در سال ۲۰۵۰ گاز در جایگاه نفت می‌ایستد/ رقابت آمریکا و روسیه برای تصرف بازارهای جهانی گاز/ اقتصاد دنیا در حال افول است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

در سال ۲۰۵۰ گاز در جایگاه نفت می‌ایستد/ رقابت آمریکا و روسیه برای تصرف بازارهای جهانی گاز/ اقتصاد دنیا در حال افول است

ایلناخبرگزاری ایلنا |
رئیس هیات مدیره انجمن اقتصاد انرژی ایران گفت: موضوع دیگر که باعث افول اقتصاد جهان شده تحریم‌های آمریکا علیه ایران است که هدف فقط ایران نبوده بلکه شامل حال بسیاری از کشورهای جهان شده و همه در یک وضعیت ریسک غیرقابل پیش‌بینی هستند و از کار چابک برحذر داشته شده‌اند.

در سال ۲۰۵۰ گاز در جایگاه نفت می‌ایستد/ رقابت آمریکا و روسیه برای تصرف بازارهای جهانی گاز/ اقتصاد دنیا در حال افول است - 1

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمدحسین عادلی در پنجمین کنگره نفت و نیرو با بیان اینکه در حال حاضر گاز ساختار جدیدی به خود گرفته است، اظهار داشت: تا سال ۱۹۹۰ گاز یک کالای داخلی محسوب می‌شد و هنوز هم ۶۸ درصد تولید گاز در داخل کشورها مصرف می‌شود اما دیگر گاز یک کالای داخلی نیست و به عنوان یک کالای مهم استراتژیک بین‌المللی محسوب می‌شود؛ همان نقشی که نفت در نیمه اول سالهای ۱۹۲۰ به عنوان کالای اساسی و راهبردی داشت.

وی افزود: موضوع دیگر اینکه گاز محل رقابت و تنش‌های بین‌المللی شده است. کشورهای بزرگی مثل روسیه، آمریکا و یا چین بازیگران بزرگ جهان هستند که در یک رقابت شدید اقتصادی- سیاسی با هم درگیر هستند.

رئیس هیات مدیره انجمن اقتصاد انرژی ایران تصریح کرد: علاوه بر این، ساختار بازار گاز به طور کامل در حال عوض شدن است. قبلا فقط از طریق خط لوله انتقال صورت می‌گرفت. قیمت هم یک‌ششم قیمت نفت بود اما امروز بازار گاز به طور کلی در حال تجدید ساختار است.

وی در ادامه گفت: اقتصاد دنیا در حال افول است. سال ۲۰۱۸ رشد جهانی ۳ درصد بود و امروز این رقم افول یافته و البته تصور می‌شود با اما و اگرهایی در سال ۲۰۲۰ رشد بالا برود. دلیل این رکود اقتصاد در دنیا نیز جنگ تجاری بین چین و آمریکا به عنوان دو غول جهانی است. دلیل دیگر آن اتحادیه اروپا و برگزیت است که در حال غیرمطمئن است.

وی ادامه داد: موضوع دیگر که باعث افول اقتصاد جهان شده تحریم‌های آمریکا علیه ایران است که هدف فقط ایران نبوده بلکه شامل حال بسیاری از کشورهای جهان شده و همه در یک وضعیت ریسک غیرقابل پیش‌بینی هستند و از کار چابک برحذر داشته شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: اگر جنگ تجاری جهانی آمریکا و چین کاهش یابد در ۲۰۲۰ شاهد رشد هستیم. حتی با این پیش‌بینی‌ها هم وضعیت کشورهای توسعه‌یافته غربی کاهش رشد را نشان می‌دهد و تنها جایی که رشد بالا دارند کشورهای در حال توسعه آسیایی یعنی چین و هند هستند.

وی در ادامه گفت: در آمریکا سیاست دولت ترامپ از ابتدای روی کار آمدن، رشد تولید نفت و گاز بوده و اکنون آمریکا صادرکننده نفت است و صادرات گاز را نیز آغاز کرده و بازیگر چند نقطه جهان است. بنابراین سیاست آمریکا در این جهت است که سوخت فسیلی را حمایت و صادرات کند و در جاهای مختلف بتواند رقابت کند. در مقابل، سیاست‌ محیط زیستی آمریکا از فدرالی تغییر و ایالتی شده است. بنابراین سیاست انرژی آمریکا یک راهبرد اصلی نفتی جهان است.

عادلی ادامه داد: در حال حاضر دغدغه اروپا متنوع‌سازی منابع تغییر انرژی است که بین روسیه و آمریکا گیر کرده است. مثلا فرانسه برنامه دارد که تا سال ۲۰۳۵، ۵۰ درصد انرژی را از هسته‌ای و بقیه را از گاز و تجدیدپذیرها تامین کند. سیاست آلمان نیز این است که به طور کلی از سیستم هسته‌ای خارج شده و تا سال ۲۰۲۲ کل سوخت هسته‌ای را از نیروگاه‌ها کاهش دهد. هلند نیز به یک واردکننده گاز تبدیل می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

وی ادامه داد: در مقابل، روسیه به عنوان یک صادرکننده این سیاست را دارد که بازار اروپا را به هر قیمتی نگه دارد و در سال‌های گذشته تمام تلاش خود را کرده است.

وی در ادامه گفت: در شرایط کنونی رشد تقاضای گاز به این دلیل است که وضعیت هوا مساعد بوده یعنی زمستان‌ها سرد بوده است و دیگر اینکه سیاست‌های تعطیلی نیروگاه‌های زغال‌سنگی رو به پیشرفت است، ضمن اینکه قیمت گاز نیز پایین است. در سال ۲۰۰۰ اروپا ۲۰ درصد دیماند جهانی را داشت و این رقم اکنون به ۱۴ درصد رسیده اما در آسیا تقاضای گاز ۱۲ درصد بود و اکنون به ۲۱ درصد رسیده است. تقاضا در خاورمیانه نیز از ۷ به ۱۴ درصد رسیده است یعنی در جغرافیای تقاضای گاز این تفاوت دیده می‌شود که اروپا رو به افول بوده و آسیا و خاورمیانه افزایش تقاضا داشته‌اند.

وی ادامه داد: تولید گاز هم رشد خوبی دارد و علت اصلی آن آمریکا، روسیه و استرالیا هستند. دو کشور آمریکا و روسیه با هم مسابقه تولید دارند.

عادلی گفت: پدیده جدید در گاز، LNG است. سال گذشته رشد ۱۰ درصدی داشته و آسیا در درجه اول تقاضا قرار داشته سپس اروپا تقاضای زیادی برای LNG دارد. در حال حاضر با وجود اینکه LNG آمریکا به اروپا می‌رسد اما آمریکا با روسیه نیز رقابت می‌کند و کاهش قیمت گاز نیز فقط به علت رقابت آمریکا و روسیه است.

وی با بیان اینکه تقاضای LNG در سال ۲۰۱۹، ۱۱ تا ۱۲ درصد رشد می‌کند، افزود: در حال حاضر ۴۲ کشور واردکننده و ۲۰ کشور صادرکننده LNG هستند.

وی با تاکید بر اینکه گاز به صورت فزاینده‌ای در حال افزایش مارکت است، گفت: در حال حاضر ۲۲ درصد سبد جهانی را گاز تشکیل می‌دهد که این رقم در سال ۲۰۵۰ به ۲۸ تا ۳۰ درصد یعنی جایگاه نفت می‌رسد.

وی یادآور شد: در جغرافیای سیاسی، انرژی به سمت گاز و تجدیدپذیری می‌رود و کشورها در صدد متنوع‌سازی سبد انرژی خود هستند.

