تشدید بحران در حزب دولتی سوسیال دموکرات آلمان/ پیش بینی‌ها درباره انحلال حزب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
تشدید بحران در حزب دولتی سوسیال دموکرات آلمان/ پیش بینی‌ها درباره انحلال حزب

تشدید بحران در حزب دولتی سوسیال دموکرات آلمان/ پیش بینی‌ها درباره انحلال حزب

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
حزب سوسیال دموکرات آلمان این روزها حال خوبی نداشته و موسسه فورسا انحلال این حزب را در آینده‌ای نزدیک پیش بینی کرده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، حزب سوسیال دموکرات آلمان که از احزاب مهم دولتی در این کشور محسوب می‌شود و قدمت طولانی داشته و در بسیاری از ائتلاف‌های دولتی مشارکت داشته است این روزها حال خوبی ندارد.

حزب سوسیال دموکرات آلمان دیرپاترین حزب سیاسی این کشور و احتمالا پس از حزب محافظه کار انگلستان، دومین حزب قدیمی جهان است و در تاریخ ۲۳ ماه مه ۲۰۱۳ سالگرد ۱۵۰ سالگی‌اش را جشن گرفت.

حزب سوسیال دموکرات آلمان در دوران پس از جنگ جهانی دوم سه صدر اعظم در راس کشور آلمان به نام‌های ویلی براندت، هلموت اشمیت و گرهارد شرودر داشته است.

ائتلاف بزرگ دولتی در آلمان به ویژه بعد از انتخابات پارلمانی اروپا که در ماه می‌برگزار شد و شکست سخت احزاب دولتی در این انتخابات گویا در سراشیبی سقوط قرار گرفته است.

مدتی بعد از یک شکست تاریخی در انتخابات پارلمانی اروپا و یک مبارزات قدرتی تلخ در حزب سوسیال دموکرات «آندره ناهلس»، کناره‌گیری خود از ریاست حزب و فراکسیون حزب سوسیال دموکرات را اعلام کرد.

روند انتخاب مجدد ریاست این حزب هم مدتها به طول انجامید و هیچ کس نامزد عهده داری این سمت نمی‌شد.

به این ترتیب حزب سوسیال دموکرات عمیق‌تر از قبل در یک بحران موجودیت قرار گرفت که همچنین ائتلاف بزرگ را به‌لرزه در آورد.

حزب سوسیال دموکرات بعد از شکست مذاکرات برای تشکیل ائتلاف موسوم به جامائیکا متشکل از اتحادیه احزاب متحد مسیحی، سبزها و لیبرال دموکرات‌ها در سال ۲۰۱۷ دوباره برای تشکیل ائتلاف بزرگ رضایت داد و این تصمیم تا امروز در حزب سوسیال دموکرات بسیار بحث‌برانگیز است.

نتایج نظر سنجی هایی که اخیرا منتشر می‌شود هم نشان می‌دهد که حزب سوسیال دموکرات همچنان طرفداران خود را از دست داده و حتی از نظر میزان محبوبیت در بین شهروندان آلمانی از حزب افراطی «جایگزینی برای آلمان» هم عقب مانده است.

نتایج نظر سنجی اخیری که به سفارش نشریه «بیلد» آلمان و از طرف موسسه اینسا انجام شده است نشان می‌دهد که حزب افراطی «جایگزینی برای آلمان» از حزب دولتی سوسیال دموکرات پیش افتاده است. در این نظر سنجی حزب افراطی آلمان ۱۶ درصد آراء شهروندان و حزب سوسیال دموکرات ۱۳ درصد آراء شهروندان را به دست آورده است. بر این اساس اگر روز یکشنبه در آلمان انتخابات برگزار شود حزب افراطی جایگزینی برای آلمان سومین حزب قدرتمند بعد از اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سبز خواهد بود.

حالا در این شرایط رئیس موسسه «فورسا» انحلال حزب سوسیال دموکرات را پیش بینی کرده است.

«منفرد گولنر»، رئیس موسسه فورسا آینده تیره و تاری را برای حزب سوسیال دموکرات پیش بینی کرده و این اتهام را به این حزب وارد کرده است که میانه را رها کرده و به چپ گرایی روی آورده است. رئیس موسسه فورسا خود مدت ۵۵ سال است که از اعضای این حزب آلمان است.

وی تاکید کرد که روی کار آمدن یک رئیس جدید برای حزب سوسیال دموکرات هم شرایط آن را تغییر نمی‌دهد. گولنر همچنین گفت که این حزب از سال ۱۹۹۸ حدود ۱۳ میلیون از انتخاب کنندگان خود را از دست داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افشاگری شبکه آمریکایی از لشکرکشی مگس‌های بن‌سلمان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، کشور عربستان بیشترین آمار کاربران توئیتر در خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. بن سلمان پس از این‌که به ولیعهدی رسید، تصمیم گرفت با استفاده از توئیتر مباحث این شبکه اجتماعی را با عقاید دلخواهش همسو سازد. کمی بعد بن سلمان، سعود القحطانی را به نحوی پلیس توئیتری قرار داد تا به کمک آن بر افکار عمومی نظارت بهتری پیدا کند. یکی از شبکه‌های آمریکایی به تازگی مستندی درباره بخش سایبری عربستان سعودی که تحت نظر بن سلمان اداره می‌شود، منتشر کرده است که در ادامه آن را مشاهده می‌کنید. بیشتر بخوانید: بررسی نقش «مرکز اعتدال» در تحولات اخیر عراق + فیلمانتهای پیام/افشاگری داغ شبکه آمریکایی؛ لشکر مگس‌های بن‌سلمان!

ترامپ از من خواست بین ایران و آمریکا میانجی‌گری کنم + فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
عمران خان: ترامپ از من خواست بین ایران و آمریکا میانجی‌گری کنم + فیلماقتصادنیوز؛ عمران خان نخست وزیر پاکستان در سفرش به تهران و دیدار با رئیس جمهور گفت: در سفر نیویورک آقای ترامپ از من خواست تسهیل کننده گفتگو بین ایران و آمریکا باشم و من تلاشم را در این زمینه ادامه می‌دهم.

افشاگری داغ شبکه آمریکایی؛ لشکر مگس‌های بن‌سلمان!

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- با شکل‌گیری اعتراضات در عراق و جهت‌دهی سعودی‌ها از طریق فضای توئیتر برای افزایش تنش‌ها، موضوع دخالت آن‌ها در امور سیاسی کشور‌ها دوباره مورد بحث قرار گرفت. یکی از شبکه‌های آمریکایی به تازگی مستندی را در مورد بخش سایبری عربستان سعودی که تحت نظر بن سلمان اداره می‌شود، منتشر کرد. این مستند از عملیات روانی سعودی‌ها در توئیتر و تاثیر گذاری بر روی افکار عمومی در برهه‌های خاص پرده برداشته است.
تابناکتابناک8 ساعت قبل
یک منبع آگاه ارشد اطلاعاتی به نشریه «میدل ایست آی» اظهار کرده که طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات و برادر کوچکتر ولیعهد این کشور، طی یک مأموریت مخفی با هدف کاهش تنش و بحران در خلیج فارس ۴۸ ساعت را در تهران گذرانده است. یک منبع آگاه ارشد اطلاعاتی به نشریه «میدل ایست آی» اظهار کرده که طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات و برادر کوچکتر ولیعهد این کشور، طی یک مأموریت مخفی با هدف کاهش تنش و بحران در خلیج فارس ۴۸ ساعت را در تهران گذرانده است. نشریه میدل ایست آی با دفتر رسانه‌ای سفارت امارات متحده عربی در لندن تماس گرفته تا از جزئیات این ملاقات اطلاعات کسب کند اما تا زمان انتشار خبر پاسخی دریافت نکرده است. همچنین هنگامی که انگلیس، آلمان و فرانسه تلاش کردند تا با تلاشهای ایالات متحده برای افزایش درگیری نظامی در خلیج فارس مقابله کنند، انور قرقاش، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی از تلاش‌های دیپلماتیک آنها تمجید کرد. قرقاش گفت: «امارات متحد عربی به هر ترتیب از درگیری با ایران جلوگیری کرده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان به موضع گیری درباره نفت کش ایرانی پرداخت. وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا عربستان نفت کش ایرانی را هدف قرار داده است، مدعی شد: قطعا خیر، ما از این کارها نمی‌کنیم. ما در این کارها (حمله به نفتکش ایرانی) دخیل نیستیم. شرکت نفت ملی نفت ایران می‌گوید که هدف قرار نگرفته است و فرد دیگری می‌گوید که هدف قرار گرفته است و یکی دیگر می‌گوید که نفت نشت کرده است. به ادعای مرزبانی سعودی، در پیام ناخدای نفتکش آمده بود که دماغه نفتکش دچار شکستگی شده و مواد نفتی در حال نشت کردن به داخل دریاست.
الفالف12 ساعت قبل
قبل از آغاز سفر عمران خان به ایران، روز شنبه وزارت خارجه پاکستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد هدف اصلی سفر نخست وزیر به ایران ارائه ابتکاری برای برقراری صلح بین ایران و عربستان است. مشخص نیست عمران خان تا چه میزان موفق شده دیدگاه‌های ایران و عربستان را بهم نزدیک نماید. اما نخست وزیر پاکستان بدلیل اینکه روابط خوبی هم با تهران و هم با ریاض دارد می‌تواند گزینه مناسبی برای میانجی‌گری بین طرفین باشد. موضوعی که دیروز در دیدار رهبر انقلاب با عمران خان نیز مورد تاکید ایشان قرار گرفت. به همین دلیل بود که در ماه‌های اخیر، اخباری از وساطت و میانجی‌گری عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق و عمران خان منتشر شده بود.

نظرها

اخبار بیشتر