گزارش| سفر عبدالمهدی به چین و چشم انداز توسعه روابط بغداد-پکن؛ اژدها وارد می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
گزارش| سفر عبدالمهدی به چین و چشم انداز توسعه روابط بغداد-پکن؛ اژدها وارد می‌شود؟

گزارش| سفر عبدالمهدی به چین و چشم انداز توسعه روابط بغداد-پکن؛ اژدها وارد می‌شود؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
چین تلاش می‌کند از فضای سیاسی-امنیتی موجود در عراق نهایت استفاده را برده و در آینده‌ای کوتاه مدت سرمایه گذاری عظیمی در این کشور نیازمند به سرمایه‌گذاری داشته باشد.

- اخبار بین الملل -

هفته گذشته عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق سفری چند روزه به چین داشت که اساس آن گفت‌وگو در حوزه توسعه روابط اقتصادی بود.

نخست وزیر عراق به همراه یک هیئت بزرگ اقتصادی ۵۵ نفره متشکل از تعدادی از وزیران، مشاوران نخست وزیری، تعدادی از استانداران استان‌های مختلف و فعالان اقتصادی این کشور به چین سفر کرد.

دفتر نخست وزیر در بیانیه‌ای که پیش از سفر منتشر شد، آورده است: چندین توافقنامه مهم اقتصادی از جمله در زمینه‌های صنعت، کشاورزی و راه و ساختمان میان دو طرف امضا خواهد شد.

انقلاب بزرگ اقتصادی؟

غدیر العطار، عضو شورای کسب و کار ملی عراق - نهاد غیر دولتی فعال در حوزه اقتصاد در این کشور- نیز در این خصوص در بیانیه‌ای گفت که انتظار می‌رود سفر عبدالمهدی به چین بستر ساز یک انقلاب اقتصادی بزرگ در عراق شود.

وی یکی از طرح‌های مهم را در حوزه مسکن عنوان کرده و افزود: چین از کشورهای پیشگام دنیا در زمینه حل معضل مسکن خصوصا مسکن عمودی به شمار می‌رود.

سومریه نیوز نیز در این خصوص اعلام کرد که ۸ توافقنامه بزرگ در زمینه‌های طرح‌های اسکان و زیر ساخت‌ها، بازسازی شهرهای ویران شده (از جنگ با گروه تروریستی داعش) و جدول‌بندی بدهی‌های عراق به چین به علاوه بازسازی کارخانه‌های متوقف شده عراق از ۲۰۰۳ تا به امروز در این سفر مورد مذاکره قرار خواهد گرفت.

براساس این گزارش میزان کل بدهی‌های عراق به چین با احتساب سود آن بالغ بر یک میلیارد دلار عنوان شده است.

پکن همچنین برای سرمایه گذاری در زمینه‌های نفت و گاز، اسکان و زیر ساخت‌های عراق و دریافت مدت دار هزینه‌های خود یا نوعی ساز و کار برای پرداخت بدهی‌های شرکت‌های چینی از محل فروش نفت عراق تمایل نشان داده است.

سفیر چین در بغداد نیز در این باره اعلام کرده بود که حجم تبادلات تجاری با عراق بالغ بر۳۰ میلیارد دلار است و چین بیش از ۲۰ میلیارد دلار در عراق سرمایه گذاری کرده که بخش اعظم آن در حوزه نفت است.

گزارش| سفر عبدالمهدی به چین و چشم انداز توسعه روابط بغداد-پکن؛ اژدها وارد می‌شود؟ - 12

توافقنامه‌های امضا شده، از حوزه اقتصاد تا علم و فرهنگ

عبدالمهدی به چین رفت و اولین توافق امضا شده میان طرفین مربوط به حمل و نقل ریلی بود که در آن دو طرف برای احداث قطار سریع السیر بین نجف اشرف و کربلای معلا قراردادی را به امضا رساندند.

توافقنامه امضا شده، بخش‌های مختلف خدماتی در استان نجف از جمله بهبود شبکه‌های آب و فاضلات، راه، زیر گذرها و پل‌ها و همچنین احداث خط آهن سریع السیر بین نجف و کربلا توسط یکی از شرکت‌های بزرگ چینی را در بر می‌گیرد.

عبدالمهدی ۵ روز در چین بود و با مقامات سیاسی و اقتصادی این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد که نتیجه آن ۸ توافقنامه میان بغداد و پکن بود که عبارتند از:

یادداشت تفاهم میان وزارت دارایی عراق و وزارت تجارت چین درباره همکاری درخصوص بازسازی عراق، یادداشت تفاهم میان وزارت ارتباطات عراق و آژانس هوانوردی و ماهواره‌ای چین، یادداشت تفاهم امنیتی میان وزارت کشور و سازمان امنیت عمومی چین، یادداشت تفاهم میان وزارت امور خارجه عراق و چین در رابطه با اراضی تخصیص یافته برای هیات‌های دیپلماتیک دو کشور، یادداشت تفاهم میان وزارت آموزش عالی عراق و دفتر رسانه‌ای هیات دولت چین برای ساخت کتابخانه‌ای در دانشگاه بغداد و یادداشت تفاهم برنامه اجرای همکاری فرهنگی.

در همین باره، «محمدرضا آل حیدر»، نماینده پارلمان عراق یکی از مهمترین نتایج سفر عادل عبدالمهدی به چین را تعهد شرکت سانچو به سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در حوزه عمرانی، زیرساختی و پروژه‌های مربوط به مسکن خواند و گفت: نخست وزیر همچنین بر سر ساخت ۴ نیروگاه بزرگ تولید برق به منظور پایان دادن به بحران برق در عراق با طرف چینی به توافق رسیده است.

در خصوص یکی از توافقات، لؤی الخطیب، وزیر برق عراق، از امضای تفاهمنامه ساخت نیروگاه صلاح الدین و بهره برداری از آن در سال ۲۰۲۰ با توان ۱۲۶۰ مگاوات خبر داد.

چشم انداز تجارت ۵۰۰ میلیارد دلاری

عبدالمهدی نیز در گفت‌وگو با کانال فونکس چین تصریح کرد: حجم مبادلات تجاری میان چین و عراق در ۱۰ سال آینده به بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت و فعالیت‌ها برای رسیدن به این حجم از اکنون و با این سفر آغاز می‌شود.

خیز پکن با استفاده از فضای سیاسی- امنیتی عراق

در حال حاضر روابط تجاری ایران و عراق بین ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار است و ترکیه با رقمی حدود ۱۰ میلیارد دلار در رده بعدی قرار دارد. اگر ادعای سفیر چین در خصوص حجم روابط ۳۰ میلیارد دلاری صحت داشته باشد این کشور در صدر تجارت با عراق قرار دارد که بخشی از آن ناشی از تحریم نفتی ایران و جایگزینی نفت عراق به جای ایران از سوی چین است.

حالا پکن در نظر دارد تا از بازار بزرگ و بکر عراق نهایت استفاده را برده و با سرمایه گذاری‌های عظیم و بلند مدت خود در حوزه نفت و گاز و نیز زیر ساخت گوی سبقت را از همه رقبای منطقه‌ای و بین‌المللی خود برباید.

عراق با صادرات روزانه ۳٫۶ میلیون بشکه نفت فرصت مناسبی برای هر کشوری است که قابلیت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف این کشور را داشته باشد و توانایی انتقال تکنولوژی را نیز داشته باشد که چین یکی از این کشورهاست.

تنش بین آمریکا و ایران که در روابط اقتصادی با عراق نیز تاثیر گذار بوده و نیز عدم تمایل کشورهای اروپایی به سرمایه گذاری در کشوری که از نظر امنیتی هنوز به ثبات کامل نرسیده، زمینه را برای حضور کشورهایی مانند چین و روسیه فراهم کرده که پکن در حوزه اقتصادی وارد شده و پیش بینی می‌شود مسکو نیز در حوزه نظامی نقش پررنگتری در آینده عراق ایفا کند؛ موضوعی که مقامات کشورمان باید به آن توجه ویژ‌ه‌ای داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا1 روز قبل
این رسانه آمریکایی مدعی شد این تهدیدها از طریق شبکه‌های اجتماعی و در بحبوحه تنش در روابط ایران و آمریکا مطرح و باعث شد ارتش آمریکا به اعضای خانواده‌های نظامیان خود هشدار دهد. این رسانه مدعی شد این هشدار بعد از پیام هایی که از طرف نیروهای طرفدار ایران منتشر شده داده شده است. سخنگوی لشکر ۸۲ هوابرد آمریکا به میلیتاری تایمز گفت: خانواده‌ها مواردی از تماس‌های حاوی پیام هایی هشدار دهنده را دریافت کرده‌اند. فاکس نیوز نوشت: یکی از پیام‌های اینستاگرامی که میلیتاری تایمز به آن دست یافته است به طور خاصی تهدیدآمیز قلمداد می‌شود. فاکس نیوز نوشت: وزارت امنیت داخلی آمریکا درباره حملات سایبری احتمالی از سوی ایران به دلیل حمله آمریکا که به ترور سردار قاسم سلیمانی منجر شد، هشدار داده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.

