هجوم اجنه‌های بلوند به سینمای ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. فرهنگ
هجوم اجنه‌های بلوند به سینمای ایران

هجوم اجنه‌های بلوند به سینمای ایران

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
حمید فرخ‌نژاد با حضور در فیلم‌های «خانم یایا»، «تگزاس»، «سامورایی در برلین» و «دختر شیطان» رکورددار بازیگری در این حوزه است.

به گزارش مشرق، چند سالی است که حضور بازیگران خارجی در فیلم‌های ایرانی افزایش پیدا کرده است. بااین‌حال، اینکه آیا این حضور رویه‌ای معمول است یا دلایل دیگری دارد، به بررسی بیشتری محتاج است. تولید مشترک بین کشورها اتفاق عجیبی نیست. سال‌هاست که شرکت‌هایی از کشورهای مختلف باهم در پروژه‌ای سینمایی سرمایه‌گذاری و مشارکت می‌کنند. این همکاری دلایل مختلفی دارد. نزدیکی بیشتر فرهنگی بین کشورها، سرشکن‌شدن هزینه‌های ساخت، پخش و اکران بین‌المللی و سود بیشتر ازجمله دلایل اصلی این همکاری‌هاست. بسیاری از فیلم‌های بزرگ و موفق دنیا حاصل مشارکت شرکت‌هایی از کشورهای مختلف‌اند.در سینمای ایران هم بارها این اتفاق رخ داده که البته درباره خروجی آن‌ها می‌توان در جای خودش بحث مفصلی کرد. پدیده دیگری که در این دایره جای می‌گیرد، ساخت فیلم در کشوری دیگر یا استفاده از عوامل غیرملی است؛ مثلا اینکه فیلم تماما ایرانی در کشور دیگری ساخته شود و در اکثر مواقع از بازیگران بومی آن کشور هم استفاده کند. این مورد در سال‌های اخیر بارها در سینمای ایران رخ داده است؛ یعنی فیلم‌هایی که در خارج از کشور و با حضور بازیگران غیرایرانی که اتفاقا عمدتا زن هم هستند، ساخته شده است. در این گزارش، می‌خواهیم فیلم‌های موردنظر را مرور کنیم که در دو سال اخیر اکران شده‌اند. در این گزارش، فیلم‌های دو سال اخیر را به‌لحاظ کمی و کیفی، فروش و جایگاه حضور بازیگران خارجی در آن‌ها بررسی می‌کنیم.

بررسی آماری

همان‌طورکه در ابتدا بیان شد، ملاک فیلم‌های مذکور در این گزارش اکران فیلم‌هاست؛ یعنی سال ساخت این فیلم‌ها اهمیتی نداشته است. با این اوصاف و باتوجه‌به اینکه هنوز یک نیمه کامل از سال جاری باقی مانده و امکان اکران فیلم‌های دیگری با این شکل‌وشمایل وجود دارد، سال۹۷ و سال جاری را بررسی و مقایسه می‌کنیم. در سال۹۷، پنج فیلم با حضور بازیگران زن خارجی اکران شده است و در ۶ماهه سال جاری هم همین تعداد فیلم به نمایش درآمده است. سه فیلم سال۹۷ کمدی، یکی با فضای نزدیک به کمدی و یکی هم اجتماعی است. در سال۹۸ هم تقریبا همین شرایط رخ داده است. فیلم‌ساز رکورددار در این زمینه مسعود اطیابی با ساخت دو فیلم در دو سال متوالی است. در اکثر فیلم‌های دو سال اخیر، بازیگران زن خارجی نقش غیرمحوری دارند و فقط «جن زیبا» و «دخترشیطان» از این قضیه مستثنا هستند. حمید فرخ‌نژاد با حضور در فیلم‌های «خانم یایا»، «تگزاس»، «سامورایی در برلین» و «دختر شیطان» رکورددار بازیگری در این حوزه است.

هجوم اجنه‌های بلوند به سینمای ایران - 4

حدود ۴۰میلیارد تومان مجموع فروش فیلم‌های سال۹۷ در این زمینه است؛ اما در ۶ماهه سال جاری حدود ۴۷میلیارد تومان در گیشه پول واریز شده است. البته نکته مهم درباره فیلم‌های امسال این است که حدود نیمی از مجموع فروش متعلق به فیلم «تگزاس۲» است؛ یعنی درصورت کنارگذاشتن این فیلم تقریبا چهار فیلم دیگر با فروش موفقی همراه نبوده‌اند.

میزان فروش در گیشه، استقبال مخاطبان، رضایت منتقدان و … مواردی است که برای بررسی این فیلم‌ها قابل‌تحلیل است. مرور فیلم‌های اکران‌شده در دو سال اخیر نشان می‌دهد رقم مجموع فروش این فیلم‌ها نسبتا درخورتوجه است؛ اما گویا اقبال مخاطب ایرانی به این نوع فیلم‌ها در حال کم‌شدن است. شاید اگر سازندگان این دست از فیلم‌ها کمی به شخصیت‌پردازی بازیگران خارجی اهمیت بیشتری بدهند و از جذابیت‌های صرفا ظاهری آن‌ها فاصله بگیرند، بتوانند فیلم‌های بهتر و ماندگارتری بسازند؛ فیلم‌هایی که قرار نیست از ساختارشکنی‌هایی که در ایران ممنوع است به‌عنوان وسیله سوءاستفاده کنند. البته ظاهرا گران‌شدن نرخ ارز هر ایرادی که داشته باشد، لااقل فیلم‌سازان را برای رفتن به‌سراغ این شیوه محتاط‌تر کرده است.

هجوم اجنه‌های بلوند به سینمای ایران - 7

سال۹۷

«جن زیبا» را بایرام فضلی ساخته است. شاید بتوان این فیلم را استثنا دانست. یکی از معدود فیلم‌های این گزارش که بازیگر خارجی در داخل ایران و با حجاب حضور داشته، «جن زیبا» است. نورگل یشیلچای، بازیگر شناخته‌شده ترک، در این فیلم درمقابل فرهاد اصلانی بازی کرده است. داستان این فیلم برخلاف رویه فیلم‌های حاشیه‌ساز از این دست است. شاید همین بی‌حاشیه‌بودن سبب شد که فیلم بایرام فضلی به‌سختی مرز یک‌میلیارد تومان فروش را رد کند. البته زمان نامناسب اکران هم دلیل دیگر این اتفاق بود.

هجوم اجنه‌های بلوند به سینمای ایران - 10

«خانم یایا» یکی از فیلم‌های کارگردان حاشیه‌دوست سینمای ایران است. عبدالرضا کاهانی که نوید فیلم‌سازی جدی در سینمای ایران را می‌داد، چند سالی است ترجیح داده در حاشیه باشد، تا در متن! کاهانی در ابتدا برای این فیلم مجوز ویدئویی گرفته بود؛ اما سپس آن را به سینمایی تغییر داد. رضا عطاران، حمید فرخ‌نژاد و امین حیایی ترکیب بازیگرانی است که تقریبا می‌توانند فروش هر فیلمی را تضمین کنند. حالا در نظر بگیرید این بازیگران در فیلمی که لوکیشن آن تایلند است، حضور پیدا کنند! در این فیلم مردها قرار است از خانم یایا که بازیگری بومی نقشش را بازی می‌کنند، دوری گزینند. تایلند، بازیگر زن خارجی و … به‌اندازه کافی گویای همه‌چیز است و نیاز به توضیح بیشتری نیست؛ هرچند همه این‌ها هم برای فروش بیش از سه‌میلیاردتومانی فیلم کافی نبودند.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

