اختراع این کودکان با استعداد بشر را نجات می‌دهد (+عکس)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

اختراع این کودکان با استعداد بشر را نجات می‌دهد (+عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
در سال ۲۰۱۶، ساکنان فلنت در میشگان به دلیل سرب زیاد موجود در آب مسموم شدند. در آن زمان، والدین گیتانجالی نوار‌های تست مخصوصی خریدند تا آب را بررسی کنند، اما اغلب نتایج اشتباه از آب درمی‌آمد.

لوئی بریل، ۱۵ ساله بود که سیستم خواندن و نوشتن برای نابینایان را اختراع کرد و بنجامین فرانکلین ۱۲ ساله بود که باله‌های غواصی را اختراع کرد. برای اینکه مخترع درخشانی شوید، تنها چیزی که نیاز دارید کمی الهام، اراده و اعتماد به نفس است؛ و افرادی که در این مطلب می‌بینید، این حقیقت را ثابت می‌کنند.

جک آندراکا (Jack Andraka)، ۱۶ ساله، آزمایش تشخیص سرطان

اختراع این کودکان با استعداد بشر را نجات می‌دهد (+عکس) - 3

جک بعد از مرگ یکی از نزدیکانش، به تشخیص به موقع سرطان علاقمند شد. او خودش را با نشریات علمی آشنا کرد و هدف خود را ایجاد روشی برای تشخیص سرطان لوزالمعده تعیین کرد. این بیماری تقریبا بدون علامت است و فقط در مراحل بعدی قابل تشخیص است. این پسر به مدت ۷ ماه، بعد از مدرسه در یک آزمایشگاه کار می‌کرد. او در نهایت دستگاه کوچکی اختراع کرد که می‌توانست پروتئین مزوتلین را در خون تشخیص دهد. مقدار بیش از حد این پروتئین نشان دهنده وجود تومور بدخیم در بدن است.

والنتین فرچکا (Valentin Frechka)، اوکراین، ۱۸ ساله، کاغذی از جنس برگ‌های افتاده

اختراع این کودکان با استعداد بشر را نجات می‌دهد (+عکس) - 6

یک دانش آموز دبیرستانی به نام والنتین فرچکا تکنولوژی تولید کاغذ از برگ‌های افتاده را ایجاد کرد. این اختراع به کاهش جنگل‌زدایی و تولید کاغذ سازگار با محیط زیست کمک می‌کند.

_______________________________________________________________________________

بیشتر بخوانید: اختراع جالب ژاپنی ها براي تاريخ مصرف غذاها

_______________________________________________________________________________

با ۱٫۵ تن مواد اولین می‌توان ۲۰هزار ورق کاغذ A۴ با این روش تولید کند. هر برگی برای تولید مناسب است، اما برگ بلوط از همه بهتر است. پسماند‌ها را هم می‌توان برای به دست آوردن لیگنین فرآوری کرد که سوخت مناسبی است. والنتین برای این ایده استفاده از برگ‌های افتاده، در المپیاد جینیس ۲۰۱۸ در آمریکا مدال طلا را کسب کرد.

سرگئی خلیاوین (Sergei Khaliavin)، ۱۷ ساله، ماوس کامپیوتر برای افرادی که دست ندارند

اختراع این کودکان با استعداد بشر را نجات می‌دهد (+عکس) - 13

سرگئی یک دانش آموز دبیرستانی بود که ایده ماوس کامپیوتر برای افرادی که دست ندارند به ذهنش رسید. او قصد داشت به دوستش کمک کند تا بتواند مثل همه از ماوس کامپیوتر استفاده کند. اختراع او شبیه یک کفش با صفحه کنترل ماوس‌های معمولی است. این ماوس با انگشتان پای کاربر کنترل می‌شود.

سرگئی می‌گوید که در عرض یک هفته به این دستگاه عادت کرده و حتی یاد گرفته با آن بازی کامپیوتری انجام دهد. از این ماوس نوآورانه در مسابقه بین‌المللی اختراعات و فناوری‌های نوآورانه در مسکو تقدیر شد.

کایلی سیموندز (Kylie Simonds)، ایالات متحده آمریکا، ۱۳ ساله، کوله پشتی برای کودکان سرطانی

اختراع این کودکان با استعداد بشر را نجات می‌دهد (+عکس) - 17

مایلی مدت‌ها با سرطان مبارزه می‌کرد. این دختر با وجود بیماریش، می‌خواست راه برود، با دوستانش ارتباط برقرار کند و به مدرسه برود. اما نیاز به تزریق وریدی توانایی‌های او را بسیار محدود می‌کرد. به همین دلیل کایلی راهی برای حفظ سبک زندگی فعالش با وجود سرطان پیدا کرد. او دستگاهی را همراه با دارو در کیف مدرسه عادی قرار داد تا مجبور نباشد برای درمان همیشه در خانه بماند. او مجوز ثبت اختراعش را دریافت کرد و قصد دارد آن را عمومی کند.

لالیتیا آچاریا (Laalitya Acharya)، ۱۳ ساله، تولید برق از حرکت وسایل نقلیه

اختراع این کودکان با استعداد بشر را نجات می‌دهد (+عکس) - 20

لالیتیا آچاریا علاقه زیادی به تحقیق درباره منابع انرژی ارزان و به راحتی تجدیدپذیر دارد. دستگاه او به نام «TraffEnerate» امواج حاصل از عبور وسایل نقلیه را به برق تبدیل می‌کند. این دستگاه را می‌توان در تقاطع‌ها و بزرگراه‌های شلوغ نصب کرد. این ایده بعد از سفر به هندوستان و دیدن بچه‌هایی که بدون برق زندگی می‌کنند و مجبورند برای گرم نگه داشتن خانه آتش روشن کنند، به ذهنش رسید.

در وبسایت خبری بخوانید: آخرین اخبار پزشکی ایران و جهان

آنا دو (Anna Du)، ۱۲ ساله، رباتی که کف اقیانوس به دنبال زباله می‌گردد

اختراع این کودکان با استعداد بشر را نجات می‌دهد (+عکس) - 24

آنا پیاده روی در بندر بوستون را دوست دارد. او در یکی از پیاده روی‌هایش متوجه زباله‌های زیادی در ساحل وجود دارد. او سعی کرد خودش آن‌ها را جمع کند، اما ممکن نبود بتواند همه را جمع کند. همین جا بود که تصمیم گرفت دستگاهی طراحی کند که کف اقیانوس به دنبال میکروپلاستیک‌ها بگردد

_______________________________________________________________________________

بیشتر بخوانید: جوان 28 ساله همدانی با 864 اختراع (+عکس)

_______________________________________________________________________________

پلاستیک پرتوهای فروسرخ را جذب می‌کند، بنابراین تشخیص آن با سنسور‌های مخصوص بسیار آسان است. این دختر امیدوار است رباتش به زودی بتواند زباله‌های پلاستیکی را پیدا و جمع کند. او به آزمایشگاه علمی یونگ دعوت شد تا روی بهبود دستگاهش کار کند.

گیتانجالی رائو (Gitanjali Rao)، ۱۲ ساله، دستگاهی برای تشخیص سرب در آب

اختراع این کودکان با استعداد بشر را نجات می‌دهد (+عکس) - 31

در سال ۲۰۱۶، ساکنان فلنت در میشگان به دلیل سرب زیاد موجود در آب مسموم شدند. در آن زمان، والدین گیتانجالی نوار‌های تست مخصوصی خریدند تا آب را بررسی کنند، اما اغلب نتایج اشتباه از آب درمی‌آمد.

به همین دلیل ایده اختراع دستگاهی برای تشخیص فلزات سنگین در آب به ذهن این دختر رسید. این دستگاه بر اساس فیلتری از جنس نانولوله‌های کربوهیدارت است که با اتصال به بلوتوث، به شما امکان رصد شاخص‌ها را از طریق تلفن همراه هوشمندتان می‌دهد. گیتانجالی بهترین دانشمند جوان در سال ۲۰۱۷ در آمریکا شد.

کاری بیشاپ (Curry Bishop)، ۱۰ ساله، دستگاهی که از مرگ کودکان در خودروهای بسته جلوگیری می‌کند

اختراع این کودکان با استعداد بشر را نجات می‌دهد (+عکس) - 35

این ایده وقتی به ذهن این پسر جوان رسید که دختر شش ماهه همسایه در یک خودروی بسته گیرافتاد و مرد. دمای داخل اتومبیل در تابستان به ۶۰ درجه سانتیگراد می‌رسد، حتی اگر پنجره‌ها کمی باز باشند. برای پیشگیری از مرگ کودکان، کاری دستگاهی مجهز به دماسنج، حسگر و سیستم خنک کننده اختراع کرد. این دستگاه به پشت سری صندلی خودرو وصل می‌شود و وقتی دمای کابین بحرانی شود سیگنال می‌فرستد. شرکت تویوتا به این پروژه ابراز علاقه کرده است.

بریتانی ونگر (Brittany Wenger)، ۱۷ ساله، تشخیص اولین سرطان سینه

اختراع این کودکان با استعداد بشر را نجات می‌دهد (+عکس) - 38

این دانش آموز فلوریدایی شبکه عصبی مصنوعی اختراع کرد که به تشخیص سرطان سینه کمک می‌کند. این یک برنامه کامپیوتری است که داده‌ها را مثل مغز انسان تحلیل می‌کند. با استفاده از این برنامه، می‌توانید داده‌های موردنظر را آنالیز و بررسی کنید. امروزه، اختراع بریتانی می‌تواند این بیماری را با دقت ۹۹درصد تشخیص دهد. او هنوز روی بهبود شبکه عصبی خود کار می‌کند. علاوه بر سرطان سینه می‌تواند شکل‌های تهاجمی لوسمی را تشخیص دهد.

_______________________________________________________________________________

بیشتر بخوانید: دیدگاه کودکان درباره زندگی و فناوری در 2020!

_______________________________________________________________________________

آن ماکوسینسکی، کانادا، ۱۶ ساله، چراغ قوه حرارتی

اختراع این کودکان با استعداد بشر را نجات می‌دهد (+عکس) - 44

آن ماکوسینسکی یک چراغ قوه اختراع کرد که نه با باتری بلکه با گرمای بدن کار می‌کند. او بعد از صحبت با دوستش که در فیلیپین زندگی می‌کرد و می‌گفت به خاطر قطع برق شهر نمی‌تواند تکالیفش را انجام دهد این ایده به ذهنش رسید. چراغ قوه‌ای که او اختراع کرده به باتری نیاز ندارد بنابراین محیط زیست را آلوده نمی‌کند.