روسیه و سوریه خواستار خروج نظامیان آمریکایی از غرب آسیا شدند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
روسیه و سوریه در بیانیه‌ای مشترک، ضمن محکوم کردن افزایش نیروهای آمریکایی در غرب آسیا، خروج این نیروها از منطقه را خواستار شدندبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، روسیه و سوریه در بیانیه مشترکی، اقدام آمریکا به افزایش نظامیانش را در غرب آسیا محکوم کردند. در این بیانیه که از طرف قرارگاه‌های هماهنگی مشترک دو کشور منتشر شد، آمده است: واشنگتن بر اساس وعده‌ای که داده بود، به جای آنکه یگان‌های نظامی اش را از منطقه خارج کند در پی آن است که با افزایش آمار‌های نظامیانش در منطقه، تنش را افزایش دهد، در شرایطی که با خروج نیروهایش می‌تواند، در پایان دادن تنش در منطقه سهیم باشد. این بیانیه می‌افزاید افزایش تنش که نتیجه ماجراجویی آمریکا در عملیات ترور (سپهبد) شهید قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه ایران است، به چالشی دیگر در مسیر بازگشت آوارگان سوری به کشور تبدیل شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای گزارش کرد که امروز (پنجشنبه) «جوزب بورل» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در «دهلی نو» پایتخت هند با یکدیگر گفت‌وگو کردند. بنا به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه اروپا، در این بیانیه در خصوص دیدار این دو مقام اروپایی و ایرانی آمده است: «آنها در یک گفت‌وگوی صریح، در خصوص جدیدترین تحولات برجام گفت‌وگو کردند». اتحادیه اروپا همچنین بر تأکید ظریف و بورل به ادامه ارتباطات در روزهای آتی اشاره کرد و گفت: «هر دو شریک در خصوص حفظ ارتباط نزدیک و ادامه تعامل در هفته‌های آتی توافق کردند». مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صبح امروز در اولین دیدار خود از زمان انتصاب به عنوان رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در دهلی‌نو با محمدجواد ظریف دیدار و گفتگو کرد. سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، فرانسه و انگلیس) اخیرا مکانیسم حل و فصل اختلافات در برجام را فعال کردند.
فارسفارس1 روز قبل
رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا با بیان اینکه نامه‌ای در خصوص آمار تلفات این کشور در حمله ایران به پایگاه «عین‌الأسد» دریافت نکرده، نامه منتشر شده در فضای مجازی را «جعلی» خواند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «بنی تامپسون» رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج‌شنبه دریافت نامه در خصوص آمار تلفات آمریکا در حمله موشکی به پایگاه «عین الأسد» عراق را تکذیب کرد. وی در این مورد در توییتر نوشته است: «دفتر من نامه‌ای از وزارت دفاع دریافت نکرده است. جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه هفته گذشته در پاسخ به عملیات تروریستی ارتش آمریکا که به شهادت سردار «قاسم سلیمانی» و شماری از همراهان وی منجر شد، پایگاه عین‌الأسد در عراق را هدف حمله موشکی قرار داد. مقام‌های آمریکایی هرگونه آسیب به نظامیان این کشور در جریان حمله موشکی را تکذیب کرده‌اند، با این وجود روزنامه «واشنگتن‌پست» این هفته در گزارشی تأیید کرد که چندین نظامی آمریکایی در این حمله آسیب دیده‌اند.
فارسفارس1 روز قبل
نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق در پیامی به آیت‌الله سیستانی ضمن جویا شدن حال ایشان، از آمادگی دولت عراق برای تأمین خدمات لازم پزشکی خبر داد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «عادل عبدالمهدی» نخست‌‌وزیر دولت پیشبرد امور عراق، امروز (پنجشنبه) در پی عمل جراحی آیت‌الله سیستانی به علت شکستگی پا، در نامه‌ای از حال ایشان مطلع شد. به نوشته وبگاه السومریه نیوز، دفتر عبدالمهدی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «عادل عبدالمهدی در تماسی از سلامتی حضرت [آیت‌الله] سیستانی مرجع عالی‌قدر، بر اثر شکستگی ران پا و اجرای عمل جراحی اطمینان یافت.» نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور عراق همچنین بر پیگیری‌های مستمر خود و آمادگی دولت عراق برای ارائه بهترین خدمات پزشکی ممکن برای سلامتی آیت‌الله سیستانی تأکید کرد. در پیام عبدالمهدی به آیت‌الله سیستانی آمده است: «محضر سید جلیل‌القدر (دامت برکاته) سلام علیکم و رحمه الله و برکاته، با نگرانی شدیدی خبر ناخوشی و شکستگی پای آن سید و مرجع عالیقدر (دام ظله) را دریافت کردیم. پیگیر روند بهبود حال حضرتعالی تا شفای کامل به اذن خداوند متعال، هستیم.» یک منبع پزشکی در استان نجف امروز از پایان موفق عمل جراحی آیت‌الله سید علی سیستانی پس از شکستگی پا که بر اثر پیچ خوردگی، شب گذشته رخ داده بود، خبر داد.

نظرها

اخبار بیشتر