هجوم اجنه‌های بلوند به سینمای ایران - 13

«پارادایس» را علی عطشانی کارگردانی کرده است. عطشانی هم از آن دسته فیلم‌سازانی است که بدش نمی‌آید سراغ سوژه یا فضاهای خبرساز برود. او معمولا نام فیلم‌هایش هم در همین راستا انتخاب کنند. این فیلم داستان سه طلبه ایرانی است که به دعوت دختر جوان آلمانی برای حضور در نشست علمی به آن کشور می‌روند. «پارادایس» با تمام نواقصی که دارد و طراحی پوسترش که عامدانه ذهن مخاطب عام را درگیر می‌کند، دلیل اصلی ساخته‌شدنش حضور بازیگر زن خارجی نیست. حتی می‌توان ادعا کرد استفاده ابزاری هم از این بازیگر نمی‌شود. البته فیلم عطشانی ایراداتی دارد که ارتباطی به موضوع این گزارش ندارد. «پارادایس» پس از چند سال توقیف، به فروش حدود ۴/۵میلیاردتومانی دست یافته است.

هجوم اجنه‌های بلوند به سینمای ایران - 15

مصادره

«مصادره» یکی از فیلم‌های کمدی جشنواره فجر۹۶ بود. این فیلم را مهران احمدی ساخته است. رضا عطاران و هومن سیدی بازیگران اصلی این فیلم هستند. داستان فیلم درباره یکی از مأموران خرید ساواک است. او صاحب چند هکتار زمین می‌شود؛ اما ناگهان انقلاب رخ می‌دهد و مجبور به فرار می‌شود. هرچند از جاذبه‌های مرسوم برای حضور بازیگر زن خارجی در این فیلم استفاده شده است، خط داستانی قصه به‌شکلی است که نمی‌توان آن را وصله‌ای ناچسب در فیلم دانست. این فیلم توانست به فروش چشمگیر حدود ۱۶میلیاردتومانی دست یابد.

هجوم اجنه‌های بلوند به سینمای ایران - 18

فیلم دیگری که در سال۹۷ اکران شد، «تگزاس» است. مسعود اطیابی این فیلم را ساخته و زوج سینمایی سام درخشانی و پژمان جمشیدی به‌همراه حمید فرخ‌نژاد در آن حضور دارند. داستان فیلم در برزیل رقم می‌خورد. چند بازیگر زن خارجی در «تگزاس» حضور دارند. شکل قصه و شوخی‌های «تگزاس» به‌شکلی است که به‌هیچ‌وجه نمی‌توان از حضور بازیگران زن خارجی گذشت. فیلم‌ساز به‌طور دانسته سراغ این ابزار رفته و متأسفانه این چیزی است که نمی‌توان نادیده‌اش گرفت. همین جذابیت‌ها به فروش ۱۴میلیاردی فیلم اطیابی کمک کرد.

سال۹۸ تاکنون

«سامورایی در برلین» را مهدی نادری ساخته است. این فیلم‌ساز برخلاف فیلم‌های قبلی‌اش سراغ کمدی رفته است. سه آدم بدبخت و مفلوک (حمید فرخ‌نژاد، میرطاهر مظلومی و امیرمهدی ژوله) که کارشان زنده‌کردن چک و مسائلی از این دست است، برای کاری درزمینه سند زمین به برلین می‌روند. تعداد حضور بازیگران زن خارجی در این فیلم آن‌چنان زیاد و تأثیرگذار نیست؛ ولی فضای فیلم را باید نزدیک به سوژه این گزارش دانست. این فیلم به فروش ۶/۵ میلیاردتومانی رسیده است.

«تگزاس۲» را باید نمونه بیزینس سینمایی دانست. مسعود اطیابی پس از فیلم اول و فروش نسبتا خوبش، این‌بار هم بلافاصله سراغ ساخت قسمت دوم فیلم رفت. البته این‌بار به‌دلیل گران‌شدن دلار، ترجیح داد قصه را به‌داخل ایران بکشاند. البته این باعث نشد از بازیگر زن برزیلی فیلم چشم‌پوشی کند. حضور بازیگر زن مذکور به‌دلیل روایت قصه در ایران مانند فیلم قبلی چشمگیر نیست و از شوخی‌های مبتذل آن کاسته شده؛ اما مخاطب به‌صورت پیش‌فرض با همان فضا همراه می‌شود. اگر لارا نیست، آلیس هست! «تگزاس۲» به فروش چشمگیر و دورازانتظار ۲۵میلیاردتومانی دست یافت.

