عرضه سهام پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در بورس؛ سال آینده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
عرضه سهام پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در بورس؛ سال آینده

عرضه سهام پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در بورس؛ سال آینده

مهرخبرگزاری مهر |
مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: بنزین یورو ۵ تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس از نظر زیست محیطی از استاندارد یورو ۵ جهانی نیز پاک تر است.

به گزارش خبرنگارمهر، تلاش برای صفر کردن صادرات نفت ایران یا تحریم کشتیرانی کشور به منظور ضربه زدن به بخش بازرگانی خارجی در دو حوزه صادرات و واردات در یک کلمه اعلان جنگ یک طرفه از سوی آمریکایی‌ها است که تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا اقتصاد ایران را فلج کنند. این در حالی است که با همه این تلاش‌ها موفق به اجرای اهداف خود نشدند و ایران توانست با تکیه بر توان داخلی در بسیاری از زمینه‌ها به خودکفایی برسد که یکی از این موارد تولید بنزین مرغوب در ایرانی‌ترین پالایشگاه کشور بود. در همین راستا با محمد علی دادور، مدیر عامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس که برای نخستین بار بنزین با کیفیت ایرانی را در بورس انرژی ایران عرضه کرده است گفتگویی انجام داده‌ایم که از نظرتان می‌گذرد:

صادرات بنزین و گازوئیل ایران در شرایطی است که کشورمان با تحریم‌های ناجوانمردانه غرب مواجه است. چه تحلیلی از این شرایط دارید؟

دادور: ایران اگر چه در مقطع قبلی تحریم‌ها در موارد متعددی از جمله کاتالیست‌ها و فرآورده‌های نفتی همچون بنزین دچار مشکل بود اما امروز در تولید بنزین به خودکفایی رسیده است. در محصولات کشاورزی و گندم نیز شرایط امروز و مقطع زمانی تحریم‌های قبلی متفاوت است. توجه به این متغیرهای درونی نشان می‌دهد میزان تاب‌آوری امروز اقتصاد ایران در مقابل تحریم‌ها بیش از میزان تاب‌آوری دوره قبلی تحریم‌ها است. کشور ایران از نظر مجموع ذخایر نفت و گاز، اولین کشور دنیا است و گاز جز انرژی‌های پاک دنیا محسوب می‌شود چیزی که همه دنیا به این انرژی پاک نیازمند هستند.

نگاه پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بورس انرژی بر مبنای چه استراتژی است؟

با بازار سرمایه و بورس انرژی از سال‌های قبل به عنوان یک بازار شفاف و سالم آشنا هستم و در این بازار همه ذی نفعان و معامله گران می‌توانند رقابت منصفانه‌ای را داشته باشند. استراتژی بنیادی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در گام اول شناسایی مشتریان توانمند و معتبر از طریق مزایده‌های داخلی برای فرآورده‌های تولیدی بود که تا زمان تثبیت تولید به عنوان یک مولفه اصلی برای ورود به بورس انرژی دنبال شد؛ زیرا لازمه حضور در بورس عرضه پایدار محصولات است. به این ترتیب پس از شناسایی این مشتریان به تدریج از حدود شش ماه قبل تمام فرآورده‌های خود را در بورس عرضه کرده‌ایم.

رویکرد شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در مقابل این شیوه شرکت نفت ستاره خلیج فارس چیست؟

شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در گام اول بنزین با یورو ۵ شرکت نفت ستاره خلیج فارس را در رینگ صادراتی بورس انرژی پذیرش و عرضه کرد که شاهد رقابت سالم و اثر گذار ذی نفعان این فرآورده بوده‌ایم. در مجموع بورس یک بستر امن برای هدایت صحیح خریداران واقعی به سمت پالایشگاه‌ها و فروش فراورده‌ها است و جالب اینکه اغلب مشتریان این بازار را خریداران خارجی تشکیل می‌دهند.

برای فرآورده گاز مایع هم اکنون بیش از ۱۲ مشتری در بورس انرژی وجود دارد که بر سر خرید این محصول با یکدیگر همواره رقابت می‌کنند. برای برش سنگین (heavy end) و حلال‌ها نیز همین گونه است. به تازگی مدیر عامل بورس انرژی ایران و تیم همراه وی از پالایشگاه ستاره خلیج فارس بازدید کردند. با توجه به تفاهم و زبان مشترک بین مجموعه بورس انرژی و پالایشگاه ستاره خلیج فارس پیش بینی می‌شود دوره جدیدی از عرضه متنوع محصولات شرکت نفت ستاره خلیج فارس در بورس انرژی رقم زده شود. دستاورد بازدید‌های انجام شده را می‌توان در مجموع در این جمله خلاصه کرد که شرکت نفت ستاره خلیج فارس بنا دارد تمام محصولات خود از جمله تمامی حلال‌های ۴۰۲ و ۴۰۴ و ۵۰۲ و فرآورده هایی که در اختیار این پالایشگاه برای فروش است را در بورس انرژی عرضه کند همین طور آن دسته از فرآورده هایی که فروش آنها در اختیار پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی است به تدریج روانه این بازار و رینگ‌های داخلی و صادراتی آن می‌شود.

وضعیت فروش فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا محصول جدیدی را به این بازار خواهید آورد؟

در آینده‌ای نزدیک فرآورده گوگرد خود را در این بازار عرضه می‌کنیم. گاز مایع یا به اصطلاح ال پی جی و همینطور برش سنگین (heavy end) نیز همچنان در بورس انرژی عرضه می‌شوند.

آیا در خارج از بورس نیز محصولات خود را عرضه می‌کنید؟

الان فروش خارج از بورس انرژی به آن صورت نداریم و تمامی خریداران به بورس انرژی هدایت می‌شوند. از طرفی صندوق اعتباری وزارت صنعت به خریداران معرفی شده که می‌توانند علاوه بر اعتبار سنجی از خود، نتایج آن را در اختیار پالایشگاه ستاره خلیج فارس قرار دهند که امید می‌رود فتح بابی شود برای اینکه بتوانیم عرضه‌های موفق‌تر بیشتری با دامنه خریداران بزرگتر داشته باشیم.

با توجه به وضعیت خاص اقتصادی چه انعطافی از سوی پالایشگاه برای صنایع پایین دستی وجود دارد؟

قیمت فرآورده‌های مورد نیاز بخش پایین دستی را بازار سرمایه تامین می‌کند. وظیفه ما این است که از منافع ملی کشور حراست و صیانت کنیم؛ ولی می‌توان همه این خریداران خرد را معرفی کرد به واحد اعتبار سنجی وزارت صنعت که برای خودشان ضمانت نامه‌ای تهیه کرده و یک حد اعتباری را بیاورند. ما مجبوریم پول خود را نقد دریافت کنیم چون برای تسویه خوراک خود باید پول نقد پرداخت کنیم، اما می‌توان یک حد اعتباری در وزارت صنعت ایجاد کرد برای پایین دستی‌ها که بتوانند حجم بیشتری خرید کنند و با این شیوه هم ما مطمئن هستیم که به پول خود می‌رسیم و هم خریدار می‌داند که بر اساس چه توانایی خرید کند و از بازار حذف نشده و روز به روز بزرگتر شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

با این روش هم پایین دستی‌ها توسعه می‌یابند و هم رقابت در بورس سالم خواهد بود و هم دامنه مشتریان ما وسیع‌تر خواهند شد.

در گذشته وعده بورسی شدن ستاره خلیج فارس را داده بودند …

برای این کار هم اکنون فاز‌های سه گانه پالایشگاه راه اندازی شده و باید روی این سه فاز افزایش ظرفیت بدهیم. تا پایان سال که ظرفیت ما ۴۸۰ هزار بشکه و به عبارتی ۵۴۰ هزار بشکه رسید آن زمان موقعی است که باید نماد معاملاتی «ستاره» را برای سال آینده در بورس اوراق بهادار تهران پذیرش کرد.

الان در شرایطی هستیم که روی سه فاز فعلی می‌خواهیم حجم بهره برداری خوراک پالایشگاه از ۳۶۰ هزار بشکه را به ۵۴۰ هزار بشکه افزایش دهیم. این موضوع برای خریداران سهام در زمان عرضه اولیه جذاب است در غیر این صورت اگر در شرایط فعلی بخواهیم ورود کنیم شاید حباب روی قیمت سهم ایجاد شود.

تا پایان امسال ما باید میعانات گازی به عنوان خوراک پالایشگاه را به ۵۴۰ هزار بشکه برسانیم که الان ۴۴۰ هزار بشکه پالایش می‌کنیم و بخشی از افزایش ظرفیت را محقق کرده‌ایم. تا پایان سال به ۵۴۰ هزار بشکه می‌رسیم که از این رقم ۴۸۰ هزار بشکه به عنوان برنامه پالایشگاه ستاره خلیج فارس هدف گذاری شده که اگر به آن برسیم آماده عرضه اولیه سهام به سهامداران خرد خواهد بود.

پیرامون فرآورده‌های نفتی تولید شده در این پالایشگاه توضیح دهید. آیا استاندارد‌های جهانی و زیست محیطی مورد تایید نهاد‌های نظارتی است؟

بنزین یورو ۵ تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس از نظر زیست محیطی از استاندارد یورو ۵ جهانی نیز پاک‌تر است. بنزن که در بنزین معمولی باید زیر یک درصد باشد در حال حاضر برای بنزین تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس بین ۰٫۵ تا ۰٫۷ درصد است. آروماتیک در شرایط استاندارد باید ۳۵ باشد اما در حال حاضر در بنزین تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس بین ۲۹٫۵ تا ۳۱٫۵ است.

همچنین میزان گوگرد استاندارد در بنزین باید کمتر از ۱۰ پی پی ام باشد اما در حال حاضر کمتر از یک پی پی ام است. در زمینه میزان گوگرد موجود در گازوییل نیز، به کمتر از ۵۰ پی پی ام رسیده‌ایم و برنامه ریزی کرده‌ایم به کمتر از ۱۰ پی پی ام برسیم که موفقیتی کم نظیر در تولید گازوییل با کیفیت است.

تا این لحظه چه اقدام‌های موثری برای تکمیل فازهای جدید پالایشگاه ستاره خلیج فارس شده است؟

باید همواره شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی هر نوع حرکتی را بسنجیم و سپس دست به عمل بزنیم و چنان‌چه از زوایای مختلف یک حرکت مورد ارزیابی قرار نگیرد، آینده‌ی روشنی را برای آن نمی‌توان متصور بود. موضوع تغییر ماهیت فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به طرح افزایش ظرفیت و رفع موانع تولید سه فاز ابتدایی نیز چنین رویکردی در دستور کار قرار گرفت.

با افزایش ظرفیت پالایشی در هر سه فاز موجود از ۱۲۰ به ۱۸۰ هزار بشکه، می‌توان تولید مورد انتظار از فاز چهارم را در سه فاز موجود تقسیم و هزینه سرمایه‌گذاری مورد نیاز را صرفه‌جویی و در بخش‌های دیگر صنعت سرمایه‌گذاری کرد. با افزایش ظرفیت پالایشی در فازهای موجود و صرف هزینه‌ای حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون یورو، هم‌اکنون توانسته‌ایم مجموع خوراک پالایشگاه را به روزانه ۴۲۰ هزار بشکه برسانیم و تا پایان سال به ۵۴۰ هزار بشکه میعانات گازی در روز خواهیم رسید. این کار نرم افزاری و عقل افزاری، ظرفیت هر فاز ستاره خلیج فارس را از ۱۲۰ به ۱۸۰ هزار بشکه در روز خواهد رساند.

فاز چهارم ستاره خلیج فارس در عمل اجرایی شده و تنها ماهیت آن از سخت افزاری به نرم افزاری تغییر یافته و با این تغییر هوشمندانه به جای صرف زمان سه الی چهار ساله برای رسیدن به ظرفیت نهایی فاز چهارم در کمتر از یک سال این موضوع محقق می‌شود.

ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان هم اکنون جایگاهی استراتژیک در توازن انرژی کشور و منطقه ایفا می‌کند و توانسته است ایران را برای اولین بار از وارد کننده بنزین به صادرکننده بالقوه و قدرتمند ‌این محصول استراتژیک تبدیل کند. با بهره برداری از سه فاز و اجرای طرح افزایش ظرفیت و رفع موانع سه فاز نه تنها مصرف داخل تامین شد که شاهد گشایش افق‌های صادراتی جدید هستیم.

میزان تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس چه میزان به سبد سوخت کشور افزوده است؟

هم اکنون فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس بالغ بر ۱۵ میلیون لیتر بنزین را بر سبد سوخت کشور اضافه کرده و تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس را به ۴۵ میلیون لیتر در روز رسانده است که این میزان نزدیک به ۵۰ درصد بنزین مصرفی کشور است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بهترین لحظات ورزشی مردی که میانجی ایران و عربستان شده!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.

بارش باران در نجف/ سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرم

تابناکتابناک1 روز قبل
سفر ۳ میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات از ابتدای محرمسردار ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا گفت: در مجموع از ابتدای ماه محرم تاکنون بالغ بر سه میلیون زائر به عراق رفته‌اند که از این تعداد حدود یک میلیون نفر به کشور بازگشته و دو میلیون ایرانی نیز هنوز در این کشور هستند. طبق پیش‌بینی‌های ما شمار زائران به چهار میلیون نفر نیز خواهد رسید که افزایشی دو برابری نسبت به قبل را نشان می‌دهد. وی در ادامه با اشاره به حجم بالای تردد زائران اربعین از مرز اظهار کرد: ‌ رکوردهای بالایی امسال در خروج زائران از مرز به ثبت رسید به طوری که در یک روز حدود ۲۵۰ هزار نفر تنها از مرز مهران خارج شده و حدود ۵۰ هزار نفر نیز از همین مرز به کشور بازگشتند. جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه علیرغم این پیک جمعیت، ارائه خدمات به زائران بدون مشکلی خاص و با آرامش انجام شد خاطر نشان کرد: ‌ به طور میانگین زمان کنترل مدارک هر زائر سه ثانیه بود اما در همین مدت نیز هیچ یک از تخلفات از چشم ما در نرفت و افرادی که ممکن است با سوء استفاده از این فضا قصد انجام تخلفاتی را داشته باشند از سوی ماموران شناسایی شدند. علاوه بر این ما به برادران عراقی‌مان نیز کمک کردیم و با استفاده از پهپادها و بالگردها بر شرایط مرزها را نظارت داشتیم.

فیلم | علی پروین: زمان طاغوت هر شب می‌رفتم کافه اما لب به مشروب نزدم!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.

فیلم | انتقاد شدید یک داور بین المللی از رفتار انتخاباتی فدراسیون تاج

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.

ترامپ از من خواست بین ایران و آمریکا میانجی‌گری کنم + فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
عمران خان: ترامپ از من خواست بین ایران و آمریکا میانجی‌گری کنم + فیلماقتصادنیوز؛ عمران خان نخست وزیر پاکستان در سفرش به تهران و دیدار با رئیس جمهور گفت: در سفر نیویورک آقای ترامپ از من خواست تسهیل کننده گفتگو بین ایران و آمریکا باشم و من تلاشم را در این زمینه ادامه می‌دهم.

پیش بینی هجوم ملخ صحرایی از آبان ماه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی ادمه داد: بنابر هشدار کمیسیون مبارزه با ملخ صحرایی فائو با توجه به شرایط اقلیمی مساعد شمال شرق آفریقا و شبه جزیره عربستان و همچنین پاکستان و هندوستان شرایط برای طغیان ملخ‌ها فراهم شده است و بر اساس پیش بینی‌ها، از آبان ماه این آفت از طریق سیستان و بلوچستان وارد کشور می‌شود. آقای درگاهی گفت: در همین راستا برای ایجاد هماهنگی‌های لازم و اندیشیدن تمهیدات، نامه‌ای برای معاون اول رئیس جمهور نوشتیم که ایشان هم بر اساس این نامه، دستورات بسیار خوبی را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت کشور دادند تا در این خصوص پیش بینی‌های لازم از طریق سازمان برنامه و بودجه و استانداران صورت پذیرد. وی افزود: سال گذشته حدود ۱۲ میلیون هکتار پایش و ردیابی شدند و در هفتصد و پنجاه هزار هکتار مبارزه زمینی و هوایی صورت گرفت و پیش بینی می‌شود برای امسال نیز پایش در حداقل در همین سطح صورت پذیرد و عملیات مبارزه نیز در مساحتی به بزرگی هشتصد تا نهصد هزار هکتار انجام شود. رئیس سازمان نباتات تصریح کرد: عملیات مبارزه به ازای هر هکتار ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان هزینه دارد و به این ترتیب برای هشتصد هزار هکتار مبارزه چهل میلیارد تومان اعتبار لازم است. وی افزود: همه اعتبارات سازمان برای این مبارزه آماده است و از سوی دیگر در استان‌ها پیش بینی لازم صورت پذیرفته است و با توجه به دستور معاون اول رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه اعتبارات خوبی برای این موضوع در نظر خواهد گرفت. آقای درگاهی تاکید کرد: امیدواریم دغدغه اعتبار در این عملیات وجود نداشته باشد و همه انرژی سازمان صرف مبارزه با این آفت شود. وی با اشاره به اینکه همه امکانات سازمان برای مبارزه با این آفت آماده است گفت: پیش بینی می‌شود بین دو تا سه هزار نفر نیروی انسانی برای مبارزه با این آفت وارد عمل شوند. رئیس سازمان حفظ نباتات اضافه کرد: امیدواریم با اقدامات به موقع، از آسیب رسیدن به عرصه‌های زراعی کشور جلوگیری شود. آقای درگاهی تصریح کرد: در حال حاضر بزرگترین دغدغه، خرید سم لازم است که بخشی از آن خریداری شده و با پیگیری استان‌ها بخش دیگر در حال خریداری است. وی ادامه داد: پیش بینی‌ها نشان می‌دهد ۹ استان جنوبی کشور، درگیر این آفت شوند و استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر، فارس و خوزستان سطح درگیری بالاتر و در استان‌های کهکیلویه و بویر احمد، چهارمحال بختیاری و خراسان جنوبی سطح درگیری پایین‌تر است. آقای درگاهی گفت: از کشاورزان می‌خواهیم که همچون دوره گذشته در صورت مشاهده این آفت بلافاصله موضوع را به مراکز جهاد کشاورزی مناطق اطلاع رسانی کنند تا اقدامات لازم برای کانون کوبی ملخ‌های صحرایی صورت پذیرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اظهارات روحانی در نشست خبری امروز - ۲۲ مهرماه

خبری3 ساعت قبل

ترامپ: تحریم سنگین ترکیه در راه است + واکنش‌ها

خبری4 ساعت قبل

آخرین امتیازها در بازی‌های جام‌جهانی والیبال

خبری7 ساعت قبل

رسمی؛ نیمار به دلیل مصدومیت از ناحیه ماهیچه دو سر ران، ۴ هفته از میادین دور خواهد بود

طرفداری10 دقیقه قبل

رنو داستر تک‌ دیفرانسیل ۳۰ میلیون تومان ارزان شد + لیست قیمت انواع خودرو خارجی

تجارت‌نیوز11 دقیقه قبل

پایان تلخ زندگی زنان زندانی در زندان‎های انگلیس/گاردین: از سال ۲۰۰۷، ۱۰۹ زن در زندان‌های انگلیس جان خود را از دست دادند

میزان‌آنلاین11 دقیقه قبل

لایحه تامین امنیت زنان و معافیت زنان خشونت‌دیده از پرداخت هزینه درمان

خبرآنلاین11 دقیقه قبل

فیلم سینمایی «قفس» آماده نمایش شد

خبرآنلاین11 دقیقه قبل

لیندلوف: هیچ خطری سولسشر را تهدید نمی‌کند

خبر فوری11 دقیقه قبل

جشنواره، نمایشگاه و میز خرما در بوشهر برگزار می‌شود

ایسنا12 دقیقه قبل