شبح «اصغر قاتل» در مشهد همه را به وحشت انداخت! +تصاویر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فردا نیوز
  4. حوادث
شبح «اصغر قاتل» در مشهد همه را به وحشت انداخت! +تصاویر

شبح «اصغر قاتل» در مشهد همه را به وحشت انداخت! +تصاویر

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز |
از اعدام اصغر قاتل، نخستین قاتل زنجیره‌ای شناخته شده ایران در تیرماه ۱۳۱۳، فقط ۱۳ سال گذشته بود که شبح او، مردم مشهد را به وحشت انداخت؛ شبحی که در کوچه پس کوچه‌های شهر می‌گشت و وحشت می‌آفرید.

روزنامه خراسان: از اعدام اصغر قاتل، نخستین قاتل زنجیره‌ای شناخته شده ایران در تیرماه ۱۳۱۳، فقط ۱۳ سال گذشته بود که شبح او، مردم مشهد را به وحشت انداخت؛ شبحی که در کوچه پس کوچه‌های شهر می‌گشت و وحشت می‌آفرید. مردم آن روزگار با شنیدن اخبار قتل‌های پیاپی زنان در مشهد، از خود می‌پرسیدند: آیا اصغر قاتل بازگشته است؟ آیا نیرویی اهریمنی، باعث برخاستن او از قبر شده و حالا، او در جلد فرد دیگری فرو رفته است تا انتقام بگیرد؟ بسیاری از مشهدی‌های روزنامه‌خوان، هنوز بریده روزنامه اطلاعات سال ۱۳۱۳ را که گزارش مبسوط محاکمه و اعدام اصغر قاتل را چاپ کرده بود، نگه داشته بودند و هنوز هم، نام اصغر قاتل، ضرب‌المثل ترس و وحشت مردم شهر محسوب می‌شد. اما حالا، این خیال موحش که شبح اصغر قاتل، در مشهد پرسه می‌زد، تاریکی شب‌های مردم این شهر را، هولناک‌تر از همیشه کرده بود. برای چند ماه، نه، چند سال، زنان از رفتن به کوچه باغ‌های اطراف شهر و مناطق متروک و ساکت، بیمناک بودند. شهر در وحشتی جانکاه دست و پا می‌زد تا این‌که راز ۱۴ قتل وحشیانه، در فروردین ۱۳۳۰، برملا و روزنامه خراسان که به تازگی انتشار یافته بود، تریبون اعلام اخبار این کشف هیجان‌انگیز، برای مشهدی‌ها شد. آن چه امروز در صفحه خراسان قدیم ملاحظه می‌کنید، گزیده‌ای از گزارش‌ها و تصاویر خبری مربوط به این رویداد جنایی، در روزنامه خراسان سال ۱۳۳۰ ه. ش است.

شبح «اصغر قاتل» در مشهد همه را به وحشت انداخت! +تصاویر - 2

اورنگی و ظریفیان؛ دو گانه وحشت!

شاید در حافظه تاریخی قدیمی‌های مشهد بتوان ردی از این جنایات هولناک پیدا کرد؛ جنایاتی که حسن اورنگی و همدستش، عباسعلی ظریفیان، بین سال‌های ۱۳۲۶ تا ۱۳۲۹، در نقاط مختلف مشهد مرتکب شدند؛ این دو نفر، با کمک هم، زنان خیابانی یا سرگردان را فریب می‌دادند و پس از تجاوز و سرقت اموال، به زندگی آن‌ها خاتمه می‌دادند.

شبح «اصغر قاتل» در مشهد همه را به وحشت انداخت! +تصاویر - 5

طی دوران فعالیت‌های جنایت‌بار این دو نفر که تا امروز، به عنوان نخستین قاتلان زنجیره‌ای تاریخ مشهد شناخته می‌شوند، ۱۴ زن به قتل رسیدند که قاتلان تنها مسئولیت ۱۲ فقره از آن‌ها را برعهده گرفتند. کشف راز جنایاتی که خواب را بر مردم مشهد حرام کرده‌بود، با تیزبینی مأموران آگاهی این شهر و البته، رفتار‌های نامتعارف حسن اورنگی ممکن شد؛ او جوانی ۲۶ ساله بود که به دور از خانواده، جایی در حوالی دروازه بالاخیابان زندگی می‌کرد و محل امرار معاشش، باج گرفتن و تلکه کردن زنان بی‌سرپرست و بدنام بود. پ نخستین دلیلی که کارآگاهان را واداشت به دنبال اورنگی بیفتند، همین کارنامه سیاه بود.

در وبسایت خبری بخوانید: حوادث واقعی و تکان دهنده در ایران

شبح «اصغر قاتل» در مشهد همه را به وحشت انداخت! +تصاویر - 8

اورنگی که آشکارا شخصیتی بیمار داشت و به شهرت، سخت علاقه‌مند بود، پس از بازداشت و تنها با گذشت پنج ساعت، به تعداد معتنابهی قتل اقرار کرد و افزود که تمام آن‌ها را با همکاری دوستش عباسعلی ظریفیان، مردی سیه‌چرده و ۳۶ ساله که بسیار تنومند و البته بی‌رحم بود، انجام داده است. این قتل‌ها در مناطق مختلف مشهد، از جمله، کوره‌خرابه‌های حسین‌آباد، بالاخیابان، مقابل کارخانه نخریسی، پشت شرکت نفت در میدان مقدم طبرسی، مزارع محمدآباد، میدان ضد، پشت کوهسنگی، جاده قدیم تهران، منطقه مصلی و نزدیک کارخانه قند آبکوه اتفاق افتاد و در تمام موارد، مقتولان با روسری‌هایشان خفه شده بودند. در پی دستگیری حسن اورنگی در فروردین ۱۳۳۰، روزنامه خراسان که در دومین سال انتشار خود به سر می‌برد، اقدام به انتشار مجموعه گزارش‌های تفصیلی و گسترده‌ای درباره این قتل‌های زنجیره‌ای کرد. این گزارش‌ها از ۱۸ فروردین سال ۱۳۳۰ آغاز شد و تا اعدام حسن اورنگی در ۱۱ آذرماه همان سال، ادامه یافت. طی این مدت، روزنامه خراسان گزارش‌های متعددی را با ضمیمه عکس‌های متنوع، درباره این دو قاتل بی‌رحم منتشر کرد که در نوع خود، استثنایی و کم‌نظیر است. عباسعلی ظریفیان نیز، به ۱۵ سال زندان محکوم شد و با وجود مشارکت جدی در قتل‌ها، از طناب دار گریخت؛ از سرنوشت عباسعلی ظریفیان، پس از گذراندن حبس، اطلاعی در دست نیست. او هنگام محاکمه، ۳۶ ساله بود.

شبح «اصغر قاتل» در مشهد همه را به وحشت انداخت! +تصاویر - 10

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ زنده‌ ماندن دوچرخه‌سوار زیر تریلی!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
یک دوچرخه با دو سرنشین در ویتنام با تریلی هجده چرخ تصادف کرد. در این حادثه یکی از سرنشینان به همراه دوچرخه به زیر تریلی رفت، اما جان سالم به در برد.

کاهش استرس توسط سارق مسلح

تابناکتابناک1 روز قبل
سارق مسلحی در جریان سرقت از یک داروخانه در برزیل، پیشانی مشتری سالخورده‌ای را می‌بوسد و به او می‌گوید که «پول او را نمی‌خواهد.»؛ اقدامی در جهت کاهش استرس یک قربانی سرقت که در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفت! این تصاویر را در تابناک می‌بینید.

برخورد یک خودروی خارج از کنترل با ساختمان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک دستگاه خودروی سواری خارج از کنترل راننده با سرعت زیاد به ساختمانی برخورد کرد. این حادثه که بامداد پنجشنبه در میشیگان آمریکا رخ داد، تلفات جانی در بر نداشت. بیشتر بخوانید: خوش شانسی دوچرخه سوار به دلیل له نشدن زیر تریلی + فیلمانتهای پیام/

خلع سلاح دانش آموز مسلح توسط معلمش

تابناکتابناک22 ساعت قبل
یک دانش آموز در دبیرستان پارکروز در اورگان آمریکا قصد داشت با شاتگان دست به خودکشی بزند اما مربی فوتبال او، مانع از این اتفاق شد و او را در آغوش گرفت و همزمان محافظ امنیتی مدرسه سلاح را از دانش آموز گرفت. دقایقی بعد پلیس سررسید و این دانش اموز را دستگیر کرد. این ویدیو پس از آن منتشر شد که این دانش آموز به واسطه این اقدام به سه سال حبس محکوم شد. این لحظات تکان‌دهنده را در تابناک می‌بینید.

فیلم/ آتش‌سوزی در قطار حامل هواداران فرایبورگ

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اسپوتنیک: این قطار حامل ۷۰۰ تن از هواداران تیم فوتبال اف‌سی فرایبورگ بود. دست‌کم سه نفر بر اثر دود ناشی از آتش‌سوزی دچار مسمومیت شدند. این حادثه به دلیل نقص فنی رخ داد

عاقبت پیاده سازی خلاقیت غیر اصولی روی خودروی نیسان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران8 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، حمل بار غیر اصولی و پیاده سازی خلاقیت روی خودروی نیسان، حادثه ساز شد. راننده خودرو که قصد داشت بار میلگرد را با نیسان جابجا کند، که تلاش او ناکام ماند و آسیب شدیدی به خودرو وارد شد. بیشتر بخوانید: فرو ریختن سد در سیبری با ۱۵ کشته + فیلمانتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر