مشق جهادگری در مینی‌بوس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. فرهنگ
مشق جهادگری در مینی‌بوس

مشق جهادگری در مینی‌بوس

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
در ماه‌های گذشته عکس‌هایی از طلبه‌ای در حین فعالیت جهادی ‌در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که با واکنش‌های مثبت کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد.

عکس‌ها مربوط به روستای «کریم کشته» از توابع منطقه دوست‌محمد هیرمند بود. در این تصاویر روحانی‌ها در حالی ‌که عبا و عمامه بر سر داشتند، مشغول فعالیتهای جهادی‌ (فرهنگی-آموزشی) و همراهی با کودکان و نوجوانان بودند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند، در یکی از عکس‌هایی که بیشترین بازنشر را در شبکه‌های اجتماعی داشت، روحانی جوانی در مینی‌بوسی قدیمی با کودکان و نوجوانان همراه شده بود و به نظر می‌آمد مشغول بازی است. نام این روحانی «امیر چراغ‌ملائی» است؛ طلبه‌ جوان ‌حوزه علمیه قم که دوستانش او را با نام حسین بیشتر می‌شناسند. طلبه‌ای که سه‌ سال سابقه فعالیت جهادی دارد. آن‌چه در ادامه می‌آید گفت‌وگو با این روحانی جوان است.

دقیقا از چه زمانی تصمیم به فعالیت در مناطق محروم گرفتید؟

پیش از شروع فعالیت‌های جهادی در مناطق محروم سیستان‌‌وبلوچستان، در قالب گروه خیریه محل‌مان‌ در شهرستان دماوند طرح‌هایی را در زمینه‌های اقتصادی و البته فرهنگی دنبال کردیم. این فعالیت‌ها مقدمه و تجربه‌ای برای کارهای جدیدی‌تر و همچنین انگیزه‌ای برای فعالیت در مرزی‌ترین نقاط استان سیستان‌وبلوچستان شد.

از چه زمانی فعالیت‌تان را در نقاط مرزی استان سیستان‌و‌بلوچستان آغاز کردید؟

در عید ‌سال ۹۵ مقدمات یک طرح برای محرومیت‌زدایی در بخش فرهنگی توسط تعدادی از دوستان طلبه و دانشجوی دانشکده فنی انقلاب اسلامی فراهم شد. البته دانشجویان دانشگاه فنی انقلاب تهران نزدیک به پانزده ‌سال است که فعالیت‌های محرومیت‌زدایی را در زمینه‌های عمرانی، اشتغالزایی و اجرای طرح‌های اقتصادی دنبال می‌کنند. در این چند ‌سال اخیر نیز طرح ویژه ارتقای فرهنگی را در مناطق مرزنشین استان سیستان‌و‌منطقه هیرمند آغاز کرده‌اند. شروع فعالیت ما هم آشنایی با گروه جهادی مهاجر دانشگاه انقلاب و عید ۹۵ بود.

در ماهی که گذشت عکسی از فعالیت‌های شما در فضای ‌مجازی بازنشر شد که با استقبال کاربران بسیاری روبه‌رو شد؛ (عکس شما و نوجوانی در خودرویی قدیمی) این عکس مربوط به کدام شهرستان است؟

این عکس مربوط به بچه‌های باصفا و خوش‌قلب روستای «کریم کشته» از توابع منطقه دوست‌محمد (هیرمند) و بخش زابل استان سیستان‌وبلوچستان است. چند وقتی است که آن مینی‌بوس زهوار دررفته هم در گوشه‌ای از زمین بازی بچه‌های روستا خاک می‌خورد. تاریخ عکس برای نوروز ۹۸ بود که بعد از برگزاری کلاس قرآن در مسجد به قصد برگزاری مسابقات شاد و متنوع راهی زمین بازی شده بودیم که آن عکس هم مربوط به همان مسابقات است.

این عکس مربوط به بچه‌های باصفا و خوش‌قلب روستای «کریم کشته» از توابع منطقه دوست‌محمد (هیرمند) و بخش زابل استان سیستان‌وبلوچستان است. چند وقتی است که آن مینی‌بوس زهوار دررفته هم در گوشه‌ای از زمین بازی بچه‌های روستا خاک می‌خورد

تاکنون چه فعالیت‌های جهادی را دنبال کرده‌اید؟

در طول سال‌های طلبگی سعی کرده‌ام که اوقات فراغت خود را در راه خدمت ‌جهادی صرف کنم؛ البته من دانش‌آموخته این سبک‌ زندگی و اول راه هستم. آغاز این کار با همت حوزه علمیه و اساتید صورت گرفت. اولین حرکت‌های جهادی و کمک به محرومان را در خیریه امام‌حسن (ع) و در حوزه علمیه امام صادق (ع) شهرستان دماوند آغاز کردیم و امروز که در گروه جهادی ابناء‌الرضا در دماوند و گروه جهادی مهاجر در منطقه هیرمند فعالیت دارم، خود را مدیون همان افرادی می‌دانم که من را در این مسیر قرار دادند.

در اردوها بیشتر تمرکزتان بر چه فعالیت‌هایی است؟

ما در اردوهای جهادی در قالب گروه فرهنگی به صورت تخصصی و تیمی در حوزه کودک و نوجوان با برگزاری کلاس‌های معارف در زمینه روان‌خوانی و تجوید قرآن، بیان احکام و … فعالیت داریم. تشکیل جلسات تخصصی مشاوره خانواده که از نیازهای بسیار ضروری آن مناطق است از دیگر فعالیت‌های ما است؛ اما یکی از اصلی‌ترین‌های فعالیت‌های ما کشف افراد مستعد فرهنگی است. این فعالیت خود باعث استمرار فعالیت جهادی در حوزه فرهنگی در روستا می‌شود. همین افراد مستعد در ادامه خود به مربیان فرهنگی برای ارتقای فعالیت فرهنگی در منطقه بدل می‌شوند. ما سعی می‌کنیم این افراد را از لحاظ محتوایی و همچنین مالی تأمین کنیم. البته بخشی از فعالیت ما هم در زمینه عمرانی است اما همان‌طور که گفتم، تمرکز اصلی ما در کنار فعالیت‌های عمرانی، جهاد فرهنگی است که اگر جهاد فرهنگی به ثمر بنشیند، شرایط را برای رشد اقتصادی نیز بالا خواهد برد. رهبر معظم انقلاب نیز در تعبیری بیان کرده‌اند: «جهاد فرهنگی پایه و اساس سایر جهادهاست».

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

در حال حاضر مسافر چه شهری هستید؟

به امید خدا برای زیارت اربعین قدم در مسیر دلدادگی می‌گذارم؛ البته به شرط توفیق و حیات. چند نکته هم در این خصوص مطرح کنم، یکی از بسترهای خوب برای جهاد فرهنگی در مسیر پیاده‌روی اربعین انتقال اندیشه و محتوای دینی و معرفتی است. با توجه به روح معنوی راهپیمایی اربعین، قلوب زائران برای شنیدن معارف الهی آماده است. هر فرد می‌تواند به اندازه توان خود در بهتر برگزارشدن این مراسم بی‌نظیر کمک بکند، شاید کمترین کمک برای زیباترشدن این سفر خوش‌خلقی با زوار الحسین (ع) و البته کودکان است تا خاطره خوبی از این سفر برای‌شان باقی بماند.

چه سالی ازدواج کردید و چند فرزند دارید؟

سال ۹۷ ازدواج کردم؛ البته هنوز توفیق پدرشدن را ندارم.

درآمدتان از چه راهی تأمین می‌شود؟

در حال حاضر مشغول به تحصیل در حوزه علمیه قم هستم و درآمد اصلی‌ام از طریق شهریه طلبگی است و البته به صورت پاره‌وقت با نگارش مطالبی در برخی مجلات خانواده اندک درآمدی را کسب می‌کنم. در کنار اینها قطعا کمک پدرم در تأمین مسائل مالی بسیار تاثیرگذار است.

‌بهترین هدیه‌ای که دریافت کرده‌اید؟

همین یک ماه پیش که برای اردوی جهادی راهی منطقه دوست‌محمد بودیم، ۱۰ روزی کلاس قرائت قرآن به همراه آموزش قواعد تجویدی برای دختران روستای (قجر محمدحسن) داشتیم. جلسه آخر کلاس بود که بعد از بیان تفسیری کوتاه از المیزان که برنامه پایانی هر روز کلاس بود، هدیه‌هایی میان بچه‌ها توزیع شد. پس از این‌که بچه‌ها یک پک لوازم‌التحریر به عنوان هدیه گرفتند، یکی از دخترهای ۱۰، ۱۱ ساله نامه‌ای را به من داد و رفت. این دختر خانم بااستعدادترین و البته با تلاش‌ترین شاگرد کلاس هم بود. در نامه ابتدا تشکر کرده بود و در نامه‌ای دیگر شعر قشنگی درباره ایران نوشته بود. دو بیت آخر شعر این دختر خانم این‌گونه بود: ما به تموم داشته‌هاش می‌نازیم/ هر چی نداره کم کمک می‌سازیم/ تا که یک روز کسایی که تو دنیان بگن/ بهترین جای دنیا یعنی ایران. این نامه بهترین هدیه دریافتی‌ام در طول عمرم است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گاف عجیب سریال «ستایش ۳» / ببینید

برنابرنا11 ساعت قبل
خانه ملتخانه ملت1 روز قبل
قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره انحصاری نشدن تدریس زبان انگلیسی در مدارس گفت: آموزش زبان‌های خارجی در مدارس فقط به تدریس زبان انگلیسی انحصاری نکنید؛ آموزش زبان‌های دیگر از جمله فرانسه، اسپانیایی و آلمانی و دیگر زبان‌ها را به اختیار دانش آموزان بگذارید و زمینه یادگیری این زبان‌ها را در مدارس و مراکز آموزشی فراهم کنید تا اگر دانش آموزانی علاقمند به یادگیری دیگر زبان‌ها هستند بتوانند از آموزش‌های لازم برای یادگیری دیگر زبان‌ها بهره مند شوند. نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی، افزود: شخصا با حذف زبان انگلیسی مخالف هستم و ضرورتی برای حذف این درس در مدارس نمی‌بینم، انحصاری نبودن تدریس زبان انگلیسی را می‌پذیریم، اما اگر بخواهیم این زبان را کاملا حذف کنیم منطقی به نظر نمی‌رسد؛ باید شرایط آموزشی زبان‌های خارجی دیگر در مدارس برای دانش آموزان مهیا گردد. بی اطلاعی آموزش و پرورش از طرح انحصاری بودن زبان انگلیسیاحمدی لاشکی در مورد نقش آموزش و پرورش در تصمیم گیری و ارائه این طرح گفت: طرح انحصاری بودن زبان انگلیسی در کمیسیون آموزش و پژوهش‌های مجلس عنوان شده است، بعید می‌دانم با آموزش و پرورش در مورد آن بحث و گفتگویی صورت گرفته باشد؛ به احتمال زیاد آموزش و پرورش هم با این طرح موافقت نکنند. حذف زبان انگلیسی مدارس ظلمی علیه دانش آموزانوی در ادامه یادآور شد: آموزش درس زبان انگلیسی و دیگر زبان‌ها در مراکز آموزشی آزاد بسیار زیاد شده است؛ انحصاری شدن زبان انگلیسی در مدارس به نوعی ظلم در حق برخی از دانش آموزان است که علاقمند به یادگیری زبان‌های د یگر هستند. حذف زبان انگلیسی برابرست با بی عدالتی در سیستم آموزشیعضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: حذف درس زبان انگلیسی در مدارس و فرستادن دانش آموزان به سوی آموزشگاه‌های آزاد نوعی بی‌عدالتی در سیستم آموزشی کشور است؛ در این میان دانش آموزانی که از لحاظ مالی در شرایط بهتری قرار دارند می‌تواند این درس را از طریق آموزشگاه‌های آزاد بیاموزند، حذف این درس بی ‌عدالتی در حق آن دسته از دانش آموزانی است که توانایی شرکت در این کلاس‌ها را ندارند. /انتهای پیام

