روستایی با قبرستانی ترسناک در ایران!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سرگرمی
روستایی با قبرستانی ترسناک در ایران!

روستایی با قبرستانی ترسناک در ایران!

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-در دنیای مدرن و رو به مکانیزه شده امروز، روستاها به یکی از جذابیت های گردشگری تبدیل شده اند و بسیاری از توریست ها برای لحظه ای زندگی در فضای روستا ثانیه شماری می کنند. در کشور ایران نیز روستا همواره یکی از مهمترین واحدهای اجتماعی جامعه به حساب می آمده و وجود اقوام و سنت های مختلف، روستاهای ایران را به یکی از جذابیت های بی بدیل سرزمین تاریخی و دیدنی ما تبدیل کرده است.

روستاهای سرشناسی چون ماسوله، ابیانه، کندوان و بسیاری دیگر در حال حاضر در زمره مناطق پر بازدید ایران زمین هستند، اما به دلیل وسعت کشور ایران و گستردگی اقوام هستند روستاهایی که پر از اماکن تاریخی و مناظر دیدنی بوده و هنوز ناشناخته باقی مانده‌اند. در ادامه قصد داریم سفری به جنوب ایران داشته باشیم و در حوالی بندر چابهار، این نگین جنوبی کشور، سری به روستای تیس چابهار بزنیم و درباره دیدنی‌های روستای تیس بیشتر بدانیم.

معرفی روستای دیدنی و تاریخی تیس

شاید باور این مطلب کمی دشوار باشد که روستای تیس چابهار در ازمنه دور یکی از مهمترین بندرگاه‌های ناحیه مکران بوده و در جنوب ایران برای خودش جایگاه ویژه‌ای داشته است. کالاهای بازرگانی مورد نیاز اقصی نقاط خاورمیانه، قفقاز و آسیای میانه از هند و آسیای شرقی به بندر جنوبی تیس می‌آمد و سپس ارسال می‌شده است. روستای تیس که در برخی منابع با نام تیز و طیس هم از آن یاد شده، در دوره‌های اسلامی نیز نقش یکی از بنادر جنوبی ایران را به عهده داشته، اما در حال حاضر روستای تیس چابهار تنها یک روستای ساحلی است.

تاریخچه روستای دیدنی تیس

اولین منابعی که در آن‌ها از تیس یاد شده، بر می‌گردد به حدود دو هزار و پانصد سال قبل. در کتاب هایی که از فتوحات و جنگ‌های اسکندر یاد شده نامی هم از دیدنی‌های روستای تیس شده است. در اسناد مربوط به حمله اعراب به سرزمین ایران هم ابن بلخی نقل کرد: «بندر تیس به تصرف لشکر بصره درآمد.» اما مهمترین اتفاقی که برای منطقه تاریخی و دیدنی تیس رخ داد، یورش یکی از فرماندهان عضدالدوله دیلمی در سال سیصد و شصت هجری قمری برابر با نهصد و هفتاد و یک میلادی به این منطقه پر رونق تجاری بود که در این حمله، روستای تیز (تیس) اشغال و مردم آن کشته شدند. این حمله و کشتار باعث گردید تا اهالی روستای تیس چابهار به دین اسلام روی آورند و مسلمان شوند. اما اتفاق بعدی حمله پرتغالی‌ها به این بندر جنوبی سرزمین تاریخی ایران بود. زمانیکه پرتغالی‌ها از طریق خلیج فارس و دریای عمان وارد جنوب ایران می‌شوند، سردار شجاعی به نام «میر جیند» از اهالی مکران جلوی آن‌ها می‌ایستد و دلاورانه مبارزه می‌کند، اما عاقبت روستای تیس چابهار هم همانند بیشتر شهرهای جنوبی ایران زمین به دست پرتغالی‌ها می‌افتد. بعد از متوقف شدن صادرات پانیذ و نیشکر از مکران، بندر تیس هم کم کم رونق خود را از دست می‌دهد و به دست فراموشی سپرده می‌شود، به طوریکه در دوران حکومت قاجارها، روستای تیس یکی از مناطق ناشناخته ایران محسوب می‌شد.

موقعیت جغرافیایی روستای دیدنی و تاریخی تیس

طبق سرشماری سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج هجری شمسی، روستای تاریخی و دیدنی تیس در جنوب ایران دارای سه هزار و هشتصد و هفتاد و سه نفر جمعیت ساکن بوده که در آب و هوایی خشک و گرم زندگی می‌کردند. روستای تاریخی و دیدنی تیس در جنوب ایران قرار دارد و یکی از شهرهای شهرستان چابهار محسوب می‌شود و سرسبزی اطراف روستای تاریخی و دیدنی تیس به دلیل گذر رودخانه لاوری از این منطقه است.

