همراه داشتن گذرنامه برای سفر اربعین کافی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اجتماعی

همراه داشتن گذرنامه برای سفر اربعین کافی است

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
دبیر ستاد اربعین در وزارت امور خارجه: همراه داشتن گذرنامه برای سفر اربعین از سوی زائران حسینی کافی است و برای این سفر نیازی به شناسنامه و کارت ملی نیست.

آقای مجتبی شصتی کریمی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداو سیما، با بیان اینکه زائران ایرانی که عازم سفر عتبات عالیات هستند باید قوانین و مقررات کشور میزبان را رعایت کنند‏، گفت: باید مهر تردد در گذرنامه افراد ثبت شده باشد و گرنه ورود آن‌ها غیر مجاز تلقی خواهد شد.

دبیر ستاد اربعین در وزارت امور خارجه، ادامه داد: افراد بیمار و کسانی که دارو مصرف می‌کنند از حمل دارو‌های بسیار و اضافی خوداری کنند.

آقای کریمی اضافه کرد: طبق قانون دولت عراق، حمل مواد مخدر و دارو‌های غیر مجاز جرم تلقی می‌شود و بر اساس تجربیات سال‌های گذشته متاسفانه افرادی که با خود مواد مخدر حمل کرده‌اند، همچنان آزاد نشده‌اند.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی افزود: زائران حتما پول نقد به اندازه کافی همراه خود داشته باشند و از بردن اشیای قیمتی بخصوص طلا و جواهر خودداری کنند.

آقای کریمی با اشاره به اینکه که هر سال ما در ارتباط با گم شدن لوازم ایرانیان با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌شویم، افزود: افراد مشخصات هویتی، شماره تماس یکی از همراهان و یکی از بستگان در ایران را بر روی ساک دستی، گذرنامه و مدارک خود ثبت کنند که در صورت پیدا شدن این اشیا در زمان مناسب به آن‌ها تحویل داده شود.

دبیر ستاد اربعین در وزارت امور خارجه، تاکید کرد: افرادی که به عتبات مشرف می‌شوند باید نظم را رعایت کنند و طبیعی است که در مبادی ورودی و خروجی در بین راه در ترافیک بماند و ساعت‌ها معطل شوند، حتما صبر و حوصله داشته باشند.

وی در ادامه گفت: افراد در حین مراسم اربعین مراقبت کنند که با دیگران ارتباط خارج از عرفی نگیرند و در صورت مشاهده هرگونه مشاجره در این زمینه دخالت نکنند از این مسائل عبور و هرگونه مشکل و مسئله را به پلیس و یا اولین جایی که سرکنسولگری برای آن‌ها تدارک دیده شده است، اطلاع دهند.

آقای شصتی کریمی با بیان اینکه عکسبرداری از فضا‌های نظامی ممنوع است، یادآورشد: ​ افرادی که از مراکز حساس قصد تصویر برداری دارند طبق قوانین کشور عراق با آن‌ها برخورد خواهد شد.

دبیر ستاد اربعین در وزرات امورخارجه همچنین در پایان توصیه‌های لازم به زائران اربعین، گفت: از همراه داشتن مدارک غیر از گذرنامه مانند شناسنامه و کارت ملی خودداری کنند، اما تصویری از شناسنامه و کارت ملی و یک قطعه عکس هم در داخل موبایلشان ذخیره داشته باشند.

زائران خارجی فقط از مرز شلمچه اجازه تردد دارند

دبیر ستاد اربعین وزارت امور خارجه با اشاره به استقبال خارجی‌های مقیم و غیر مقیم ایران برای سفر معنوی کربلا در ایام اربعین، تاکید کرد: زائران خارجی اربعین فقط از مرز شلمچه و با اخذ ویزای کشور عراق مجاز به سفر هستند و ماندن بیشتر از ۳۰ روز اقامت در عراق برای زائران ایرانی جریمه و عدم سفر مجدد را در پی خواهد داشت.

آقای شصتی کریمی، درباره خارجی‌های مقیم جمهوری اسلامی ایران گفت: تمامی اتباع خارجی مقیم ایران به خصوص برادران و خواهران افغانی، به چند گروه تقسیم می‌شوند، گروهی که دارای کارت آمایش هستند و هیچگونه سند مسافرتی ندارند و گذرنامه همراه آن‌ها نیست و گذرنامه آن‌ها دست نویس می‌باشد که باید به دفاتر کفالت داخل جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنند.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

دبیر ستاد اربعین وزارت امور خارجه همچنین با بیان اینکه تاکنون ۸۳ هزار نفر به این ترتیب دفترچه اخذ کرده‌اند، افزود: دفاتر مربوطه از طریق نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران برای این افراد یک دفترچه مسافرتی صادر می‌کند که می‌توانند به عراق سفر کنند.

وی گفت: این افراد پس از دریافت دفترچه در سامانه سماح برای بیمه نیز باید ثبت‌نام کنند.

دبیر ستاد اربعین وزارت خارجه در ارتباط با افغان‌هایی که مقیم جمهوری اسلامی ایران و دارای گذرنامه معتبر هستند، افزود: این افراد می‌توانند به سفارت عراق یا سرکنسولگری عراق در شهر‌های مشهد، اهواز و کرمانشاه مراجعه کنند و روادید خودشان را گرفته و به عتبات مشرف شوند.

آقای کریمی گفت: در آخرین مذاکراتی که با سفارت عراق داشته‌ایم، حتما باید ویزا را از سفارتخانه عراق در ایران دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه زائران با توجه به اینکه به مدت ۳۰ روز می‌توانند در کشور عراق حضور داشته باشند از تمامی زائران حسینی خواست سفر خود به عتبات را به روز‌های پایانی موکول نکنند.

آقای کریمی افزود: با توجه به اینکه موکب‌های عراقی جمع آوری می‌شود و وسایل حمل و نقل بسیار کم است، زائران دچار مشکلاتی خواهند شد، خواهش می‌کنیم افرادی که به عتبات مشرف می‌شوند مدیریت سفر داشته باشند و ظرف مدت کوتاهی به زیارت بروند و به کشور برگردند.

دبیر ستاد اربعین وزارت خارجه تاکید کرد: در صورتی که زائران بیشتر از ۳۰ روز در کشور عراق اقامت داشته باشند با آن‌ها برخورد و جریمه و همچنین برای دفعات بعد ممنوع ورود به عراق خواهند شد.

آقای کریمی همچنین گفت: در ارتباط با برادران و خواهران افغانستانی و پاکستانی که وارد ایران می‌شوند، به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران اعلام کردیم که به تمامی این افراد روادید دو بار ورود دهند تا بتوانند زیارت بروند از آن‌ها می‌خواهیم قبل از مراجعه به مرز شلمچه وارد شود.

دبیر ستاد اربعین وزارت خارجه در پایان بار دیگر تاکید کرد: برای زائران خارجی که وارد ایران و از اینجا به عراق سفر می‌کنند، صرف داشتن روادید ایران کافی نیست و حتما باید روادید عراق را اخذ کنند.

امکان سفر به عتبات با اعتبار ۳ ماهه گذرنامه

دبیر ستاد اربعین وزارت امور خارجه از امکان به سفر به عتبات عالیات با داشتن اعتبار سه ماهه گذرنامه در ایام اربعین خبر داد و گفت: زائران اربعین حسینی که کمتر از سه ماه گذرنامه هایشان اعتبار دارد، باید نسبت به اخذ گذرنامه جدید اقدام کنند.

آقای مجتبی شصتی کریمی در ادامه گفتگوی اختصاصی اظهار داشت: افراد تنها با گذرنامه معتبر مخصوص خود امکان سفر به عراق را دارند.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی با بیان اینکه طبق قوانین جهانی درباره میزان اعتبار گذرنامه‌ها که باید شش ماه اعتبار تا پایان زمان انقضا وجود داشته باشد، گفت: با هماهنگی‌های بعمل آمده با دولت عراق افراد با داشتن سه ماه اعتبار گذرنامه می‌توانند در مراسم پیاده روی اربعین شرکت کنند.

دبیر ستاد اربعین وزارت امور خارجه اضافه کرد: افرادی که بعنوان مثال دوماه به پایان زمان اعتبار گذرنامه آن‌ها باقی مانده با مراجعه به پلیس به اضافه ۱۰، برای صدور گذرنامه جدید اقدام و حتی می‌توانند پس از اخذ برگه موقت به عراق سفر کنند.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دیشموک؛ شهری پر از رسم و رسوم‌های غلط

الفالف1 روز قبل
به گزارش فارس، بر اساس سرشماری سال ۹۵ جمعیت دیشموک بیش از ۲۶ هزار نفر است و این شهر دارای ۹۰ روستا و ۳۸ دهیاری است. اما این منطقه کوچک در استان کهگیلویه و بویراحمد دارای مشکلات فراوانی است، مشکلاتی که هرازگاهی نام دیشموک را در کل ایران سر زبان‌ها می‌اندازد. سلمان بینا عضو شورای شهر دیشموک در همین خصوص به خبرنگار فارس گفت؛ مسوولان دیشموک بیشتر از آنکه به فکر مردم باشند بیشتر کارشکنی می‌کنند. عضو شورای شهر دیشموک بیان کرد: مدیران دیشموک در بسیاری حوزه‌ها خصوصا فرهنگی کارشکنی می‌کنند و کلی رسم و رسوم غلط در این منطقه است که امام جمعه به تنهایی در حال از بین رفتن این رسم و رسوم غلط کرد. وی با تشکر از همراهی رسانه‌ها در انعکاس رنج‌ها و محرومیت‌های دیشموک عنوان کرد: دیشموک نیازمند جاده، اب و برق و امکانات اولیه است ضمن اینکه در سفر عضو فراکسیون زنان مجلس به دیشموک اشتغالزایی زنان پیشنهاد داده شد.

مرد عراقی بخاطر زائران ایرانی از قاتل پسرش گذشت / همه مسافران شوکه شدند + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، «حسن قلی‌زاده» که تاکنون سه بار در پیاده‌روی اربعین شرکت کرده، می‌گوید: دو مرد عراقی جلوی اتوبوس ما را گرفتند تا از زائران حسینی میزبانی کنند. یک کدام که دیرتر رسیده بود، از دیگری خواست از خون فرزندش که به دست پسر او به قتل رسیده بود، بگذرد تا فرصت میزبانی را واگذار کند. مرد عراقی در کمال تعجب پذیرفت. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

حاشیه‌ای جالب بر یک متن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصی؛ حاشیه‌ای جالب بر یک متندانشگاه امام‌حسین (ع) جاییکه پاسداران جوان زیر نظر بزرگان و پیشکسوتان علوم و فنون پاسداری را برای دفاع از حریم اسلام و ایران آموزش می‌بینند؛ حضور دیروز فرمانده کل قوا در مراسم دانش‌آموختگی افسران این دانشگاه بهانه‌ای شد خبرنگار خبرگزاری صداوسیما حاشیه‌نگاری کند.

افزایش دما در اکثر استان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
امیر سرکرده در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: بارش‌ها در سواحل دریای خزر کم شده است و امروز بارش‌ها بیشتر در نواحی و ارتفاعات زاگرس مرکزی مانند استان فارس است که عصر امروز با رگبار و رعد و برق روبرو می‌شود. وی افزود: در جنوب بوشهر نیز همین اتفاق رخ می‌دهد و مناطقی از استان کرمان با پدیده رگبار و رعد و برق در عصر امروز مواجه می‌شود و در ارتفاعات هرمزگان، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد و همچنین استان لرستان بارش‌های خفیف و پراکنده رخ خواهد داد. وی گفت: فردا هم با این شرایط روبرو خواهیم بود هر چند که در نواحی زاگرس مرکزی بارش‌ها به طور کلی قطع می‌شود، اما در نواحی جنوبی کشور مانند استان فارس، کرمان و هرمزگان در ساعات بعد از ظهر رگبار و رعد و برق موقتی پیش رو خواهد بود. کارشناس هواشناسی خاطر نشان کرد: بیشینه دمای امروز تهران هم به ۲۵ درجه می‌رسد.

فیلم/ حجت‌الاسلام رئیسی: نام امام حسین (ع) رمز وحدت مسلمان‌ها است

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
ایمناایمنا1 روز قبل
میراحمدی با بیان اینکه در سال ۹۶ در یک اجتماع مردمی موضوع مهریه را بررسی و تحلیل کردیم، اضافه می‌کند: بعد از دو ماه بررسی‌ها در این باره نشان داد که دلیل طلاق تعداد سکه و مهریه کم دختران نیست و دلایل دیگری مانند شرایط اقتصادی، اعتیاد و … دارد. نظر مردم شهر سرسبز سادات در ارتباط با مهریه یکسان دختران بابا حیدر بسیار متفاوت است، برخی موافق و برخی مخالف اجرا شدن این سنت در شهر هستند، موافقان برای ثبت ملی شدن آن با جدیت تمام حرف می‌زنند و مخالفان با قسمتی از آن مخاف هستند، نه کلیت یکسان بودن مهریه دختران در باباحیدر و خواستار تغییراتی در این زمینه می‌باشند. مخالف اجرای سنت مهریه باباحیدری هستماسرا یکی دیگر از دختران شهر باباحیدر است و مهریه او نیز همان ۱۴ سکه است، تا حدودی با اجرای این سنت مخالف است و می‌گوید: " در این دوره و زمانه ۱۴ سکه یعنی هیچ! او اضافه می‌کند: «اگر مهریه دختران باباحیدر با همین ۱۴ سکه ثبت ملی شود و به عنوان الگو برای سایر شهرها و جوانان باشد تا حدودی به ازدواج آسان جوانان کمک خواهد شد، نه تنها من بلکه بیشتر مردم باباحیدر با یکسان بودن مهریه دختران موافقند و این موضوع در شهر ما جا افتاده است، چرا که اگر قرار باشد مشکلی پیش بیاید، می‌آید و مهریه بالا کمک که نمی‌کند، هیچ، بلکه مشکلات را سخت‌تر نیز خواهد کرد.» همچنین «حاج امیر حسین» که یکی از بزرگان باباحیدر است، سنت مهریه یکسان را زیبا و بسیار کارآمد می‌داند و اضافه می‌کند: " حدود ۲۴ سال است که ازدواج کرده و مهریه همسرش حتی از ۱۴ سکه هم کمتر است، مهریه زیاد بیشتر شبیه به یک خرید و فروش است تا اجرا کردن سنت پیغمبر!

نظرها

اخبار بیشتر