شادی از جمع کودکان رخت بر بسته است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
شادی از جمع کودکان رخت بر بسته است

شادی از جمع کودکان رخت بر بسته است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک روانشناس کودک گفت: براساس آنچه بررسی شده کودکان نسبت به گذشته خیلی کمتر احساس شادی می‌کنند و از روحیه شاد برخوردار نیستند.

احمد اکبری در گفت‌وگو با ایسنا، عنوان کرد: فضا و امکانات مدارس مخالف شادی کودکان هستند، در واقع مدارس بی‎روح، بدون طرح و نقاشی و ساختمان‌ها قدیمی هستند که این مسائل موجب شده با معماری مدارس شاد منافات داشته باشند.

وی ادامه داد: نه تنها تاکنون هیچ پیش‌بینی برای شادی کودکان در مدارس نشده بلکه حتی گاهی معلمان نیز از مدارس فراری هستند و به سختی در فضای مدارس حضور پیدا می‎کنند.

این روانشناس و متخصص P۴C همچنین بیان کرد: متاسفانه در فضای فعلی هرگونه فعالیت و تحرکی که مستلزم شادی کودکان باشد در مدارس امکان‎پذیر نیست، از صندلی که کودکان روی آن می‎نشینند و نمی‎توانند تکان بخورند تا اداره کلاس که با روش سخنرانی فعالیت جسمانی را از کودکان می‎گیرد و تنها به یک ورزش صبحگاهی موقت پسنده می‎کنند، هیچ کدام شادی را برای کودکان در پی ندارد.

وی گفت: حتی ساعت‎های ورزش کودکان در مدارس نیز به شدت مورد بی‏توجهی قرار گرفته و به آن بها داده نمی‎شود و چون فعالیت‎های گروهی که تحرک را در کودکان ایجاد کند در مدارس نیست نمی‎توان توقع داشت که برون‌داد مدارس شاد باشد.

اکبری همچنین به وضعیت برنامه‎های درسی کودکان اشاره کرد و افزود: به جز فعالیت‎های جسمانی حتی فضا، امکانات و برنامه درسی برای کودکان نداریم، در حال حاضر برنامه‎های موجود به جای اینکه رشد همه جانبه کودکان را که بخش عمده آن نشاط و سرزندگی است، به همراه داشته باشد ذهن پروری است.

این استاد دانشگاه بیان کرد: نبود موسیقی در مدارس، فعال نبودن روش‎های تدریس، بانشاط نبودن معلمان موجب شده فعالیت‎ها در مدارس بی‎نشاط باشد و این موجب شده برنامه‎هایی که اجرا می‎شوند، فقط برای رفع تکلیف باشد.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

این صاحب‌نظر آموزش فلسفه برای کودکان در حوزه تعلیم و تربیت در کاشمر گفت: متاسفانه مسئولان هم بیشتر از این از معلمان توقع ندارند وگرنه ۳۵ تا ۳۶ دانش‎آموز را در یک کلاس ابتدایی که به زور فضا برای نشستن ۱۵ نفر دارد، نمی‎نشاندند.

وی عنوان کرد: برون‌دادهای نظام آموزشی به خوبی نشان می‎دهد که نه تنها شادی در بین کودکان بلکه حتی در جامعه هم وجود ندارد، تا زمانی که کودکان از حضور در مدارس لذت نبرند و فضای شادی و آرامش وجود نداشته باشد اینکه از داخل این فضاها بخواهد شهروند شادی بیرون بیاید یک جور ساده انگاری و ساده لوحی است.

مدیر گروه جهاد دانشگاهی کاشمر افزود: هرچند تربیت به هیچ عنوان آموزش صرف نیست و تنها کمک به شکوفایی استعدادهای کودکان است اما برخی تربیت را با آموزش اشتباه گرفته‎اند.

وی اظهار کرد: بسیاری از مسئولان و تصمیم گیرندگان مفهوم تربیت را درک نکرده‌اند به همین دلیل تصور برخی این است که اگر در مدرسه سروصدا و اعتراض نباشد، تعلیم و تربیت به خوبی انجام می‌شود.

اکبری گفت: به رغم اینکه اگر عوامل انگیزشی همانند شادی در مدارس برای کودکان نباشد شاید کار تعطیل نشود اما وجود این عوامل موجب موفقیت می‎گردد؛ اگر شاهد برخی ناهنجاری‎ها، خودکشی و خشونت‎ها در بین کودکان هستیم نتیجه نبود عوامل انگیزشی و شادی و وجود افسردگی در بین کودکان است.

