خائنین و فاسدین بیشتر از میان وکلا هستند یا سایر اقشار؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
خائنین و فاسدین بیشتر از میان وکلا هستند یا سایر اقشار؟

خائنین و فاسدین بیشتر از میان وکلا هستند یا سایر اقشار؟

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رئیس پیشین کانون وکلای دادگستری مرکز با انتقاد از تضعیف استقلال این نهاد، گفت: آمار بگیرید ببینید خائنین و فاسدین بیشتر از میان وکلا هستند یا سایر اقشار؟

به گزارش ایسنا، نجفی توانا در همایش «کانون‌های وکلا و وکیل دادگستری با محوریت واقعیت‌های موجود، چالش‌ها و راهکارها» با اشاره به اینکه ما به هر وسیله‌ای متشبث می‌شویم که استقلال تنها نهاد مدنی کشور را که هرروز ضعیف‌تر می‌شود را حفظ کنیم خطاب به پزشکیان نماینده مجلس گفت: در سال ۱۳۹۴ که مدیریت کانون مرکز را برعهده داشتم شما تشریف آوردید، ای کاش همت و غیرت نمایندگی‌ که در شما است در بسیاری از دیگران نیز بود.

وی افزود: وقتی بحث تبصره ماده ۴۸ مطرح شد که یک تبصره رانتی است و نه تنها به استقلال نهاد وکالت بلکه به استقلال نمایندگان مجلس هم لطمه وارد کرد، آن زمان وکیل دادگستری یک هفته حق حضور نداشت، امروز یکی از دوستان کمیسیون قضایی فرمودند ما این تبصره را قطعا حذف خواهیم کرد منتها ۲۰ روز خواهیم آورد که گفتیم کاش همان یک هفته باقی می‌ماند.

رئیس پیشین کانون وکلای مرکز افزود: مشروعیت یک نظام بسته به مشارکت نهادهای مدنی است، اگر هنر و مدیریت حاکمیت به اندازه‌ای باشد که از حضور نهادهای مدنی استفاده کند و آن‌ها را تقویت کند، آن حکومت، حکومت موفقی است.

وی با بیان اینکه علت مشکلات تمرکزگرایی است و چرا فکر می‌کنیم فقط اطرافیان ما خودی هستند گفت: نهاد مدنی موجب ارتباط حاکمیت با مردم است و بار سنگین اداره کشور را از حاکمیت می‌گیرد و با مشارکت مردم انجام می‌دهد، یکی از نهادهای مدنی کانون وکلا است، چگونه ما را غیر خودی تلقی می‌کنید؟ آمار بگیرید ببینید خائنین و فاسدین بیشتر از میان وکلا هستند یا سایر اقشار؟

نجفی توانا با بیان اینکه نقش نهاد مدنی در کشور بسیار بالاست اما در عمل این امکان برای وکلا فرهم نشده است که از این قدرت استفاده کنند، گفت: بالاترین نهاد تخصصی در کشور نهاد وکالت است اما کمترین استفاده را از آن می‌کنند چون حافظ حقوق شهروندی است و قانون را می‌فهمد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان | جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

وی با بیان اینکه آن‌هایی که به کانون‌های وکلا فشار آوردند امروز در مظان اتهام و باز هم نیازمند وکیل هستند، از نمایندگان مجلس و ترک محل همایش پس از سخنرانی‌شان انتقاد کرد و گفت: ما باید بگوییم و شما بشنوید، همانطور که گفتند قدرت وکلا به حدی است که در انتخاب تک تک شما موثر است، ما حافظ قانون هستیم، وکیل دادگستری چون قانون را می‌داند پشت سر قانون حرکت می‌کند تا در مقابل قاضی نایستد.

نجفی توانا با خطاب قرار دادن جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور و، همچنین رئیس جمهور گفت: شما که وکیل هستید طبق اصل ۱۱۳ قانون اساسی باید از حقوق و آزادی‌های وکلا دفاع کنید. چگونه اجازه ۵۰ وکیل رانتی در کشور داشته باشیم؟ اجازه دهید بدون مهندسی انتخاب وکلا برگزار شود و اجازه دهید وکیل دادگستری کارش را خودش انجام دهد.

رئیس پیشین کانون وکلای مرکز اظهار کرد: ما فقط از شما احترام می‌خواهیم، اجازه دهید از حقوق مردم دفاع کنیم، گناهی به جز دفاع از مردم نداریم. بله! در دفاع از مردم می‌ایستیم چون قسم خوردیم اغراض سیاسی را در کار خود به کار نبریم.

وی با بیان اینکه کانون وکلا بیمار است و نیاز به تیمار دارد گفت: شما نمایندگان مجلس می‌توانید این کار را بکنید. هیچ وکیلی به کشور خیانت نمی‌کند اگر وکیلی به علت برداشت شخصی نگاهی متفاوت با شما از قانون دارد قصدش خیانت نیست قصدش تعریف، تبیین و تعبیر درستی است که از قانون دارد، او بهتر از شما قانون را می‌فهمد چون چند سال قانون را اجرا کرده است.

نجفی توانا با بیان این‌که نگذارید ما هم در بیرون سرزنش و هم در درون تحقیر شویم گفت: امروز دنیا نهاد مردم محور وکالت را به عنوان برآیند حضور مردم سالاری می‌داند و ibm (کانون وکلای بین‌المللی) فقط از کانونهایی دفاع می‌کند که مستقل باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب6 ساعت قبل
رئیس دانشگاه علم و صنعت در باره مسمومیت تعدادی از دانشجویان یکی از خوابگاه‌های دانشگاه گفت: مسئولان بهداشت دانشگاه در حال جمع آوری اطلاعات در این زمینه هستند و موضوع در حال پیگیری است. روز گذشته (سه شنبه) خبری در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه تعدادی از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت مسموم شده‌اند. جبار علی ذاکری امروز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا در این باره توضیح داد و گفت: حدود ۲۵ تا ۳۰ دانشجو به علت تب و لرز به بهداری دانشگاه مراجعه کردند، البته مسئولان بهداشتی دانشگاه این موضوع را رصد کردند. اما از آنجا که فقط یک خوابگاه دچار چنین مشکلی شده، مسمومیت غذایی دانشجویان ثابت نشده است. رئیس دانشگاه علم و صنعت با تاکید بر اینکه وضعیت بهداشت آشپزخانه دانشگاه و کارکنان آن کاملا رصد می‌شود، اظهار داشت: برای اینکه دلیل این اتفاق مشخص شود، هر احتمالی را رصد می‌کنیم.

برپایی نمایشگاه عکس‌های اربعین با تصاویری از قاب نگاه عکاس مسیحی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران23 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک عکاس مسیحی اهل اسپانیا، حال و هوای پیاده روی اربعین را در قالب تصاویری متفاوت، به تصویر کشیده و نمایشگاهی از عکس‌های او در تهران در حال برگزاری است. انتهای پیام/

جلسه شورای شهر تهران

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
صد و هفتاد و یکمین جلسه علنی شورای شهر تهران امروز برگزار شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، انتقاد عضو شورای شهر از اجرا نشدن قانون در مجتمع پالادیوم، توافق برای کاهش ساخت و ساز در پادگان ۰۶ تهران و … در جلسه امروز شورای شهر تهران مطرح شد.

گشت مشترک تعزیرات و دادستانی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
کوچه شهرستانی، بازار انواع مواد غذایی؛ با گشت ویژه تعزیرات و دادستانی امروز در میدان امام حسین (ع) محصولات فاسد و غیرقابل استفاده در محل معدوم شد و پرونده به مراجع قضایی ارجاع شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز به کوچه شهرستانی، بازار انواع مواد غذایی در میدان امام حسین (ع) با گشت ویژه تعزیرات و دادستانی سری زدیم و پس از بازدید، محصولات فاسد و غیرقابل استفاده در محل معدوم و پرونده‌ها به مراجع قضایی ارجاع شد.
ایلناایلنا20 ساعت قبل
حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در بیانیه‌ای به مسائل رخ داده در خاورمیانه و حمله‌ی ترکیه به کردهای سوریه پرداخته است. به تجربه‌های دردبار بسیار در دهه‌های اخیر آموخته‌ایم که توسل به منطق جنگ پیش‌گیرانه در فراسوی مرزهای ملی، نتیجه‌ای جز رشد برق‌آسای تروریسم و برجای‌ماندن جنگ داخلی نخواهد داشت. منطقه ما اما نه به «جنگ پیش‌گیرانه» که به «صلح پیش‌گیرانه» نیاز دارد. ما لشکرکشی ترکیه به سوریه را لطمه‌ای جدی به فرایند مذاکرات سه جانبه «آستانه» می‌دانیم. در همین چارچوب، دولت مرکزی سوریه موظف است شرایط بازگشت امن همه آوارگان سوریه به خانه و کاشانه خود را فراهم کند و نگاه امنیتی‌ به جمعیت آواره را پایان دهد.

عکس/ زائران اربعین در مسیر «حیدریه-طویریج»

23+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر