آمریکا همواره مشغول تحریم علمی و اقتصادی ملت‌هاست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
آمریکا همواره مشغول تحریم علمی و اقتصادی ملت‌هاست

آمریکا همواره مشغول تحریم علمی و اقتصادی ملت‌هاست

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
عضو مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان در خصوص تحریم‎های علمی آمریکا علیه ایران گفت: آمریکا نیروهای علمی ایران را در کنار اقتصاد و دیگر نیروهای این کشور تحریم کرد تا ایران را تحت فشار قرار دهد و آن را از دور خارج کند و به همین دلیل است که از زمان انقلاب امام خمینی (ره) همواره ایران را تحریم کرده است.

اعتمادآنلاین|حسن شریفه، عضو مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان درباره تحریم‌های علمی آمریکا علیه ایران گفت: ابتدا باید بگویم که آمریکا در طول تاریخ خود همواره کشورها و ملت‌ها را در ابعاد علمی و اقتصادی تحریم کرده است.

وی ادامه داد: دولت آمریکا در کوبا زمان فیدل کاسترو بر این کشور تحریم اقتصادی اعمال کرد، چرا که کوبا بر اقتصادش مبتنی بود، بنابراین آنها را تحریم اقتصادی کرد تا آنها را ضعیف کند و اکنون آمریکا بعضا تلاش می‌کند در ایران، تحریم‌های علمی و پژوهشی اعمال کند.

‌عضو مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان با تاکید بر اینکه توان علمی یکی از قدرت‎های کشور ایران است، گفت: یکی از دلایل مهم قدرت در کشور ایران، توان علمی است. بنابراین آمریکا نیروهای علمی ایران را در کنار اقتصاد و دیگر نیروهای این کشور تحریم کرد تا ایران را تحت فشار قرار دهد و آن را از دور خارج کند.

شریفه اضافه کرد: به همین دلیل است که آمریکا از زمان انقلاب امام خمینی (ره) همواره ایران را تحریم کرده است، اما اگر راز کربلا و عاشورا و رمز این حقیقت اسلام را می‌دانستند که چگونه محاصره و چگونه پیروز شد، خود را به زحمت نمی‌انداختند، چرا که پیامبر گرامی اسلام (ص) در ابتدای نبوت خویش ۳ سال محاصره اجتماعی و اقتصادی در شعب ابوطالب شد، ‌محاصره اجتماعی بر این اساس بود که هیچ کس حق ازدواج با خانواده «ابوطالب» را نداشت.

وی ادامه داد: در محاصره اقتصادی شعب ابوطالب نیز هیچ یک از اهالی مکه حق انجام خرید و فروش با پیامبر و یا افراد تحریم شده را نداشتند، اما پس از گذشت ۳ سال به مدینه هجرت کرد و اسلام در روز «فتح مکه» پیروزمندانه و با قدرت و درخشش بیشتری بازگشت.

عضو مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان گفت: با مروری بر تحریم یزید علیه جنبش امام حسین (ع) و ذکر خاندان پیامبر (ص) که از روز عاشورا درک کرده‌‎ایم، در می‌یابیم که این جنبش در هر دو بخش آن توسط امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) پیروز شد و درخشش آن تا امروز زنده و پابرجاست.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

شریفه با بیان باج‌خواهی آمریکا از ایران در زمینه نفت گفت: تحریم چه اقتصادی و یا اجتماعی باشد، آمریکا بررسی می‌کند که مکانیسم قدرت این یا آن کشور چیست؟ بنا براین چون کشورهای خلیج نفت‌خیز هستند از نفت آنها باج‌خواهی می‌کند. سوریه پس از محاصره دهه هفتاد قویتر شد، بنابراین این کشور را با جنگ فرسایشی محاصره کرد و اکنون پس از ۵ تا ۷ سال همچنان درگیر جنگ فرسایشی است.

عضو مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان در ادامه توضیح داد: آمریکا بررسی می‌کند که چگونه می‌توان ملت‌ها و کشورها را گاهی با دستاویز قرار دادن اقتصاد و گاهی با فتنه‌انگیزی تضعیف کند. در حال حاضر سلاح دیگری به نام شبکه‌های اجتماعی وجود دارد و تمام اتفاق‌هایی که با عنوان «بهار عربی» رخ داد، در اتاق‌های بسته فکری داخل و یا خارج از این کشورها و به وسیله همین فضای مجازی اداره شد.