منبع: برترین‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در این بسته دانستنی پزشکی درباره خواص یک ماده ضدسرطان طبیعی و اثرات چای و قهوه بر سلامتی بدن خواهیم گفت. چای یا قهوه؟ چای و قهوه هر دو دارای آنتی اکسیدان‌هایی هستند که از بدن در برابر انواع صدمات محافظت خواهند کرد. مصرف چای در بهبود سرطان و بیماری قلبی و کاهش وزن موثر است. چای و قهوه، هردو خواص و مضرات خود را دارند. اگر می‌خواهید سالم بمایند، روزانه بیش از دو فنجان چای مصرف نکنید.
الفالف1 روز قبل
حوزه سلامت جهان در هفته رو به پایان، شاهد اخبار و رویدادهای متعدد و مختلفی بود که گزیده‌ای از مهم‌ترین آنها مرور می‌کنیم. پسته هم با روان کردن عملکرد روده‌ها مرتبط است. آنها منبع سرشار از فیبر هستند که عملکرد روده‌ها را تسهیل می‌کنند. کاهش درآمد به سلامت مغز آسیب می‌رساندمطالعات نشان می‌دهد افرادی که سالانه با کاهش ۲۵ درصدی یا بیشتر درآمد مواجه بودند ریسک ابتلا به مشکلات فکری و کاهش سلامت مغز در میانسالی در آنها بیشتر بود. تعیین سلامت مغز و بدن براساس سرعت پیاده روی در ۴۵ سالگیمحققان دریافتند سرعت راه رفتن در سن ۴۵ سالگی می‌تواند به عنوان نشانگری برای میزان پیری مغز و بدن استفاده شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
عزیزی با اشاره به سرانه مصرف چربی و روغن در ایران بیان کرد: مصرف چربی ایرانیان بیش از متوسط جهانی است. ایران؛ بیش از یک چهارم منابع غذایی تولیدی دور ریز داردمدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به میزان دور ریز غذای ایرانیان تصریح کرد: همه ساله فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد آمار‌هایی در تولید و دوریز غذای کشور‌ها اعلام می‌کند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده سالیانه در ایران ۱۲۰ میلیون تن موادغذایی شامل سبزیجات و حبوبات و … تولید می‌شود که از این میزان، ۳۵ میلیون تن (بیش از یک چهارم منابع غذایی تولیدی) دور ریز می‌شود. او ادامه داد: متاسفانه میزان دور ریز موادغذایی در ایران بیشتر از متوسط جهانی است و بیشتر مواد غذایی دور ریختنی را مواد غذایی خام شامل میوه و سبزی تشکیل می‌دهد، برای مثال به دلیل جمع آوری فله‌ای و بسته بندی نامناسب میوه و سبزی، ۵۰ درصد این اقلام در کشور ضایع می‌شود، حتی ۱۵ درصد نان مورد استفاده ایرانیان دور ریز است. شعار‌های هفته جهانی غذا در ایران و جهانعزیزی گفت: روز جهانی غذا را با شعار‌های جهانی و ملی پشت سر گذاشتیم.
الفالف11 ساعت قبل
جوزدانی افزود: در گذشته رژیم غذایی افراد نسبت به رژیم غذایی کنونی سالم‌تر بود، ولی امروزه مصرف فست‌فود‌ها و غذا‌های آماده در جامعه گسترش پیدا کرده , حتی آشپزی افراد در خانه‌ها هم کمتر شده, بنابراین بسیاری از عادات غذایی تغییر پیدا کرده است. این متخصص تغذیه و رژیم درمانی تاکید کرد: رژیم غذایی ناسالم و کم تحرکی در شیوع چاقی بسیار موثر هستند. رژیم غذایی سالم چه ویژگی‌هایی دارد؟ او افزود: رژیم غذایی سالم به رژیمی گفته می‌شود که در آن مواد غذایی را در محدوده امن به مقدار کافی دریافت کنیم تا بتوانیم به سمت زندگی فعال‌تر پیش برویم. منظور از محدوده امن این است که محصول تراریخته نباشد، فرآورده برداشت سالم و دام هم تغذیه سالم داشته باشد. افراد با رعایت رژیم غذایی سالم می‌توانند از ابتلا به بیماری‌های مختلف در امان بمانند.
همشهریهمشهری3 ساعت قبل
برای مثال، در پژوهشی دریافتند که اضافه کردن تخم‌مرغ به سالاد باعث افزایش میزان جذب ویتامین E دریافتی از سالاد می‌شود. افزایش میزان کلسترول خوب جلوی اثرات منفی کلسترول بد را می‌گیرد. (آیا بزرگسالان سالم‌تر در چین بیشتر تخم‌مرغ می‌خورند یا خوردن تخم‌مرغ باعث می‌شود که آنها سالم‌تر باشند؟) این موضوع البته باعث سردرگمی است. تخم‌مرغ خوبهمچنان که این پژوهش‌ها با شور و حرارت به بررسی اثرات کلسترول تخم‌مرغ بر سلامت ما می‌پردازند، ما می‌دانیم که تخم‌مرغ از راه‌هایی برمیزان خطر ابتلای ما به بیماری اثر می‌گذارد. «اما کولین تخم‌مرغ جذب می‌شود و به رودهٔ بزرگ نمی‌رود و در نتیجه خطر بیماری‌های قلبی را افزایش نمی‌دهد».
مهرمهر17 ساعت قبل
«جویفان چیانگ»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «براساس نتایج ما دریافتیم آپنه خواب فاکتور پرخطری برای بروز «ورم ماکولا دیابتی» در افراد دیابتی است.» درمان ورم ماکولا دیابتی در بیماران دچار آپنه خواب بسیار دشوار است و منجر به نابینایی می‌شود. زمانیکه افراد دیابتی کنترل ضعیفی بر میزان قندخون شان داشته باشند، عروق نازک خون در پشت چشم آسیب می‌بینند. به گفته محققان، آپنه خواب ممکن است از طریق افزایش مقاومت انسولین، افزایش التهاب و افزایش فشارخون در گسترش و تشدید این مشکل دیابتی نقش داشته باشد. محققان دریافتند میزان آپنه خواب شدید در بیماران مبتلا به ورم ماکولا دیابتی در مقایسه با افراد فاقد این مشکل به مراتب بیشتر است (۸۰٫۶ درصد در مقابل ۴۵٫۵ درصد). همچنین آنها دریافتند هرچقدر آپنه خواب شدیدتر باشد، ورم ماکولا بدتر خواهد بود.

نظرها

اخبار بیشتر