سنخ‌شناسی جریان‌های دگراندیش دینی که مخالف گفتمان انقلاب اسلامی هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. فرهنگ

سنخ‌شناسی جریان‌های دگراندیش دینی که مخالف گفتمان انقلاب اسلامی هستند

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
اما رفته‌رفته سمت‌وسوی تازه‌ای پیدا کرد و به جریانی در برابر جریان‌های انقلابی تبدیل شد. این تقابل تا جایی پیش رفت که پس از انقلاب، امام خمینی درباره این جریان و نفوذ آن در بدنه کارگزاران انقلاب هشدار جدی داده و فرمان لغو فعالیت آن‌ها را صادر فرمودند. بااین‌همه، این جریان فعالیت‌های مخفی خود را ادامه داد و در سراسر کشور تشکیلات زیرزمینی خود را توسعه بخشید.

طیف مخالف سیاست‌های مذهبی انقلاب اسلامی

دسته‌ای دیگر از مخالفین انقلاب اسلامی در حوزه‌های علمیه طیف‌هایی هستند که با انگیزه‌های مذهبی خاص و نه تئوریک به معنای گذشته، به مخالفت برخاسته‌اند. این طیف که با سیاست‌های مذهبی انقلاب اسلامی ازجمله مسئله وحدت شیعه و سنی دارای اختلاف هستند، در برخی زمینه‌ها با طیف‌های دیگر مخالف انقلاب به همگرایی می‌رسند. محوری‌ترین دغدغه این طیف گسترش تفکر شیعی به معنای کلامی آن است. مبارزه با اهل‌تسنن و وهابیت و هر جریانی که با ولایت معصومین دارای زاویه باشد، سیاست اصلی آن‌ها به ‌شمار می‌آید. البته سطح تلقی آن‌ها از حمایت از اندیشه شیعی تلقی‌ای سطحی است؛ چراکه اکتفا به پاسخ دادن به شبهات اهل‌تسنن، مناظره با آن‌ها و اموری ازاین‌دست نقطۀ اوج حمایت از تفکر شیعی نیست، بلکه برپایی حاکمیت دینی که در سایه آن احکام دین و آموزه‌های شیعی گسترش یابد و در سطح بین‌الملل به الگوسازی حکومت دینی بپردازد، قله‌ای فراتر از این رویکرد است.

البته باید توجه داشت منشأ اصلی مخالفت این طیف با انقلاب از ابتدا همان تفاوت رویکردهای مذهبی و سیاست‌های دینی نبوده است. برخی واکنش‌های امروز ریشه در رخدادهای دیروز بین سران این جریان با نظام اسلامی داشته است. امروزه به نظر می‌رسد جریان استکبار و استعمار چشم طمع به این جریان دوخته است و باواسطه و شاید بی‌واسطه‌ از آن‌ها حمایت‌هایی می‌کند؛ چراکه جریانی با ظاهر دینی و شیعی بنیادگرایانه می‌تواند بین صف‌های شیعیان در نسبت گرفتن با انقلاب اسلامی فاصله بیندازد. خطر این جریان به‌مراتب بیشتر از جریان‌های معاند نظام و گروه‌های روشنفکری و سکولار است که به‌روشنی خود را مخالف اسلام معرفی می‌کنند. این طیف در حقیقت با ظاهری اسلامی دارای زاویه‌ای جدی با اسلام ناب هستند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

سکولاریست‌ها و مخالفت مبنایی با حکومت دینی

دیگر طیف مخالف انقلاب اسلامی، طرف‌داران اندیشۀ سکولاریسم هستند. حوزویانی که آشنایی نامناسبی با فلسفه‌های غربی داشته‌اند و یا ارتباطات نامناسبی با گروه‌های سیاسی سکولار برقرار کرده‌اند، اصلی‌ترین چهره‌های این طیف به ‌شمار می‌آیند. اعتقاد به جدایی دین از همۀ عرصه‌های غیرفردی زندگی مهم‌ترین دغدغه آن‌هاست. این اصرار به جدایی دین از حوزه‌های گوناگون حیات انسان یا از آن روی صورت می‌گیرد که کارکرد دین را حداقلی دانسته و اساساً چنین امکانی را برای آن متصور نیستند و دین را برای اداره حیات بشر ناتوان و ناکافی می‌دانند و یا اینکه می‌گویند ساحت قدسی دین نباید به عرصه خاکی و مادی سیاست و اقتصاد و معیشت که اموری این‌جهانی است آلوده شود؛ دین تنها باید روابط انسان با خدا را مدیریت کند، اما دخالت در عرصه‌های مادی حیات بشر دین را آلوده می‌کند.

در هر صورت، این نگاه به ‌صورت بنیادین با حاکمیت دین بر جامعه مخالف است. بیشتر حوزویانی که در دامن چنین اندیشه‌ای فرو رفته‌اند، کسانی هستند که در مقطع نامناسبی از آمادگی‌های علمی با فلسفه‌های غربی آشنا شده‌اند. طلبه‌هایی که عملاً فلسفه غرب را پذیرفته‌اند و از منظر فیلسوف غربی به عالم و روابط اشیا در آن می‌نگرند، این دسته نیز چون طیف پیشین فرصت و ظرفیتی مناسب برای جبهه استعمار و استکبار به ‌شمار می‌آیند؛ چراکه هم از کسوت روحانیت برخوردار هستند و هم اندیشه مدنظر جامعه جهانی غربی را از پایگاه دین و در لباس دین‌شناس ترجمه و ترویج می‌کنند.

