تردد زائران در خوزستان پرحجم اما روان است/رشد ۴۲۰ درصدی در شلمچه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی

تردد زائران در خوزستان پرحجم اما روان است/رشد ۴۲۰ درصدی در شلمچه

مهرخبرگزاری مهر |
اهواز - حرکت زائران اربعین حسینی به سمت عراق روز به روز در حال افزایش است و در این بین مرزهای شلمچه و چذابه در استان خوزستان روزهای شلوغی را تجربه می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، در آستانه فرا رسیدن اربعین حسینی لحظه به لحظه بر تعداد زئران اربعین حسینی که قصد عزیمت به سمت نحف و کربلا را دارند، افزوده می‌شود و در این بین دو مرز استان خوزستان یعنی شلمچه و چذابه روزهای شلوغی را تجربه می‌کنند.

بنابه گفته افرد متولی حماسه اربعینی حسینی، تعداد زئران نسبت به سال‌های قبل افزایش قابل توجهی داشته است ولی با وجود این تردد پرحجم زائران به سمت مرزهای عراق در استان خوزستان، عبور زائران از مرزهای خوزستان بسیار روان است و سرعت عمل مناسبی برای عبور از گیت‌ها وجود دارد. برای نمونه عبور زائران در شلمچه آنقدر روان است که معطلی این کار به دقایق و حتی به ثانیه‌های رسیده است.

۲۴ گیت اضطراری شلمچه فعال شدند

در همین زمینه مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان به خبرنگار مهر گفت: تردد از مرزهای شلمچه و چذابه در روز سه شنبه به بیش از ۱۲۲ هزار نفر رسید.

غلامعباس بهرامی نیا در خصوص تردد زائران اربعین حسینی از مرز شلمچه گفت: مجموع تردد ثبت شده از این مرز در روز سه شنبه ۸۶ هزار و ۶۵۳ نفر بود که این عدد شامل خروج ۷۴ هزار و ۱۳ و ورود ۱۱ هزار و هفت زائر ایرانی بود.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش روند تردد زائران اربعین حسینی، ۲۴ گیت خروجی جدید اضطراری احداث شده در پایانه مرزی شلمچه فعال شدند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان بیان کرد: همچنین روز گذشته از این مرز خروج یک هزار و ۲۹۷ و ورود ۳۳۶ مسافر خارجی ثبت شد.

بهرامی نیا با بیان اینکه در همین روز ۳۵ هزار و ۴۳۴ نفر از مرز چذابه تردد کردند، بیان کرد: از این میزان ۳۱ هزار و ۶۴۵ زائر ایرانی از مرز خارج و ۳ هزار و ۴۰۱ زائر نیز از این مرز وارد کشور شدند.

وی گفت: همچنین از این مرز خروج ۳۰۲ و ورود ۸۶ مسافر خارجی در روز سه شنبه به ثبت رسید.

رشد زائران اربعین

در همینه زمینه فرمانده نیروی انتظامی خوزستان گفت: از ابتدای صفر تا روز گذشته ۲۶۰ هزار زائر از شلمچه به عراق رفته‌اند که این تعداد زائر در مقایسه با مشابه سال گذشته ۴۲۰ درصد رشد جمعیتی را نشان می‌دهد

سردار حیدر عباس زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به همکاری و همراهی تمامی دستگاها و نهادهای مشغول در امر ارائه انواع خدمات در مرزهای شلمچه و چذابه و اتخاذ تمهیدات لازم و همکاری تمام دستگاه‌ها با ناجا در راستای انجام ماموریت بسیار مهم خود که تامین کننده نظم و امنیت در بحث ترافیکی و تردد زائران است، افزود: برنامه ریزی‌های بسیار خوبی از ابتدای ورودی‌های استان خوزستان انجام شده و نیروهای انتظامی و راهور در مسیر عبور زائران، توقفگاه‌ها و مواکب با همکاری سپاه و بسیج انجام وظیفه می‌کنند.

وی با اشاره به استقرار تمامی نیروها در دو مرز شلمچه و چذابه و استقرار فرمانده راهور استان خوزستان در منطقه، اظهار کرد: نیروهای راهور خودروهای زائران را با نظم و انضباط مناسبی به پارکینگ‌ها هدایت می‌کنند، با برنامه ریزی‌های انجام شده از ابتدای صفر یعنی هشتم مهرماه تا کنون که حرکت زائران آغاز شده تاکنون یک مورد سرقت در پارکینگ‌ها گزارش نشده که این امر به سبب بهره مندی و همکاری با نیروهای آگاهی و کسانی که به عنوان بخش خصوصی در پارکینگ‌ها فعایت دارند، حاصل شده است.

فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان تصریح کرد: کارت‌های تردد مواکب نیز تامین و تهیه و در اختیارشان قرار گرفته است و در صورت نیاز می‌توان با همکاری و هماهنگی با تهران نسبت به صدور و تحویل آنها اقدام کرد.

عبور در کمتر از چند ثانیه

وی با بیان اینکه زائران در کمتر از چند ثانیه پس از گذر از گیت‌ها به عراق می‌روند، گفت: بیش از ۶ هزار نفر از نیروهای انتظامی از استان خوزستان و سایر استان‌های معین و یگان ویژه ناجا با همکاری نیروهای اطلاعاتی و امنیتی در طول مسیر تردد زائران و ۲ مرز شلمچه و چذابه فعالیت دارند و این سوای نیروهای سپاه و بسیج است که با ما همکاری و تعامل بسیار خوبی دارند.

تردد زائران در خوزستان پرحجم اما روان است/رشد ۴۲۰ درصدی در شلمچه - 18

وی با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط استان خوزستان تمام مناطق و پایانه‌ها و دو مرز توسط تمامی نیروها پوشش ترافیکی، انتظامی و امنیتی داده می‌شوند، افزود: در کمیته امنیتی و انتظامی که تمام دستگاه‌ها عضویت دارند شرایط بسیار خوبی به لحاظ همکاری و انجام مسئولیت‌ها وجود دارد.

فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان تصریح کرد: از ابتدای ماه صفر تاکنون ۲۶۰ هزار زائر به عراق رفته‌اند که این تعداد زائر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۲۰ درصد رشد جمعیتی را نشان می‌دهد، از مرز چذابه هم ۹۰ هزار زائر به عراق تاکنون رفته‌اند.

سردار عباس زاده درباره ساعات کار پلیس ۱۰+ در ایام اربعین یادآور شد: ۹ صبح تا ۱۲ شب زمان فعالیت بخش گذرنامه جهت صدور گذرنامه است.

وی با بیان اینکه موضوع بازگشت زائران نیز برایمان حائز اهمیت است، گفت: با توجه به تفاهم نامه منعقد شده میان دو کشور ایران وعراق و حذف ویزا افزایش زائران متقاضی برای شرکت در راهپیمایی عظیم اربعین پیش بینی شده بود و لذا با مسئولان در زمینه آماده سازی اتوبوس‌ها برای جا به جایی زائران از مرزها تا شهرهای محل اقامت شان هماهنگی و برنامه ریزهای لازم انجام شده است، امید می‌رود تا با فراهم شدن اتوبوس‌ها به میزان لازم در این باره با مشکلی مواجه نشویم.

وی افزود: در حال حاضر تردد کامیون‌ها انجام می‌شود و تاکنون هیچ مشکلی نبوده مگر اینکه طرف عراقی بخواهد ممانعت کند، که این مسئله نیز با رایزنی و همکاری دو جانبه قابل رفع است.

افزایش ۴ برابری خروجی‌های

مسئول بعثه مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت نیز در این خصوص گفت: امسال اشتیاق برای سفر اربعین بسیار بالا است به گونه‌ای که در برخی خروجی‌های کشور شاهد افزایش چهار برابری زائران بوده‌ایم.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب در بازید از مرز چذابه اظهار کرد: برای اینکه از نزدیک خدماتی که همه سازمان‌ها و نهادهای کشور برای زائران اربعین حینی انجام دادند، به این مکان سفر کرده‌ام.

وی با اشاره به اینکه مسئله زیارت اربعین حسینی کار ملی است که به لطف خدا کارهایی در این راستا انجام شده رضایت بخش و امید آفرین هستند، ‌ افزود: امسال نسبت به سال گذشته در برخی از خروجی‌ها به سمت کشور عراق افزایش چهار برابری داشته‌ایم و امیدواریم بیش از چهار میلیون زائر ایرانی در طول این راهپیمایی حضور پیدا کنند.

تردد زائران در خوزستان پرحجم اما روان است/رشد ۴۲۰ درصدی در شلمچه - 29

حجت الاسلام و المسلمین نواب تصریح کرد: یکی از نکاتی که نیروی انتظامی و مسئولان امنیتی کشور به آن اعتراف دارند، وقتی که جو دینی همانند ماه رمضان، روزهای عرفه و راهپیمایی اربعین حسینی در کشور غالب می‌شوند، ‌ناهنجاری‌ها کم و مردم رعایت می‌کنند.

وی بیان کرد: در بازدیدی که داشتیم مشاهده کردیم که نیروهای مسلحی که مسئولیت امنیت را بر عهده دارند در مسیرها و کل منطقه مستقر و خدمت رسانی می‌کنند.

آمادگی هلال احمر

هلال احمر استان خوزستان نیز با آمادگی بسیار مناسبی در مرزها حضور دارد و در خدمات مناسبی را به زائران اربعین حسینی در دو مرز شلمچه و چذابه ارائه می‌کند.

علی خدادادی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان اظهار کرد: خدمات امدادی کمیته امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان خوزستان در اربعین حسینی از ۱۳ مهر تا صبح امروز تعداد مراجعان سرپایی دو هزار و ۱۰ نفر، یک هزار و ۷۳۱ تست قند و فشار خون و ۱۶ مورد نیز به مراکز درمانی انتقال یافته‌اند.

وی افزود: در مرز شلمچه ۵۴۰ زائر برای تست قند و فشار خون، ۵۱۵ درمان سرپایی و ۱۴ نفر به مراکز درمانی انتقال یافته است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان تصریح کرد: همچنین در مرز چزابه مراجعه برای تست قند و فشار خون ۵۹۲ نفر، ۸۴۴ نفر درمان سرپایی و دو نفر نیز به مراکز درمانی اعزام شدند.

خروج ۲۵ هزار زائر خارجی

مرز شلمچه در استان خوزستان تنها مرز رسمی کشور است که زائران اربعین از کشورهای خارجی امکان عبور از آن و شرکت در مراسم اربعین در عراق را دارند. تمهدات خوبی برای این کار در نظر گرفته شده است و تاکنون ۲۵ هزار زائر خارجی برای شرکت در راهپیمایی اربعین از مرز شلمچه به عراق رفته‌اند.

مهدی محمودی مدیرکل امور اتباع خارجی وزارت کشور در جریان بازدید از مرز شلمچه در جمع خبرنگاران با اشاره به بازدیدش از مرز شلمچه و قدردانی از تلاش تمامی کسانی که از روزهای پیش خدمات رسانی شان را آغاز کرده‌اند، افزود: همانطور که در ستاد مرکزی اربعین تصمیم گیری شد تمام اتباع خارجی باید از مرز شلمچه عبور کنند و اینها به طور حتم ویزا و یا دفترچه‌های تایید شده اداره اتباع وزارت کشور است، ضمن اینکه در سامانه سماح نیز به ثبت رسیده شود.

وی با تاکید بر اینکه اتباع خارجی در صورت مراجعه بدون ویزا و گذرنامه و مجوز خروج به مرز با مشکل مواجه می‌شوند و به هیچ وجه اجازه خروج به آنها داده نمی‌شود، اظهار کرد: تاکیدمان آن است که در این روزهای پایانی که می‌خواهند سفرشان را آغاز کنند اطلاع رسانی شود تا بدون ویزا و گذرنامه به مرز مراجعه نکنند.

تردد زائران در خوزستان پرحجم اما روان است/رشد ۴۲۰ درصدی در شلمچه - 41

مدیرکل امور اتباع خارجی وزارت کشور تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به تمهیدات اندیشیده شده در استان خوزستان به ویژه در پایانه مرزی شلمچه از سوی مسئولان اعم از فرمانداری، مرزبانی و نیروی انتظامی و سایر دستگاههای متولی خدمات رسانی در زمینه اعزام اتباع خارجی تا این لحظه هیچ مشکلی وجود نداشته است و ۲۵ هزار اتباع خارجی از مرز شلمچه عبور کرده‌اند.

بیش از ۳۰۰ هزار خارجی می‌آیند

محمودی یادآور شد: پیش بینی می‌شود تا روزهای پایانی بیش از ۳۰۰ هزار اتباع خارجی برای شرکت در پیاده روی اربعین به شلمچه بیایند.

وی با اشاره به احتمال افزایش ۲۰۰ درصدی زائران خارجی ورودی به مرز شلمچه گفت: با این حجمی از اتباع که به مرز مراجعه کرده‌اند و روزهایی که در پیش رو داریم به طور قطع بر تعداد زائران خارجی افزوده می‌شود، تاکیدمان در داشتن مجوزها و ثبت در سامانه سماح، داشتن بیمه و هماهنگی در رابطه با رعایت قوانین کشور عراق است.

وی افزود: به طور حتم توصیه می‌شود تا آنچه توسط مسئولان به آنها گفته می‌شود را به طور کامل رعایت کنند، پیش بینی ما بر این است که بر اساس افزایشی که نسبت به سال گذشته داشته‌ایم روند ورود زائران افزایش چشمگیری صورت بگیرد، سال گذشته ۵۰ درصد افزایش حجم زائران خارجی خروج کرده از مرز را داشتیم که پیش بینی ما بر رشد ۲۰۰ درصدی است.

وی اظهار کرد: به طور شبانه روزی در دفتر نماینده اتباع خارجی واقع در مرز شلمچه هماهنگی‌ها و تمهیدات لازم جهت عبور آسان و بدون درد سر اتباع خارجی اتخاذ می‌شود، پارسال در مجموع ۲۰۰ هزار زائر خارجی از مرز شلمچه به عراق رفتند امسال پیش بینی ما عبور ۳۰۰ هزار زائر است.

وی تصریح کرد: مواردی بود که بدون ویزا مراجعه کردند و مجبور شدند به کنسولگری مربوطه ارجاع داده شوند، تاکیدمان داشتن مجوزات کامل و لازم برای خروج از مرز است، بدون مجوز به هیچ وجه اجازه خروج داده نمی‌شود.

وی یادآور شد: امسال پیش بینی می‌شود از ۶ کشور ترکیه، آذربایجان، عراق، افغانستان پاکستان، روسیه و بنگلادش برای حضور در آئین اربعین حسینی به مرز شلمچه بیایند البته امکان افزایش کشورها نیز وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به فرا رسیدن روز‌های پنج شنبه و جمعه و تعطیلی بسیاری از ادارات و مدارس به نظر می‌رسد از عصر امروز بر شدت تعداد زائرانی که قصد حضور در کشور عراق را دارند، افزوده شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بارش دومین برف پاییزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیبارش دومین برف پاییزیامروز آسمان شمال پایتخت و شهرستان‌های ملارد، دماوند، پردیس و بومهن برفی بود و شهروندان در این هوای پاک نفسی تازه کردند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

اینترنت دفاتر پیشخوان دولت و پلیس+ ۱۰

صدا و سیماصدا و سیما29 دقیقه قبل
دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت چند روز اخیر بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی بودند به راحتی فعالیت می‌کردند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز برای اینکه ببینیم اختلال‌های اینترنت چند روز اخیر چه تاثیری بر عملکرد دفاتر پیشخوان دولت و پلیس +۱۰ داشته به برخی از این مراکز سرزدیم؛ دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی قرار داشتند به راحتی فعالیت می‌کردند.

سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

8+
الفالف10 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای دکتر جلال پور احمد متخصص سم شناسی در حاشیه همایش پانزدهم سم شناسی و مسمومیت‌های غذایی که از امروز تا یکم آذر در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است گفت: آلودگی هوا باعث مسمومیت‌هایی می‌شود که جان هزاران نفر را در کلانشهر‌های صنعتی تهدید می‌کند و باعث کاهش عمر می‌شود. وی درباره مسمومیت با قرص برنج نیز گفت: متأسفانه برای ورود غیر قانونی و غیر استاندارد این فراورده تصمیم جدی گرفته نشده و هنوز هم یک معضل است، حتی در در این فصل رطوبت هوا و واکنش قرص برنج باعث آزاد شدن یک گاز خطرناک می‌شود که باعث مسمومیت جدی است. وی درباره برگزاری این همایش گفت: ۲۵ سخنرانی کلیدی از استادان برجسته، ۴۰ سخنران کوتاه از متخصصان سم شناسی و نشست‌های تخصصی با موضوعات سلامت غذا، سم شناسی سلولی مولکولی، سم شناسی عصبی، سموم جانوری و گیاهی، سم شناسی بالینی و سم شناسی نانوذرات از برنامه‌های این همایش ۳ روزه است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، مهدی جمالی نژاد در نشست مشترک ستاد پایش حمل و نقل شهری وزارت کشور و ستاد‌های پایش استان‌ها با بیان اینکه از زمان اجرای طرح سهمیه بندی سوخت بنزین، ستاد پایش حمل و نقل شهری در وزارت کشور و متناظر آن ستاد‌هایی در استان‌ها تشکیل شده است، گفت: وظیفه اصلی ستاد پایش حمل ونقل شهری در وزارت کشور، پایش مستمر سامانه‌های حمل و نقل عمومی شهری و در صورت لزوم پیشنهاد بسته‌های حمایتی است. وی همچنین از برنامه ریزی در وزارت کشور برای تعریف بسته حمایتی از رانندگان حمل و نقل عمومی شهری و توسعه حمل و نقل عمومی شهری خبر داد. جمالی نژاد با اشاره به تشکیل مستمر ستاد پایش سامانه‌های حمل ونقل شهری استان‌ها به ریاست معاونان هماهنگی امور عمرانی استانداری‌ها و با عضویت تمامی نهاد‌های عمومی و دولتی ذیربط از جمله شهرداری‌ها و پلیس راهور ناجا، از اعضای این ستاد‌ها خواست تا ضمن بررسی وضع استانها، نظارت‌های لازم را بر وضع حمل و نقل شهری استان‌ها به عمل آورند و مسایل و مشکلات را به ستاد وزارت کشور منعکس کنند. وی افزود: بر اساس گزارش‌های دریافتی از استان‌ها که به تایید ستاد پایش سامانه‌های حمل و نقل شهری رسیده باشد و با توجه به نیاز‌های استان‌ها، تصمیم‌های لازم گرفته و ابلاغ خواهد شد. معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور ادامه داد: بر اساس مصوبه ستاد پایش حمل و نقل شهری در وزارت کشور، نرخ کرایه ناوگان بار و مسافر شهری اعم از وانت بار، اتوبوس، مینی بوس، تاکسی و تاکسی‌های اینترنتی هیچ تغییری نخواهد داشت و شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها و استانداری‌ها وظیفه نظارت بر این امر را بر عهده دارند. وی همچنین با اشاره به افزایش تقاضا برای مصرف سوخت CNG از ستاد‌های پایش استان‌ها خواست برنامه ریزی‌های لازم را به منظور بهره گیری حداکثری از این سوخت با هماهنگی مسئولان استانی ذیربط انجام دهند. جمالی نژاد گفت: کمیته‌ای ویژه متشکل از سازمان‌های حمل و نقل شهرداری‌ها و پلیس راهور در مراکز کنترل ترافیک مستقر شده و قرار است در صورت هرگونه تجمع مسافر در ایستگاه‌ها و مبادی ورودی و خروجی شهرها، ناوگان عمومی متناسب با مسافران به این نقاط اعزام شود و گشت‌های بازرسی تاکسیرانی و اتوبوس رانی مستمرا در شهر‌ها حضور و فعالیت داشته باشند. وی ضمن اشاره به در نظر گرفتن سهمیه‌های جدید در آینده، از معاونان عمرانی استانداری‌ها به عنوان روسای ستاد‌های پایش حمل و نقل استان‌ها خواست تا اطلاع رسانی لازم را درخصوص تصمیم‌های ابلاغی مرتبط با طرح سهمیه بندی سوخت بنزین به طور دقیق و در اسرع وقت به زیرمجموعه استانی اعم از شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها و … از طریق بهره گیری از رسانه‌های محلی و استانی انجام دهند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

برزیل ۳-۰ کره جنوبی؛ ادامه روز تلخ آسیایی‌ها با شکست کره در ابوظبی

نود10 دقیقه قبل

واکنش وزارت دفاع روسیه نسبت به تهدیدات ترکیه

ایسنا15 دقیقه قبل

:: معصومی نژاد - نشست مطبوعاتی سفیر ایران در رم

صدا و سیما15 دقیقه قبل

رژیم صهیونیستی، ایران را مسئول حمله به جولان اشغالی دانست

قدس آنلاین16 دقیقه قبل

سرطان پستان در مردان بیماری نادر اما کشنده

خبر فوری17 دقیقه قبل

دستان بخشنده

صدا و سیما17 دقیقه قبل