فیلم | بازخوانی هشدار رهبر انقلاب به بهانه دستگیری روح‌الله زم

خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل
در دل ایران، سرزمین‌های بیشماری را می‌توان یافت که رفته رفته رو به زوال می‌روند، روستاهایی که هرکدام در زمانی آباد بوده‌اند ولی کم‌کم با کوچ جمعیت جوان رو به مرگ رفته‌اند اما هنوز هم زیبا هستند و هر کوچه و پس کوچه‌شان داستانی برای گفتن دارد. امروز قصد داریم به یکی از این روستاها سر بزنیم.

واکنش متین ستوده به حواشی تیپ و پوشش متفاوت‌اش: بعضی‌ها با آراسته بودن مشکل دارند+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
پوشش متین ستوده، بازیگر سینما در مراسم فوتوکال (گفتگو تصویر) فیلم مسخره باز باعث شد عکس و ویدئوی او در فضای مجازی منتشر شود. بخشی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از نوع پوشش این بازیگر انتقاداتی کردند. حتی در عکس‌های صفحه شخصی‌ام مشخص است که در مراسم اکران «مسخره‌باز» مانند مراسم‌های دیگر بوده‌ام. من بازیگر تلویزیون، تئاتر و سینما هستم. مثلا وقتی برای خرید به پاساژ بروم، قاعدتا با این تیپ و پوشش نیستم.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فاکس نیوز، درهمین راستا دانشگاه پلی تکنیک تومسک روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: در شرق دریای سیبری منبع قدرتمند انتشار متان کشف شده است. این حباب‌ها منطقه‌ای به مساحت ۴تا۵ مترمربع را دربر می‌گرفت و محققان مقداری از آب جوشان حاوی متان را به عنوان نمونه جمع آوری کردند. او می‌گوید: تابه حال هیچ کس چنین میزان انتشار متان را ثبت نکرده بود. البته هنوز تحقیقات درباره این منطقه و میزان متان آن وجود دارد. مدتی است که دانشمندان انتشار گازهای گلخانه‌ای در سیبری را از نزدیک رصد می‌کنند.
ایسناایسنا5 ساعت قبل
محققان دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز، برای نخستین بار در کشور موفق به تولید کود زیستی پتاسیمی در کشور شدند. وی با تاکید بر اینکه در سال‌های اخیر تعدادی کود زیستی در کشور ثبت و تولید شده که بیشتر در ارتباط با عناصر فسفر و نیتروژن بوده است، گفت: با وجود اینکه تولید و استفاده کود زیستی پتاسیمی در کشورهایی نظیر چین و کره از سال‌ها قبل آغاز شده تا کنون در کشور عرضه نشده و فرمولاسیون عرضه شده در این طرح، جدید است. دانشیار بیولوژی و بیوتکنولوژی خاک دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز با اشاره به روند اجرای موفقیت این پروژه گفت: کود زیستی حاضر مبتنی بر چندین ایزوله جدید باکتریایی حل‌کننده پتاسیم بوده و قابلیت حل‌کنندگی فسفات از دیگر ویژگی‌های این کود زیستی است. این استاد دانشگاه تبریز تاکید کرد: این نوع کود زیستی برای نخستین بار در کشور عرضه می‌شود و فراورده نهایی اختراع حاضر می‌تواند علاوه بر تامین پتاسیم برای گیاه میزبان، همزمان قابلیت کود زیستی فسفاته داشته باشد و می‌توان آن را به عنوان جایگزینی سالم و زیست محیطی برای کودهای شیمیایی پتاسه به کار برد. بر اساس گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، این پروژه به شماره ۰۳۷۹۱۷ از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت اختراع رسیده است.

نظرها

اخبار بیشتر