وی با تاکید بر اینکه ما باید هوشیار باشیم تا به خرافات فضای مجازی مبتلا نشویم، گفت: اگر ما روایتی به عنوان مثال از پیامبر و ائمه (ع) را نقل کنیم، مخاطب سکوت اختیار کرده و به آن اهمیت می‌دهد، اما پیام‌هایی که در فضای مجازی دست به دست می‌شود را نخوانده و فقط برای هم ارسال می‌کنند. در این گونه مواقع ما باید همه جهات و نه یک جهت را در نظر داشته باشیم، ‌در اینجا همه نیروهای علمی، ‌فرهنگی، زنان حتی زنان خانه‌دار و کودکان نیز مورد نظر هستند. کودکان ما از همان دوران طفولیت سربند لبیک یا حسین (ع) به پیشانی می‌بندند؛ بنا بر این باید جامعه را با فرهنگ حسینی و اربعین پرورش دهیم.

عضو مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان در پایان گفت: برخی گروه‌ها در غرب می‌گویند کسانی که یاد اربعین را زنده نگه می‌دارند، به دنبال یک حرکت مردمی صرف هستند، اما امروز تمام دانشگاه‌ها این پدیده را مورد مطالعه قرار می‌دهند و برای آن همایش‌ها برگزار می‌کنند. این همایش‌ها به شدت قوی هستند و به غرب این پیام را منتقل می‌کنند که اربعین یک حرکت فرهنگی و علمی است نه یک حرکت مردمی صرف.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد ایران به اصلاح ساختار نیاز دارد

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
فسادهای اقتصادی که به طور سریالی در کشور پدید می‌آید هم مورد توجه همگان است. مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکلات اقتصادی فعلی بیانگر ناتوانی در این بخش است گویا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست‌های مقاومتی یک شیوه حکمرانی منظم می‌خواهد که متاسفانه درکشور وجود ندارد و شیوه مورد استفاده ما درحال حاضر فاقد یک ساختار منسجم است. دیگر کشورهای دنیا قبل از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند و وام را به عرضه مسکن می‌دهند. آقای سعدوندی هم در سوی دیگر استودیو گفت: یکی از مشکلات بزرگ در ساختار نظام این است که کسانی که قرار است سیاست‌های اقتصادی را اصلاح کنند منادیان حفظ وضع موجودند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل

لزوم واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وزیر صمت: شرکت‌های خودرو ساز به شخص واگذار نمی‌شوند، اما برنامه وزارت صمت، واگذاری شرکت‌های خودروساز به بخش خصوصی است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آقای رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه خروج برخی خودرو‌ها از خط تولید به ویژه خودور‌های پرتیراژ در دستور کار شرکت‌های خودرو ساز قرار دارد، افزود: از خانواده پراید و پژو خروجی خواهیم داشت، البته خودرویی مناسب، جایگزین آن خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. وی با بیان اینکه، شرکت‌های خودرو ساز، پیگیر اجرای این برنامه هستند گفت: ما نیز این موضوع را پیگیری و حمایت می‌کنیم، در مرحله نخست نیز خودرو پراید در مدلی که تعهدی برای آن وجود ندارد از چرخه تولید خارج می‌شود. وزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی آقای رحمانی در خصوص وضعیت زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی بخصوص شهرک‌های صنعتی اطراف تهران گفت: ما در بخش زیر ساخت‌های این شهرک‌ها، به ویژه در خصوص تامین برق با مشکل جدی مواجه هستیم البته در خصوص آب، خط انتقال در حال احداث و در مورد برق نیز نیاز به احداث پست است که وزارت نیرو به دلیل کمبود بودجه، امکان رفع این مشکل را ندارد.

فیلم | روحانی: دعوا سر برجام نیست، دعوا مسئله بالاتری است

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.

فیلم | رهبر کره شمالی سوار بر اسب در کوه مقدس

همشهریهمشهری21 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر