شورای آتلانتیک: الو، جهان؟ تهران حرفهایی برای گفتن دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. بین‌المللی
شورای آتلانتیک: الو، جهان؟ تهران حرفهایی برای گفتن دارد

شورای آتلانتیک: الو، جهان؟ تهران حرفهایی برای گفتن دارد

الفخبرگزاری الف |
اندیشکده آمریکایی شورای آتلانتیک، در مقاله‌ای تلاش کرد تا به تببین پیامهای ایران به اروپا آمریکا و کشورهای عربی بپردازد .

به گزارش الف در این مقاله حمله به آرامکو به ایران نسبت داده شده است. موضوعی که هیچ دلیلی برای آن ارایه نشده و نمی‌شود و تمام مقاله بر این اساس نوشته شده است. جدا از این که ایران حمله به آرامکو را رسما رد کرده و دولت یمن نیز رسما آن را پذیرفت نکاتی در این تحلیل وجود دارد که نشان می‌دهد چگونه اندیشگده هایی هایی از این دست پیام‌های رفتاری ایران را زیر ذره بین قرارداده‌اند، حتی رفتارهایی که از ایران سرنزده!

پیام‌های فرضی ایران از نظر مقاله اندیشکده آمریکایی شورای آتلانتیک به این شرح است:

۱- نخستین و مهم‌ترین پیام: اروپا باید برای برجام به شیوه‌ای روشن، سرمایه گذاری کند و عهد خود برای بهره مندی اقتصادی ایران را عملی سازد. ایران نمی‌پذیرد که اروپا سواری مجانی بگیرد و چیزی نپردازد. تهران می‌خواهد که یا اروپا از جنبه سیاسی واقتصادی سرمایه گذاری کند یا پیامدهای رویکردش را به چشم ببیند.

حمله به آرامکو، پیش از مجمع عمومی انجام شد تا اروپا در نیویورک به تقلا بیفتد و ماکرون هم دقیقا همین کار را کرد.

۲. ایرانی‌ها می‌خواهند پیام بدهند که «سیاست فشار حداکثری» دولت ترامپ، کار نمی‌کند. هدف اول تحریم‌ها این است که رفتار یک دولت را تغییر دهد یا پای میز گفتگو بیاورد تا سپس، رفتارش دگرگون شود. حمله به آرامکو نشان می‌دهد که ایران نه پای میز گفتگوست و نه حتی به آن نزدیک می‌شود و نه رفتارش را تغییر می‌دهد.

۳. سوم، بنابر دلایل اول و دوم، ایران می‌خواهد که سعودی‌ها در رویکردشان در برابر تهران و گستره منطقه بازاندیشی کنند. تهران می‌داند که اماراتی‌ها، هزینه آسیب‌های احتمالی یک جنگ را سنجیده‌اند و دریافته‌اند که در همان روز نخست جنگ، امارات باید یک تریلیارد دلار را از دست بدهد. این است که پس از این ارزیابی، مراقب سخنان و بیانیه‌های عمومی شان درباره ایران هستند ضمن آنکه تماس با تهران را آغاز کرده‌اند که البته به معنی دوستی امارات و ایران نیست. تهران می‌خواهد که تغییر مشابهی در رویکرد ریاض رخ دهد. حمله به آرامکو، دارای یک پیام محکم و مستقیم بود به ریاض. این دقیقا چیزی است که دارد اتفاق می‌افتد.

۴. چهارم، از آنجا که اروپا فاقد اراده است، همان چیزی که ایران دارد، همسایه‌های ایران و جامعه بین المللی باید بفهمند که تهران از جنگیدن نمی‌ترسد. ایران خواهان جنگ نیست، اما این کشور، تنها قربانی پیامدهای خروج یکجانبه آمریکا از برجام نخواهد بود. تحریم‌ها می‌تواند جنگ بیاورد و بنابراین، همه طرف ها- دست کم به اندازه امارات- باید در رویکرد خود تجدید نظر کنند.

۵. تهران به این باور رسیده چیزی برای از دست دادن ندارد. اروپا و آمریکا، از محترم شماردن یک توافق طفره می‌روند و بقیه جامعه بین المللی را هم وادار می‌کنند که با آنها همراه شوند و جمهوری اسلامی هم تا زمانی که توافق قبلی محترم شمرده نشود، از تن دادن به یک توافق تازه پرهیز خواهد کرد.

۶. ایرانی‌ها می‌خواهند که برخورد فعالی داشته باشند: آنها می‌خواهند توانایی شان برای ضربه متقابل را نشان دهند اما همچنین می‌خواهند که گفتمان موجود را تغییر دهند. برای تهران- اکنون که به جهان نشان داد که همه، چیزهایی برای از دست دادن دارند- دیپلماسی می‌تواند یک گزینه قابل پذیرش باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خدمت مشترک نوجوانان ایرانی و عراقی به زائران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

جزئیات عملیات دستگیری روح‌الله زم در عراق

تابناکتابناک1 روز قبل
با وجود آنکه شیرین نجفی همدست مدیر آمدنیوز ادعا کرده بود او را در عراق داده و رسانه‌های عراقی از بازداشت زم در کردستان عراق خبر می‌دادند، اکنون شبکه بی بی سی در گزارشی به نقل از دستگاه اطلاعاتی عراق، جزئیات ادعایی خود را درباره نحوه دستگیری روح الله زم مدیر آمدنیوز منتشر کرده است. بر اساس این اطلاعات ادعایی، زم بر اساس قرارداد تبادل مجرمین میان ایران و عراق توسط دستگاه اطلاعاتی عراق بازداشت و پس از ۳۶ ساعت از طریق مرز زمینی به ایران منتقل شده است. این جزئیات را می‌بینید و می‌شنوید.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای امیر مرادی در مصاحبه تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با بیان اینکه از اول محرم تاکنون، ۳ میلیون و ۴۴۳ هزار و ۴۹۸ زائر از مرز‌های چهارگانه ایران و عراق (مهران، شلمچه، خسروی و چذابه) خارج شده‌اند، افزود: از این تعداد دو میلیون و ۳۵۶ هزار و ۹۶۹ نفر به کشور بازگشته‌اند. مدیر اجرایی ستاد اربعین حسینی گفت: از اول ماه صفر تاکنون، سه میلیون و ۴۰ هزار و ۲۳۴ زائر وارد خاک عراق شده‌اند که از این تعداد یک میلیون و ۹۸۶ هزار و ۹۴ نفر به ایران بازگشته‌اند. وی با بیان اینکه تا صبح امروز (۷ صبح) ۹۳ هزار و ۲۹۸ زائر به کشور بازگشته‌اند، گفت: همچنین در این بازه زمانی ۴ هزار و ۸۱۰ زائر نیز از مرز‌های چهارگانه ایران و عراق خارج شده‌اند که بیشترین ورود و خروج مربوط به مرز مهران است که ۶۰ هزار و ۷۷۹ زائر وارد و هزار و ۹۷۷ زائر نیز خارج شده‌اند.
نامه‌نیورنامه‌نیور12 ساعت قبل
نامه‌نیوز گزارش می‌دهداز دید مقامات آمریکایی و اروپایی، توافق جدید باید دربرگیرنده دغدغه‌های منطقه‌ای، موشکی و هسته‌ای آنها باشد. از دید مقامات آمریکایی و اروپایی، توافق جدید باید دربرگیرنده دغدغه‌های منطقه‌ای، موشکی و هسته‌ای آنها باشد. سال ۲۰۱۷ میلادی، نقطه آشکارساز پیوستگی راهبردی ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران محسوب می‌شود. برجام دفرمه شده، حفظ تعهدات هسته‌ای ایران، خروج آمریکا از برجام، مهار قدرت موشکی ایران، متزلزل‌کردن قدرت منطقه‌ای ایران اجزا و قطعات کلان این پازل را تشکیل می‌دهند. با این حال اتحادیه اروپا قصد ندارد همان ۲۰ درصد ظرفیت اقتصادی دولتی خود را نیز در ساختار اینتسکس به گردش در آورد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حضرت آیت الله خامنه‌ای: از ده‌ها کشور در راه‌پیمایی اربعین شرکت میکنند و میهمان مردم عراق میشوند، سعی کنیم در این راه‌پیمایی پیوندهای مستحکم بین برادران مسلمان را بیشتر کنیم؛ پیوند بین عراقی و غیر عراقی، پیوند بین شیعه و سنی، پیوند بین عرب و فارس و ترک و کرد؛ این پیوندها مایه‌ی سعادت است، این پیوندها آیت رحمت پروردگار است. ۹۸/۰۶/۲۷پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR در اربعین حسینی علیه‌السلام و براساس این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی، لوح «پیوند حسینی» را منتشر کرد.
تسنیمتسنیم8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین فلاح جوشقانی اظهار داشت: تعرفه‌های رومینگ بسیار گران است و به همین منظور اپراتور‌ها برای تماس با کشور عراق در ایام اربعین تعرفه‌های ویژه گذاشته‌اند. رئیس سازمان تنظیم مقررات افزود: تماس از ایران چه با سیمکارت ایرانی و چه عراقی دقیقه‌ای ۲۱۰۰ و همچنین تماس با ایران از طریق سیمکارت ایرانی در عراق که از رومینگ استفاده می‌کند ۳۲۰۰ تومان است. وی ادامه داد: تعرفه هر مگابایت اینترنت برای سیمکارت ایرانی هم که از رومینگ استفاده میکند به صورت آزاد ۸۵۰ تومان است ولی این رقم برای مشترکانی که از بسته استفاده می‌کنند به ازای هر گیگ ۱۵۰ هزار تومان است. فلاح جوشقانی تصریح کرد: هر کسی که با چنین تخلفی مواجه شد از طریق سامانه ۱۹۵ به سازمان تنظیم مقررات گزارش بدهد. وی در خصوص کندی اینترنت در عراق هم اظهار داشت: در عراق محدودیت هایی برای اینترنت در نظر گرفته شد ولی مشکل خاصی در سرعت اینترنت مشاهده نکردم.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

بوشهر در صادرات به کشور قطر استان معین باشد/ پایانه صادراتی مواد معدنی در بوشهر ایجاد شود

ایلنا1 روز قبل

فعالیت قطار شلمچه - خرمشهر به صورت رایگان برای انتقال زائران

خوزستان آنلاین7 ساعت قبل

هشدار هیلاری درباره طرح پوتین برای پیروزی مجدد ترامپ/ واکنش تولسی گابارد: هیلاری ملکه جنگ‌طلبان است!

اقتصادنیوز26 دقیقه قبل

عارف غلامی؛ بازیکنی که با وجود خستگی نیمکت‌نشین نشد

ورزش۳1 روز قبل

استقبال و پذیرایی از زائران اربعین در همدان

مهر52 دقیقه قبل

بزرگراه کربلا بسته شد

رکنا1 روز قبل

رسمی؛ ترکیب تیم‌های تاتنهام و واتفورد؛ غیب سون هیونگ مین در ترکیب اصلی تاتنهام

طرفداری1 ساعت قبل

بازگشت ۸۰ درصد از زائران اربعین به کشور/تردد پرحجم در مرزها

مهر2 ساعت قبل

عضو جامعه مدرسین: پیاده‌روی اربعین با عنوان حادثه‌ای وصف‌ناپذیر تداعی‌گر فرهنگ عاشوراست

تسنیم13 ساعت قبل

«مسخره‌باز» در هفته اول میلیاردی شد

برنا7 ساعت قبل