کاهش ۵/۵ درصدی واردات
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

کاهش ۵/۵ درصدی واردات

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
رئیس سازمان توسعه تجارت: واردات از نظر ارزشی در شش ماه اول، ۵.۵ درصد کاهش داشته است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رئیس سازمان توسعه تجارت در نشست خبری خود با خبرنگاران که به مناسبت روز ملی صادرات برگزار شد، افزود: در ۶ ماه اول امسال ۲۰ میلیارد و ۹۴۸ میلیون دلار میزان صادرات کشور بوده که از نظر ارزشی ۱۰ و نیم درصد کاهش و از نظر وزنی ۲۲ و نیم درصد افزایش داشته است.

حمید زادبوم گفت: میزان واردات نیز در ۶ ماه اول امسال ۲۱ میلیارد و ۲۲۱ میلیون دلار بوده که از نظر ارزشی ۵ و نیم درصد کاهش و از نظر وزنی نیم درصد رشد داشته است.

زادبوم افزود: صادرکنندگان کالا‌های اساسی و با ارزش افزوده پایین از پروسه انتخاب صادرکننده نمونه حذف شدند و صادرکنندگان در سایر گروه‌های کالایی در پروسه انتخاب صادرکننده نمونه قرار گرفتند.

وی ادامه داد: امتیازات مختلفی برای انتخاب صادرکننده نمونه درنظر گرفته شده است که از جمله آن رشد سه سال قبل در میزان صادرات، تعداد بازارها، بازار‌های جدید و تعداد بازار‌ها در سه سال گذشته از جمله امتیازبندی‌های مرتبط با انتخاب صادرکننده نمونه بوده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص آمار واردات و صادرات افزود: در عین حال باتوجه به اینکه دستگاه‌های مختلفی در روند انتخاب صادرکننده نمونه مشارکت دارند نوع رفتار شرکت‌ها در مورد تعهدات ارزی و بدهی‌های بانکی نیز ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: از میان ۳۰۲ صادرکننده‌ای که در بررسی انتخاب صادرکننده نمونه مشارکت کردند ۲۶۵ صادرکننده حائز شرایط اولیه برای تشکیل پرونده شدند که بر اساس آن، ۱۰۶ متقاضی مورد بررسی نهایی قرار گرفتند و از میان آن‌ها ۴۰ تا ۵۰ صادرکننده نمونه انتخاب شدند، اما بخشی از روند انتخاب نهایی هنوز باقی مانده است.

واردات خودروهای دست دوم در دستور کار نیستحمید زادبوم در ادامه نشست خبری خود در جمع خبرنگاران افزود: واردات خودروی دست دوم ممکن است بازار داخلی کشور را متعادل کند اما ارزی که به سختی به دست می‌آید چرا باید برای واردات خودروهای دست دوم استفاده شود.رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: واردات خودروهای دست دوم را از کشورهای همسایه در دستور کار نداریم.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی ادامه داد: بهتر است تولید خودروی داخل را تقویت کنیم تا بتوانیم شرایط بهتری را تجربه کنیم.

زادبوم در پاسخ به سؤالی درباره بسته حمایتی از صادرات گفت: تا این لحظه هیچ مبلغی بابت بسته حمایت از صادرات در سال ۹۸ اختصاص نیافته و با توجه به اینکه تا این لحظه هیچ منبعی بابت آن پرداخته نشده نمی‌توانیم پیش بینی کنیم تا پایان سال چه میزان از آن محقق می‌شود.

وی ادامه داد: امیدواریم شرایط بودجه‌ای کشور به نحوی پیش برود تا بتوانیم این بسته را محقق کنیم.

زادبوم گفت: سال گذشته نیز مبلغ کمی به این موضوع اختصاص داده شد و تمام مبلغی که در بودجه در نظر گرفته شده بود، محقق نشد.

رئیس سازمان توسعه تجارت درباره پیوستن به سازمان تجارت جهانی افزود: ایران سال هاست به عنوان ناظر در سازمان تجارت جهانی حضور دارد اما به علل مختلف که در یک زمان با یک چراغ سبز و در زمان دیگری با چراغ قرمز اعضای سازمان مواجه شده هنوز عضو این سازمان نیست. پارسال هم به درخواست مشترک وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر امور خارجه از رئیس جمهور قرار شد که ستاد الحاق به سازمان تجارت جهانی تشکیل شود.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی ادامه داد: بعد از موافقت رئیس جمهور نمایندگان دستگاه‌های ذیربط در این ستاد حضور پیدا می‌کنند تا بتوانند نحوه پیوستن به این سازمان را بررسی کنند.

زادبوم گفت: با پیگیری‌های وزیر صنعت ستاد هماهنگی برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی از شهریور امسال در سازمان توسعه تجارت تشکیل شده و وزرای ذیربط و نمایندگان آنها هر دو هفته یک بار در آن حضور پیدا می‌کنند تا نحوه عضویت ناظر ایران در این سازمان و پیگیری الحاق دائم کشور ما بررسی شود.

وی افزود: تشکیل این جلسات به آن معنا نیست که ما امروز می‌خواهیم به این سازمان ملحق شویم زیرا مشکلات زیادی در این رابطه وجود دارد اما هدف ما این است که موافقتنامه‌های موجود در این سازمان بررسی شود.

معاون وزیر صنعت گفت: از این به بعد ممنوعیت صادراتی نخواهیم داشت و این ممنوعیت جای خود را به وضع عوارض داده است و تلاش می‌شود تا با عوارض، کنترل لازم صورت بگیرد.

زادبوم ادامه داد: ممنوعیت صادرات فقط برای کالاهای اساسی اعمال می‌شود زیرا در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و بر این اساس صادرات کالاهایی که با دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کشور وارد می‌شود نیز با ممنوعیت صادرات مواجه هستیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت در خصوص تجارت ایران با اروپا گفت: کشور ما تمام تلاش خود را بر این مبنا قرار داده بود که شرکت‌های کوچک و متوسط ایرانی بتوانند با شرکتهای کوچک و متوسط اروپایی ارتباط کاری پیدا کنند و ما با این راه حل منطقی می‌توانستیم در مواردی که در خصوص مسائل بانکی با مشکل مواجه هستیم به سمت طرح اینستکس برویم تا بتوانیم از محل فروش نفت و منابعی که کشورهای اروپایی در قالب اینستکس در اختیار ایران قرار می‌دهند نیازهای خود را برآورده کنیم.

وی ادامه داد: ولی تا به حال اتفاقی برای اینستکس رخ نداده تا ما بتوانیم این صندوق را فعال کنیم و در تجارت خارجی مورد استفاده قرار دهیم و این صندوق بدون تأمین مالی معنایی ندارد.

معاون وزیر صنعت درباره آمار خام فروشی گفت: ما باید به دنبال صادرات کالاهایی با ارزش افزوده باشیم اما برخی کالاهای خام را اگر صادر نکنیم هم اینجا به درد ما نمی‌خورد.

زادبوم ادامه داد: وقتی مواد خامی مورد نیاز واحدهای تولیدی خودمان است یک روز صادرات آن به نفع ما نیست و به همین علت عوارض صادراتی برای آن وضع می‌شود.

وی افزود: نمی‌توانیم در خصوص صادرات عنوان کنیم که دقیقا چه درصدی مواد خام است و چه درصدی مواد خام نیست اما باید در خصوص صادرات قوانین دست و پا گیر را برداریم، اما به این نکته مهم توجه کنیم که حاکمیت دولت بر سیاست‌های تجاری در همه دنیا وجود دارد.

معاون وزیر صنعت درباره تعداد رایزنان اقتصادی کشورمان گفت: در حال حاضر ۷ رایزن اقتصادی در کشورهای دیگر داریم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین5 ساعت قبل
اقتصادآنلاین – فاطمه اکبرخانی؛ حمید زادبوم در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین در پاسخ به این پرسش که تکلیف ۶۴۰۰خودروی مانده در گمرک چه خواهد شد، اظهار کرد: برخی خودروهای وارداتی مانده در گمرک، ترخیص و برخی دیگر به دلیل اشکال در استاندارد، نمایندگی و قبض انبار در گمرک مانده‌اند و اینکه خودروهای باقی‌مانده تحویل سازمان تملیکی داده می‌شوند یا خیر را گمرک تعیین می‌کند نه سازمان توسعه تجارت. رییس سازمان توسعه تجارت همچنین به ارز ۴۲۰۰تومانی که یکی از سیاست‌های ارزی دولت برای کنترل شرایط اقتصادی کشور است، اشاره کرد و افزود: درحال حاضر ارز ۴۲۰۰تومانی زیادی به کالا‌ها تخصیص داده نمی‌شود و آن مقدار موجود هم صرفا برای کالاها و قوت اساسی مردم است. زادبوم تاکید کرد: اگر این ارز به کالا‌های اساسی اختصاص نمی‌یافت وضعیت بازار به شکل دیگری بود، اگر چه همه ما از لحاظ اقتصادی مخالف ارز ۴۲۰۰تومانی هستیم اما برای تنظیم بازار داخل و کالا‌های اساسی در شرایط فعلی این لطفی است که دولت کرده و بازار را به سمت خوبی سوق داده و باعث کاهش قیمت برخی کالا‌ها شده است.
ایسناایسنا6 ساعت قبل
رئیس مجلس شورای اسلامی معتقد است اگر بیمه سلامت به درستی انجام شود حتی اگر کشور در شرایط سختی قرار داشته باشد، مردم به آرامش و امیدواری خواهند رسید. به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در دیدار مدیرعامل و معاونان سازمان بیمه سلامت که صبح امروز (چهارشنبه، یکم آبان ماه) برگزار شد، گفت: موضوع بیمه سلامت در برنامه توسعه مورد توجه قرار گرفته و در فرمایشات مقام معظم رهبری و سیاست‌های کلی بر آن تأکید شده و این موضوع در همه شرایط از مولفه‌های حکمرانی خوب است. وی درباره تأمین اعتبارات بیمه سلامت نیز گفت: از رئیس کمیسیون برنامه و بودجه می‌خواهم برای چگونگی تأمین اعتبارات این سازمان در سال آینده راهکاری پیدا کند؛ مثلا شاید استفاده از بخش یارانه‌ها بتواند این خلاء را جبران کند. لاریجانی تأکید کرد: تغییراتی در موضوع نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در حال انجام است و می‌توان بخشی از اعتبارات بیمه سلامت را در آنجا منظور کرد که این کار در صورتی که راهکارهای کارشناسی آن اتخاذ شود برای مردم توجیه خواهد داشت. مراجعه افراد تحت پوشش به بخش خصوصی، راه‌اندازی بیمه الکترونیک، هدفمند کردن یارانه بیمه سلامت به سمت گروه‌های نیازمند، رفع همپوشانی بیمه‌ای و چند دفترچه‌ای، تدوین راهنماهای بالینی برای اصلاح رفتارها با هدف مدیریت هزینه، استفاده از خدمات هوم کر (home care) و منظم کردن پرداخت‌ها از جمله راهکارهایی بود که به گفته موهبتی در سازمان بیمه سلامت پیگیری شده است.

ورود پلیس به بازار داروهای قاچاق ناصرخسرو +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
پلیس در این زمینه ۴۵ نفر را دستگیر کرد ۳۰ هزار انواع و اقسام داروهای تقلبی کشف و ضبط شد و با ۱۵۰ داروخانه که در این رابطه فعال بودند برخورد شد.

تمدید طرح بخشودگی جرایم مالیاتی تا شنبه آینده

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
وی گفت: از ۱۲ سال پیش با طرح جامع مالیاتی در پی مدرن سازی نظام مالیاتی کشور بوده‌ایم تا به اظهارنامه‌های صادقانه برسیم. آقای پارسا افزود: در این باره بستر لازم وجود نداشت و طرح جامع مالیاتی در دو گام پیگیری می‌شد که یکی از آن‌ها الکترونیکی کردن خدمات است. رئیس امور مالیاتی کشور با بیان اینکه کتمان درآمد و فرار مالیاتی جرم است افزود: این ۳۰۰ هزار نفر با بررسی ریزداده‌های بانکی شناسایی شده‌اند. وی افزود: نظام یکپارچه اطلاعاتی و طرح جامع مالیاتی به نتیجه مطلوب نرسیده است و بر اساس آمار تا آخر سال ۹۶ حدود ۱۲۰ میلیارد تومان برای طرح جامع مالیاتی هزینه شده است. وی گفت: تا طرح جامع مالیاتی اجرا نشود امکان مقابله با فرار مالیاتی وجود ندارد و فشار روی مودیان شناسنامه دار به ویژه تولید کنندگان است.
تسنیمتسنیم11 ساعت قبل
وی افزود: بارش‌ها در غرب و مرکز کشور تاکنون زیر نرمال بوده است اما انتظار داریم بارش‌ها در آبان بیشتر شود. وظیفه گفت: پیش بینی ما این است که بارش‌ها در سطح کشور در آبان ماه بیش از نرمال باشد اما آذر ماه بارش‌ها زیر نرمال است. وی گفت: دامنه‌های البرز و سواحل شمال در معرض سیلاب است و هشدارهای لازم داده شده است. پیرحسین کولیوند رئیس سازمان اورژانس هم گفت: با توجه به هشدارهای هواشناسی و کسب تجربه سیل گذشته آمادگی لازم را داریم. وی با بیان آمادگی و ذخیره سازی فرآورده‌های دارویی و خونی، افزود: نقشه خطر پذیری کشور ابلاغ شده است و بر اساس آن برنامه ریزی کردیم.
الفالف12 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۱ آبان ۱۳۹۸، ۰۷:۰۰ ۳۹۸۰۸۰۱۰۱۵به گزارش ایسنا به نقل از فاکس بیزینس، ترامپ که پس از پایان نشست اعضای کابینه‌اش در کاخ سفید سخن می‌گفت در اظهاراتی عجیب مدعی شد که رئیس جمهور بودن برای وی به قیمت دو تا پنج میلیارد دلار ثروت تمام شده است. با وجود آن‌که ثروت رئیس جمهور آمریکا از زمان انتخاب شدنش به طرز محسوسی کاهش پیدا کرده است اما وی هنوز هم یکی از ثروتمندترین سیاست‌مداران حال حاضر آمریکا و ثروتمندترین نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ محسوب می‌شود. طبق براورد مجله فوربس، خالص ثروت ترامپ ۳٫۱ میلیارد دلار است که نسبت به سال گذشته بیش از ۴۰۰ میلیون دلار کاهش داشته است. دونالد ترامپ پیش از روی کار آمدن به عنوان رئیس جمهور امریکا، از فعالان بزرگ و مشهور عرصه املاک در آمریکا محسوب می‌شده است که امپراطوری وی کماکان توسط فرزاندان و دامادهای وی مشغول به ادامه فعالیت است. آن طور که مجله فوربس تخمین زده است، ارزش خانه‌های دونالد ترامپ ۱۲۲ میلیون دلار است اما با در نظر گرفتن ارزش املاک و مستغلات تحت اختیار بنگاه‌های وی، او دو میلیارد دلار ثروت در بخش مسکن در اختیار دارد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

ترکی الفیصل: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان باهوشی هستند / آنها به طور علنی گفته ند که خواهان اماکن مقدس در مکه و مدینه هستند؛ نمی‌دانم چرا بعضی‌ها این مساله را جدی نمی‌گیرند / قانون اساسی ایران را بخوانید؛ هدف آن‌ها سلطه بر جهان است

انتخاب7 ساعت قبل

ماجرای بلاتکلیفی زائران ایرانی در فرودگاه نجف

میزان‌آنلاین1 روز قبل

پهلو گرفتن ناو آمریکایی در بندر باتومی گرجستان

عصر ایران22 ساعت قبل

چرایی احساس تنفر از جنس مخالف! / انشای یک پسر ۱۲ ساله را ببینید

خبر فوری1 روز قبل

عصبانیت مجری صدای آمریکا از بازداشت روح الله زم + فیلم

رکنا2 روز قبل

عکس| سعید مرتضوی و بادیگاردش در پیاده‌روی اربعین

آفتاب‌نیوز1 روز قبل

موارد مضر برای دندان: مواردی که فکرش را نمی‌کنید برای دندانتان ضرر داشته باشند

دینو2 روز قبل

مقصر سقوط هواپیمای تهران - یاسوج کیست؟ + ویدئو

اعتمادآنلاین1 روز قبل

سفر رئیس جمهور ترکیه به سوچی، اهداف و نتایج

صدا و سیما1 روز قبل

واژگونی اتوبوس در محور الیگودرز ازنا / ۲۴ مسافر مصدوم شد

تسنیم1 روز قبل