منبع: هفته‌نامه چراغ، ضمیمه روزنامه قدس

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل
ایسناایسنا1 روز قبل
سرود نمایش «خیرالاحباب» در مراسم پیاده‌روی اربعین به‌صورت زنده برای موکب‌داران اجرا خواهد شد. مجتبی رضوانی تهیه‌کننده این سرود نمایش به ارائه توضیحاتی درباره این برنامه پرداخته است. این گروه، موکب به موکب سعی می‌کردند به اجرای سرود بپردازند؛ حتی فیلم‌هایی از نحوه اجرای گروه پخش شده است. این را هم باید عنوان کنم که موکب‌داران از اجرای سرود نمایش «خیرالاحباب» بسیار خوشحال‌ هستند. رضوانی ادامه داد: در سرود نمایش «خیرالاحباب» دوستان خوبی از شهر اهواز همراه ما هستند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، دوازدهمین قسمت از فصل سیزدهم برنامه «زاویه» با موضوع «نقد و بررسی اسلامیت قانونگذاری در ایران» از قاب شبکه چهار سیما پخش خواهد شد. برنامه «زاویه» در گام دوازدهم خود در این فصل به سراغ اساتید علوم انسانی می‌رود و از آنان می‌پرسد: «نهاد علم برای صیانت از اسلامیت قانونگذاری در ایران چه ایده‌ای دارد؟» حجت‌الاسلام‌ احمد مبلغی، استاد حوزه علمیه قم، رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و عضو مجلس خبرگان رهبری و همچنین سیدصادق حقیقت، استاد علوم سیاسی دانشگاه مفید، در این برنامه ضمن نقد و بررسی کیفیت اسلامیت قانونگذاری در ایران، به عنوان پیشران تحقق اسلامیت در نظام سیاسی، برای بررسی راهکارهای تحقق شایسته آن به گفت‌وگو با یکدیگر خواهند نشست. قسمت دوازدهم فصل سیزدهم برنامه علوم انسانی «زاویه» با سردبیری و اجرای حبیب‌الله رحیم‌پور ازغدی و تهیه‌کنندگی حسین پورصلعی نائینی، ساعت ۲۰:۴۰ چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ به روی آنتن زنده شبکه چهار سیما خواهد رفت.

پویش تنظیم موتورخانه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل

خط ویژه ژن‌های خوب برای ورود به دانشگاه

الفالف1 روز قبل
۱۴ نظر، ۱۱ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه اجتماعی الف، ۲۴ مهر ۱۳۹۸، ۰۹:۳۰ ۳۹۸۰۷۲۳۱۷۴به گزارش الف، این روزها سهمیه فرزندان و همسران هیات علمی دانشگاه‌ها در کنکور به صورت ویژه در کانون توجه قرار گرفته است. به گواه اعدادی که روزنامه شهروند (مبتنی بر مستندات دریافتی از سازمان سنجش) منتشر کرده از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۷، ۷۱۹۴ نفر از اعضای خانواده‌های هیات علمی دانشگاه در دانشگاه‌های دولتی انتقالی گرفته یا تغییر رشته داده‌اند. تنها دلیل این اتفاق نیز به هیات علمی بودن یکی از والدین برمی گردد. توضیح ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش درباره سهمیه هیات علمیمشخص است این سهمیه مبتنی بر رانت شکل گرفته، بسیار تبعیض آمیز و در تضاد با عدالت و رقابت سالم آموزشی است. مسئولان درباره سهمیه هیات علمی‌ها چه می‌گویند؟ در این بین منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یکی از مدافعان اختصاص سهمیه به نزدیکان اعضای هیات علمی است.
ایلناایلنا1 روز قبل
دومین دوره جشنواره ملی فیلم و عکس «مادر» به منظور ارج نهادن به مقام والای مادر در سال جاری برگزار می‌شود. به گزارش ایلنا، دومین دوره جشنواره ملی فیلم و عکس «مادر» با رویکرد و برنامه‌ای نوین در سال جاری برگزار می‌شود. جشنواره ملی «مادر» بر اساس این باور که زیرساخت و ریشه هرگونه رشد و توسعه در کشور منوط به پرورش افراد توانمند و متعهد در دامان خانواده‌ها و به ویژه مادران است، طراحی شده است. مأموریت اصلی این جشنواره تکریم مقام مادر با توجه به فرهنگ غنی کشورمان، تقویت روح مادرانه برای ایجاد صلح درونی، ارائه راهکارهایی برای آسایش و آرامش بیشتر مادران و تعالی خانواده با تمرکز بر ارتقای سطح معلومات و مهارت مادران و سایر اعضاست.

نظرها

اخبار بیشتر