وحدت امت اسلامی شود

مهرخبرگزاری مهر |
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت:برگزاری مسابقات قرآن اوقاف استاندارد است و این مسابقات باید بتواند بستر وحدت امت اسلامی را فراهم کند.

حجت الاسلام سالک در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به این که یکی از اصول اعتقادی مسلمانان و تشیع اعتقاد به نزول کتب آسمانی و به خصوص قرآن کریم است، اظهار کرد: اعتقاد به کلام خداوند مسئله‌ای است که در عمق قلب، اندیشه و تفکر مسلمانان و به ویژه تشیع جای دارد.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین رسالت‌های هر مسلمانی قرائت، فهم و عمل به قرآن است و در حقیقت قرآن دستورالعمل زندگی دنیا و آخرت است و نقش اساسی در ارتقاء و احیاء ضوابط زندگی فردی، اجتماعی و حکومتی دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر لزوم ترویج قرآن کریم تصریح کرد: ترویج قرآن و احکام و اخلاق آن مسئله‌ای است که باید به آن دقت کافی شود و یکی از راه‌های ترویج قرآن و گسترش فرهنگ قرآنی برگزاری مسابقات قرآنی در سطح ملی و بین‌المللی است.

حجت الاسلام سالک با اشاره به خطر وجود برخی از آفات در این مسیر اضافه کرد: اگر قرار باشد قرائت‌های قرآنی و مسائل قرآنی گرفتار برخی از آفات و مسائل شود، نگران کننده است، یعنی ممکن است کسی حافظ کل قرآن باشد و مسائل قرآن را خوب بفهمد، اما در عمل و در سطح جامعه به نوع دیگری عمل کند، که متاسفانه نمونه‌هایی از این دست داشته‌ایم.

وی خاطر نشان کرد: مسئله بعدی که باید به آن توجه کرد این است که جهت مسابقات قرآنی باید به سمت اصلاح امور زندگی فردی، اجتماعی، خانوادگی و حکومتی باشد و این نکته بسیار مهمی است که باید روی آن کار شود.

برگزاری مسابقات قرآن زمینه ساز ایجاد وحدت امت اسلامی است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس برگزاری مسابقات قرآنی را زمینه ساز ایجاد وحدت امت اسلامی دانست و گفت: برگزاری مسابقات قرآن اوقاف خوب و استاندارد است، این مسابقات باید بتواند بستر وحدت امت اسلامی را فراهم کند و این مسئله مهمی است که نباید از آن چشم پوشی کرد.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

حجت الاسلام سالک قرآن کریم را احیاگر انسان‌ها در مسیر بصیرت افزایی عنوان کرد و افزود: بیش از ۱۶۰ آیه به کلیدواژه بصر در قرآن اشاره کرده است و مسابقات قرآنی باید بصیرت افرادی که در این مسابقات شرکت می‌کنند و تمام افرادی که به این مسابقات چشم دوخته‌اند را بالا ببرد.

وی اضافه کرد: این مسئله به معنای آن است که دشمن شناسی، آشنایی با مبانی اسلامی، یعنی کفر ستیزی، ظلم ستیزی، دفاع از مظلوم و محروم با استناد به آیه شریفه «ونرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین» و حاکمیت مستضعفین بر مستکبرین و بسترسازی برای ظهورحکومت عدل حضرت مهدی (عج) رقم بخورد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی برگزاری مسابقات قرآن کریم را پاسخ محکمی به مدعیان در برخی از کشورهای اسلامی دانست و ادامه داد: امروز کشور عربستان وابسته به استکبار و صیهونیست است و ملت ما در سایه قرآن و عترت ملتی آزاده است.

وی هم چنین آموزش و تربیت مبتنی بر فرهنگ غنی قرآن و عترت را در وزارت آموزش و پرورش، وزارت آموزش عالی، وزارت بهداشت و همه مراکز تربیتی و کادرسازی و تربیت مربی مهم ارزیابی کرد و گفت: این موضوع بی تردید می‌تواند نقش اساسی در رشد و ارتقاء جامعه برای دستیابی به قله‌های بزرگ جهانی در ابعاد علمی، فرهنگی و عرفانی داشته باشد.

گفتنی است چهل و دومین مسابقات ملی قرآن کریم از ۶ تا ۱۱ مهر ماه در بخش برادران و از ۱۱ تا ۱۹ مهر ماه در بخش خواهران به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان و به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سومین همایش کاردیوانکولوژی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
وی اظهار داشت: صیانت از نیروی انسانی با مهارت و متخصص به عنوان اصلی‌ترین سرمایه ملی یکی از خطوط قرمزو وظایف اصلی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور است. وی با اشاره به اینکه منطقه آزاد اروند می‌تواند نقش اصلی مهارت آموزی را حتی در کشورهای همسایه ایفا کند، افزود: می‌توانیم با همکاری منطقه آزاد اروند بر مبنای اینکه در مسیر صنعت و تولید است، ایجاد مراکز مهارتی در این منطقه را محقق کنیم، همچنین راه اندازی بخش دریایی، بندری و صیادی می‌تواند دیگر برنامه اجرایی برای این منطقه آزاد باشد. به گزارش ایرنا سازمان منطقه آزاد اروند، استانداری خوزستان و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به منظور آموزش نیروی متخصص کار روز چهارشنبه تفاهمنامه همکاری سه جانبه امضا کردند. گردهمایی مدیران استانی و ستادی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در سازمان منطقه آزاد اروند از روز سه‌شنبه در آبادان در حال برگزاری است. برچسب‌هاسازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی اروند اشتغال فراگیر خوزستان وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی آبادان
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، محمدحسین پورفاضلی مدیر بخش تجلی اراده ملی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، وزارت ورزش و جوانان، وزارت دادگستری و وزارت صنعت، معدن و تجارت، از جمله سازمان‌ها و نهاد‌هایی هستند که تاکنون حضورشان در بخش تجلی اراده ملی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر قطعی شده است. به گفته پورفاضلی، نهاد‌ها و تشکل‌های دیگری در حال مذاکره برای پیوستن به بخش تجلی اراده ملی این دوره جشنواره هستند. گفتنی است؛ در روز‌های برگزاری سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، داوران نهاد‌ها و سازمان‌ها به تماشای فیلم‌های جشنواره می‌نشینند و بر اساس اهداف و رویکرد‌های خود، نسبت به انتخاب فیلم‌های برگزیده اقدام خواهند کرد. انتهای پیام/
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/خراسان رضوی مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: عدالت آموزشی مقدمه عدالت اجتماعی خواهد بود، باید کیفیت فعالیت‎های آموزشی و پرورشی در مدارس افزایش و ارتقا یابد. وی ادامه داد: امیدواریم این پروژ‎ه‎های آموزشی سال آینده و در چنین مراسمی با حضور وزیر آموزش و پرورش به بهره‎برداری برسد. وی عنوان کرد: همان‎گونه که شهرستان نیشابور در حوزه‎های صنعتی، کشاورزی، سیاسی و اجتماعی در استان و کشور بسیار تاثیرگذار است، در حوزه آموزش و پرورش نیز تاکنون دستاوردهای بسیار خوبی داشته است. وی مطرح کرد: بدون شک ساخت فضاهای استاندارد و مطلوب و در اختیار قرار دادن آن‌ها برای دانش‌آموزان به ما کمک می‎کند تا وظیفه‎‌ای که سند تحول بنیادین در حوزه اجرای عدالت آموزشی از ما انتظار دارد، بتوانیم محقق کنیم و کیفیت فعالیت‎های آموزشی و پرورشی در مدارس افزایش و ارتقاء یابد. خدابنده گفت: عدالت آموزشی مقدمه عدالت اجتماعی خواهد بود، با حضور خیرینی از قبیل مهندس وکیلی امیدواریم به زودی مشکل کمبود فضای آموزشی در قطب شهید شوشتری برای همیشه حل شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای علی فریدونی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: جایزه فیروزه، مفهومی عام را جستجو می‌کند و نشان می‌دهد که فعالیت‌های معاونت فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فقط در حوزه کتاب و مطبوعات تعریف نمی‌شود. وی افزود: این جایزه دو رکن اساسی «تولید» و «مصرف» را دنبال می‌کند. آقای فریدونی گفت: این جایزه در حوزه تولید، بخش‌های مختلفی از جمله نوشت افزار، اسباب بازی، هدیه‌های فرهنگی و کسب و کار‌های نوپا را شامل می‌شود. مدیر کل مجامع و تشکل‌های فرهنگی افزود: در حوزه مصرف هم باید با در نظر گرفتن نیاز‌های روحی و اجتماعی مصرف کنندگان، آن‌ها را به انتخاب کالا‌های فرهنگی تشویق کرد. دیروز داوری‌های جایزه فیروزه آغاز شد و نتایج آن هفته آینده اعلام می‌شود.
ایسناایسنا1 روز قبل
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هنرمندان با گرایش‌ها و انتخاب‌های مختلف حق دارند و می‌توانند بر اساس قانون فعالیت کنند. به گزارش ایسنا، سیدمجتبی حسینی با تاکید بر نقش هنر و هنرمندان در توسعه فرهنگی و اجتماعی اظهار کرد: بی‌تردید جامعه پویا و بالنده به حضور فعالانه هنرمندان با گرایش‌ها و دیدگاه‌های متفاوت در عرصه هنر بستگی دارد و همه هنرمندان حق دارند و می‌توانند با دیدگاه‌ها و انتخاب‌های متفاوت فعالیت کنند. حسینی گفت: روزهایی است که همه به خاطر اتفاقات ناگوار و از دست دادن عزیزان و هموطنان سوگواریم و با مردم سیستان و بلوچستان که دچار سیل شده‌اند، همدردیم. هنرمندان عزیز کشور نیز همواره برای عزت کشورشان در تلاشند و با دغدغه‌ها و حساسیت‌های خود در کنار و همدل با تمام بخش‌های جامعه حضور دارند و برای اعتلای فرهنگ و فضایل و جامعه تلاش می‌کنند. او یادآور شد: در این میان عده‌ای از هنرمندان متاثر از این اندوه بزرگ تصمیم گرفته‌اند که در جشنواره‌های هنری شرکت نکنند، اما حق قانونی دارند و می‌توانند فعالیت‌های هنری خود را ادامه دهند.

نظرها

اخبار بیشتر