چگونه به روستای تاریخی و دیدنی تیس برسیم؟

روستای تاریخی تیس و همین طور بندر جنوبی چابهار به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، دارای تابستان هایی خنک و زمستان هایی گرم هستند و می‌توانند در تمام فصول پذیرای گردشگران و میهمانان این بخش جنوبی باشند. برای رسیدن به روستای دیدنی و تاریخی تیس می‌توانید فاصله یک هزار و چهار صد و پنجاه و سه متری تهران تا چابهار را به صورت هوایی طی کنید و یا از طریق راه ارتباطی ایرانشهر به کرمان به صورت زمینی مسیری به طول یک هزار و نهصد و شصت و یک کیلومتر را بپیمایید. روستای تاریخی و دیدنی تیس دارای غذاهای محلی خوش طعمی است که مزه کردن آن را فراموش نکنید، غذاهایی که در بیشتر نواحی جنوبی ایران وجود دارند با کمی تغییر در نوع ادویه جات و پخت آن‌ها. پکوره، میگو پلو، حلوای خرما، شیلانچ، قلیه ماهی، مربای خرما و سبزی پلو با ماهی‌های دریای جنوب از این دست غذاها به حساب می‌آیند. علاوه بر خوراکی‌های محلی که می‌توانید به عنوان سوغات از روستای دیدنی و تاریخ تیس به همراه خود ببرید، سوغات هایی چون حصیر، ادویه جات محلی، آبزیان تاکسیدرمی شده، زیور آلات زنانه و انواع سوزن دوزی‌های هنر دست مردم بومی.

خبری: اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

روستایی با قبرستانی ترسناک در ایران! - 11

قبرستان جن‌ها در روستای تاریخی و دیدنی تیس

اهالی محلی روستای تاریخی و دیدنی تیس معتقدند گورهایی که در دامنه کوه تیس وجود دارند، مربوط به جن‌ها بوده و آن‌ها مردگان خود را در میان حصارهای این سنگ‌ها دفن کرده‌اند. طبق باور مردمان جنوبی، جن‌ها شب هنگام بر مزار مردگان خود حاضر و به مرثیه سرایی و مویه مشغول می‌شوند. شهرهای جنوبی ایران از دیرباز خواستگاه افسانه‌ها و قصه‌ها بوده‌اند و مردم منطقه تیس هم قبرستان جن‌ها را یکی از دیدنی‌های روستای تیس به شمار می‌آید، محلی می‌دانند که اگر هر کسی شب‌ها به آنجا برود دچار نفرین جن‌ها شده و پس از چند روز و با تحمل عذاب‌های فراوان خواهد مرد. اما قبرستان جن‌ها چرا به این نفرین مشهور شده است؟ قبرستان جن‌ها که یکی از دیدنی‌های روستای تیس به حساب می‌آید، قبرستانی باستانی بوده که دارای سنگ قبرهای بسیار بزرگ است، به طوریکه به نظر می‌رسد این گورها متعلق به انسان نیستند و دلیل بزرگی آن‌ها، مدفون شدن جن‌ها در این منطقه جنوبی ایران زمین است. این افسانه به قدری قوت دارد که عده‌ای از بومیان روستای دیدنی و تاریخی تیس، هنوز هم شب‌ها صدای گریه و زاری جن‌ها را می‌شنوند و از رفتن به سمت این کوه، بعد از غروب آفتاب وحشت دارند. جالب است بدانید که این گورستان محل دفن مردگان اهالی کنونی روستای دیدنی و تاریخی تیس هم هست، ولی هیچکس بعد از غروب آفتاب بر سر مزار مرده خود حاضر نمی‌شود. البته به باور باستان شناسان و اهالی فن ممکن است این گورها محلی برای جمع آوری آب باران بوده باشند، اما کندن زمین سنگی این کوه به حتم کاری دشوار و سخت بوده است. عده‌ای بر این باورند که رنج کندن این زمین سخت به دلیل آن بوده که مردگان از گزند خوردندگان زیرزمینی و جانوران موذی در امان باشند. در هر حال، توصیه می‌شود شب‌ها از رفتن به گورستان جن‌ها خودداری کنید و به باورهای سنتی این منطقه از جنوب ایران احترام بگذارید.

جاذبه‌های گردشگری روستای تاریخی تیس

علاوه بر گورستان جن‌ها که درباره آن مفصل توضیح داده شد، روستای تاریخی تیس دارای دیدنی‌های فراوان دیگری هم هست. قلعه پرتغالی‌ها، بندر صیادی تیس، مسجد جامع روستای تیس، قلعه بلوچ گت، آرامگاه سید غلام رسول، مجموعه غارهای طبیعی و مصنوعی بان مسیتی، قلعه انوشیروان و قلعه پیروز گت از دیگر دیدنی‌های روستای تاریخی و جنوبی ایران بوده که در سفر به تیس می‌توانید از دیدن آن‌ها لذت ببرید.

سخن آخر

روستای تاریخی تیس یکی از دیدنی‌های جنوب کشور بوده که در مسیر ارتباطی چابهار به کنارک هنوز ناشناس باقی مانده است. این روستای جنوبی استان سیستان و بلوچستان در پنج کیلومتری شمال غربی بندر چابهار قرار دارد و روزگاری بندری پر رونق بود. در حال حاضر، روستای تیس به عنوان یک روستای ساحلی در جنوب ایران چندان شناخته شده نیست، اما با داشتن تاریخی کهن و اماکن باستانی فراوان می‌تواند یکی از خاطره انگیز‌ترین مقاصد گردشگری در جنوب ایران باشد.

همگردی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
بدترین کارما که صددرصد به شما بازخواهد گشت: «تحقیر» و «تمسخر» دیگران استاگر دیگران را تحقیر کنید انسانی را حقیر نکرده‌اید، بلکه روح الهی او را و آفریدگار و هستی بخش کائنات را مورد تمسخر قرار داده‌اید. انسانها بخاطر آنچه گمان میکنند خودشان دارندو دیگران آن را ندارند، آنها را تحقیر میکننداما نمیدانند این عمل دارائیشان را از آنها خواهد گرفت. دارائی‌های شما منشاء درونی دارند که در درون شما مانند یک چشمه می‌جوشند و بیرون از شما تجلی پیدا میکنند. تهمت «تحقیر» و تمسخر" دقیقا همین چشمه‌ها را خشک میکند. و آن دارایی که سبب فخرفروشی شما و تحقیر دیگران شده از دست خواهد رفت.

ساخت باریک‌ترین ساختمان بیروت به خاطر دشمنی دو برادر

3+
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
عشق به امام حسین و ائمه (ع) زمین و زمان نمی‌شناسد و عاشق که باشی سختی بر تو آسان می‌شود. نذر کرده هر سال اربعین در خدمت زوار باشد. او ادامه می‌دهد: کارم فقط واکس زدن است، کفش زائران پیاده و همه مراجعان را تمیز می‌کنم و واکس می‌زنم. وی می‌گوید: امسال همسرم نیز نذر کرد و گفت من هم اربعین می‌آیم و همراه تو کفش زائران را واکس می‌زنم. «حسین وحدانی مقدم» افزود: حدود دو هفته است که با موکب «عاشقان حسین» مهمان نجف اشرف بوده و به زوار خدمت می‌کند.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
سوپ‌های مختلف سبزیجات بپزیدتهیه سوپ راهکار بسیار خوبی برای مصرف سبزیجات مختلف در کنار هم است. نودل سبزیجات را تجربه کنیدپخت نودل سبزیجات ساده‌ترین و فوق العاده‌ترین راه برای افزودن سبزیجات به رژیم غذایی است. افزودن سبزیجات به سس‌هاسس‌هایی بر پایه سبزیجات تهیه کنید. سبزیجات کبابیکباب سبزیجات، غذایی عالی است آن را امتحان کنید. به سالاد تن ماهی‌تان سبزی اضافه کنیدافزودن سبزیجات به سالاد تن ماهی، راهکار فوق العاده‌ای برای مصرف سبزیجات بیشتر با طعمی جدید است.

برترین تصاویر مسابقه عکاس سال حیات‌وحش ۲۰۱۹

13+
کجاروکجارو13 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴17 ساعت قبل
یکی از این مناره‌ها، مناره منارجنبان اصفهان است که در زمان اولجایتو در منطقه‌ای به نام کارلادان اصفهان ساخته شد. معماری منارجنبان که در سال ۱۳۲۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، یک اثر تاریخی با ارزش می‌باشد که امروزه در منطقه نصرآباد اصفهان واقع شده و از معماری شگفت انگیز و تحسین برانگیزی برخوردار است. نام اصلی وی عبدالله بن محمود صقلابی بود که وقتی از دنیا رفت بدن پاک او را در معماری منارجنبان دفن کردند. ویژگی‌های معماری منارجنبان اصفهانشما می‌توانید بخش‌های مختلفی را در زمان دسترسی به منارجنبان از نزدیک ببینید:۱. از ویژگی‌های خاص معماری منارجنبان تکان خوردن آن می‌باشد که سبب شده شهرتی جهانی را برای تاریخچه منارجنبان به ارمغان بیاورد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

روابط ایران و عربستان با میانجیگری‌های اخیر تغییر می‌کند؟

خبری15 ساعت قبل

اردوغان پیشنهاد آتش‌بس در شمال سوریه را رد کرد!

خبری2 روز قبل

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۲۴ مهرماه

خبری2 روز قبل

افزایش جرایمی مانند سرقت وظیفه نیروی انتظامی را دو چندان می‌کند

ایسنا8 دقیقه قبل

علائم ابتلا به «هپاتیت حاد» را بشناسید

آفتاب‌نیوز12 دقیقه قبل

با متری ۶ میلیون تومان کجا می‌توان خانه خرید

میزان‌آنلاین13 دقیقه قبل

ماموستا رستمی: اجتماع بزرگ اربعین سبب «اخوت، برادری، وحدت و اتحاد» مسلمانان جهان اسلام می‌شود

تسنیم13 دقیقه قبل

موحد: وظیفه من افتخارآفرینی برای کشورم است/ موضوع تالار مشاهیر اهمیتی برایم ندارد

فارس13 دقیقه قبل

کشف تونل ۱۰۰ متری طالبان برای حمله تروریستی توسط ارتش افغانستان + فیلم

باشگاه خبرنگاران22 دقیقه قبل

تشکر وزارت ورزش فلسطین از اقدام ارزشمند تونس در ممنوع الورود کردن صهیونیست‌ها

فارس41 دقیقه قبل