«دختر شیطان» را به‌نوعی باید قسمت بعدی «سلام بمبئی» دانست؛ البته با قصه‌ای کاملا متفاوت و صرفا برای سازنده او، یعنی قربان محمدپور. برای «دختر شیطان» نمی‌توان ژانر خاصی را مشخص کرد. کمدی یا سورئال، هرچه باشد آش شوری از نازل‌ترین حالت هرکدام از این ژانرهاست. بازیگر خوش‌چهره هندی نقش مقابل حمید فرخ‌نژاد را بازی کرده و قرار است قصه عشقی ماورایی را روایت کند. در این فیلم شاید از بازیگر زن استفاده ابزاری مستقیم نشده باشد؛ اما پرواضح است که تنها دلیل روایت این فیلم در هند، حضور بازیگر زن خارجی است؛ وگرنه مگر این قصه قابلیت روایت در ایران را نداشت؟ «دختر شیطان» با شکست سنگینی در گیشه مواجه شد و حتی به فروش یک‌میلیاردتومانی هم دست نیافت.

«چهارانگشت» دیگر فیلم مدنظر این گزارش است. این فیلم را حامد محمدی ساخته که قبلا فیلم نسبتا موفق «اکسیدان» را کارگردانی کرده است. «چهارانگشت» با زوج امیر جعفری و جواد عزتی به‌طور غیرمستقیم فضای «اکسیدان» را برای مخاطبان تداعی می‌کرد که خودش می‌توانست به روند قصه کمک کند. بااین‌حال، سوژه غیرواقعی و شوخی‌های بی ربط از فیلم جدید محمدی اثری ضعیف ساخت. دو ایرانی که یکی از آن‌ها فردی متدین است، به تایلند می‌روند تا به همسر موقت خود سر بزنند! «چهار انگشت» به فروش متوسط حدود ۱۰میلیارد تومان رسید.

هجوم اجنه‌های بلوند به سینمای ایران - 25

ایده اصلی

«ایده اصلی» را آزیتا موگویی کارگردانی کرده است. «ایده اصلی» ترکیب بازیگران شناخته‌شده‌ای دارد؛ اما بازیگران خارجی‌اش هم نسبتا پررنگ هستند. این فیلم برخلاف اکثر فیلم‌های بررسی‌شده در این گزارش کمدی نیست. «ایده اصلی» فیلم تجاری به تمام‌معناست. فیلم‌ساز سعی کرده مؤلفه‌های ثابت‌شده در سینمای تجاری را به‌کار گیرد. در این بین، از بازیگر زن هم استفاده کرده که خودش می‌تواند مؤلفه مهمی در این ژانر از فیلم‌سازی لااقل در ایران باشد. بازیگر زن خارجی ظاهرا نقش وکیل جذاب را بازی می‌کند. این فیلم تاکنون بیش از ۳/۵میلیارد تومان فروش داشته که البته رقم چندان زیادی نیست.

توضیح: تیتر اشاره برگرفته از فیلم «جن زیبا» ی (بایرام فضلی) است

منبع: صبح نو

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران4 ساعت قبل
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، ‌تحقیقات و فناوری گفت: سرفصل برنامه درسی جنایات و توطئه‌های آمریکا، در مقطع کارشناسی دانشگاه‌ها گنجانده می‌شود. رییس جمهوری قانون الزام دولت در تعیین سرفصل «جنایات و توطئه‌های آمریکا» در کتب درسی مدارس و دانشگاه‌ها را روز چهارشنبه (دوم بهمن ماه) برای اجرا به وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ کرد. محمدرضا آهنچیان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره زمان گنجانده شدن سرفصل برنامه درسی جنایات و توطئه‌های آمریکا در برنامه‌های درسی، اظهار داشت: به احتمال زیاد این سرفصل از مهرماه ۹۹ وارد مقطع کارشناسی دانشگاه‌ها می‌شود. وی تاکید کرد: این سرفصل از روز چهارشنبه دوم بهمن ماه در دستور کار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت. مدیرکل برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم افزود: این سرفصل در شورای گسترش آموزش عالی وزارتخانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
ایلناایلنا1 ساعت قبل
امام جمعه موقت تهران گفت: اگر کارشناسان سیاسی و نظامی آمریکا می‌توانستند حوادث بعد از شهادت سردار سلیمانی را تحلیل کنند، قطعا به این اقدام دست نمی‌زدند. امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به همبستگی و اتحاد ایجاد شده میان ملت‌های مسلمان بعد از شهادت سردار سلیمانی، خاطرنشان کرد: تردید ندارم اگر کارشناسان سیاسی و نظامی آمریکا می‌توانستند حوادث بعد از شهادت این سردار سلحشور را تحلیل کنند، قطعا به این اقدام دست نمی‌زدند. امروز ملت عراق در یک راهپیمایی عظیم و میلیونی فریاد مرگ بر آمریکا سر دادند، این راهپیمایی‌ها درکنار عملیات اقتدارآفرین سبزپوشان سپاه ابهت آمریکا را فروریخت و آغازی بر پایان حضور نامشروع آمریکا در منطقه دنیای اسلام خواهد بود. حجت الاسلام ابوترابی فرد در بخش دیگری از سخنان خود در خطبه اول، به اهمیت تقویت بنیه علمی، اقتصادی و سیاسی کشور اشاره کرد و تصریح کرد: امت اسلام باید در عرصه‌های علمی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و دفاعی در مرز قدرت حرکت کنند. این راه عزت و نگاه رهبری نظام است، یعنی خلق یک ملت مقتدر و متکی به نور ایمان و دانش و تشکیل یک جبهه مقاومت همیشه پیروز در برابر دشمنان.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پابلیشرز ویکلی، لی چایلد نویسنده سرشناس بریتانیایی گفته است: عاشق مخاطبانم هستم و می‌دانم آنها دوست دارند داستان‌های خیلی خیلی بیشتری از جک ریچر در آینده بخوانند. وی در عین حال اعلام کرد بیست و پنجمین کتاب از مجموع جک ریچر با عنوان «نگهبان» به قلم لی چایلد و اندرو چایلد ۲۹ اکتبر ۲۰۲۰ منتشر می‌شود. اندرو که کتاب‌هایش را با نام اندرو گرانت منتشر می‌کند ۵۱ ساله و برادر جوان‌تر لی چایلد است. اما به تازگی لی چایلد اعلام کرد به نظرش تام کروز برای ایفای این نقش پیر شده است. بیشتر کتاب‌های مجموعه «جک ریچر» وی به فارسی هم ترجمه و منتشر شده است.
مهرمهر1 ساعت قبل
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور افزود: حدود ده هزار دانش‌آموز در جزیره کیش مشغول به تحصیل هستند اما متأسفانه علی‌رغم امکانات خوب جزیره، از فضای آموزشی کافی برخوردار نیستند. رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور تاکید کرد: با دستور ساخت ۶ مدرسه این سرانه به ۸٫۳ متر مربع که شاخص جهانی است می‌رسد. حسینی «ایاب و ذهاب» را از دیگر معضلات خانواده‌هایی که فرزند معلول دارند برشمرد و گفت: «روز گذشته ۹۰ میلیارد ریال اعتبار به استان‌ها ابلاغ شد.» و شهرداری‌ها و شوراهای شهر استان‌های مختلف، کمک شایانی در این زمینه کرده و می‌کنند و از کمک پنجاه درصدی سازمان منطقه آزاد کیش برای تأمین هزینه کامل ایاب و ذهاب دانش‌آموزان استثنایی کیش خبر داد. معاون وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: بخش «مدیرکل شورا و مناطق آزاد» در وزارت ایجاد شده است که می‌تواند به استاندارد این مناطق کمک کند.
فارسفارس1 ساعت قبل
مدیر مسئول موسسه مطالعات تمدن اسلام (متا) گفت: بزرگ‌ترین مسأله امروز جمهوری اسلامی و حتی جهان اسلام، چگونگی مواجهه با تمدن غرب و سیطره فرهنگی آن است. * حرکت تمدن نوین اسلامی، نیازمندموضع‌گیری در برابر تمدن موجود غربی استوی افزود: خروج از وضع موجود و حرکت به سوی تمدن نوین اسلامی، نیازمند تعیین موضع‌گیری در برابر تمدن موجود غربی است. * چگونگی مواجهه با تمدن غرب بزرگترین مسأله جهان اسلاماین پژوهشگرحوزه تمدن در پاسخ به این پرسش که «الگوی مواجهه جمهوری اسلامی در برابر تمدن غربی چیست؟» گفت: بزرگ‌ترین مسأله امروز جمهوری اسلامی و حتی جهان اسلام، چگونگی مواجهه با تمدن غرب و سیطره فرهنگی آن است. * تمدن غربی به یک تمدن فراگیر و جهانی تبدیل شده استمتولی امامی با بیان اینکه هیچ ملت و قومیتی در دوران کنونی، نمی‌تواند بدون نسبت با فرهنگ و تمدن غرب باشد، اظهار کرد: چگونگی بقا و شکل توسعه تمام جوامع در دوران حاضر، بستگی مستقیم به چگونگی مواجهه با غرب دارد؛ زیرا تمدن غربی به یک تمدن فراگیر و جهانی تبدیل شده و فرهنگ ملت‌های جهان را به سوی استحاله در تمدن خود مدیریت می‌کند. *تمدن مبتنی بر تصرف، هیچ‌گاه مانند یک تمدن تأسیسی ناب و خالص نخواهد بودمتولی امامی خاطر نشان کرد: تمدن مبتنی بر تصرف، هیچ‌گاه مانند یک تمدن تأسیسی ناب و خالص نخواهد بود و تأسیس تمدن اسلامی تراز اسلام و فارغ از همه فرهنگ‌ها، تنها در عصر ظهور امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) ممکن خواهد بود.
فارسفارس1 ساعت قبل
منظور از سطح اجمال، چیزهایی است که در روح تفکر و اندیشه‌های شیعه نهفته است و شالوده اساسی آن را تشکیل می‌دهد. مظاهری افزود: در تاریخ ایران اسلامی دو روند عام (حقانیت تشیع و روند پیشروی آن در تاریخ) و خاص (حرکت تکاملی ایران اسلامی در جهت دستیابی به تمدن‌نوین اسلامی) با یکدیگر تلفیق شده و ایران را به وضعیت کنونی رسانده‌ است. * ملت ایران به یک رشد تاریخی دست یافته استوی گفت: در تاریخ هر ملتی شناسایی روندها راهگشای بررسی و ترسیم آینده آن ملت خواهد بود و به اذعان روند پژوهان و آینده پژوهان حرکت تاریخی ملت ایران آن را در مسیر تکامل تاریخی قرار داده که به تمدنی نوین منتهی می‌شود. ملت ایران با انطباق روند خاص تاریخ ایران اسلامی با روند‌ عام تاریخ بشریت به یک رشد تاریخی دست یافته که تا انقلاب اسلامی امتداد یافت. انقلاب اسلامی نیز با تداوم و ایجاد خودآگاهی نسبت به این «روند» تاریخی می‌تواند به «آینده‌ محتمل» خودش یعنی «تمدن نوین اسلامی» دست یابد.

نظرها

اخبار بیشتر