وی خاطرنشان کرد: با این شکل اگر خط لوله در ارسال گاز موفق نبوده شاید در آینده LNG بتواند موفق باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکوردشکنی عربستان در اعدام با شمشیر در سال ۲۰۱۹ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، عربستان سعودی در فاصله ۹ ماه از ابتدای سال ۲۰۱۹ رکورد سابق خود را در اعدام شکست. در این مدت ۱۶۰ نفر اعدام شدند در حالی که در مدت مشابه سال قبل میلادی این آمار ۱۴۹ نفر بود. اعدام‌هایی که رایج‌ترین شیوه شان زدن گردن با شمشیر است و معترضان به نظام سعودی جزء قربانیانی هستند که در میانشان کودکان نیز به چشم می‌خورند. مقامات سعودی شش ماه قبل ۳۷ نفر از معترضان را با اتهام داشتن تفکر تروریستی اعدام کردند. بیشتر بخوانید: اعدام یک زن با شمشیر در عربستان + فیلمانتهای پیام/آمار اعدام در عربستان سعودی + فیلم

کدام سناریوی بازداشت زم واقعی است؟ از تعقیب و مراقبت در اردن تا عملیات ربایش در بغداد + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
نامه نیوز- گروه سیاست: بازداشت روح‌الله زم (مدیر کانال جنجالی ضد نظام آمدنیوز) و نحوه دستگیری او هنوز در هاله‌ای از ابهام است. هنوز اخبار ضد و نقیضی در ارتباط با نحوه دستگیری و فریب زم منتشر می‌شود. شرکت‌های هوایی در همان آغاز در پاسخ به خبرنگاران ضمن استعلام نام روح‌الله زم، مدعی شدند که هیچ مسافری با این نام نداشته‌اند. ۳: سناریوی عملیات فریب در عراقیکی از محتمل‌ترین سناریوهایی که در روزهای اخیر مطرح شده است، ماجرای بازداشت روح‌الله زم در شهر نجف است. این سناریو البته تا حدی مورد تایید همسر خود روح‌الله زم نیز قرار گرفت.

مسابقه پرسرعت‌ترین ماشین‌های خورشیدی جهان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل

لزوم واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وزیر صمت: شرکت‌های خودرو ساز به شخص واگذار نمی‌شوند، اما برنامه وزارت صمت، واگذاری شرکت‌های خودروساز به بخش خصوصی است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آقای رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه خروج برخی خودرو‌ها از خط تولید به ویژه خودور‌های پرتیراژ در دستور کار شرکت‌های خودرو ساز قرار دارد، افزود: از خانواده پراید و پژو خروجی خواهیم داشت، البته خودرویی مناسب، جایگزین آن خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. وی با بیان اینکه، شرکت‌های خودرو ساز، پیگیر اجرای این برنامه هستند گفت: ما نیز این موضوع را پیگیری و حمایت می‌کنیم، در مرحله نخست نیز خودرو پراید در مدلی که تعهدی برای آن وجود ندارد از چرخه تولید خارج می‌شود. وزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی آقای رحمانی در خصوص وضعیت زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی بخصوص شهرک‌های صنعتی اطراف تهران گفت: ما در بخش زیر ساخت‌های این شهرک‌ها، به ویژه در خصوص تامین برق با مشکل جدی مواجه هستیم البته در خصوص آب، خط انتقال در حال احداث و در مورد برق نیز نیاز به احداث پست است که وزارت نیرو به دلیل کمبود بودجه، امکان رفع این مشکل را ندارد.

اقتصاد ایران به اصلاح ساختار نیاز دارد

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
فسادهای اقتصادی که به طور سریالی در کشور پدید می‌آید هم مورد توجه همگان است. مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکلات اقتصادی فعلی بیانگر ناتوانی در این بخش است گویا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست‌های مقاومتی یک شیوه حکمرانی منظم می‌خواهد که متاسفانه درکشور وجود ندارد و شیوه مورد استفاده ما درحال حاضر فاقد یک ساختار منسجم است. دیگر کشورهای دنیا قبل از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند و وام را به عرضه مسکن می‌دهند. آقای سعدوندی هم در سوی دیگر استودیو گفت: یکی از مشکلات بزرگ در ساختار نظام این است که کسانی که قرار است سیاست‌های اقتصادی را اصلاح کنند منادیان حفظ وضع موجودند.

فیلم | نشت نفت از نفتکش سابیتی واقعیت دارد؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر