سعید فلاح‌فر با نمایشگاه عکس «کاخ نشین» به گرجستان می‌رود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
سعید فلاح‌فر با نمایشگاه عکس «کاخ نشین» به گرجستان می‌رود

سعید فلاح‌فر با نمایشگاه عکس «کاخ نشین» به گرجستان می‌رود

مهرخبرگزاری مهر |
سعید فلاح فر به دعوت حمید مصطفوی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، نمایشگاه عکس «کاخ نشین» را به موزه تاریخ تفلیس می‌برد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید فلاح فر درباره نمایشگاه عکس «کاخ نشین» گفت: کاخنشینی تنها یک واژه نیست. فرهنگی است برآمده از آرا و باورهای اجتماعی، آمیخته با ایدئولوژی، اقتصاد، سیاست، اخلاق و … انگشت گذاشتن بر روی «کاخ نشینی» ورود به اموری است که هر شاخه آن به ریشه‌ای و به گوشه‌ای متصل است و در درازای تاریخ این سرزمین، هر روز معنایی دیگر دارد. تهران هم با کاخ‌های متعدد، از این خاطره تهی نمانده است. مجموعه عکس‌های «کاخ نیاروان» اشارت اول است از مجموعه کاخ‌های سلطنتی تهران.

وی افزود: تقریبا تمام ایرانی‌ها با این بیت خاقانی آشنا هستند که گفته «هان! ای دل عبرت‌بین! از دیده عبر کن! هان! ایوان مدائن را آیینه‌ی عبرت دان» در فرهنگ ایرانی کاخ‌ها آیینه عبرت تاریخ اند. کاخ‌های ایرانی علاوه بر نمونه‌های منحصر به فرد هنر و معماری، حامل بار اجتماعی و حتی نشانه‌های روشن سیاسی و اقتصادی و جهان بینی حکومت‌ها محسوب می‌شوند. از کاخ‌های باشکوه هخامنشیان در تخت جمشید و هگمتانه، از کاخ اردشیر و سروستان در دوره ساسانیان تا عالی قاپو و گلستان و سعدآباد تا «باستی هیلز» این روزها در لواسانات تهران با برج و باروهای نامرئی اش، همه نمادی از تمایلات و فرهنگ سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و اخلاقی ایرانیان در طول تاریخ است.

سودابه کردی مدیر اجرایی این نمایشگاه نیز گفت: در موضوع کاخ موزه‌ها؛ «عکس» برادر تنی «موزه» است و این مجموعه بهانه‌ای برای معرفی بخشی از جاذبه‌های میراث فرهنگی و هنری ایران با اشاره‌ای به تاریخ پرفراز و نشیب معاصر کشور. سکوت عمدی و تنوع وضعیت فصلی و تصویری عکس‌های انتخاب شده هم کنایتی است به ذات تحولات ناگزیر و ناپایداری آنچه پهلوی‌ها ابدی می‌پنداشتند. درک موقعیت این کاخ جز با مطالعه تاریخ و مرور تصاویر تاریخی و سیاسی، جز با تحلیل وقایع تاریخی و سیاسی و … ممکن نیست و برگزارکننده امیدوار است، فراتر از جاذبه‌های بصری، این انگیزه را برای مخاطب فراهم کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان | اخبار فرهنگی روز جهان

وی اضافه کرد: عکس‌های مجموعه «کاخ نشین» علی رغم جذابیت‌های بصری، توریستی، جلوه‌های معماری و هنری و … ناظر به این تلقی اجتماعی از مفهوم کاخ نشینی بوده و برداشتی فرهنگی تاریخی از این عناصر شهری و حکومتی را مد نظر دارد. به ویژه این که مجموعه نیاوران به عنوان سمبل حکومت پهلوی در تاریخ معاصر ایران و جهان شناخته می‌شود که با سقوط آن یکی از بزرگترین انقلاب‌های قرن رقم خورد.

نمایشگاه عکس «کاخ نشین» هشتم اکتبر (مطابق با ۱۶ مهرماه ۱۳۹۸) با حضور هنرمندان، مدیران فرهنگی و علاقه مندان به عکاسی و تاریخ معاصر افتتاح می‌شود و نمایش آن تا تاریخ ۱۹ مهر ماه ادامه خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری4 روز قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

یه سوال از بچه‌های بالاشهر و پایین‌شهر: آرزوتون چیه؟

مهرمهر3 روز قبل

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما4 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر