پیاده در عراق
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
پیاده در عراق

پیاده در عراق

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مسیرهای متعددی برای پیاده‌روی زائران اربعین به سوی کربلا تعیین شده است اما پرترددترین مسیر حد فاصل نجف ـ کربلا است که کوتاه‌ترین مسیر پیاده‌روی اربعین نیز به شمار می‌آید، اما دیگر مسیرهای پیاده‌روی چه شرایطی دارند؟

به گزارش ایسنا، «نجف - حیدریه - کربلا»، «حله - طویریج - کربلا»، «بغداد - مسیب - کربلا»، «عین‌التمر – کربلا» و «کوفه - طویریج - کربلا» از جمله مسیرهای پیاده‌روی اربعین است.

سه مسیر نخست بیشتر به عراقی‌ها اختصاص دارد، تعداد موکب‌ها برای استراحت و پذیرایی در این سه مسیر کمتر است هرچند که اقوام و عشایر ساکن در آن مناطق خانه‌های خود را در اختیار زائران اربعین قرار می‌دهند.

معمولا مسیر انتخابی زائران ایرانی برای پیاده‌روی «نجف - حیدریه – کربلا» است که کوتاه‌ترین، پرترددترین و مشهورترین مسیر دسترسی از نجف به کربلا است.

تعداد ستون‌های موجود در این مسیر، از ابتدای بزرگراه نجف به کربلا تا حرم حضرت ابوالفضل (ع)، ۱۴۵۲ ستون و فاصله هر ستون، ۵۰ متر است که شماره هر کدام روی آن‌ها نوشته شده است.

توجه به این نکته لازم است ستون‌هایی از داخل نجف از شماره ۱ شماره‌گذاری شده که تا ابتدای بزرگراه نجف به کربلا به شماره ۱۸۲ می‌رسد، پس از آن شماره ستون‌ها دوباره از عدد ۱ شروع می‌شود.

بنابراین راهپیمایی از نجف اشرف تا حرم حضرت ابوالفضل (ع) در شهر کربلا ۱۶۳۴ عمود یعنی حدود ۸۰ کیلومتر مسافت دارد.

زمان لازم برای طی این مسیر به صورت پیاده‌روی مداوم۲۰ تا ۲۵ ساعت است که با توجه به زمان‌های مورد نیاز برای استراحت، اقامه نماز و خوردن غذا، «زمان تخمینی» سفر پیاده حدود سه روز است.

معمولا آغاز پیاده‌روی جمعی زائران ایرانی از کنار پل «ثورة العشرین» در نجف اشرف یا از حرم حضرت امیرالمونین (ع) آغاز می‌شود.

برای آغاز پیاده‌روی می‌توان از در ساعت حرم حضرت علی (ع) خارج شد و از سمت راست باب الساعة، پیاده‌روی را از کنار خیابان امام زین‌العابدین (ع) یا خیابان امام جعفر صادق (ع) شروع کرد، این مسیرها تا بزرگراه کربلا ادامه دارد.

مسیر دیگری که برای آغاز پیاده‌روی می‌توان انتخاب کرد، خروج از در شیخ طوسی حرم حضرت علی (ع) و حرکت به سمت «وادی‌السلام» است. پس از عبور از وادی‌السلام بزرگراه نجف به کربلا است که سمت چپ آن، به سوی کربلا می‌رود.

در صورتی که زائران اربعین مسیر کنار رودخانه فرات به سمت کربلا (مسیر شط) را برای پیاده‌روی انتخاب کنند، لازم است با رعایت فضای معنوی ایام اربعین حسینی، از شنا و غسل در این رود پرهیز شود؛ چرا که به لحاظ بهداشتی امکان انتقال بیماری وجود دارد و از سویی بهتر است عرف و شرع کشور میزبان در این مورد رعایت شود.

پیاده در عراق - 12

بهتر است زائران هنگام پیاده‌روی بویژه در جاده‌های اصلی در جهت مخالف خودروها حرکت کنند.

از حرکت در سطح سواره‌رو نیز اجتناب و از شانه خاکی یا آسفالت حاشیه راه استفاده شود.

حتی‌المقدور کاروان به صورت طولی حرکت کند و از تردد در کنار یکدیگر که موجب اشغال سواره‌رو می‌شود، خودداری شود.

در پیش‌رو و پشت سر کاروان، برای دید بهتر خودروهای عبوری، از فردی که دارای پرچم قرمز باشد، استفاده شود.

در راهپیمایی اربعین از همراه داشتن پرچم‌های بزرگ با میله‌های فلزی خودداری شود، به دلیل نوع سیم‌کشی‌ها در عراق و احتمال برخورد میله‌های فلزی با سیم‌های برق، ممکن است حادثه برق‌گرفتگی رخ دهد.

توجه شود حرکت پیوسته و منظم با سرعت نسبتا ثابت، اثر زیادی در کم‌شدن خستگی مسیر و جلوگیری از بروز گرفتگی عضلات دارد، پس باید برنامه منظمی برای مسیر و مکان‌های توقف و تجدید قوا داشت. استراحت‌های چند دقیقه‌ای به فاصله هر ۵۰ عمود، بسیار مناسب است.

پیشنهاد می‌شود زائران هنگام استراحت یا در زمان توقف برای نماز، پاها را شسته و در صورت امکان کف پا را ماساژ دهند.

خبری: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

در هنگام دراز کشیدن، پاها را طوری قرار دهید که مقداری بالاتر از بدن باشد، زیرا این اقدام، باعث رسیدن خون بیشتر به مغز شده و از متورم‌شدن پاها پیشگیری می‌کند.

شروع حرکت به ویژه برای روز دوم، پیش از اذان صبح مناسب است؛ چرا که مسیر دارای ازدحام کمتری است و زائر از گرمای هوا هم در امان خواهد بود.

از آنجا که به سبب کثرت جمعیت در مسیر پیاده‌روی، احتمال گم‌کردن همراهان وجود دارد، برای حل این مشکل، بهتر است محل توقف‌ها (شماره میله و عمود مورد نظر)، برای یافتن همراهان و نیز محل استراحت اصلی برای اقامه نماز و خوردن غذا تعیین شود.

بهتر است عمودها یا میله‌هایی با شماره‌های مشخص یا رند مثل اعداد با مضرب ۱۰۰، ۲۰۰ و ۳۰۰ برای توقف انتخاب نشود، چون معمولا تراکم جمعیت در آن‌ها زیاد است.

در کنار برخی از عمودها آنتن‌هایی برای برقراری تماس تلفنی با موبایل و اینترنتی، نصب شده است. برای انجام تماس تلفنی بهتر است قبل از طلوع آفتاب که خط‌ها خلوت‌تر است اقدام شود.

پیاده در عراق - 26

مناسب است پیاده‌روی، گروهی انجام شود تا در صورت بروز مشکل، امدادرسانی به یکدیگر آسان‌تر باشد. البته نباید این گروه خیلی بزرگ باشد، تشکیل گروه‌های پنج تا ۱۰ نفره توصیه می‌شود، چون زیادبودن افراد گروه باعث سخت‌ترشدن هماهنگی و کندی آهنگ حرکت می‌شود.

ابتدا تا انتهای مسیر پیاده‌روی، تقریبا به وسیله چادرها یا سازه‌هایی تقسیم شده که هیئت‌هایی (موکب) از عراق یا کشورهای دیگر، مسؤولیت این چادرها را بر عهده دارند که بیشتر این هیئت‌ها، متعلق به قبیله‌ها و عشایر عراقی هستند.

در موکب‌های مستقر در مسیر که معمولا در دهه دوم ماه صفر فعال هستند، خدماتی از قبیل انواع مواد غذایی و نوشیدنی‌های سرد و گرم ارائه می‌شود. همچنین برخی موکب‌ها محل خواب و استراحت هستند و برخی وظیفه فعالیت‌های فرهنگی را بر عهده گرفته‌اند. همچنین اقامه نماز جماعت و برگزاری مراسم عزاداری نیز در برخی موکب‌ها انجام می‌شود.

زائران در انتهای مسیر و نزدیک به کربلا، به دلیل کاهش چشم‌گیر موکب‌ها، ممکن است با کمبود آب آشامیدنی مواجه شوند، توصیه می‌شود مقداری آب برای پایان مسیر همراه داشته باشند.

مسیر پیاده‌روی معمولا پس از ساعت ۲۱ (ساعت ۹ شب) خلوت‌تر می‌شود و بیشتر موکب‌داران تا اذان صبح استراحت می‌کنند، اما در این میان، برخی موکب‌داران شب را هم متناسب با شرایط جوی به خدمات‌دهی می‌گذرانند.

پیشنهاد می‌شود زائران برای تجدید وضو در بین راه، قبل از نزدیک شدن به اوقات شرعی اقدام کنند تا برای استفاده از سرویس‌های بهداشتی با ازدحام، اتلاف زمان و تأخیر در اقامه نماز اول وقت مواجه نشوند.

موکب‌ها قبل از غروب، شروع به توزیع شام می‌کنند و با نزدیک‌شدن به غروب آفتاب از حجم افراد در مسیر کاسته شده و افراد برای شام و استراحت شب، در چادرها توقف می‌کنند، بنابراین زائران در صورت ادامه پیاده‌روی بعد از غروب، با مشکل پیداکردن محل اقامت برای استراحت مواجه خواهند شد یا حداقل در مواکب مسقف نمی‌توانند محل اسکان بیابند.

جایی برای نگرانی به پایان رساندن مسیر نیست، در هر جا که تصور شد توانایی ادامه دادن مسیر وجود ندارد، می‌توان از خودروهایی که در مسیر هستند، برای رسیدن به کربلا استفاده کرد.

پیاده در عراق - 35

بهتر است زائران، کتابچه زیارتی یا نرم‌افزاری مجهز به زیارت‌نامه‌های معتبر اماکن زیارتی در نجف، کوفه و کربلا را همراه داشته باشد.

برگرفته از اطلاعات کمیته فرهنگی آموزشی ستاد مرکزی اربعین

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | پلیس: اراذل اوباش سابقه‌دار در مسعودیه تیراندازی کردند، یک راننده اسنپ بی‌گناه کشته شد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

(ویدئو) تصاویر حادثه دلخراش تالار عروسی سقز

فراروفرارو1 روز قبل
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: حادثه آتش سوزی تالار عروسی سقز ۱۱ نفر کشته برجا گذشت. انفجار گاز تالار عروسی سقز ۱۱ کشته برجا گذاشتوی اظهار داشت: مصدومان این حادثه هم اکنون در بیمارستان تحت مداوا هستند و اعضای مدیریت بحران نیز در حال ارایه خدمت به آسیب دیدگان هستند و علاوه بر آن بیمارستان‌های شهر‌های اطراف سقز از جمله شهرستان‌های بانه، دیواندره، سنندج، بوکان و مهاباد نیز به حالت آماده باش در آمده‌اند. رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سقز نیز گفت: ساعت ۹:۵۵ از طریق سامانه ۱۲۴ گزارش آتش سوزی کپسول گاز در تالار مانگه شه و سقز اعلام شد، نیروی‌های آتش نشانی با سه دستگاه بلافاصله در محل حاضر شده و آتش سوزی را مهار کردند. محمد دولتی اظهار داشت: در این حادثه به علت ازدحام مردم در بیرون رفتن از تالار مراسم، چندین نفر مصدوم شدند. وی با بیان اینکه این حادثه خسارت مالی به تالار وارد کرده تاکید کرد: هم اکنون آتش سوزی مهار شده و نیرو‌های امدادی در حال انتقال مصدومین به بیمارستان‌های سقز هستند.

بدون تعارف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، جراح حاذقی که دو تا رکورد دارد یکی در تعداد جراحی هایش که به چند هزار تا میرسد و دومی در اخلاق و مرام است.

فیلم| الاغ سواری در اعتراض به گران شدن بنزین

همشهریهمشهری2 روز قبل

روند ساخت زیر گذر گیشا و تونل استاد معین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، غرب به شرق زیر گذر گیشا از هفته آینده به طور موقت از ساعت ۶ تا ۱۰ صبح بر روی خودرو‌ها بازگشایی خواهد شد. هم اکنون کار اصلی ساخت این زیرگذر به پایان رسیده است و مراحل پایانی خود را طی می‌کند. طول زیرگذر گیشا هزار و ۱۰۰ متر و بخش مسقف آن هم ۲۰۰ متر است که تا پایان سال این طرح به بهره برداری خواهد رسید. در تونل استاد معین نیز حفاری‌ها انجام شده و ساخت دیواره‌های رمپ آن هم به پایان رسیده است و ۲ ماه دیگر این تونل افتتاح می‌شود.

سالروز تاسیس دیوان عدالت اداری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دیوانی که پس از انقلاب تاسیس شد و براساس اصل ۱۷۳ قانون اساسی به شکایات و اعتراضات مردم از دستگاه‌های دولتی ونهاد‌های عمومی رسیدگی می‌کند، نهادی که اکنون ۳۷ ساله شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، تا اطلاعات حقوقی مردم افزایش پیدا نکنه و دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها خودشان را مکلف به اجرای دقیق و کامل قانون ندانند ماهمچنان با اطاله دادرسی مواجهیم.

نظرها

اخبار بیشتر