این روانشناس کودکان بیان کرد: اگر بازبینی اساسی در تعلیم و تربیت نداشته باشیم، اتفاقات ناگوار با شیب تندتر و در جهت بدتری به جلو خواهد رفت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| توهین و تمسخر علی دایی در صداوسیما

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نزدیک شدن رونالدو به رکورد آقای گلی جهان علی دایی، بهانه توهین دو مجری صداوسیما در یک برنامه تلویزیونی شبکه سه به اسطوره فوتبال ایران شده است.

محمدرضا گلزار در خاک آمریکا شکست خورد / احتمال لغو کنسرت! + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، محمدرضا گلزار قرار است که در دالبی تیاتر طی هفته‌های آینده کنسرت برگزار کند و شبکه‌های فارسی زبان لس‌آنجلس بشدت در حال تبلیغات شبانه‌روزی برای کنسرت محمدرضا گلزار هستند. هواداران این بازیگر با ارسال لینکی برای کافه سینما، از مسیر خرید بلیت برای حضور در سالن، این خبر را به‌چالش کشیده‌اند. گروهی محمدرضا گلزار خواننده‌ای استاندارد نمی‌دانند و با اذعان به فالش‌خوانی وی در کنسرت‌های که اخیرا روزنامه جام جم بدان مفضل پرداخت بود را دلیل شکست محمدرضا گلزار در برگزاری این برنامه می‌دانند. این آمار برای خرید کنسرت محمدرضا گلزار در آمریکا به اندازه یک کلوب صد نفری بی‌سابقه است. البته بوقچی‌هایی هم هستند که سعی می‌کنند برگزاری این مراسم را در سالن مراسم اسکار جلوه دهند.

فیلمی که باعث شد تا علی دایی بگوید قوه قضاییه با کارچاق‌کن‌های صداوسیما برخورد کند

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در زمانی که همه مردم ما از فساد گریزان و ناراحت هستند و کمر خیلی‌ها را فساد شکسته بهتر است سالم سازی را شروع کنیم. ان‌شاءلله قوه قضاییه این مورد را بررسی کند و شورای سیاست گذاری صدا و سیما هم شعار ندهد و عمل کند تا مردم بدانند کسانی که فساد را در صدا و سیما رواج و آموزش می‌دهند چه کسانی هستند. ان‌شاءالله مملکت ما روزی عاری از فساد و این گونه افراد باشد. من فقط زندگیم را می‌کنم و با کسی کاری ندارم.

فیلم | اعتراض و پیاده نشدن مسافران پرواز نجف_تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، امضاء کنندگان این نامه که در یکی از ستون‌های روزنامه لوموند منتشر شده با خطاب قرار دادن امانوئل ماکرون درخواست خود را اینگونه مطرح کرده‌اند: «ما (…) از دولت فرانسه و از رئیس جمهوری می‌خواهیم هر چه سریعتر برخورد با زن محجبه‌ای که در مقابل چشمان فرزندش مورد تعرض قرار گرفته است را به صورت صریح و آشکار محکوم کنند.» این نامه همچنین برچسب زدن، ترد کردن و تمسخر شهروندان مسلمان تنها به دلیل عمل به دستورات دینی مربوطه را محکوم می‌کند و خواستار مقابله با این گونه رفتارها شده است. ماجرا به روز جمعه گذشته باز می‌گردد، زمانی که ژولین ادول، عضو دفتر مرکزی حزب راستگرای افراطی «اجتماع ملی» از مادر محجبه یک دانش آموز که فرزندش را در گردش جمعی خارج از مدرسه برای بازدید از شورای منطقه‌ای «بورگونی-فرانش-کنته» همراه می‌کرد، خواست که برای ورود به سالن حجاب از سر بردارد. در پی این اقدام نماینده راستگرای فرانسه، این مادر محجبه مجبور به ترک محل شد. شخصیت‌های فرهنگی، اجتماعی و هنری فرانسه در نامه‌ای که به امضای ۹۰ نفر رسیده این حرکت را که تصاویر ویدیویی آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر و واکنش گسترده کاربران را به همراه داشته مصداق بارز «نفرت» و «خشونت بی سابقه» توصیف کرده‌اند. به نوشته یورونیوز، عمر سی، بازیگر شناخته شده و برنده جایزه سزار، سلین سیاما، کارگردان زن فرانسوی، کن ساماراس، خواننده رپ فرانسوی ملقب به «نکفو» و تعدادی از خبرنگاران و ورزشکاران از ۹۰ امضاء کننده این نامه محسوب می‌شوند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر